در انجام پروژه‌های صنعتی و یا ساختمان سازی، از جمله ابزارهایی که می‌تواند موجبات تحمل نیرو‌های خارجی و ایجاد استحکام در محصول نهایی را شامل شود، استفاده از انواع تیرآهن در حالات و کاربری‌های متفاوت است؛ این مقاطع فولادی از بال و جان تشکیل می‌شوند و وزن تیرآهن موضوع بسیار مهمی است.
وظیفه بال‌ها جلوگیری از افزایش نیروی کمانش بر روی تیر‌آهن است و وظیفه جان که همان بدنه تیرآهن می‌باشد، تحمل نیروی خمشی بر روی تیرآهن معرفی می‌شود.

از آنجاکه محاسبه نوع، تعداد و وزن تیرآهن مورد نیاز در هر ساختمان بسیار اهمیت دارد، در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات شما را با جدول وزن تیرآهن آشنا خواهیم ساخت تا بتوانید به راحتی نسبت به محاسبه وزن انواع تیرآهن اقدام و برای خرید آهن آلات برای پروژه مد نظر خود، بهترین تصمیم‌گیری را اتخاذ نمایید.

وزن انواع تیرآهن

از مهم‌ترین پارامترهایی که می‌تواند در نحوه انتخاب انواع تیرآهن در زمان خرید تاثیر گذار باشد، پارامتر ابعاد و وزن تیرآهن است. به همین خاطر پیشنهاد ما به شما مشتریان محترم محصولات تیرآهن در ‌بازار این است که حتما بعد از خرید، در زمینه بررسی و مطابقت محصول نسبت به ابعاد و وزن تیرآهن اقدام نمایید.

انجام این فرایند با پیچیدگی خاصی همراه است. به همین منظور شما مشتری محترم مستلزم داشتن اطلاع از فرمول‌های محاسباتی مخصوص برای هر یک از انواع تیرآهن هستید. در ادامه برای شما وزن انواع مقاطع فولادی و فرمول مخصوص برای هر کدام را معرفی خواهد کرد.

به طور کلی تیرآهن‌ها در انواع مختلف تقسیم بندی می‌شوند. هرکدام، از وزن و ابعاد و در نتیجه قیمت منحصر به فردی برخوردار می‌باشند. از طرفی نیز هر کدام از انواع تیراهن با توجه به کاربری خاصی که دارند، در پروژه‌های مختلف عمرانی و یا صنعتی مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند. بر همین اساس با توجه به استاندارد‌های معین شده، امروزه در‌ بازار آهن انواع تیرآهن در نوع‌های (INP), (IPE) و (IPB) معرفی می‌شود.

از طرف دیگر با توجه به این‌که وزن تیرآهن در انواع مختلف با در نظر گرفتن اطلاعات ابعاد و سایز در آن‌ها متغیر می‌باشد، تیرآهن‌های ساخته شده هم نوع نیز در کارخانجات از وزن متفاوتی برخوردارند و با یکدیگر تفاوت دارند.
این تفاوت به این خاطر است که هر کارخانه از متریال خاص و از ابعاد متفاوتی در زمینه ساخت تیرآهن پیروی می‌نماید. این موضوع می‌تواند دیگر دلیل وجود اهمیت داشتن اطلاعات نسبت به نحوه محاسبه وزن تیرآهن محسوب شود. تیرآهن‌ها در سایزهای 12، 14، 16، 18، 24 و 30 تقسیم‌بندی می‌شود که هرکدام، از شاخص وزن منحصر به فردی برخوردار هستند.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن 12

تیرآهن 12 در ساختمان سازی می‌تواند از جمله کاربردی‌ترین نوع تیرآهن معرفی شود. شاخص استاندارد برای ساخت این نوع از تیرآهن IPE می‌باشد در قاره اروپا و کشور آلمان مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. از این نوع تیرآهن به طور معمول به جهت کاربری در قسمت ستون‌ها و سقف‌ها در پروژه‌های ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته می‌شود.

از نظر شکل و خصوصیات ظاهری ضخامت موجود در این نوع تیرآهن در قسمت جان و بال و کلیه قسمت‌های تیر به یک میزان است و از شکلی شبیه به I برخوردار است. نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره شود این است که این نوع از تیرآهن از علامت جهانی (2-1) برخوردار می‌باشد

مقاطع موجود در این نوع از تیرآهن به طور کامل با برش به اندازه 12 متر همراه است و با این شرایط به بازار آهن عرضه می‌شود. بر این اساس از وزنی بالغ بر 125 کیلو گرم برخوردار می‌باشد. با این وجود برای هر شاخه یک متری تیرآهن 12، حدود وزنی معادل با 11 کیلوگرم تعیین می‌شود.

اندازه مقطع و وزن در تیرآهن 12 به طور معمول در زمان تولید بر روی بدنه تیرآهن حک می‌شود. به همین خاطر مشتریان می‌توانند با توجه به این اطلاعات حک شده، با یک دید فنی نسبت به انتخاب این نوع از تیرآهن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که باید توجه داشته باشید ابعاد مشخص شده در این محصول به میزان ارتفاع و طول اشاره دارد.
به همین خاطر میزان استاندارد پارامتر ارتفاع در این محصول در ‌بازه 80 تا 600 میلی‌متر محاسبه و تولید خواهد شد.
با توجه به اطلاعات گفته شده، در زمان تحویل محصول مشخصات خواسته شده را بررسی نموده و حتما برگه تاییدیه که توسط کارشناس فروش صادر خواهد شد را دریافت نمایید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن 14

محاسبه وزن تیرآهن 14 نیز بر اساس میزان پارامتر طول با توجه به فاکتورهای استاندارد که معرفی شده است تعیین می‌شود. به همین خاطر محصولات فولادی تیرآهن در مقیاس 14 متر در ‌بازار آهن بر اساس وزن نهایی 155 کیلوگرم به مشتریان عرضه می‌شود. بر این اساس، برای هر شاخه یک متری از نوع تیرآهن 14، میزان وزن معرفی شده حدودا 13 کیلوگرم می‌باشد.

تولید و فروش محصولات فولادی تیرآهن 14 در ‌بازار آهن ایران با توجه به استاندارد IPE است. محصولات تهیه شده با توجه به این استاندارد در دو نوع تیرآهن دوبل و تیرآهن لانه زنبوری به بازار ارائه می‌شود. برای آشنایی با نحوه محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری، به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن 16

برای تعیین و تشخیص مشخصات وزن تیرآهن 16 لازم است که شرایط کارشناسی شود. اما ساخت‌مند‌ترین راه در کنار بررسی کارشناسان برای مشخص نمودن وزن در این مقاطع فولادی، استفاده از جدول وزن انواع تیرآهن منتشر شده در سایت مرکز آهن است. به طور کلی وزنی که برای تیرآهن 16 معرفی می‌شود برابر است با 190 کیلوگرم

این تعریف با توجه به شرایط استاندارد جهانی که مشخص شده است، برای تیرآهن 16 به ازای 12 متر برش محاسبه می‌شود. البته برای هر شاخه یک متری تیرآهن 16، حدود 16 کیلوگرم محاسبه می‌شود.

نحوه وزن تیرآهن 18

تعیین وزن در نوع تیرآهن 18 با توجه به استاندارد‌های معین شده، برای هر شاخه یک متری حدودا 19 کیلوگرم تعیین شده و برای شاخه‌های 12 متری به میزان 226 کیلوگرم معرفی می‌شود.
البته این نوع تیرآهن بر اساس تنوع در تولید کارخانجات مختلف، از وزنی با اختلافات مشخص برخوردار است که باید توسط کارشناسان به ازای هر شاخه 12 متری به طور دقیق محاسبه و اعلام شود.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن 24

در زمینه تعیین وزن برای تیرآهن 24 همانند دیگر مدل‌های معرفی شده، با توجه به استانداردهای معین به ازای هر شاخه 12 متری برابر است با 368.5 کیلوگرم. این در حالی است که برای شاخه‌های یک متری تیرآهن مدل 24، وزنی در حدود 30 کیلوگرم محاسبه می‌شود.

نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در ‌بازار آهن، تیرآهن مدل 24 از نوع پرکاربردترین مقاطع فولادی در حوزه ساخت و ساز و صنعتی به حساب می‌آید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن 30

در زمینه نحوه محاسبه وزن برای تیرآهن 30، شرایط بر اساس استاندارد IPE معرفی شده است. این استاندارد مورد تایید بازار آهن در کشور آلمان و اروپا است. محصولات تیرآهن 30 با توجه به استاندارد معرفی شده، از ضخامتی معین و یکسان در کل محصول برخوردار است.

شکل ظاهری در این نوع تیراهن به صورت حرف لاتین I است. نقطه اشتراک تیرآهن 30 با تیرآهن 12 در میزان ارتفاع معین شده در این محصول معرفی می‌شود. بر این اساس در این نوع تیرآهن ارتفاع بین 80 تا 600 میلیمتر می‌باشد. به همین منظور این محصول به صورت برش‌های 12 متری به بازار آهن عرضه می‌شود.

از نظر کار‌بردی این محصول با توجه به داشتن ابعاد یکسان تعریف شده، از مقاطع بال به صورت پهن و سبک برخوردار است. بر همین اساس می‌توان وزن تیرآهن 30 در مقیاس یک متر را 42.2 کیلوگرم معین نمود. در ادامه با توجه به برش‌های 12 متری، وزن هر تیرآهن 30  برابر است با 506 کیلوگرم.

فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن موجود در ‌بازار

قبل از معرفی فرمول محاسبه وزن تیرآهن در انواع مختلف، لازم است که در زمینه توضیح مدل و استاندارد تیرآهن IPN و IPB توضیحی اجمالی داده شود.

تیرآهن IPN

در تعریف استاندارد این مدل باید توجه داشته باشید که این نوع محصولات از بال با شیب‌‌های متغیر برخوردار هستند. بر این اساس هر اندازه که از جان دور می‌شوید، شاهد خواهید بود که پارامتر ضخامت در این محصولات کاهش پیدا خواهد کرد.

تیرآهن IPB

در زمینه معرفی شرایط محصولات تیرآهن در نوع استاندارد IPB باید اشاره داشت که به دلیل داشتن سطع مقطع H شکلی، به این نوع از محصولات تیرآهن هاش گفته می‌شود. تیرآهن‌های‌ هاش از دو نوع سبک و سنگین برخوردار هستند که هر کدام از آن انواع با شرایط منحصر به فردی همراه می‌باشند.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری

از جمله مدل‌های تیرآهن که در بازار از کاربری مطلوبی برخوردار است، تیرآهن از نوع لانه زنبوری است. از مهمترین کاربری‌هایی که با استفاده از این تیرآهن انجام می‌شود، استفاده در پروژه‌هایی است که از استحکام و شرایط تحمل وزن کمتری برخوردارند. مانند سقف در سازه‌های مختلف که از ارتفاع بیشتر از 8 متر برخوردار است. به طور نمونه می‌توان به سقف ساختمان‌ها و سقف سالن‌ها اشاذه نمود.

در این شرایط به دلیل اینکه وزن خام در محصول زیاد می‌شود لازم است که از تیراهن‌های سبک‌تر استفاده کنید. در این نوع از پروژه‌ها، تیرآهنی که مورد استفاده قرار گرفته می‌شود از شرایط ظاهری خاصی برخوردار است. بر این اساس در قسمت جان، روزنه‌های شش ضلعی مانند به ترتیب و به دنبال هم قابل مشاهده است و این همان دلیلی است که به این نوع از تیرآهن‌ها لاله زنبوری گویند.

نسبت به تیرآهن‌های معمولی، نوع تیرآهن لانه زنبوری از وزن کمتری برخوردار است. بر این اساس می‌توان وزن این نوع از تیراهن‌ها را با توجه به فرمول زیر محاسبه نمود.

وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg) = طول تیرآهن (m) × وزن یک متر از تیرآهن لانه زنبوری از جدول اشتال

به عنوان مثال برای تیراهن مدل 18 که از استاندارد IPE برخوردار است، با توجه به شرایط تیرآهن لانه زنبوری با استفاده از فرمول بالا، وزن نهایی به صورت زیر به دست می‌آید.

kg 103.30 = 10 ×10.33

فرمول محاسبه وزن تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش

نوع تیرآهن بعدی که قرار است نحوه محاسبه وزن آن معرفی شود، تیرآهن هاش نام دارد. در‌باره معرفی خصوصیات این تیرآهن باید اشاره داشت که از ضخامتی یکسان در بال در سرتاسر قسمت جان برخوردار است. استانداردی که در جان تیرآهن هاش رعایت شده است از نوع استاندارد IPE بیشتر است.

با توجه به اینکه در نوع تیرآهن هاش قسمت بال‌ها کشید‌تر و ضخیم‌تر می‌باشند، این تیرآهن دارای شرایط متفاوت‌تری نسبت به تیرآهن های معمولی است. به همین خاطر وزن تیرآهن هاش از تیراهن‌های معمولی بیشتر است.
برای اینکه ‌بتوان به طور دقیق مقدار وزن را در تیرآهن هاش محاسبه نمود لازم است که از فرمول مشخصی برای محاسبه این نوع از مقاطع فولادی استفاده کرد. بدین منظور با استفاده از جدول اشتایل STAHLBAU PROFILE ، مقدار وزن تیرآهن هاش را استخراج کرده و با توجه به فرمول زیر عدد نهایی را به دست آورده می‌شود.

وزن تیرآهن معمولی یا هاش (Kg) = وزن یک متر از تیرآهن از جدول اشتال× طول تیرآهن (m)

مثالی که می‌توان با استفاده از این فرمول معرفی نمود، محاسبه برای تیر‌آهن از نوع 18 با رعایت استاندارد IPE است. در این مثال تیرآهن را در شاخه به طول 6 متر انتخاب کرده و داده‌ها را در فرمول بالا قرار می‌دهیم و در نهایت به عدد مشخصی با توجه به فرمول زیر خواهیم رسید.

Kg 112.8 = 6 × 18.8

فرمول محاسبه وزن تیرآهن دوبل

برای انجام پروژه‌های مختلف در زمینه ساختمان سازی و صنعتی، مواردی پیش می‌آید که نیاز است در زمینه کاربری از تیرآهن، موجبات تلفیق و جوش دادن دو تیرآهن را ایجاد نمود. در این شرایط تیراهنی که در نهایت به دست می‌آید را مدل تیرآهن دوبل می‌نامند.

نوع استفاده و کاربری رایج برای این نوع از تیرآهن در قسمت ستون‌ها معرفی می‌‌شود. در این حالت، با استفاده از دو تیر‌آهن از مدل هاش و اجرای فرآیند جوشکاری و تلفیق بین آنها، در نهایت شرایط تهیه تیراهن دوبل را شاهد خواهیم بود.

در سازه‌های مختلف، زمانی که شرایط با افزایش طبقات همراه می‌شود، بر روی ستون‌ها نیروهای وزنی بیشتری اعمال خواهد شد. به همین منظور، به دست آوردن محاسبه دقیق وزن تیرآهن در مدل دوبل می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. برای همین می‌توان از فرمول زیر برای این محاسبه استفاده نمود.

وزن تیرآهن دوبل (Kg) = وزن یک متر از تیرآهن هاش از جدول اشتال× طول تیرآهن هاش (m) ×2

مثالی که برای محاسبه وزن تیرآهن دوبل با استفاده از مدل سایز 18 با توجه به استاندارد IPB می‌توان معرفی نمود به صورت زیر است:

kg 1228  = (12× 2) × 51.2

جدول وزنی انواع تیرآهن

برای اینکه بتوانید از وزن تیرآهن در انواع مختلف به طور دقیق آگاهی پیدا کنید، در ادامه مقاله برای شما جدول وزن تیرآهن‌های موجود در بازار آهن را در مدل‌ها و سایزهای مختلف از جمله (تیرآهن IPE) و (تیرآهن هاش بال پهن HEB-IPB) و (تیرآهن‌های تولید داخل) معرفی نموده‌ایم.

مقادیر معرفی شده در جدول‌های زیر با توجه به استاندارد ملی ایران (1791) می‌باشد.

کاربری با توجه به جدول وزن تیرآهن می‌تواند به عنوان روشی کاربردی در کمترین زمان اطلاعات شما نسبت به وزن تیرآهن را تکمیل نماید. تا بتوانید با آگاهی بیشتر نسبت به تهیه تیرآهن مدنظر و مناسب با پروژه خود اقدام نمایید.

جدول وزن تیرآهن‌های (IPE)

وزن هر متر (Kg) وزن شاخه 12 متری (Kg) سایز تیرآهن
6 72 8
8.1 98 10
10.4 125 12
12.9 155 14
15.8 190 16
18.8 226 18
22.4 269 20
26.2 315 22
30.7 369 24
36.1 434 27
42.2 507 30
49.1 590 33
57.1 686 36
66.3 796 40
77.6 932 45
90.7 1089 50
106 1272 55
122 1464 60

جدول وزن تیرآهن هاش بال پهن HEB-IPB

وزن هر متر (Kg) وزن شاخه سبک (Kg) وزن شاخه سنگین (Kg) سایز تیرآهن
20.4 200 244 10
26.7 234 322 12
33.7 299 390 14
42.6 365 500 16
51.2 426 590 18
61.3 508 720 20
71.5 606 828 22
83.2 724 960 24
93.0 818 1075 27
103 917 1210 30
117 1060 1370 33
127 1171 1551 36
134 1260 1603 40
142 1342 1754 45
155 1860 50
171 2052 55
187 2244 60

جدول وزن تیرآهن‌های هاش HEA-IPBL

وزن یک متر (Kg) وزن شاخه 12 متری (Kg) سایز تیرآهن
16.7 200.4 10
19.9 238.8 12
24.7 296.4 14
30.4 364.8 16
35.5 426 18
42.3 507.6 20
50.5 606 22
60.3 723.6 24
68.2 818.4 26
76.4 916.8 28
88.3 1059.6 30
97.6 1171.2 32
105 1260 34
112 1344 36
125 1500 40
140 1680 45
155 1860 50
166 1992 55
178 2136 60
190 2280 65
204 2448 70
224 2688 80
252 3024 90
272 3264 100

جدول وزن تیرآهن‌های تولید داخل

طول شاخه (m) وزن (Kg) سایز تیرآهن نام برند
12 125 12 ذوب آهن
12 155 14 ذوب آهن
12 190 16 ذوب آهن
12 230 18 ذوب آهن
12 275 20 ذوب آهن
12 320 22 ذوب آهن
12 370 24 ذوب آهن
12 435 27 ذوب آهن
12 500 30 ذوب آهن
12 140 14 فایکو
12 170 16 فایکو
12 210 18 فایکو
12 260 20 فایکو
12 310 22 فایکو
12 360 24 فایکو
12 135 14 اهواز
12 170 16 اهواز
12 135 14 آرین قزوین
12 170 16 آرین قزوین
12 200 18 آرین قزوین
12 250 20 آرین قزوین
12 310 22 آرین قزوین
12 355 24 آرین قزوین
12 420 27 آرین قزوین
12 150 14 یزد
12 190 16 یزد
12 210 18 یزد
12 260 20 یزد
12 310 22 یزد
12 115 14 ماهان
12 160 16 ماهان
12 200 18 ماهان

استعلام قیمت تیرآهن و خرید از آهن اسپات

از آنجایی که هر کدام از مقاطع فولادی از خصوصیات، ابعاد و کاربری منحصر به فردی برخوردار می‌باشند، لازم است که فعالان صنعتی به جهت اجرای پروژه‌های خود، قبل از هر خریدی نسبت به کسب اطلاعات کافی و دقیق درباره کیفیت و وزن این محصولات اقدام نمایند.
این فرایند می‌تواند موجبات تصمیم گیری و انتخاب مناسب برای اجرای پروژه‌های صنعتی و ساختمانی و در ادامه دریافت خروجی مطلوب و مطمئن را به دنبال داشته باشد.

بر همین اساس در زمان حضور در بازار آهن می‌توانید در زمینه محاسبه دقیق وزن تیرآهن در انواع مختلف با توجه به اطلاعات و فرمول‌های ارائه شده و البته جدول‌های مندرج در این مقاله، قبل از هر انتخابی نسبت به تعیین محصول مناسب اقدام نمایید.
شما برای خریداری این محصول و آگهی از ویژگی‌های تیرآهن می‌توانید به وبسایت آهن اسپات مراجعه کنید؛ چرا که وبسایت آهن اسپات یک مرجع معتبر برای خرید و فروش آهن آلات است.