هر کارخانه برای بدست آوردن وزن مقاطع آهنی تولیدات خود، جدول وزن مخصوصی را ارائه می‌دهد. جداول وزنی آهن آلات به شما کمک می‌کنند تا مقدار مقاطع مورد نیاز پروژه را تخمین بزنید و همچنین از مشکل کمبود بودجه تا انتهای پروژه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است که جداول وزنی کارخانه‌ها بر اساس جداول اشتال و طبق استاندارد آلمان تهیه شده است. با کسب اطلاعات در رابطه با وزن، ضخامت و گشتاور در جداول وزنی آهن آلات می‌توانید در خرید خود بیشترین سود را کسب کنید. در این راستا با مراجعه به وبسایت آهن اسپات و مشاهده قیمت لحظه‌ای آهن آلات می‌توانید خریدی به صرفه را تجربه کنید.

محاسبه وزن آهن

قیمت و وزن تیرآهن دو فاکتور مهم در تجارت آهن آلات هستند که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با یکدیگر دارند. همانطور که می‌دانید، قیمت یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین فاکتورهای هر پروژه صنعتی یا عمرانی محسوب می‌شود.
به همین خاطر با توجه به رابطه مستقیم بین قیمت و وزن آهن لازم است پیش از اقدام به خرید و اجرا، اطلاع دقیقی از وزن آهن و مقاطع فولادی مورد نیز خود داشته باشیم. بهترین روش برای اطلاع از وزن تیر به شرح زیر می‌باشد:

طول * وزن مخصوص آهن

در ادامه به آموزش روش‌های محاسبه وزن تیرآهن ، انواع پروفیل، ورق و میلگرد می‌پردازیم.

روش‌های محاسبه وزن تیرآهن و سایر آهن آلات 

روش‌های مختلفی برای محاسبه وزن آهن وجود دارد که در ادامه آن ها را عنوان خواهیم کرد:

 1. استفاده از جدول وزنی سازه
 2. استفاده از جدول اشتال تیر
 3. استفاده از چگالی آهن

عوامل موثر بر وزن تیرآهن 

وزن آهن متاثر از شکل ظاهری و ساختار آن می‌باشد.
بدیهی است که تیرآهن هاش به دلیل برخورداری از بال‌های ضخیم‌تر و کشیده‌تر دارای وزن بیشتری نسبت به تیرآهن‌های معمولی می‌باشد . در بخش زیر، فرمول محاسبه وزن تیرآهن نشان داده شده است:

طول تیرآهن (m) × (وزن یک متر از تیرآهن از جدول اشتال) = (وزن تیرآهن معمولی یا هاش) (Kg)

1. محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از جدول وزنی سازه

وزن تیرآهن را می‌توان به سادگی و با استفاده از جدول وزنی سازه محاسبه کرد. همانطور که مطلع هستید تیرآهن‌ها به ۴ دسته استاندارد تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارتند از:

 • IPE یا ساده
 • IPB
 • INP
 • CNP یا لانه زنبوری

هر کدام از این موارد نشان دهنده شکل ظاهری تیرآهن هستند. امروزه در کشور ایران بیشتر نوع IPE در سایز 30 سانتی‌متر تولید و مصرف می‌شود. تیرآهن‌های IPB و همچنین تیرآهن های سنگین، از خارج از کشور وارد می‌شوند. وضعیت تیرآهن‌های IPE نیز به همین صورت است.

تیرآهن‌های لانه زنبوری از طریق برشکاری روی تیرآهن‌های ساده به وجود می‌آیند. در این مورد تولید‌کنندگان تیرآهن برای فروش و ارائه محصولات، جدول وزن آهنی خود را به ازای هر متر یا شاخه به خریداران ارائه می‌دهند. استاندارد بودن این جداول از اهمیت بسزایی برخوردار است.

2. محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از جدول اشتال

همان طور که در موارد بالا اشاره شد، جدول اشتال یک مرجع استاندارد در تمام مقاطع فولادی می‌باشد. در این جدول، داده‌های مورد نیاز برای محاسبه تیرآهن معمولی، LNP و لانه زنبوری به ازای هر متر مربع ارائه شده است.
تیرآهن‌ها در شاخه‌های ۱۲ متری تولید می شوند و با ضرب وزن هر متر در عدد ۱۲ می‌توانیم به وزن دقیق هر شاخه تیرآهن دست پیدا کنیم.

برای مطالعه مقاله راهنمای استفاده از جدول اشتال تیرآهن‌ IPE ، HEA ، HEB به وبلاگ آهن اسپات مراجعه کنید.

3. محاسبه وزن با استفاده از چگالی تیرآهن

برای محاسبه وزن هر شاخه تیرآهن در این روش، به خط‌کش و کولیس نیاز دارید. برای آن که بتوانیم طول و ضخامت بال تیرآهن را محاسبه کنیم، باید داده‌های لازم را از جدول اشتال برداشته و آن‌ها را در فرمول گذاشته تا وزن ایده‌آل (و نه واقعی) به دست آید.

1000/[چگالی*طول*[(ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]*2]= وزن یک شاخه تیرآهن

این روش فقط برای تیرآهن ساده کاربرد دارد. لازم به ذکر است در فرمول محاسبه وزن تیرآهن، باید طول تیرآهن را به متر و سایر اعداد را بر حسب میلی‌متر وارد کرده و چگالی را نیز معادل عدد ۷.۵۸ در نظر بگیرید.

از جمله نکات مهمی که باید بدانید این است که هر کارخانه وزن بندی متفاوتی دارد. به همین جهت حتما قبل از خرید از تولید کننده در این رابطه پرس و جو کنید. برای این که خرید مقرون به صرفه‌ای داشته باشید همواره وزن را تقسیم بر وزن یک شاخه کنید تا از این طریق به حاصل شاخه‌های موجود پی ببرید.

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

در این مبحث نیز تشریح مواردی که در بالا اشاره شده را دنبال می‌کنیم. پس برای اطلاع از نحوه تقسیم بندی تیرآهن‌هایی که مطابق استاندارد ساخته می‌شوند از جمله INP، IPE،IPB  با ما همراه باشید.

 • تیرآهن IPE یا بال پهن، دارای بال‌هایی با ضخامت یکسان در سرتاسر آن می‌باشد.
 • IPN دارای بال‌هایی با شیب متغیر بوده که با فاصله گرفتن از قسمت جان آن، ضخامت بال کاهش می‌یابد.
 • تیرآهن IPB دارای بال‌هایی با ضخامت برابر در سرتاسر آن و سطح مقطعی به شکل H می‌باشد و به “تیر آهن هاش” معروف است. این مورد همچنین دارای دو نوع سبک و سنگین است.

 • فرمول وزن تیرآهن

یکی از بهترین روش‌ها در تسریع آگاهی از وزن هر شاخه تیرآهن یا وزن تیرآهن در انواع مدل‌های معمولی یا هاش، جدول وزن آهنی می‌باشد. لازم به ذکر است که این جدول تمام تیرآهن‌های داخلی و سایر برندهای مختلف در سایزهای متفاوت را دارا می‌باشد.
این تیرآهن‌ها مطابق با استانداردهای ملی ایران به شماره ۱۷۹۱تولید می‌شوند. در اصل وزن تیرآهن بر اساس استاندارد جهانی (دین آلمان) محاسبه و طبقه‌بندی می‌گردد.

 • فرمول وزن پروفیل 

در مبحث سازه‌های سبک یا به اصطلاح “سبک سازه‌ها”، پروفیل نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. به دلیل کاربرد زیاد پروفیل‌ها ضرورت دارد که وزن آن‌ها را نیز از طریق فرمول زیر محاسبه کنیم تا هزینه‌ها را در بهینه‌ترین حالت نگه داریم.

تعداد پروفیل * وزن مخصوص پروفیل * طول

 • فرمول وزن ورق 

بهترین گزینه برای اینکه از انواع ورق آهنی و وزن آن مطلع شویم، استفاده از جدول وزن آهنی ورق آهن است که اطلاعاتی از جمله ضخامت را به نشان می‌دهد. البته روش‌های دیگری نیز وجود دارد که معمولا زمان‌بر می‌باشند.
از جمله این روش‌ها باید به فرمول زیر اشاره کنیم که وزن آهنی را می‌توانید با جایگذاری مقدار پارامترها در آن محاسبه کنید.

عرض * طول * ضخامت * 7.87

 • فرمول وزن میلگرد

از جمله پر‌مصرف‌ترین محصولات فولادی، “میلگرد” است. برای تعیین دقیق هزینه‌ها نیاز است که اطلاعات کافی از وزن میلگرد داشته باشیم. برای محاسبه دقیق وزن از فرمولی که در عبارت زیر شرح داده شده استفاده کنید.

فرمول ذکر شده بهترین روش رایج در میان مهندسان است که از اتلاف وقت جلوگیری کرده و دقت بالایی دارد. به دلیل همه جانبه بودن این فرمول تمام محاسبان از آن کمک می‌گیرند.

خرید آهن آلات از آهن اسپات

اگر قصد خرید آهن آلات و  مقاطع فولادی را دارید بهتر است قبل از اقدام به خرید از قیمت آن مطلع باشید. شرکت آهن اسپات در وب سایت خود به آدرس www.ahanspot.com اقدام به ارائه به روزترین نرخ آهن آلات از برترین کارخانجات کشور نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه از شما دعوت می‌شود تا از وب سایت ما بازدید فرمایید.