تیرآهن اهواز یکی از محصولات مهم مجموعه کوثر اهواز است. این شرکت از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه آهن‌آلات می‌باشد که محصولات آن به کشورهای اطراف نیز صادر می‌شود، اما پیش از استفاده از تیرآهن و سایر محصولات تولیدی این مجموعه حتما باید با جداول وزنی که توسط خود کارخانه منتشر شده است آشنا باشیم، زیرا نقش مهمی در پروژه‌های ساختمانی ما ایفا می‌کند. همچنین وزن تیرآهن در قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارد و در برآورد هزینه پروژه، اهمیت خواهد داشت.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات درباره جدول وزن تیرآهن اهواز و اهمیت آن صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با نحوه محاسبه وزن آهن آلات با استفاده از جدول وزنی، اینجا کلیک کنید.

درباره تیرآهن اهواز

کارخانه کوثر اهواز، یکی از زیرمجموعه‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران می‌باشد که در سال 1381 در کیلومتر 9 جاده اهواز شهرستان خرمشهر احداث گردید. موقعیت ویژه جغرافیایی و استراتژیکی خوزستان در این است که استانی با مرزهای بین‌المللی می‌باشد که به آب‌های آزاد نیز دسترسی دارد.
از جنبه ارتباطی و مواصلاتی نیز خوزستان انواع راه‌های ارتباطی آبی، زمینی، هوایی و ریلی رادار است و در این شرایط خوزستان موقعیت ممتازی دارد.

در این راستا گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز با محصولات فراوان و متنوع توانسته است امتیازات زیادی برای استان و کشور فراهم کند. گروه ملی صنعتی فولاد ایران با 18 نوع محصولاتی چون مقاطع میلگرد، تیرآهن، لوله بی‌درز، محصولات مختلف مفتولی و قطعه‌سازی توانسته است موقعیت ویژه خود را به عنوان یکی از پایه‌های درآمدزایی و تاثیرگذار در اقتصاد ایران تثبیت نماید و لازم به ذکر است اکنون با بالا بودن کیفیت تولیدات این مجموعه عظیم صنعتی در کنار سایر صادرکنندگان فولاد جهان قرار گرفته است.

این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 559 هزار تن به منظور خود کفایی صنعتی و شکوفایی اقتصادی کشور مشغول به فعالیت می‌باشد. این شرکت به دلیل بالا بودن کیفیت محصولات فولادی، با صادر کنندگان فولاد جهان رقابت می‌کند.

کارخانه کوثر اهواز تولیدکننده انواع محصولات متنوع شامل تیرآهن اهواز، تیرآهن اهواز، لوله بدون درز، محصولات مختلف مفتولی و قطعه‌سازی می‌باشد.همچنین لازم به ذکر است که در حال حاضر این مجموعه دارای کارخانه‌های فولاد سازی، نورد تیرآهن و مفتول، ماشین‌سازی، لوله‌سازی و نورد تیرآهن است و یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های این شرکت، کارخانه نورد تیرآهن اهواز می‌باشد.

تیرآهن اهواز

علاوه بر سابقه و میزان تولید، کیفیت تیرآهن‌های تولیدی این شرکت با توجه به واحد کنترل کیفی قوی، این محصول را به عنوان یکی از پر طرفدارترین تیرآهن‌های موجود در بازار مبدل کرده است. این موضوع موجب گشته تا قیمت تیرآهن اهواز درب کارخانه باقیمت‌های دیگر برندها متفاوت به نظر برسد.

کارخانه نورد کوثر اهواز یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات تولید انواع تیرآهن در کشور است و محصولات تولیدی این کارخانه براساس استانداردهای بین‌المللی تولید می‌گردد. از انواع تیرآهن‌های تولیدی این کارخانه می‌توان به تیرآهن بال نیم پهن موازی براساس استاندارد 1791 ایران، استاندارد DIN1025-5 و تیرآهن بال نیم پهن موازی نیمه سبک مطابق استاندارد ایران به شماره 16348 اشاره کرد. کیفیت محصولات تولیدی این کارخانه بسیار بالا بوده و با خیالی آسوده می‌توانید از تیرآهن‌های تولیدی کارخانه اهواز جهت ساختمان‌سازی استفاده نمایید.

در ایران بیش از ۷۰ کارخانه وجود دارند که در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌کنند. هر کدام از این کارخانه‌ها برای آن که اصالت میلگرد خود را نشان دهند علامتی که معمولا اختصار نام آن هاست را روی میلگرد به صورت برجسته قرار می‌دهند.
با کمی جستجو روی میلگرد حتما این علامت اختصاری حک شده روی میلگرد را مشاهده خواهید کرد. میلگرد کوثر اهواز نیز با علامت GCT که بر روی آن حک شده است مشخص می‌شود. از این علامت می‌توان برای شناسایی میلگرد کوثر اهواز استفاده نمود. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از میلگرد کوثر اهواز با علامت GCT حک شده بر روی آن مشاهده نمایید.

جدول وزن تیرآهن اهواز

جدول وزن تیرآهن اهواز

وزن تیرآهن اهواز تاثیر مستقیم بر روی میزان فشاری که تیرآهن می‌تواند تحمل کند دارد، در نتیجه استفاده از جدول وزن تیرآهن جهت اطلاع یافتن از وزن آن برای محاسبه وزن سازه و میزان مقاومت آن برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی بسیار مهم است، اما در زمان محاسبه و یا تخمین وزن تیرآهن از جداول وزنی، باید به این توجه داشت که تیرآهن‌های تولید شده قطعا دارای مقداری تلورانس خواهند بود و این‌گونه نیست که هر شاخه تیرآهن دقیقا وزنی برابر آنچه در جدول وزن تیرآهن آمده است داشته باشد.

نصب اندازه مناسب تیرآهن در هر بخش، برای موفقیت کلی پروژه ضروری است و تیرآهن باید به طور مساوی در طول پروژه تعویض شود. بنابرین آگاهی از کاربرد مناسب هر تیرآهن در جای خود می‌تواند مانع از وقوع بسیاری از فجایع در آینده شود و امنیت ساختمان را تضمین کند.

برای محاسبه وزن این محصول دو راه وجود دارد:

1. محاسبه وزن تیرآهن اهواز با فرمول

برای محاسبه وزن تیرآهن اهواز از فرمول زیر استفاده می‌شود.

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن اهواز

به عنوان مثال، برای محاسبه وزن تیرآهن نوع 20 IPE به طول 12 متر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × ( ۲۲٫۴۰ ) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80

همچنین برای محاسبه تیرآهن IPE18 به طول 6 متر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

وزن تیرآهن IPE = [6] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال (kg/m) = 112.8 kg

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است.

2. محاسبه وزن تیرآهن اهواز با جدول وزنی

دومین روش استفاده از جدول می‌باشد. جدول وزن آهن‌آلات هر کارخانه در هنگام خرید، کمک می‌کند تا مقدار دقیق مقاطع مورد نیاز برای اجرای پروژه را تخمین بزنید و تا انتها پروژه، به مشکل کمبود بودجه برخورد نکنید.

علاوه بر استفاده از جداول کارخانه‌ها، با استفاده از جدول اشتال که طبق استاندارد آلمان تهیه شده، می‌توانید علاوه بر وزن، اطلاعاتی در خصوص ضخامت، گشتاور، ممان و… نیز به دست آورید تا در هنگام خرید، بیشترین سود را داشته باشید. محصولات این مجموعه در سایز های 14، 16 و 18 تولید می‌شود:

آنالیز وزن سایز میلگرد
IPE 133 14
IPE 180 16
IPE 225 18

همان طور که گفتیم، محصول تولیدی کارخانه نورد کوثر اهواز دارای استحکامی بالا، وزن کم و قابلیت ویژه در برابر تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی وارد بر سازه بوده و دارای شیوه‌های کنترل کیفیت بالایی می‌باشد. درواقع می‌توان گفت روش‌های به کارگیری جهت کنترل کیفیت و ضریب ایمنی در این کارخانه بی نظیر می‌باشد.

قیمت و وزن تیرآهن‌های معرفی شده در جدول را می‌توانید به صورت روزانه در سایت آهن اسپات مشاهده کنید. این محصولات معمولا در شاخه‌های 12 متری ارائه می‌شود.

انواع تیرآهن اهواز و کاربردهای آن ها

پرفروش ترین محصولات تیرآهن اهواز

در این بخش به بررسی و کاربرد تیرآهن‌های کارخانه اهواز خواهیم پرداخت:

تیرآهن 14 اهواز

تیرآهن  14 اهواز یکی از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی می‌باشد. مقاومت تیرآهن 14 اهواز باعث شده در ساختمان‌سازی جز المان‌های اساسی باشد. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی وارد بر سازه است. غالبا از تیرآهن به عنوان پل و ستون در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود.
وزن این تیرآهن طبق جدول ارائه شده توسط شرکت اهواز معادل با 130 کیلوگرم می‌باشد.تیرآهن 14 اهواز در شاخه‌های 12 متری عرضه می‌شود که از نوع IPE  است و در خرپا، ستون و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن 16 اهواز

وزن تیرآهن ۱۶ اهواز طبق جدول اشتال، معادل 180 کیلوگرم می‌باشد. این تیرآهن مقاومت کشش نسبتا خوبی برای پروژه شما ارائه می‌دهد و یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع پروفیل فولادی در صنعت ساختمان ایران است. تیرآهن 16 اهواز در سازه وظیفه تحمل نیروهای وارده حاصل از وزن و یا نیروهای جانبی وارده بر سازه را به عهده دارد.

تیرآهن 16 دارای 16 سانتیمتر ارتفاع است و عرض بال آن نیز 8.2 سانتیمتر است. ضخامت جان تیرآهن 16 معادل 5 میلیمتر و ضخامت بال آن نیز 7.4 میلیمتر است. ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت بوده و باید استاندارد ملی ایران به شماره 1791 را برآورده کند. سایز 16 فابریک وزنی حدود 170 کیلوگرم دارد و در شاخه‌های 12 متری تولید می‌شود.

تیرآهن 18 اهواز

تیرآهن 18 اهواز در میان تیرهای متوسط بیشترین استحکام را دارد و توان تحمل وزن و بار آن بالاتر از سایر تیرآهن‌های اهواز می‌باشد. طول جان این تیرآهن 18 سانتیمتر است و طول بال آن 91 میلیمتر می‌باشد.
هر متر از این تیرآهن 18.8 کیلوگرم وزن دارد و وزن کل شاخه‌ی 12 متری آن 225.6 کیلوگرم است.
تیرآهن 18 در برابر تنش‌ها و نیروهای وارده مقاومت بالایی دارد به همین دلیل در اکثر ساختمان‌ها از آن به عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود. تیرآهن 18 فولاد البرز کاربرد در ستون‌ها و تیرها دارد.

وزن تیرآهن اهواز و اهمیت آن

اهمیت دانستن وزن تیرآهن اهواز

اهمیتی ندارد که پروژه ساختمانی شما از چه نوعی است، تیرآهن همواره به استحکام و تقویت سازه بتنی کمک می‌کند. در کشور ما طبق نظر کارشناسان، بسیاری از مصالح مورد استفاده در ساختمان‌سازی استاندارد نبوده و کیفیت مورد نیاز را ندارند. این موضوع باعث خرابی و فروریختن ساختمان‌ها با کوچک‌ترین زلزله یا فشار می‌گردد. از سویی در استانداردهای تولید کشورمان وزن تیرآهن‌ها سبک‌تر از حد معمول در نظر گرفته شده است.

به بیانی دیگر، تیرآهن‌های با وزن کمتر از حد استاندارد سبب خطای محاسباتی خواهد شد، چرا که در محاسبات مهندسی سطح مقطع استاندارد تیرآهن لحاظ می‌شود. همچنین کوچک بودن ابعاد آج (چه طولی و چه عرضی) موجب کاهش اصطکاک و درگیری تیرآهن با بتن می‌شود. در صورت استفاده از این‌گونه تیرآهن‌ها ، در هنگام بارگذاری حتی استاندارد بر روی یک سازه ، و یا در هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی در مقیاس کوچک ، عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

درک اینکه چگونه انواع و وزن‌های مختلف تیرآهن بر مقاومت کششی عناصر بتنی که در آن‌ها استفاده می‌شود تأثیر می‌گذارد بسیار مهم است و ما توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصالح مورد نیاز هر ساختمان، حتما وزن آن را با توجه به جداول وزنی چک کنید تا دچار خطا در ساخت نشوید.

همچنین یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در قیمت تیرآهن، وزن آن می‌باشد. بنابرین برای اینکه درک بهتری از قیمت نهایی پروژه ساختمانی خود داشته باشید، نیاز است از وزن تیرآهن‌های اهواز اطلاع پیدا کنید.

بسته به نوع پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، اندازه‌های مختلف تیرآهن ضروری خواهد بود. وزن تیرآهن 14 اهواز ممکن است برای پروژه‌های خانگی و مقیاس کوچک‌تر مانند پاسیو یا راهروهایی که حداقل بار را تحمل می‌کنند و در نتیجه تنش کششی پایینی ایجاد می‌کنند، کافی باشد. برای مشاهده قیمت تیرآهن اهواز می‌توانید از سایت آهن اسپات کمک بگیرید.

خرید تیرآهن اهواز از آهن اسپات

آهن اسپات، فعالیت خود را در زمینه آهن‌آلات آغاز کرده و به ارائه خدمات در زمینه قیمت آهن و فولاد و خرید و فروش این دست محصولات می‌پردازد. این پلتفرم بیشتر جنبه مرجع اینترنتی قطعات فولادی را داشته و شما را از اخبار، قیمت‌ها و روند بازار به صورت دقیق و روزانه آگاه می‌کند.
بد نیست بدانید که این پلتفرم علاوه بر اطلاع‌رسانی از قابلیت‌هایی تخصصی‌ هم برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت لحظه‌ای اشاره کرد. همانطور که می‌دانید، قیمت محصولات مانند تیرآهن به عوامل زیادی بستگی دارد و همواره در حال نوسان است.

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری یا خرید آهن‌آلات، نیاز دارید که به صورت مستمر، قیمت لحظه‌ای آهن‌آلات را رصد کنید؛ اما تا به امروز رسانه‌ای مناسب را برای این کار پیدا نکرده‌اید. بد نیست بدانید که در آهن اسپات، لیستی از آهن‌آلات قرار داده شده که با کلیک بر روی آن‌ها می‌توانید از بهای به روز و دقیقشان با خبر شوید و سرمایه‌گذاری خود را حساب شده پیش ببرید. در این سایت به راحتی می‌توانید قیمت انواع تیرآهن را نیز مشاهده کنید و برای خرید محصول موردنظرتان، تصمیم بگیرید.