پانچ ورق در واقع، ورق‌های فلزی هستند که دارای اشکال تزئینی بوده و سوراخ‌هایی بر روی سطح آن‌ها برای اهداف عملی یا زیبایی کوبیده شده است. پانچ شدن ورق‌های فلزی به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد و شامل انواع نقوش و طرح‌های هندسی می‌باشد. فرآیند سوراخ‌کاری با طیف وسیعی از کاربردها سازگار است و می‌تواند راه‌حل‌های رضایت‌بخشی برای بهبود ظاهر و عملکرد یک ورقه فلزی ارائه دهد.

اگرچه فلزات پانچ شده از نظر زیبایی شناختی دلپذیر هستند، اما کاربردهای مختلفی فراتر از ظاهر خود دارند. استفادع از پانچ ورق، یک روش عالی برای غربال کردن نور است؛ زیرا قابل تنظیم هستند تا نور را به میزان دلخواه عبور دهند. یکی از کاربردهای اصلی پانچ ورق برای سرکوب‌ کردن صدا برای ایجاد فضای کاری آرام‌تر و راحت‌تر است.

صنعت معماری بیشترین استفاده از پانچ ورق برای ساخت مصالح ساختمانی را دارد. سایر صنایع مانند غذا و نوشیدنی، مواد شیمیایی و انرژی و آکوستیک نیز از پانچ ورق برای کاربردهای عملی مانند فیلتر کردن صدا و سیالات استفاده می‌کنند.

پانچ ورق چیست؟

پانچ ورق فلزی، یک فرآیند برش است که در آن، قسمتی از ورق با اعمال نیروی برشی کافی از ورق فلز جدا می‌شود. ممکن است قبل از استفاده از ورق‌های فلز، نیاز داشته باشیم تغییراتی در ظاهر و حالت ورق فلزی ایجاد کنیم تا کارایی مورد نظر افزایش یابد. یکی از مهم‌ترین روش‌ها در این مواقع استفاده از پانچ ورق برای تولید اشکال هندسی مختلف است.

از پانچ برای ایجاد سوراخ‌ها و برش‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. رایج‌ترین سوراخ‌های پانچ‌شده اشکال هندسی ساده (دایره، مربع، مستطیل و…) یا ترکیبی از آن‌ها هستند. معمولاً برای پانچ از قالب‌هایی با اشکال استاندارد استفاده می‌شود، اما در صورت نیاز ابزارها و قالب‌های سفارشی برای پانچ کردن اشکال پیچیده ساخته می‌شوند.

انواع روش‌های پانچ ورق

انواع مختلفی از ماشین‌ها و دستگاه‌ها وجود دارد که برای پانچ ورق از آن‌ها استفاده می‌شود. از پرس‌های پانچ سنتی تا ماشین‌های CNC برنامه‌ریزی‌شده بسیار فنی هر کدام در زمان مناسب خود برای پانچ ورق استفاده می‌شوند.

انتخاب اینکه کدام روش مناسب برای پانچ ورق است؛ به هزینه، زمان تولید و نوع فلز بستگی دارد. تعیین این که آیا یک فرآیند سوراخ کردن بهتر از دیگری است مشکل است؛ اگرچه فرآیندهایی وجود دارند که بیشتر از سایرین استفاده می‌شوند.

در ادامه انواع دستگاه‌ها و روش‌های مورد استفاده در پانچ ورق را بررسی می‌کنیم. علاوه بر این برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهنمای کامل خمکاری و برشکاری ورق پانچ را مطالعه بفرمایید.

1. پرس پانچ عریض

پرس پانچ عریض دارای ابزارهای سوراخ‌دار قابل تعویض هستند که برای سوراخ کردن یا مهر زدن به هر تعداد طرح و شکل طراحی شده‌اند. از بین دو نوع پرس پانچ، نوع پرس عریض بیشترین کاربرد را برای تولید فلزات سوراخ دار دارد.

یک پرس پانچ عریض دارای فلزی است که با ورق فلزی بخ صورت صاف یا رول شدده تغذیه می‌شود.  در این روش دتگاه ثابت است و ورق فلزی حرکت می‌کند. همانطور که ورق از دستگاه عبور می‌کند، قوچ به سرعت روی فلز فرود می‌آید و با نیروی زیادی به آن ضربه می‌زند تا یک ردیف کامل از سوراخ‌ها را در یک حرکت واحد ایجاد کند. پرس‌های پانچ عریض می‌توانند ورق‌های سوراخ‌دار را به سرعت در مقادیر زیاد ایجاد کنند.

2. پانچ ورق با دستگاه پانچ محور XY

ماشین‌های محور XY دارای یک قالب یا دسته‌ای از قالب‌ها هستند که به قوچ متصل شده‌اند. وقتی قوچ در عرض آن حرکت می‌‌کند، ورق فلزی ثابت می‌ماند. فرآیند محور XY زمان بیشتری نسبت به پرس پانچ عریض می‌برد، اما می‌تواند اشکال مختلفی را روی یک قطعه کار ایجاد کند.

3. پانچ ورق با غلتک سنجاق دوار

یکی از روش‌های پانچ ورق، استفاده از دستگاه غلتک سنجاق دوار است. دستگاه پانچ ورق غلتکی دوار دارای یک استوانه بزرگ به عنوان جزء اصلی آن است که سوزن‌های نوک تیز به طور مساوی در اطراف محیط آن قرار گرفته‌اند.

ورق فلز زیر سوزن‌ها فشار داده می‌شود، غلتک به طور مداوم می‌چرخد ​​و ورق را منگنه می‌کند. فرآیند پانچ ورق به روش غلتکی دوار، یک روش بسیار سریع است که با سرعت قابل توجهی عمل می‌کند. هنگام عبور ورق‌های فلزی از زیر غلتک، سوراخ‌های متعددی در ورق فلزی ایجاد می‌شود.

4. روش پرفوراسیون لیزری

برخلاف روش‌های پانچ ورق غلتکی، محور XY و پانچ پرسی، سوراخ‌کاری لیزری یک فرآیند سوراخ‌ کردن فلزی بدون تماس است که از لیزر برای سوزاندن سوراخ‌های کوچک در ورق فلز استفاده می‌کند. روش پرفوراسیون لیزری دقیق و دقیق است و می‌تواند برش‌هایی با قوام استثنایی ایجاد کند.
روش پانچ ورق لیزری، حفره‌هایی را ایجاد می‌کند که دارای یک حلقه تقویت‌شده در اطراف خود هستند که در سوراخ ‌کردن داغ غلتکی دوار نیز قابل مشاهده است.

سوراخ‌های ایجاد شده توسط پانچ ورق به روش لیزری می‌تواند به قطر پنج میکرون باشد که بخش بسیار کمی‌از قطر موی انسان است. اصل سوراخ کردن لیزر بر اساس مفهوم هدایت نور متمرکز در یک نقطه بسیار کوچک از ورق فلز است. در نتیجه روش پانچ ورق لیزری برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ کاربرد ندارد.

مزایای پانچ ورق

استفاده‌های فراوان از پانچ ورق فلزی آن‌ را به بخشی ضروری از انواع صنایع تبدیل کرده است. ساخت و نصب آن‌ها آسان است و ویژگی‌ها و خواص استثنایی که دارند، باعث دوام و ماندگاری طولانی آن‌ها می‌شود. طراحان و مهندسان به پانچ ورق فلزی برای ساخت تکیه‌گاه‌های سازه‌ای وابسته هستند و معماران با استفاده از ورق پانچ شده، زیبایی را در ساختمان ارائه می‌دهند.

روش‌های مختلف پانچ ورق و همچنین فراورانی فلزات، استفاده از ورق پانچ شده را در هنگام برنامه‌ریزی یک پروژه ساختمانی یا تلاش برای یافتن قطعه نهایی مناسب که ظاهر درستی دارد، انتخابی آسان و انعطاف‌پذیر می‌سازد.

1. زیبایی ورق فلزی

یک هدف مهم از پانچ ورق فلزی، ارائه ظاهری دلپذیر و رضایت بخش توسط فلزات پانچ شده است. به همین دلیل بود که از آن‌ها برای اولین بار سال‌ها پیش در نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفت. امروزه پانچ ورق فلزی قبل از استفاده در ساختمان‌های اداری، ساختمان‌های مدارس، استادیوم‌ها و سایر سازه‌ها بسیار دیده می‌شوند.

با پیشرفت‌های تکنولوژیکی و تعداد بی‌پایانی گزینه‌ها برای شکل‌ها، اندازه‌ها، طرح‌ها و الگوهای هندسی و انواع پرداخت‌ها در پانچ ورق؛ امروزه فلزات پانچ شده را می‌توان به راحتی شکل داد و پیکربندی کرد تا متناسب با نیازهای هر سازه‌ای برای داخل یا بیرون آن تولید شوند. توانایی فلزات پانچ شده برای فیلتر کردن نور طبیعی به منظور ایجاد فضایی جذاب از نظر زیبایی، مزیت دیگری برای استفاده ساختاری آنهاست.

2. تطبیق پذیری بیشتر بعد از پانچ

بخشی از تطبیق‌پذیری فلزات پانچ‌ شده، توانایی آن‌ها در خم شدن و پیکربندی برای رفع نیازهای یک برنامه کاربردی و طراحی است. سرکوب صدا، پر کردن نرده‌ها، موانع در بالا و پایین نرده‌ها، پوششی برای ستون‌ها، فیلتراسیون برای مایعات و نور و پوششی برای پنجره‌ها، همه از کاربردهای فراوان فلزات پانچ شده است.

3. دوام بیشتر بعد از پانچ

یک جنبه گیج‌کننده فلزات پانج شده، دوام آن‌ها است. در بسیاری از موارد، چیزی که جذابیت زیبایی دارد، بادوام، قوی و انعطاف پذیر نیست. به طور معمول، چنین موادی شکننده هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اما این گذاره‌ها در مورد فلزات پانچ شده صدق نمی‌کند.

فلزات تولیدی در پانچ ورق فلزی، به طور سنتی از فلزات بادوامی‌مانند فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه و آهن ساخته می‌شوند. هنگامی‌که این فلزات به صورت طرح‌های سوراخ‌دار ساخته می‌شوند، مانند فلزات سبک‌تر جذابیت زیبایی دارند، اما برای تحمل شرایط سخت و استرس‌زا به اندازه کافی قوی هستند. این ویژگی خاص فلزات پانچ شده، یکی از دلایلی است که پانچ ورق فلزی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4. ذخیره انرژی

استفاده از پانچ ورق فلزی برای جلوگیری از نور و متعادل کردن نور و دمای داخلی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های گرمایش و سرمایش می‌شود. فلزات پانچ شده، نور خورشید را مسدود می‌کنند و از گرم شده ساختمان توسط خورشید جلوگیری می‌کنند؛ اما همچنان نور کافی را نیز فراهم می‌کنند تا نیاز کمتری به استفاده از نور داخلی و لامپ وجود داشته باشد. پانچ ورق فلزی با کنترل میزان گرمای خورشید به کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش کمک می‌کند و کمک زیادی در کنترل مصرف انرژی برای روشنایی نیز می‌کند.

5. سازگاری بیشتر با محیط زیست

فلزات تولیدی در پانچ ورق، پیشرفته‌ترین مصالح ساختمانی سبز هستند؛ زیرا به راحتی می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد و چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد. این جنبه خاص، استفاده از آن‌ها به عنوان روشی برای صرفه جویی در هزینه‌ها بسیار کارآمد است. مفهوم پایداری، به یک هدف اساسی هر عملیات صنعتی و تولیدی تبدیل شده است که استفاده از پانچ ورق فلزی ، از روش‌های رسیدن به اهداف پایداری سبز است.

6. کنترل آکوستیک

استفاده از پانچ ورق‌ فلزی، یک راه عالی برای پخش صدا و کاهش انتشارهای صوتی است. هنگامی‌ که فلزات پانچ  شده در امتداد لبه سقف نصب می‌شوند، از اکو جلوگیری می‌کنند و صداها را سرکوب می‌کنند. آن‌ها به طور گسترده‌ای به عنوان پوشش و محافظ برای تجهیزات صوتی با هدف جذب یا بازتاب صداها استفاده می‌شوند.

7. پانچ ورق برای یکسان‌سازی فشار

در معماری، فلزات پانچ شده در کناره‌های ساختمان‌ها کمی‌دورتر از سطح نصب می‌شوند. نصب آن‌ها شبیه سایدینگ است با این تفاوت که بیشتر سطح آن‌ها با سطح ساختمان تماس ندارد. فاصله بین ساختمان و فلزات پانچ شده امکان یکسان‌سازی فشار بین فضای پشت فلز پانچ شده و نمای بیرونی ساختمان را فراهم می‌کند. یکسان سازی فشار در ساختمان‌های با ارتفاع بلند بسیار مهم است زیرا در معرض بارگذاری باد قرار دارند.

نکات مهم درباره پانچ ورق فلزی

1. نوع ورق

اگرچه فلزات نرم مانند آلومینیوم و مس راحت‌ترین فلزها برای پانچ ورق فلزی هستند؛ اما محدودیت‌های بسیار کمی‌در مورد فلزاتی که می‌توان از آن‌ها در فرآیند پانچ ورق استفاده کرد وجود دارد. آن‌چه از همه مهم‌تر است؛ ضخامت ورق است که تعیین می‌کند فرآیند پانچ ورق یا مهر زنی چقدر خوب انجام می‌شود. عملکرد مورد نیاز و الزامات محصول نهایی، نقش عمده‌ای در تعیین فلز مورد استفاده دارد.

ضخامت فلز بر میزان زمان لازم برای پانچ‌ورق و کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارد. فلزات نازک‌تر قیمت کمتری دارند و به راحتی قابل کار هستند. انتخاب انواع فلز به دلیل انجام پانچ ورق فلزی بستگی دارد که ورق تولیدی در کدام یک از زمینه‌های صنعتی یا تزئینی قرار است استفاده شود.

2. الگو و روش پانچ ورق

هر نوع پانچ‌ورق فلزی می‌تواند الگوهای مختلفی داشته باشد که هر کدام برای عملکرد خاصی طراحی شده‌اند. الگوهای مورد استفاده در معماری، آراسته، تزئینی و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر هستند. در پانچ‌ورق برای مصارف صنعتی مانند فیلتراسیون، زهکشی و غربالگری، الگوهای مورد استفاده، معمولی‌تر و یکنواخت‌تر هستند.

هنگام تصمیم گیری در مورد روش ساخت پانچ‌ورق فلز، چندین گزینه وجود دارد. همانطور قبل‌تر به معرفی این روش‌ها پرداختیم، رایج‌ترین آن‌ها، غلتک‌های سوراخ‌دار دوار با پین یا سوزن هستند که می‌توانند شکل مورد نیاز را در ورق فلزی در زمان کوتاهی ایجاد کنند. فرآیند پانچ‌ورق با سنجاق دوار می‌تواند گرم یا سرد باشد. در فرآیند گرم، غلتک‌های پین گرم می‌شوند. پانچ‌ورق به روش دوار سرد، بر روی مواد نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر انجام می‌شود و سوراخ‌هایی ایجاد می‌کند که ظاهر آتشفشانی دارند.

سایر روش‌های پانچ ورق شامل لیزر، پلاسما، واتر جت، دای و پانچ و نیبلینگ است. انتخاب روش به عوامل متعددی از جمله سرعت فرآیند و انواع سوراخ‌ها بستگی دارد.

پرفوراسیون لیزری گران‌ترین و پیشرفته‌ترین روش پانچ‌ورق است. پانچ ورق به روش پرفوراسیون بسیار دقیق است. مزیت اصلی پرفوراسیون لیزری، سازگاری و کنترل اندازه، ابعاد و دقت الگوی آن است.

4. روغن کاری ورق‌های فلزی

فرآیند پانچ‌ورق فلزات می‌تواند یک میلیون سوراخ در دقیقه با سرعت و دقت استثنایی ایجاد کند. سرعت فرآیند پانچ باعث ایجاد اصطکاک زیادی از تماس بین فلزات می‌شود. این امر نیاز به روشی برای خنک کردن ورق‌های فلزی پس از پانچ ورق را دارد. معمولا از روان‌کننده روغن سبک برای خنک کردن ورق‌های فلزی هنگام خروج از فرآیند پانچ ورق استفاده می‌شود.

انواع فلزات مورد استفاده در پانچ ورق فلزی

تعداد نامحدودی از فلزات وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با فرآیند پانچ‌ورق شکل داد. انتخاب فلز بستگی به نحوه استفاده از فلز دارد. فلزات محکم، بادوام و قوی برای فرآیندهای صنعتی و کاربردهای ساختاری ساخته می‌شوند. فلزات سبک وزن مانند آلومینیوم و مس را می‌توان به راحتی توسط فرآیند پانچ‌ورق، مهر و سوراخ کرد. فلزات سخت‌تر، مانند فولاد و تیتانیوم، به روش تهاجمی‌تری نیاز دارند، اما هم‌چنان می‌توانند در پانچ‌ورق استفاده شوند.

1. پانچ ورق‌ مس

ورق‌های مسی سوراخ دار جذابیت بصری زیادی دارند که آن‌ها را برای طراحی‌های داخلی و کاربردهای تزئینی ایده‌آل می‌کند. هنگامی‌که مس در معرض عناصر هوا قرار می‌گیرد، یک سطح بیرونی مقاوم در برابر خوردگی از کربنات مس را تشکیل می‌دهد که دارای رنگ مایل به سبز است. مس طول عمر نامحدودی دارد و به راحتی قابل بازیافت است.

2. آلومینیوم پانچ شده

چندین ویژگی آلومینیوم وجود دارد که آن را به ماده ای جذاب برای پانچ‌ورق تبدیل می‌کند. آلومینیوم از آنجایی که سبک و بادوام است، نصب آن آسان است. روکش نقره‌ای آن برای استفاده به عنوان یک ورق تزئینی جذابیت بصری دلپذیری دارد. آلومینیوم به طور گسترده‌ای به عنوان طرحی زیبا در کاربردهای معماری استفاده می‌شود. مقاومت استثنایی آن در برابر خوردگی، استقامت و طول عمر طولانی آن را تضمین می‌کند.

3. پانچ آلیاژ برنج

برنج آلیاژی از روی و مس است. ترکیب این دو فلز را می‌توان تنظیم کرد تا به برنج مجموعه‌ای از خواص مانند استحکام، سختی و مقاومت در برابر خوردگی بدهد. مانند مس، برنج نیز می‌توان‌ به راحتی در پانچ‌ورق استفاده شود. برنج دارای روکش طلایی بسیار جذابی است که به آن جذابیت بصری استثنایی می‌دهد. استحکام برنج آن را برای کاربردهای عملی و زیبایی‌شناسی گزینه مناسبی می‌کند.

4. پانچ ورق فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه یک ماده عالی برای استفاده در محیط‌های خشن است. فولاد گالوانیزه در برابر خوردگی مقاوم است، مقرون به صرفه است و بسیار قوی است. فولاد ماده‌ای بسیار قوی است اما در معرض آب و هوا زنگ می‌زند. فولاد گالوانیزه دارای یک پوشش روی جامد است که راه نفوض عناصر خورنده مانند رطوبت و آب را مسدود می‌کند.

5.پانچ فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ به دلیل استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و جذابیت بصری دلپذیر، تقریباً برای هر کاربرد قابل استفاده است. مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی به دلیل آلیاژ بودن فولاد آن با کروم است که به آن در مقاومت در برابر تشکیل اکسید آهن کمک می‌کند. درصد کروم و سایر فلزات در فولاد ضد زنگ عامل تعیین کننده در مورد درجه‌های متعدد آن است.

6. آهن فلزی

آهن یکی از قدیمی‌ترین فلزات است و در طول زمان برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. فوق‌العاده قوی است و می‌تواند هر نوع استفاده استرس‌زا را تحمل کند. آهن به طور گسترده‌ای پانچ‌ورق استفاده می‌شود.

7. پانچ ورق آلیاژ نیکل

ترکیب آلیاژهای نیکل آن‌ها را به اندازه کافی انعطاف‌پذیر می‌کند تا برای کاربردهای داخلی و خارجی پانچ شود. استحکام و چقرمگی فوق العاده نیکل نسبت به اکثر فلزات برتری دارد و به همین دلیل است که برای کاربردهای ساختمانی ارزشمند است. آلیاژ نیکل توانایی تحمل دماهای شدید را دارد و در برابر خوردگی مقاوم است. نیکل یک فلز ایده‌آل برای محیط‌های مرطوب است.

کاربردهای پانچ ورق

سادگی انجام پانچ‌ورق فلزی، کاربردهای متعدد آن‌را را کم‌ اهمیت می‌کند. ورقه‌های فلزی تولیدی در فرآیند پانچ‌ورق،کاربردهای زیادی دارند، از محافظت و سرکوب‌کننده صدا گرفته تا تزئینات و عناصر مرکزی چشم نواز.
کاربردهای فراوان ورقه‌های فلزی تولیدی در فرآیند پانچ‌ورق، مستقیماً با استحکام، استقامت و انعطاف‌پذیری آن‌ها مرتبط است زیرا می‌توان آن‌ها را برای هر شرایطی شکل داد و تطبیق داد.

1. وسایل نقلیه

وسایل نقلیه‌ای که ما استفاده می‌کنیم، دارای قطعات بسیار پیچیده و فنی تجهیزاتی هستند که به مواد ساختاری بادوام و ماندگاری طولانی نیاز دارند. علاوه بر این، مواد مورد استفاده برای تولید وسایل نقلیه باید سبک وزن باشند، اما همچنان قادر به محافظت از محتویات و مسافران خود باشند.

فلزات پانچ شده، مواد ایده‌آلی هستند که برای ساخت خودرو و کامیون استفاده می‌شود. آن‌ها دارای استحکام عالی هستند اما به اندازه کافی سبک وزن هستند تا نیازهای یک وسیله نقلیه را برآورده کنند. فلزات را قبل از استفاده در توری‌ها، محافظ‌های صدا خفه‌کن، سپرهای حرارتی، صفحه‌های تهویه و صفحات آج، با ورق‌پانچ شکل می‌دهند تا هم سبک‌تر شود و هم کاراریی خود را حفظ کند.

2. معماری

ورق‌پانچ فلزی، صدها سال است که در معماری استفاده می‌شود. در اصل، سوراخ‌های تزئینی با دست ایجاد می‌شد و چندین هفته یا چند ماه طول کشید تا تولید شوند. با پیشرفت‌های فراوان در ماشین‌کاری و فناوری، پانچ‌ورق لازم برای طرح‌های معماری در چند دقیقه ایجاد می‌شوند و در طیف‌های گسترده‌ای از اشکال، طرح‌ها و پیکربندی‌ها ارائه می‌شوند.

اگرچه انتخاب نوع ورق پانچ شده برای معماری بر اساس ارزش زیبایی‌شناختی آن‌ها است؛ اما با افزودن پایداری بیشتر به ساختمان، یک هدف ساختاری بسیار کاربردی را نیز انجام می‌دهند. یکی از عملکردهای فلزات پانچ شده روی سازه‌ها، این است که ساختمان را با جذب گرما خنک نگه می‌دارند اما همچنان نور را از خود عبور می‌دهند که هزینه‌های سرمایش و گرمایش را کاهش می‌دهد.

3. صنعت تولید غذا

اولین نیاز برای هر ماده‌ای که در صنایع غذایی استفاده می‌شود، تمیزی و بهداشت است. انواع مختلف فلزات تولیدی به روش ورق پانج، این استاندارد ضروری را به‌راحتی برآورده می‌کنند و برای تمیز کردن، گرم کردن، بخارپز کردن و تخلیه محصولات غذایی در حین آماده سازی استفاده می‌شوند.

در فرآوری غلات، از فلزات پانچ دار برای غربال کردن دانه‌های خام و حذف مواد ناخواسته مخلوط با دانه‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها به آرامی‌و به طور کامل خاک، پوسته، سنگ و تکه‌های کوچک را از ذرت، برنج و حبوبات پاک می‌کنند.

4. کنترل صدا

برخی از سیستم‌های کنترل صدا نیاز به کنترل یا حذف صداها در محدوده فرکانس باریک دارند. فلز پانچ شده در دستگاهی که به عنوان جاذب صدای تشدید شناخته می‌شود، در پاسخ به امواج صوتی نوسان می‌کند. این نوسان نوسان شدید و شدیدتر می‌شود و اصطکاک ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فرکانس‌های ناخواسته حذف شوند.

استعلام قیمت ورق پانچ و خرید از آهن اسپات

آهن اسپات یکی از سایت‌های معتبر و به روز در زمینه فلزات، ورق فلزی و پانچ ورق است. در صورتی که می‌خواهید از قیمت‌ها و نوسانات لحظه‌ای بازار آهن‌آلات و انواع محصولات فولادی و ورق‌های پانچ‌ شده مطلع شوید، می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.