ورق پانچ یا ورق مشبک یکی از انواع ورق‌ فولادی است که در ابعاد مختلف تولید می‌شود. شکل پذیری و گستردگی در روش‌های فراوری و تولید فولادها سبب پر فروش بودن محصولات مختلف فولادی شده است. آهن آلات ورق شکل معمولا بر اساس وزن‌ و ضخامت خرید و فروش می‌شوند.

به طور مثال ابعاد ورق پانچ یا وزن ورق پانچ 2 میلی متری از پارامترهای تعیین کننده قیمت نهایی خواهند بود. پیش از خرید آهن آلات از جمله ورق‌های فولادی می‌توانید به جدول وزنی ورق مراجعه کنید تا انتخاب درستی نیز داشته باشید. در مقاله نحوه محاسبه وزن ورق برش خورده به طور کلی جداول وزنی و فرمول محاسباتی وزن ورق بیان شده است.

مشخصات ورق پانچ (مشبک)

فولاد محبوب‌ترین آلیاژ فلزی است که بشر به آن دست یافته است. شکل‌دهی آسان فولاد در ضخامت‌های کم و انعطاف پذیری در فرایندهای تولید سبب شده است که آن را به توان به اشکال مختلف برای مصارف صنعتی و عمرانی به کار گرفت. یکی از شکل‌های عرضه فولاد به بازار ورق است. ورق‌های فولادی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که ورق‌ پانچ یکی از آن‌ها است.

ورق پانچ یا ورق مشبک یکی از اشکال ورق‌های فولاد است. روی سطح این ورق حفراتی با هندسه‌ای شبیه به مربع، دایره، بیضی، ستاره‌ای، لوزی و… به وجود آمده است. جنس آلیاژی و سطح این نوع از ورق‌ها محدودیت خاصی ندارد. عملیات پانچینگ را بر روی انواع ورق‌های کم کربن، روغنی، سیاه، گالوانیزه و رنگی می‌توان اجرا کرد.

روش تولید ورق‌های مشبک کم نیست. بعضی از این روش‌ها به سبب به‌روزتر بودن تکنولوژی تولید و دستگاه‌های مورد استفاده پیچیدگی و هزینه‌ تولید بیشتری دارند. در حالی که برخی دیگر از آن‌ها آسان‌تر بوده و دسترسی به آن‌ها راحت‌تر است. کاربرد این ورق‌ها در زندگی روزمره و در اطرافمان قابل مشاهده است. به طور مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع تولید لوازم خانگی
 • قابل استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • قابل استفاده در پروژه‌های عمرانی و زیر ساخت‌های شهری و…
 • ساخت تجهیزات در نیروگاه‌های تولید برق
 • استفاده در دکل‌های مخابراتی
 • ساخت دیواره آسانسور حفاظ هواکش موتورخانه‌ها
 • طراحی و ساخت حفاظ‌ برای مناطق حساس امنیتی
 • خطوط تولید و دانه بندی مواد غذایی و کشاورزی
 • استفاده در خطوط تولید کارخانه‌ها مانند خط بسته‌بندی

انواع ورق‌های پانچ

ورق‌های فولادی مشبک را می‌توان از جنس‌های مختلفی تولید کرد. اگر با دقت بیشتری به جدول ورق‌های پانچ شده کارخانه‌ها نگاه کنید، خواهید دید که ابعاد ورق پانچ در هر جنس به محدودیت نسبی روبه‌رو است. لازم به ذکر است که این محدودیت‌ها در وزن ورق‌های پانچ شده و ابعاد آن‌ها قابل تغییر هستند. نمونه‌های مختلف ورق‌های پانچ موجود در بازار:

ابعاد این ورق بین 22 میلی متر تا 6 میلی متر در بعد ضخامت محدود شده است.

ابعاد این ورق به ضخامت بین 5 میلی متر تا 2 میلی متر محدود شده است.

ابعاد این ورق از 5 میلی متر تا بیشتر از 10 میلیمتر می‌تواند باشد.

 • ورق پانچ فولاد مقاوم به خوردگی

برای استفاده در صنایع دریایی و پالایشگاه‌ها این ورق تولید می‌شود.

 • ورق پانچ آج‌دار

برای مکان‌های پر رفت و آمدی که امکان سر خوردن وجود دارد.

این نوع ورق برای استفاده در نماها کاربرد دارد.

قیمت گذاری ورق‌های پانچ به عوامل مختلفی وابسته است. مهمترین پارامترها شامل روش تولید، جنس ورق، ابعاد، ضخامت و کیفیت تولید می‌شود. در کنار این پارامترها عوامل غیر مستقیم دیگری هم که بر قیمت‌ها موثر هستند؛ به طور مثال نوسان بازار ارز، مشکل در تامین حامل‌های انرژی و مواد اولیه هم را از مهم‌ترین دلایل تغییر قیمت می‌توان دانست.

می‌توان دید که بدون توجه به وزن ورق پانچ 3 میلی متر یا وزن ورق پانچ 2 میلی متر امکان تولید آن در جنس‌های مختلفی وجود دارد. کافی است با توجه به نیازی که دارید نوع ورق را انتخاب کنید. پس از انتخاب جنس ورق مورد نیاز محل استفاده باید آن را یا بر اساس ابعاد بخرید و یا بر حسب وزن.

3 روش تولید ورق پانچ

فرایند پانچینگ یا سوراخ کاری روی ورق از دیرباز مورد استفاده بوده و حالا گستردگی بیشتری پیدا کرده است. روش صنعتی اجرای این عملیات بر روی ورق‌ها چندان پیچیده نیست. سه روش اصلی برای تولید با امکان انتخاب در ابعاد و وزن ورق‌های پانچ شده عبارت‌اند از:

1- تولید با دستگاه پرس (بدون محدودیت در ضخامت و هندسه شبکه‌ها و ارزان است.)

2- برش لیزری (دقت و سرعت بالاتری دارد.)

3- واترجت

شما هر کدام از روش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را برای تولید، انتخاب کنید، نحوه اجرا یکسان خواهد بود. تنها تفاوت مهمی‌که در میان این سه فرایند تولید می‌توان بدان اشاره کرد، دقت در تولید است. دقت نهایی الگوهای مشبک پیاده شده روی سطح با دستگاه لیزر بیشتر از واترجت و دستگاه پرس خواهد بود.
چرا که دستگاه لیزر فشار کمتری به ورق به ویژه لبه‌های آن وارد می‌کند که سبب افزایش کیفیت خواهد شد. پانچینگ یکی از روش‌های شکل‌دهی است که ارزان‌ترین و معمولی‌ترین روش آن با استفاده از قالب پانچ می‌باشد.

با قرار گیری ورق در میان گیره‌ها، درست جایی بین پانچ و سنبه، نیرویی برشی به سطح ورق اعمال خواهد شد و در نتیجه‌ آن حفراتی روی آن پدید خواهد آمد. نکته جالب این است که می‌توان ضایعات حاصل از پانچینگ را جمع آوری کرد و آن‌ها را بازیافت نمود.

نکته مهمی‌که در هنگام تولید باید به آن توجه داشت این است که عمق سوراخ‌ها به ضخامت وابسته است. یعنی با توجه به ابعاد و وزن ورق پانچ 2 میل نمی‌توان سوراخی 2.5 میلیمتری یا 1 میلیمتری روی آن ایجاد کرد.

پانچ ورق و انواع دستگاه های پانچ ورق

محاسبه وزن ورق پانچ (مشبک)

برای به دست آوردن وزن ورق پانچ سیاه، گالوانیزه و… دو روش وجود دارد. روش اول به دست آوردن وزن ورق پانچ به کمک باسکول است. نکته مهم این است که این روش دقت پایینی دارد؛ به همین خاطر، روش محاسباتی پیشنهاد شد.
در روش ریاضیاتی با داشتن ابعاد ورق پانچ و چگالی ورق پانچ وزن آن به دست می‌آید. سپس با یک فرمول ضرب یک خطی می‌توان با کمترین تلورانس به مقدار دقیقی خواهید رسید.

در مرحله اول باید چگالی ورق را به دست آورید. برای اطلاع از مقدار این کمیت فیزیکی به اطلاعات محصول که به صورت جدول ورق پانچ در اختیار مشتری قرار می‌گیرد مراجعه کنید. به طور کلی می‌توان برای تعیین وزن ورق‌ پانچ شده فولادی از مقدار فرضی 7.85 استفاده کرد. سپس اعداد مربوطه را در رابطه‌ زیر قرار دهید:

در روش دیگر محاسبات ریاضی کمتر شده و درصد سطح آزاد را باید وارد معادله کرد. اطلاعات لازم برای محاسبه وزن ورق‌های پانچ 2 میلی متری را چنین می‌توان نوشت:

حجم (1 * 2 * 2) ضرب در چگالی = 31.4 

عدد به دست آمده را در درصد سوراخ‌های روی سطح ضرب باید کرد.

خرید انواع ورق پانچ از آهن اسپات

مجموعه آهن اسپات با هدف کاهش مشکلات در بازار خرید و فروش محصولات عمرانی و آهن آلات وب‌ سایت آهن اسپات را راه اندازی کرد. اطلاعات موجود روی این سایت شامل قیمت به‌روز قیمت، وزن و نام تولیدکنندگان انواع تیرآهن، میلگرد، انواع مقاطع آهنی و لوله‌ pvc و… می‌باشد.

مهمترین ویژگی آهن اسپات این است که تمامی ‌قیمت‌های درج شده بر اساس آخرین تغییرات به‌ روز رسانی می‌شوند. سایت آهن اسپات با هدف تسهیل فرایند خرید و فروش آهن آلات، اطلاعات جامعی از مصالح عمرانی و آهن آلات در ابعاد و وزن‌های مختلف را در اختیار شما قرار داده است. شما می‌توانید به‌روزترین قیمت ورق‌های پانچ تولید شده توسط برندهای مختلف را در سایت آهن اسپات ببینید و مقایسه کنید.