همان‌طور که از اسم این ورق مشخص است، پایه (ماده خام) این نوع کالا، ورق فولادی سیاه است. این ورق‌های آهنی در ابعاد طولی و عرضی متفاوت برای سوراخ و پانچ شدن به دستگاه‌ وارد می‌شوند تا ورق سیاه (گرم) مشبک تولید گردد.
این صفحات معمولاً به وسیله دستگاه‌ها و الگوهای مشخص و از پیش تعیین شده به صورت مشبک تولید می‌شوند که برخی از کارخانه‌ها به صورت دستی و برخی دیگر به صورت مکانیزه این سوراخ‌ها را بر روی ورق‌های آهنی و فولادی ایجاد می‌کنند که در نهایت ورق پانچ تولید میشود.

تاریخچه استفاده از ورق پانچ سیاه

به‌کارگیری ورق پانچ سیاه یا همان ورق سوراخ‌دار آهنی به اواخر قرن ۱۹ میلادی باز می‌گردد. چیزی در حدود ۱۵۰ سال پیش، کارگران زغال سنگ، برای اولین بار به صورت دستی سوراخ‌هایی را بر روی صفحات فلزی ایجاد کردند.
در واقع این عمل اولین جرقه برای صنعتی شدن و تولید ورق‌های پانچ سیاه مشبک بود. زمان‌بر بودن و زیاد بودن نیروی مورد نیاز برای تولید دستی این ورق‌ها باعث شد تا روش‌های نوین و بسیار کوتاه‌تری در این حوزه پدیدار شوند، امروزه از دستگاه‌های مختلفی مثل پرفوراسیون غلتکی، لیزر، سی ان سی و پرس پانچ برای تولید ورق پانچ سیاه استفاده می‌کنند.
جالب است بدانید که در سال‌های اخیر استفاده از ورق پانچ سیاه به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است، به همین دلیل استفاده از این سازه‌ها در فضای شهری و بسیاری از دستگاه‌ها به چشم می‌خورد.

مزایای استفاده از ورق پانچ سیاه

استفاده از این ورق‌ها در بسیاری از صنایع رایج شده است. در واقع به خاطر تنوع ضخامت ورق و سایز سوراخ‌ها می‌توان از این سازه‌ها در بسیاری از کاربردها استفاده کرد. در ادامه به مهم‌ترین مزایای استفاده از ورق پانچ سیاه اشاره می‌کنیم. این مزایای شامل:

 1. صرفه اقتصادی
 2. امنیت و استحکام بالا
 3. همپوشانی ورق در سطوح مختلف
 4. جذابیت زیبا شناختی و عملکردی
 5. انعطاف مناسب و برش آسان ورق
 6. تطبیق پذیری بالا برای صنایع مختلف
 7. استحکام بالا در مقایسه با نسبت وزنی
 8. تنوع اشکال مورد استفاده برای سفارش
 9. وزن پایین در مقایسه با ورق‌های بدون سوراخ

کاربرد ورق پانچ سیاه در صنایع مختلف

بخاطر تنوع بالا و مزایای فراوان استفاده از ورق‌های پانچ، این محصولات در صنایع بسیار زیادی به کار گرفته می‌شوند که برای مثال در صنعت غذا، صنایع پتروشیمی، ساخت و ساز، عمران یا حتی معماری می‌توان از ورق‌های پانچ سیاه استفاده کرد.

1. ساخت و ساز (عمران)

برای تولید پنل‌های آکوستیک، پله‌های فلزی زیبا، دستگیره راه پله، سطح موقت landing فرودگاه‌ها، سقف‌های کاذب دفع نویز و بسیاری از کاربردهای دیگر، می‌توان از این ورق‌ها استفاده کرد.

2. صنعت غذا و نوشیدنی

از ورق‌های پانچ فلزی و آهنی می‌توان برای ساخت کندوهای صنعتی، خشک کردن میوه‌ها، تولید خشکبار مغذی، پرورش ماهی، تهیه سیلو، ساخت سینی‌های پخت و پز، غربالگری مایعات و دستگاه‌های سوزتینگ حبوبات کمک گرفت.

3. معماری

برای ساخت دیواره و سقف آسانسور، درب انباری و پارکینگ، تهیه روکش برای هواکش ساختمان‌ها، ایجاد ستون‌ها و مصارف دکوراتیو می‌توان از ورق‌های پانچ سیاه استفاده کرد.

4. صنایع خودروسازی

از این محصول در تولید قطعاتی مثل فیلتر روغن، فیلتر هوا، شبکه تهویه موتور و گریل‌های رادیاتور استفاده می‌کنند.

5. صنایع پتروشیمی و انرژی

برای تولید فیلترها در سانتریفیوژهای بزرگ، دستگاه‌های خشک کن، قفس‌های معدنی، تسویه زغال سنگ و صفحات زهکشی آب می‌توان از ورق‌های پانچ سیاه یا ورق‌های پانچ گالوانیزه استفاده کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده در کشتی سازی، تانکر سازی و صنایع سنگین فلزی نیز از این ورق‌ها در حجم بالا و البته ضخامت‌های مختلف، استفاده می‌شود.

انواع ورق پانچ بر اساس جنس ورق

ورق‌های مشبک، تفاوت‌هایی باهم دارند. با توجه به سفارش مشتری، برخی از کارخانه‌ها از آلیاژهای متفاوتی برای اجرای طرح و پانچ کردن استفاده می‌کنند.
این تنوع برای صنایع متفاوت، این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند از این ورق‌های سبک استفاده کنند. معمولاً با توجه به جنس ورق‌های اولیه به کار گرفته شده، این ورق‌ها با عناوین مختلف شناخته می‌شوند.

 1. ورق‌پانچ سیاه آهنی
 2. ورق‌پانچ گالوانیزه
 3. ورق‌پانچ روغنی
 4. ورق‌پانچ استیل

انواع ورق پانچ سیاه بر اساس شکل چشمه

با مشاهده عکس‌هایی از ورق‌های پانچ سیاه، به این نتیجه خواهید رسید که اشکال متفاوتی بر روی ورق‌های آهنی پانچ می‌شود که معمولاً این ورق‌ها را می‌توان بر اساس شکل چشمه در دسته‌بندی‌های زیر جای داد.
علاوه بر این موارد، می‌توان با پانچ لیزری و دستگاه سی ان سی، طرح مورد نظر مشتری را نیز اجرا کرد. انواع ورق‌های پانچ سیاه بر اساس شکل چشمه شامل:

 • دایره‌ای
 • لوزی
 • ستاره‌ای
 • زنبوری
 • مربعی
 • گشنیزی
 • کشویی
 • خشتی
 • مستطیلی

کاربرد ورق پانچ سیاه بر اساس شکل چشمه

 • ورق‌پانچ سوراخ گرد:
  صنایع غذایی و دارویی و فیلتر سازی
 • ورق‌پانچ سوراخ مربعی:
  ساخت کف و حصار کشی
 • ورق‌پانچ سوراخ ستاره‌ای:
  صنایع معماری و کاربردهای دکوراتیو
 • ورق‌پانچ سوراخ کشویی:
  صنایع ماشین سازی و آب و فاضلاب
 • ورق‌پانچ سوراخ مستطیلی:
  صنعت تولید دستگاه‌های صنعتی و خودرو

فرایند تولید ورق پانچ سیاه

این ورق‌ها از ورق‌های خام و بدون سوراخ تولید می‌شوند که ورق‌های خام آهنی معمولاً وارد دستگاه‌های سی ان سی (CNC) می‌شوند و طبق الگوهای از پیش تنظیم شده، اشکال متفاوتی بر روی آن‌ها به وجود می‌آید. تنوع بسیار زیاد این اشکال باعث شده است تا مشتریان بتوانند با توجه به کاربرد مورد نظرشان، نمونه‌های سفارشی و بازار پسند را دریافت کنند.

جالب است بدانید که ورق اولیه در واقع همان آهن یا فولاد با درجه خلوص بالا است (به آن ورق سیاه می‌گویند). البته با توجه به سفارش مشتری ممکن است از ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های روغنی، ورق استیل، آلومینیومی یا سایر ورق‌های خام برای تولید ورق پانچ استفاده شود که نباید فراموش کنید در این شرایط, دیگر به ورق پانج، ورق پانچ سیاه گفته نمی‌شود.

سوراخکاری و پانچ کردن ممکن است به صورت دستی یا مکانیکی باشد. اگر عمل پانچینگ به صورت مکانیکی انجام شود، دستگاه با دریافت ورق شروع به برش اشکال هندسی و پانچ کردن ورق (با فشار میله) خواهد کرد.
معمولاً علاوه بر سی ان سی یا میله‌های سنگین می‌توان برای سوراخکاری ورق پانچ سیاه، از پانچ لیزری نیز استفاده کرد. در سراسر جهان با توجه به ضخامت ورق سیاه و کاربرد مد نظر مشتری، از تکنولوژی‌های متفاوتی برای تولید ورق پانچ سیاه کمک گرفته می‌شود.

برای مطالعه مقاله راهنمای کامل خمکاری و برشکاری ورق پانچ به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

ضخامت و ابعاد چشمه ورق پانچ سیاه

با توجه به کاربرد مورد نظر مصرف کننده، این ورق‌ها در سایزها و ضخامت‌های مختلف با چشمه‌های ریز یا درشت تولید می‌شوند که به طور کلی ورق‌های سوراخ دار سیاه معمولاً ضخامتی بین ۰.۳ تا ۲۰ میلی‌متر دارند. ابعاد کلی این سازه‌ها محدودیتی ندارند و می‌توانند با توجه به سلیقه و کاربرد مورد نیاز مشتری، این ورق‌ها را در طول‌ها و عرض‌های مختلف اجرا و تولید کرد. البته معمولاً مشتریان ورق‌هایی با عرض یک متر و طول ۱۲۵ سانتی‌متر را سفارش می‌دهند.

خرید ورق پانچ از آهن اسپات

فراموش نکنید که قیمت ورق‌های پانچ سیاه تا حد زیادی به ضخامت ورق اولیه، نوع آلیاژ به کار گرفته شده، اندازه چشمه، سوراخ‌ها و مساحت کلی ورق سیاه بستگی دارد. وزن و کیفیت مواد خام و هزینه‌های جانبی مثل انبارداری و بارگیری نیز در قیمت نهایی این محصول تأثیر می‌گذارند.

مجموعه آهن اسپات این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید از سراسر ایران سفارشات خود را در ابعاد و ضخامت‌های متفاوت ثبت کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بتوانید ورق‌های پانچ سیاه را با رقابتی‌ترین قیمت تحویل بگیرید.
این مجموعه توانسته است تا با حذف واسطه‌ها و دریافت مستقیم آهن، تمامی نوسانات بازار را دور بزند و محصولات باکیفیت خود را به صورت مستقیم به دست مصرف‌کننده برساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید ورق پانچ سیاه، می‌توانید به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.