تیرآهن یکی از عناصر اصلی در ساخت سازه‌های فلزی است. تولید سازه‌های مستحکم با عمر طولانی، بدون استفاده از این محصول میسر نمی‌شود. تیرآهن‌ها در سایزها و گریدهای مختلفی به تولید می‌رسند و هر یک، کاربردهای خاص خود را دارند. یکی از پرکاربردترین انواع این محصول در ساخت سازه‌های مهندسی شده، تیرآهن لانه زنبوری (CPE) است.
این فرآورده فولادی، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و می‌توان از آن در صنایعی همچون ساخت پل و خطوط حمل و نقل استفاده کرد. این نوع تیرآهن را با نام تیرآهن شبکه‌ای هم می‌شناسند؛ دلیل این موضوع وجود حفره‌های منظم به شکل دایره یا شش ضلعی روی بدنه محصول است.

این فرآورده به دلیل داشتن طول بیشتر و وزن سبک‌تر نسبت به دیگر انواع تیرآهن، مقرون به صرفه است. مزایای این محصول بسیار زیاد است اما در کنار آن‌ها، معایبی هم دارد که ممکن است کاربرد آن را در برخی پروژه‌ها دچار اختلال کند. برای دانستن اینکه تیرآهن لانه زنبوری چیست و نحوه خرید آن چگونه است، با این مقاله از وبلاگ آهن اسپات همراه باشید.

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیرآهن‌ها بر اساس شکل ظاهری و کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. تیرآهن‌های بال پهن و بال نیم پهن، اصلی‌ترین انواع این محصول هستند. یکی دیگر از محصولاتی که در این دسته قرار می‌گیرد، تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه‌ای است. این فرآورده فولادی روی قسمت جان تیر (بخش میانی تیرآهن) دارای حفره‌های توخالی است که عموما به شکل شش ضلعی هستند. این حفره‌ها، تا حد زیادی باعث سبک شدن این محصول نسبت به انواع دیگر تیرآهن می‌شوند.

تیرآهن‌های لانه زنبوری در مقایسه با انواع معمولی، استحکام بیشتری دارند. اگر دو تیرآهن با وزن یکسان را در نظر بگیریم، محصولی که در دسته لانه زنبوری‌ها قرار دارد دارای مقاومت خمشی و اینرسی بیشتری است. همچنین این دسته از تیرآهن‌ها، انعطاف بالایی دارند و کاربردهای خاص خود را خواهند داشت.

تیرآهن لانه زنبوری در بازار جهانی با نام CNP یا CPE هم شناخته می‌شود. این محصول در سال‌های جنگ جهانی دوم همزمان با کمبود فولاد تولید شد و به دلیل وزن کم و استحکام بالا، کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز روز به روز بالاتر رفت.

مشخصات فنی CPE

تیرآهن لانه زنبوری در واقع محصولی است که با ایجاد تغییراتی در تیرآهن‌های INP یا IPE به دست می‌آید. این محصول روی بدنه خود دارای حفره‌هایی به شکل دایره یا شش ضلعی است که تا حد زیادی وزن محصول را کاهش می‌دهند.
مقاومت خمشی این دسته از تیرآهن‌ها در مقایسه با انواع معمولی، بیشتر است و به همین علت، استحکام سازه را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

همچنین با ایجاد تغییرات در تیرآهن‌های معمولی برای ساخت تیرآهن لانه زنبوری، مدول مقطع و مقاومت اینرسی تیر بالاتر می‌رود. طول این محصول در مقایسه با انواع معمولی بیشتر است و در عین حال، مقاومت بالاتر و وزن سبک‌تری دارد.

ابعاد CPE

تیرآهن‌های لانه زنبوری هم مانند اغلب محصولات فولادی، در سایزهای گوناگون به بازار عرضه می‌شوند تا نیازهای مختلف را تامین کنند. این دسته از تیرآهن‌ها اغلب در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲ و ۲۴ تولید می‌شوند. ارتفاع تیرآهن‌های لانه زنبوری یا شبکه‌ای، حدود ۱.۵ برابر بیشتر از انواع معمولی است.

دلیل این موضوع، وزن سبک این محصول است؛ به دلیل کاهش وزن در مقایسه با تیرآهن‌های معمولی، بالا رفتن طول موجب سنگینی محصول و دشواری حمل و نقل نخواهد شد. ضخامت بدنه تیرآهن CNP در قسمت بال و جان تیر یکسان است. این مقدار بین ۲ تا ۳ میلیمتر متغیر است. عرض محصول، بین ۱ تا ۱.۵ متر است.

نکته مهم این است که این نوع تیرآهن به تناسب نیاز بازار، می‌تواند در سایزهای بالاتر از ۲۴ هم تولید شود، اما اغلب سازه‌های موجود، می‌توانند با همین محصولات نیز به بهترین نحو نیاز خود را رفع کنند.

روش تولید CPE

برای ساخت تیرآهن لانه زنبوری، در واقع یک تیرآهن INP یا IPE را تغییر می‌دهند. به همین دلیل این محصول با نام‌های CNP و CPE هم شناخته می‌شود. برای ساخت این محصول ابتدا یک تیرآهن معمولی از انواع یاد شده را به صورت دندانه‌دار برش می‌زنند. این کار باید با دقت بسیار بالا و با استفاده از شابلون‌های مخصوص انجام شود تا ابعاد محصول دچار مشکل نشود.

در مرحله بعدی، دو قسمت را از هم جدا می‌کنند و آن را به گونه‌ای روی قسمت دیگر قرار می‌دهند که حفره‌هایی منظم روی جان تیر شکل بگیرد. با این کار،‌ طول محصول افزایش می‌یابد. برای افزایش مقاومت محصول، برخی حفره‌ها را با ورق تقویتی می‌پوشانند. برای جوش دادن دو بخش به یکدیگر، از روش جوش قوسی نیمه اتوماتیک استفاده می‌کنند که می‌تواند اتصالی سریع و بی نقص روی بدنه محصول ایجاد نماید.

در تولید نوعی از تیر آهن‌های لانه زنبوری، برای بریدن قطعات بالا و پایین ورق واسطه اضافه می‌کنند. این کار باعث می‌شود که این ورق واسطه بین دندانه‌های جوش گردد. استحکام این دسته از محصولات از انواع بدون ورق بیشتر است و طول عمر بالاتری دارند.

کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری

وقتی تعداد طبقات سازه بالا می‌رود، اهمیت کاهش وزن بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی لازم است تدابیری در نظر گرفته شود که در عین کاهش وزن سازه، استحکام آن را حفظ نماید. در این مواقع، از تیرآهن لانه زنبوری استفاده می‌شود. نکته مهم در رابطه با کاربرد این محصول این است که مقاومت برشی آن کمتر از دیگر تیرآهن‌هاست، به همین علت بهتر است از این نوع تیرآهن در قاب‌های خمشی استفاده شود و در دیوارهای بادبند که نیاز به مقاومت برشی دارند، تیرآهن‌های دیگر به کار روند.

نکته مهم در استفاده از تیرآهن لانه زنبوری این است که این محصول، حتما باید با بتن استفاده شود، وگرنه مقاومت لازم را نخواهد داشت. میزان تغییر شکل در تیر آهن های لانه زنبوری هنگام به‌ کارگیری بتن بسیار پایین می آید و نسبت به نیروهای خمشی، مقاومت بهتری از خود نشان خواهد داد. به طور کلی می‌توان کاربردهای این محصول را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • طراحی قاب‌های خمشی
 • کاربرد در ایجاد تیرهای فرعی که دو سر آن‌ها مفصلی باشد
 • استفاده در دهانه‌های مهاربندی ‌نشده
 • ساخت سقف، پارکینگ، راه‌پله و پل‌سازی

محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری

یکی از مهم‌ترین فاکتورها درباره تمامی محصولات فولادی موجود در بازار، وزن آن‌هاست. دلیل این اهمیت، تاثیر مستقیم وزن محصول بر قیمت نهایی آن است. یکی از مهم‌ترین مزایای تیرآهن لانه زنبوری این است که در مقایسه با انواع IPE وزن کمتری دارد.

در واقع این محصول به دلیل داشتن حفره روی بدنه خود، از محصولی با طول یکسان از گروه تیرآهن‌های معمولی سبک تر است؛ این موضوع باعث شده است که افزایش طول این نوع تیرآهن، آسان‌تر باشد و ضربه‌ای به وزن محصول نزند.

وزن تیرآهن لانه زنبوری تولید شده در کارخانجات مختلف ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. با این حال، طبق جدول اشتال، محدوده‌ای برای وزن این محصول تعیین شده است و تمامی کارخانه‌های تولید تیرآهن،‌ موظف به پیروی از این جدول هستند.
سبک یا سنگین‌تر بودن محصول با اختلاف بسیار زیاد از این جدول، نشانه عدم کیفیت است و می‌تواند سازه نهایی را با مشکل مواجه کند.

برای محاسبه وزن آهن آلات با استفاده از جدول وزنی اینجا کلیک کنید.

جدول اشتال وزنی تیرآهن لانه زنبوری

سایز تیرآهن

وزن محصول (به ازای شاخه ۱ متری)

8

6

10

8.1

12

10.4

14

12.9

16

15.8

18

18.3

20

22.4

22

26.2

24

30.7

27

36.1

30

42.2

33

49.1

36

57.1

40

66.3

45

77.6

50

90.2

55

106

60

122

افزایش مقاومت تیرآهن لانه زنبوری

به دلیل برش در مقطع جان تیر، ممکن است در قسمت حفره‌ها نیروهای خمشی ثانویه‌ای علاوه بر نیروی خمشی اصلی وارده بر تیرآهن زنبوری ایجاد شود که باعث کاهش استحکام تیر می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید کارهایی انجام شود که تیرآهن زنبوری را تقویت کند و این نیروهای خمشی را کنترل نماید. برای حل این مشکل، داخل حفره‌ها را به کمک ورق پر می‌کنند و روی آن عملیات جوشکاری انجام می‌دهند.

از سویی استفاده از جوش ورق در بسیاری از موارد ممکن است موجب افزایش بی‌رویه هزینه‌ها شود و صرفه اقتصادی نداشته باشد. در این شرایط از ترکیب فولاد و بتن برای تقویت تیر استفاده می‌کنند. در این روش حفره‌هایی که دارای تنش ثانویه زیادی باشند، با بتن پر می‌شوند تا مقاومت آن‌ها افزایش یابد.

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن‌های لانه زنبوری با هدف کاهش وزن سازه و افزایش مقاومت خمشی تولید شده‌اند. با این حال، نمی‌توان بدون دانستن مزایا و معایب این محصول از آن در هر سازه‌ای استفاده کرد. پیش از هر اقدامی، بهتر است محدودیت‌ها و کاستی‌های این محصول را بدانید تا بتوانید به بهترین نحو از مزایای آن بهره‌مند شوید.

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

 • طول این محصول حدود ۱.۵ برابر بیشتر از تیرآهن معمولی INP و IPE است.
 • امور تاسیساتی مانند لوله‌کشی و سیم‌کشی به دلیل وجود حفره در این تیرها راحت‌تر است.
 • ممان اینرسی این محصول نسبت به انواع معمولی بالاتر است.
 • انعطاف این تیرآهن بیشتر از تیرآهن‌های بال پهن و بال نیم پهن است.
 • این محصول وزن کمی دارد و در نقش انتقال بار به سایر عناصر به خوبی عمل می‌کند.
 • مقاومت تیرآهن لانه زنبوری در برابر نیروهای خمشی بسیار بالاست.
 • با استفاده از این محصول می‌توان ضخامت سقف را تا حد زیادی کاهش داد.
 • سبکی محصول، باعث کاهش وزن سازه و افزایش استحکام آن می‌شود.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

 • امکان گسیختگی از محل جوشکاری وجود دارد.
 • مقاومت برشی تیرآهن لانه زنبوری بسیار کم است.
 • جان تیر به دلیل عملیات جوشکاری ضعیف است و خواص اولیه فولاد را ندارد.
 • باربری این محصول کمتر از تیرآهن‌های معمولی است.
 • در بخش‌های جوشکاری شده، امکان لهیدگی در صورت فشار بالا وجود دارد.

به دلیل وجود این معایب، محدودیت‌هایی در کاربرد این محصول به وجود آمده است. به عنوان مثال نمی‌توان تیرآهن لانه زنبوری را به‌عنوان تیرهای دهانه‌های مهاربندی‌شده همگرای معمولی، ویژه و واگرا به کار برد. همچنین بهتر است بدانید که این محصول در نقش باربر جانبی در قاب‌های خمشی معمولی، متوسط و ویژه کاربردی ندارد. به علاوه، در تیرهای پل دو سر مفصل که نیاز است تیرهای فرعی با برش‌های زیاد روی جان آن قرار بگیرد، نمی‌توان از تیر لانه زنبوری استفاده کرد.

استعلام قیمت تیرآهن لانه زنبوری

نکته مهم در تعیین قیمت تیرآهن لانه زنبوری این است که پایه اولیه برای تولید آن چه نوع محصولی بوده است؟ اغلب تیرآهن‌های لانه زنبوری موجود در بازار از تیرآهن IPE ساخته شده اند. به همین علت معیار تعیین بهای این محصول، بر اساس قیمت تیر آهن IPE است.
توجه داشته باشید که وزن تیرآهن تاثیر مستقیم بر قیمت آن دارد، بنابراین دانستن وزن دقیق محصول می‌تواند در انتخاب بهتر به شما کمک کند. همچنین در نظر داشته باشید که طول تیرآهن زنبوری در وزن یکسان، از تیرآهن معمولی بیشتر است.

برای تعیین قیمت دقیق این محصول ابتدا بررسی کنید که تیرآهن پایه از چه نوعی بوده است. سپس طبق جدول اشتال وزن تیرآهن لانه زنبوری که در بالا آورده‌ایم، وزن سایز مورد نظر خود را به دست آورید. توجه داشته باشید که قیمت محصول بر اساس یک شاخه ۶ الی ۱۲ متری تعیین خواهد شد، بنابراین وزن را بر اساس این ابعاد محاسبه کنید.

در مرحله بعدی، وارد سایت آهن اسپات شوید و از بخش تیرآهن، قیمت تیرآهن لانه زنبوری را انتخاب نمایید. در این بخش می‌توانید تمامی محصولات مربوط به این عنوان را مشاهده کنید.
با توجه به مقدار نیاز، قیمت اولیه را برآورد کنید. سعی کنید قیمت‌ها را در روزهای گوناگون بررسی کنید تا نوسان بازار را بهتر درک نمایید و به بهترین قیمت بازار برسید.

خرید تیرآهن لانه زنبوری از آهن اسپات

برای خرید تیرآهن لانه زنبوری در سایزهای مختلف، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید. در ابتدا باید درباره نقاط ضعف این محصول بیشتر بدانید. توجه کنید که یکی از معایب تیرآهن لانه زنبوری، این است که مقاومت برشی کمی دارد، بنابراین اگر کاربرد این چنینی را در نظر دارید، باید سراغ محصولات دیگری بروید.

همچنین توجه کنید که این نوع تیرآهن، وزن سبکی دارد و می‌تواند برای کاهش وزن سازه انتخاب خوبی باشد. با این تفاسیر، ابتدا قیمت محصول را با روش‌های گفته شده از آهن اسپات برآورد کنید.
در مرحله بعدی، سفارش خود را در سایت ثبت نمایید.
در این مرحله، می‌توانید با کارشناسان آنلاین آهن اسپات تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.
با این روش، علاوه بر خرید با بهترین قیمت بازار، می‌توانید محصولات تولیدکنندگان مختلف تیرآهن را با هم مقایسه کرده و از بهترین فروشنده خرید کنید.