از مهم‌ترین پارامترها در مهندسی سازه، محاسبه وزن تیرآهن است. محاسبه وزن تیرآهن فایکو ساری با جدول وزن تیرآهن و بر اساس استانداردهای مختلفی محاسبه می‌شود. در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات درباره تیرآهن فایکو ساری و نحوه محاسبه وزن آن صحبت خواهیم کرد.

تیرآهن فایکو (فولاد البرز ایرانیان)

کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو ساری) از سال 1339 در استان مازندران فعالیت خود را شروع کرده است. از محصولات این کارخانه می‌توان به  تیرآهن، تیرآهن، نبشی و ناودانی اشاره کرد. این مجموعه کیفیت بسیار خوبی در تولید محصولات خود ارائه می‌کند و به صورت کلی، از باکیفیت‌ترین کارخانه‌های فولاد کشور شناخته شده است.

تیرآهن کارخانه فایکو واقع در ساری، جاده اصلی تهران- مشهد دسترسی آسانی برای مصرف‌کننده فراهم کرده است. فایکو با تولیدهای وسیع و تامین نیاز کشور علاوه بر خودکفایی و رفع نیاز مصرف‌کنندگان به محصولات وارداتی، بسیاری از محصولات خود را به خارج از کشور و به ویژه کشورهای همسایه صادر می‌کند. از این رو در عرصه جهانی بسیار خوش نام می‌باشد.

به دلیل افزایش تعداد کارخانه‌های غیر معتبر لازم است حتما قبل از خرید تیرآهن، به علائم اختصاری حک‌شده روی محصول توجه بفرمایید. کیفیت تیرآهن و به طور کلی مصالح ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است و استفاده از محصول‌ نامرغوب عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.

فایکو با هدف دستیابی به بهترین کیفیت و استاندارد، از بروزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات مدرن کمک گرفته و موفق به تولید ۱.۵ میلیون تن مقاطع فولادی به‌صورت سالیانه شده است. بخشی از محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان به منظور مصارف و نیاز داخلی روانه بازار می‌شود و مازاد محصولات به بازار جهانی صادر می‌گردد. فولاد البرز ایرانیان با نام اختصاری فایکو، یکی از صنعتگران فعال به نام در کشور با عمری کمتر از یک دهه است که انواع مقاطع فولادی را تولید می‌کند.

از تیرآهن فایکو ساری می‌توان در ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها، اسکله‌ها و تاسیسات صنعتی و… استفاده کرد. تیرآهن فایکو ساری باعث کاهش تنش روی بتن می‌شود و به این ترتیب بارها را به‌راحتی تحمل می‌کند. همچنین استحکام ذاتی بتن را افزایش می‌دهد، گزینه‌های سبک و سازه‌ای را که در دسترس معماران است گسترش می‌دهد و برای مهندسان یک‌راه حل بادوام و قابل اعتماد برای چالش‌های عملی ارائه می‌دهد.

تیرآهن‌های کارخانه فولاد البرز ایرانیان در انواع متفاوتی تولید می‌شوند که بر روی وزن نهایی آن تاثیر می‌گذارد. همان طور که می‌دانید، وزن تیرآهن‌های فایکو عاملی بسیار مهم در خرید آن می‌باشد.  تیرآهن IPE این مجتمع دارای استاندارد اتحادیه آلمان و اروپا است، IPN نوع دیگر و استاندارد IPB که به تیرآهن هاش فایکو شهرت دارد، در ساختمان کاربرد فراوانی دارد.

روند تولید تیرآهن فایکو

تمامی محصولات این مجتمع مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید و عرضه می‌شود و با توجه به این موضوع وزن تقریبی این محصولات مطابق با جدول اشتال است و می‌توان از آن استفاده کرد.

فرایند تولید تیرآهن در مجموعه فایکو بدین صورت است که در ابتدای کار شمش‌های آهنی را که با فرایند نورد ساخته شدند، درون کوره‌هایی با حرارت بالا قرار می‌دهند. البته این شمش‌ها اندازه‌های معینی دارند. 15 تا 20 سانتی‌متر سایز نورد فولادی است که درون کوره قرار می‌گیرد. پس از جاگذاری شمش‌ها، حرارتی را که برای فرایند نورد گرم لازم است را تنظیم می‌کنند.

پس از انجام این کار محصول را وارد قفس‌هایی می‌کنند. این کار به این منظور انجام می‌شود که تیرآهن‌ها از لحاظ عرضی و طولی افزایش یابند. در گام آخر تیر آهن ساخته شده را خنک می‌کنند. سپس انتهای تیرآهن‌ها را بر اساس اندازه‌های استاندارد برش می‌دهند. به‌طورکلی تیر آهن فایکو ساری در سه مدل بسیار محبوب در بازار عرضه می‌شود که این سه مدل عبارتند از:

  • تیرآهن IPN

این تیر آهن در بازار بسیار پر طرفدار است، زیرا در ساخت آن از استانداردهای چین و روسیه بهره گرفتند

  • تیرآهن IPE

در تولید این تیر آهن از استانداردهای اروپا استفاده شده است این تیر آهن نیز در بازار محبوب است.

  • تیرآهن IPB

عرض این مدل تیر آهن بسیار پهن است و طول آن نیز زیاد است. این تیر آهن شکلی شبیه H دارد

بر روی محصولات تولیدی این مجموعه علامت  FAICO درج شده است. بنابرین برای اطمینان از اصالت کالا حتما سایز محصول و برند آن را روی بدنه این محصولات مشاهده کنید. از ویژگی‌های تیرآهن فولاد فولاد البرز ایرانیان تیرآهن هاش یا IPB تولید می‌کنند.

وزن تیرآهن ماهان

وزن میلگرد فایکو ساری

اهمیتی ندارد که پروژه ساختمانی شما از چه نوعی است، تیرآهن همواره به استحکام و تقویت سازه بتنی کمک می‌کند. در کشور ما طبق نظر کارشناسان، بسیاری از مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی استاندارد نبوده و کیفیت مورد نیاز را ندارند. این موضوع باعث خرابی و فروریختن ساختمان‌ها با کوچک‌ترین زلزله یا فشار می‌گردد. از سویی دیگر در استانداردهای تولید کشورمان وزن تیرآهن‌ها سبک‌تر از حد معمول در نظر گرفته شده است.

به بیانی دیگر، رفت که تیرآهن‌های با وزن کمتر از حد استاندارد سبب خطای محاسباتی خواهد شد ، چرا که در محاسبات مهندسی سطح مقطع استاندارد تیرآهن لحاظ می‌شود. همچنین کوچک بودن ابعاد آج (چه طولی و چه عرضی) موجب کاهش اصطکاک و درگیری تیرآهن با بتن می‌شود. در صورت استفاده از این‌گونه تیرآهن‌ها ، در هنگام بارگذاری حتی استاندارد بر روی یک سازه ، و یا در هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی در مقیاس کوچک ، عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

درک اینکه چگونه انواع و وزن‌های مختلف تیرآهن بر مقاومت کششی عناصر بتنی که در آن‌ها استفاده می‌شود تأثیر می‌گذارد بسیار مهم است و ما توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصالح مورد نیاز هر ساختمان، حتما وزن آن را با توجه به جداول وزنی چک کنید تا دچار خطا در ساخت نشوید. همچنین یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در قیمت تیرآهن، وزن آن می‌باشد. بنابرین برای اینکه درک بهتری از قیمت نهایی پروژه ساختمانی خود داشته باشید، نیاز است از وزن تیرآهن‌های فایکو اطلاع پیدا کنید.

محاسبه وزن تیرآهن‌فایکو

برای محاسبه وزن این محصول دو راه وجود دارد:

  • با توجه به استانداردهای این محصول بهترین راه برای محاسبه وزن، استفاده از جدول اشتال تیرآهن است زیرا درصد زیادی با آن مطابقت دارد.
  • برای به دست آوردن وزن نوع IPE فولاد البرز می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

طول شاخه برحسب متر وزن مخصوص تیرآهن IPE از جدول اشتال = وزن تیرآهن

محاسبه وزن با فرمول

برای محاسبه وزن تیرآهن فایکو از فرمول زیر استفاده می‌شود.

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن فایکو

به عنوان مثال، برای محاسبه وزن تیرآهن نوع 20 IPE به طول 12 متر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × ( ۲۲٫۴۰ ) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80

همچنین برای محاسبه تیرآهن IPE18 به طول 6 متر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

وزن تیرآهن IPE = [6] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال (kg/m) = 112.8 kg

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است.

جدول وزن تیرآهن فایکو

نوع تیرآهن تعداد شاخه در بندیل تعدد شاخه در ظرفیت وزن
تیرآهن فایکو سایز ۱۴ ۳۶ ۱۸۰ ۱۲۸
تیرآهن فایکو سایز ۱۶ ۲۷ ۱۳۵ ۱۷۰
تیرآهن فایکو سایز ۱۸ ۲۴ ۱۲۰ ۲۰۰
تیرآهن فایکو سایز ۲۰ ۱۸ ۹۰ ۲۴۵
تیرآهن فایکو سایز ۲۲ ۱۶ ۸۰ ۳۰۰
تیرآهن فایکو سایز ۲۴ ۱۴ ۷۰ ۳۵۰

کاربردی‌ترین محصولات تیرآهن‌فایکو

این مجتمع تیرآهن با سایزهای متفاوتی تولید می‌کند که در میان آن‌ها تیرآهن 14، 16 و 18 فولاد البرز شهرت بیشتری به دلیل کاربرد و کیفیت دارد که تقاضا برای آن‌ها بسیار زیاد است. در این بخش به معرفی پرفروش ترین تیرآهن‌های فایکو می‌پردازیم که می‌تواند در پروژه شما نیز استفاده شود:

  1. تیرآهن ۱۴ فایکو

تیرآهن  14 فایکو یکی از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می‌باشد. مقاومت تیرآهن  14 فایکو باعث شده در ساختمان سازی جز المان‌های اساسی باشد. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی وارد بر سازه است.
غالبا از تیرآهن به عنوان پل و ستون در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. وزن این تیرآهن طبق جدول ارائه شده توسط شرکت فایکو معادل با 128 کیلوگرم و طبق جدول اشتال 130 کیلوگرم می‌باشد.تیرآهن 14 فایکو در شاخه‌های 12 متری عرضه می‌شود که از نوع IPE  است و در خرپا، ستون و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. تیرآهن ۱۶ فایکو

وزن تیرآهن ۱۶ فایکو طبق جدول اشتال، معادل 170 کیلوگرم می‌باشد. این تیرآهن مقاومت کشش نسبتا خوبی برای پروژه شما ارائه می‌دهد و یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع پروفیل فولادی در صنعت ساختمان ایران است. تیرآهن 16 فایکو در سازه وظیفه تحمل نیروهای وارده حاصل از وزن و یا نیروهای جانبی وارده بر سازه را به عهده دارد. تیرآهن 16 دارای 16 سانتیمتر ارتفاع است و عرض بال آن نیز 8.2 سانتیمتر است.
ضخامت جان تیرآهن 16 معادل 5 میلیمتر و ضخامت بال آن نیز 7.4 میلیمتر است. ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت بوده و باید استاندارد ملی ایران به شماره 1791 را برآورده کند. سایز 16 فابریک وزنی حدود 170 کیلوگرم دارد و در شاخه‌های 12 متری تولید می‌شود

  1. تیرآهن 18 فایکو

تیرآهن 18 فایکو در میان تیرهای متوسط بیشترین استحکام را دارد و توان تحمل وزن و بار آن بالاتر از سایر تیرآهن‌های فایکو می‌باشد. طول جان این تیرآهن 18 سانتیمتر است و طول بال آن 91 میلیمتر می‌باشد. هر متر از این تیرآهن 18.8 کیلوگرم وزن دارد و وزن کل شاخه‌ی 12 متری آن 225.6 کیلوگرم است.
تیرآهن 18 در برابر تنش‌ها و نیروهای وارده مقاومت بالایی دارد به همین دلیل در اکثر ساختمان‌ها از آن به عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود. تیرآهن 18 فولاد البرز کاربرد در ستون‌ها و تیرها دارد.

تیرآهن‌های 20 و 22 فایکو چندان پرکاربرد نیستند اما طبق جدول؛ وزن تیرآهن ۲۰ فایکو معادل با 245 و وزن تیرآهن ۲۲ فایکو معادل با 300 کیلوگرم می‌باشد. آهن اسپات یکی از سایت‌های بسیار معتبر محسوب می‌شود که می‌توانید قیمت این محصولات را به‌صورت روزانه مشخص در آن مشاهده کنید.

خرید تیرآهن فایکو ساری از آهن اسپات

تیرآهن فایکو ساری از محبوب‌ترین محصولات این کارخانه است که در سایزهای مختلف قابل‌عرضه است. برای خرید و استعلام قیمت انواع تیرآهن به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. تیرآهن‌های زیر در آهن اسپات از کاخانجات مختلف تامین و بدون واسطه در وبسایت آهن اسپات ثبت سفارش می‌شوند.