در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، قصد داریم به علامت‌های اختصاری حک شده روی میلگرد بپردازیم. یکی از معضلات خریداران میلگرد، عدم توانایی آن‌ها در تشخیص کارخانه سازنده میلگرد است؛ چراکه بعضی از تامین‌ کنندگان، میلگرد‌های متفرقه را به جای میلگردهای استاندارد کارخانه‌های معتبر می‌فروشند.
یکی از راه‌های موثر برای تشخیص کارخانه سازنده میلگرد، آشنایی با علامت اختصاری حک شده بر روی آن‌ها است. علائم اختصاری حک شده بر روی میلگردها، به نوعی شناسنامه میلگرد به شمار می‌آید.

این علائم شامل اعداد و حروف انگلیسی هستند که نشانگر اطلاعات مختلفی مانند روش تولید، کارخانه‌های تولید کننده، اندازه‌ آج، قطر و نوع میلگرد می‌باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از کارخانه‌های تولید کننده میلگرد، محصولات خود را به همراه کارت مشخصات عرضه می‌کنند؛ اما ممکن است در برخی از مواقع، محصولات دارای کارت شناسایی نبوده و تنها علائم حک شده بر روی میلگرد، راهنما در خرید محصول مورد نظر و تشخیص میلگرد تقلبی از اصل باشد.

فهرست مطالب

علائم اختصاری روی میلگرد 

بر روی هر میلگرد، اعداد و حروف انگلیسی خاصی حک می‌شود، این اعداد و حروف، “علامت اختصاری میلگرد” نامیده می‌شود. علامت اختصاری میلگرد در برگیرنده‌ اطلاعات و نکات بسیار مهمی‌درباره‌ آن میلگرد خاص تولید شده‌است.

اطلاعاتی که در این علائم میلگرد مشخص است، مربوط به کارخانه تولید کننده میلگرد، نوع میلگرد و ضخامت آن است. کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، میلگردهای خود را براساس یک استاندارد خاص تولید و عرضه می‌کنند. معمولا میلگردهای موجود در بازار ایران، براساس جدول استاندارد روسی تولید می‌شوند.

علامت‌های اختصاری مربوط به‌استانداردهای میلگرد، به شرح زیر است:

 • FYK = به معنای تنش تسلیم بر مبنای آماتور و برحسب مگا پاسکال است.
 • OBS , FSU = مقاومت گسیختگی میلگرد بر مبنای مگا پاسکال است.
 • FY , OBS = بیانگر تنش تسلیم بر مبنای مگا پاسکال است.
 • Ф = قطر اسمی‌مقطع‌های آجدار است.
 • Ø = قطر اسمی‌مقطع‌های ساده‌است.
 • = قطر زمینه مقطع‌های آجدار، بر حسب میلی ‌متر است.
 • = قطر خارجی مقطعهای آجدار، بر حسب میلی ‌متر است.
 • Db = قطر اسمی‌مقطعهای ساده و آجدار، بر حسب میلی‌ متر است.
 • L = طول هر شاخه میلگرد آماتور، بر حسب میلی متر است.
 • S = سطح مقطع اسمی، بر حسب میلی ‌متر مربع است.

هر یک از محموله‌های بیش از ۲۵ تن باید دارای گواهینامه فنی صادره‌ از طرف تولید کننده باشند. این گواهینامه باید همراه با محموله به مصرف کننده تحویل داده شود.

مواردی که قید آن‌ها در گواهینامه فنی الزامی‌ است

 • تشخیص کارخانه سازنده
 • شماره گواهینامه
 • تاریخ صدور گواهینامه
 • علامت مشخصه نوع میلگرد
 • شماره ذوب یا بهر
 • نمره (قطر اسمی) میلگرد
 • طول اسمی‌شاخه‌ها
 • تعداد بسته‌ها
 • مشخصات فنی شیمیایی شامل ترکیبات شیمیایی و کربن معادل
 • مشخصات مکانیکی
 • رنگ انتخابی برای مقطع میلگرد
 • نوع علامت حک شده و به کار رفته بر روی پلاک‌های الصاقی

علامت اختصاری نشان از معتبر بودن سازنده دارد، اما برخی شرکت‌های معتبر هم علامت ندارند؛ بنابراین همواره به‌این نکته توجه داشته باشید که میلگرد مورد نیاز خود را از بازرگانی‌های معتبر تهیه کنید.

اهمیت و کاربرد علامت اختصاری روی میلگرد

علامت اختصاري حك شده بر روي هر ميلگرد چگونه ما را راهنمايي مي كنند؟ چند سالي است كه سرمايه گذاران به صنعت فولاد روي آورده‌اند و پس از برجام نيز بر تعداد كارگاه و كارخانه‌هاي صنعتي كه در زمينه صنايع فلزي مشغول شدند افزايش يافته‌است.
حال با توجه به رونق گرفتن توليد فولاد به ويژه‌ افزايش توليد ميلگرد و تعداد كارخانجات مختلف نياز و ضرورت است كه خريدار بداند و بتواند كه جنس اصلي را از تقلبي تشخيص دهد تا دچار ضرر و زيان نشود.

فاكتورهاي مختلفي حین خرید، وجود دارد، اما يكي از مهم ترين عواملي كه در حين خريد محصول بايد به‌ آن دقت كرد حك شدن علامت اختصاري شركت توليد كننده بر روي محصولات از جمله ميلگرد است.
وجود علامت اختصاري بر روي محصولات باعث مي‌شود كه خريدار بتواند خريد بهتري انجام دهد. وجود اين علامت‌ها از نظر اداره‌ استاندارد نيز لازم است به‌اين خاطر كه‌ احتمال تقلب و كلاه برداري افراد سودجو را تا ميزان قابل توجهي كاهش می‌دهد.

دلایل اهمیت علائم میلگرد

 1. اولین کاربرد علامت اختصاری میلگرد، این است که خریدار از اصالت میلگرد خریداری شده مطمئن می‌شود.
  خریدار می‌تواند با بررسی این علائم در میلگرد و تحلیل آن، جزییات بسیار زیادی را درباره میلگرد به دست آورد و می‌تواند بفهمد میلگرد متعلق به کدام شرکت و یا کارخانه تولید کننده‌است.
 2. یکی دیگر از کاربردهای این علائم، شناسایی محصول است.
  مثلا تصور کنید که در یک انبار بزرگ، تعداد زیادی میلگرد تولید شده در کارخانه‌های متفاوت کنار هم قرار گرفته‌اند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص میلگرد مربوط به هر کارخانه، بررسی علائم آن میلگرد است.
 3. یکی دیگر از کاربردهای علائم میلگرد، ساده ‌سازی فرآیند بازرسی فنی محصولات فلزی است.
 4. کاربرد دیگر علامت اختصاری میلگرد، تحلیل دو حرف آخر علامت و فهمیدن میزان مقاومت کششی میلگرد است.
  دو حرف آخر علامت اختصاری، روش ساخت میلگرد را مشخص می‌کند، برخی از روش‌های ساخت، مقاومت بیشتری را به میلگرد می‌دهند.
  در کار ساخت و ساز، از میلگرد برای افزایش مقاومت بتن استفاده می‌شود، در نتیجه با تحلیل دو حرف آخر، می‌توان از میزان مقاومت میلگرد اطلاع حاصل کرد.

با برترین کارخانجات تولیدکننده میلگرد آشنا شوید!

نحوه نامگذاری میلگردها 

به طور کلی حروف درج شده روی میلگرد مفاهیم خاصی دارند. عموما بعد از حروفی که متعلق به نام برند است، دو حرف دیگر هم دیده می‌شود که‌ اولی نوع آج و دومی‌ روش تولید را مشخص می‌کند. در علامت اختصاری برخی میلگردها CO هم دیده می‌شود که مخفف کلمه COMPANY است.

فرآیند تولید میلگردها نیز با حروف خاصی قابل شناسایی است. حرف T روش ترمکس، حرف U روش آلیاژسازی و حرف A روش استاندارد مندرج در شناسه محصول را نشان می‌دهد. به‌ طور کلی علائم حک شده بر روی میلگردها مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ شامل سه پارامتر است:

1: نام کارخانه تولیدکننده که‌ این نام می‌تواند نام کامل، مخفف و یا حروف اول نام کارخانه تولیدی یا شرکت سازنده باشد.

2: سایز میلگرد ( اندازه قطر آن ) یکی از شماره‌های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۰، ۳۲، ۳۴، ۳۶، ۳۸، ۴۰ که نشان دهنده‌ قطر ( سایز ) میلگرد است.

3: استاندارد مربوطه به فرآیند تولید و ترکیبات شیمیایی میلگرد دو حرف آخر این علائم نشان دهنده مهم‌ترین خصوصیات میلگرد است که باید به‌ آن توجه ویژه داشته باشیم.

حروف هک شده روی میلگرد‌

علائم حک شده بر روی میلگرد، هر کدام بیانگر اطلاعات مشخص درباره خود میلگرد و یا کارخانه تولید کننده‌ آن می‌باشند. برخی از کارخانه‌های تولید کننده‌ این محصول مانند فولاد ایزدخواست، البرز تاکستان و یا پرند بر خلاف روش معمول سایر کارخانه‌ها عمل کرده و فاقد هرگونه علامت هستند، البته کارخانه‌های معتبر همگی دارای علائم اختصاری هستند.

كد نشانه گذاري

علامت اختصاري حك شده بر روي ميلگردهاي گرم نورديده‌ اجدار به دو بخش تقسيم بندي مي شوند:

۱ – كد نشانه گذاري مشخصه

2- كد نشانه گذاري فرآيند توليد ميلگرد آجدار

عناصر آلياژي نظير Cu، Ni، Cr،  Mo،  V، Nb، Ti، و Zr  ممكن است با توافق ميان توليد كننده و خريدار به تركيب شيميايي محصول اضافه گردد.

در محصولاتي كه‌ استحكام لازم مطابق اين استاندارد به روش خنك كاري و برگشت تحت كنترل ( به عنوان مثال روش ترمكس ) حاصل مي‌شود؛ حرف T 
براي محصولاتي كه به روشي غير از روش خنك كاري و برگشت تحت كنترل توليد مي‌شوند؛ حرف U
در محصولاتي كه با استفاده‌ از عناصر آلياژي ذكر شده‌ استحكام لازم در آن‌ها محقق مي شود؛ حرف A
به‌ انتهاي علامت مشخصه در گواهينامه فني صادره و نيز در نشانه گذاري روي محصول حک مي‌شود.

مشخصات درج شده در پلاک میلگردها

در اکثر اوقات بندیل‌های میلگرد دارای پلاک‌هایی هستند که در آن اطلاعات محصول نوشته شده‌است. این علائم در میلگردها به شما کمک می‌کنند که در صورت عدم وجود پلاک هم بتوانید به راحتی میلگرد مورد نیاز خود را شناسایی کنید. این پلاک‌ها حاوی اطلاعات زیر هستند:

 1. شماره بسته
 2. نوع میلگرد
 3. نمره میلگرد
 4. وزن بسته
 5. شماره ذوب
 6. تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
 7. نام کارخانه سازنده
 8. علامت استاندارد ملی ایران

حک کردن علامت در انتهای تولید و بعد از ذوب مواد اولیه و سرد شدن محصول نهایی صورت می‌گیرد.

ترتيب درج نشانه گذاري بر روي ميلگرد آجدار

درج نشانه‌هاي الزامي ارائه شده در استاندارد، بر روي محصولات گرم نورديده‌ اجدار بايد به صورت دائمي و خوانا بوده و ترتيب آن‌ها به گونه‌اي باشد كه‌ ابتدا از سمت چپ نام يا نشان تجاري توليدكننده، سپس كد مربوط به مشخصه و در نهايت نيز كد مربوط به فرآيند توليد درج گردد. به عنوان مثال نمونه‌اي از نشانه گذاري اين محصول با مشخصه‌ اج ۴۲۰ كه به روش ترمكس توليده شده‌است به شرح علامت  H  T  يا نام تجارتي شركت توليد كننده می‌باشد.

در حقيقت براي شناسه كد حك شده بر روي محصول دو مرحله لازم است:

 1. شناسايي كد علامت حك شده‌از ميان يكي از علائم J – L – C – H – S – F روي محصول از روي استاندارد ملي تعريف شده به شماره ۳۱۳۲
 2. تشخيص روش توليد محصول از روي يكي از سه علائم T –  U  –  A حك شده روي آن مطابق با جدول استاندارد ملي ۳۱۳۲

نحوه خواندن علائم اختصاری میلگرد‌ 

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد، دو حرف مربوط به نوع آج و روش تولید همیشه‌ آخرین حروف مندرج بر روی میلگرد هستند؛ به طوری که حرف اول مشخص کننده نوع آج و سپس حرف مشخص کننده روش تولید بر روی محصول حک می‌شوند.
قبل از این دو حرف، یک سری حروف اختصاری که حتی ممکن است بیش از یک حرف باشند بر روی میلگرد درج شده‌اند. این حروف برگرفته‌ از نام کارخانه تولید کننده میلگرد می‌باشد. از علامت‌های دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

J:  میلگرد آجدار مارپیچ سایز آج 340

L: میلگرد آجدار مارپیچ سایز آج 350

C: میلگرد آجدار جناغی سایز آج 400

H: میلگرد آجدار جناغی سایز آج 420

S: میلگرد آجدار مرکب سایزآج 500

F: میلگرد آجدار مرکب سایز آج 520

علائم اختصاری کارخانجات تولید‌‌کننده‌ میلگرد در ایران

در این قسمت به معرفی علائم اختصاری برترین کارخانه‌های تولید کننده میلگرد در کشور می‌پردازیم و اطلاعات مختصر و مفیدی درباره هر کدام از این کارخانه‌ها ارائه خواهیم داد.

1. علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌‌های فولاد سازی در سطح کشور است که‌ احداث آن در سال 1346، توسط مهندسین شوروی کلید خورد.
از این کارخانه به عنوان اولین تولید کننده میلگرد در کشور یاد می‌شود و محصولات آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. علائم این کارخانه نا‌م آشنا ESCO است که روش تولید و نوع آج آن نیز بعد از حروف مربوط به نام کارخانه‌ آورده شده‌است.

2. علائم اختصاری میلگرد نیشابور

میلگرد خراسان که با نام میلگرد نیشابور نیز در بازار شناخته می‌شود، یکی از با کیفیت‌ترین میلگرد‌های موجود در بازار به شمار می‌آید. این کارخانه در سال 1369 و در شمال غرب شهرستان نیشابور احداث شده‌است و علاوه بر تامین نیاز‌های داخلی، محصولات خود را به کشورهای خارجی نیز صادر می‌کند. علائم میلگرد کارخانه فولاد خراسان یا میلگرد نیشابور KSC-CO است که پس از آن سایز میلگرد آورده می‌شود.

3. علائم اختصاری میلگرد راد همدان

نحوه تشخیص میلگرد فولاد راد همدان، علامت RAD است، که پس از آن ابتدا عدد مربوط به سایز میلگرد و سپس روش تولید و نوع آج آن به‌ صورت مجزا بعد از نام درج شده‌است.

ماشین آلات این شرکت از کشورهای صاحب صنعت آلمان و ایتالیا است و امکان تولید محصول فولادی با استاندارد جهانی DIN و منطبق با استاندارد ملی ایران (SNSO3132) و استاندارد اروپا (BS4449) بوده.

4. علائم اختصاری میلگرد امیرکبیر

کارخانه فولاد امیرکبیر خزر در سال 1383 تاسیس و در سال 1385 با راه‌اندازی دو خط تولید میلگرد فعالیت خود را آغاز کرد. میلگرد امیرکبیر در انواع گریدهای A2، A3 و A4 در اندازه‌های 8 تا 32 میلی ‌متر توسط این کارخانه تولید می‌شود. علائم میلگرد امیرکبیر AKS است که روش تولید و نوع آج نیز به ترتیب پس از آن دیده می‌شود.

5. علامت اختصاری میلگرد فایکو

شرکت فولاد البرز ایرانیان که با نام فایکو در بازار فولاد ایران شناخته می‌شود در سال 1393 و در نزدیکی شهر ساری فعالیت خود را آغاز کرد. ظرفیت تولید این کارخانه حدود 1.5 میلیون تن در سال است و در زمینه تولید محصولات فولادی دارای تنوع مناسبی می‌باشد. علامت میلگرد این کارخانه FAICO است که هر حرف آن در بین یک آج از میلگرد حک شده و روش تولید و نوع آج آن نیز به‌ صورت مجزا و با یک خط تیره بعد از نام کارخانه قرار داده شده‌است.

6. علامت اختصاری میلگرد میانه

کارخانه فولاد آذربایجان میانه در سال 1380 تاسیس و از جمله مراکز تولیدی تک محصولی می‌باشد که به صورت تخصصی تنها به تولید میلگردهای از سایز 10 تا 32 پرداخته‌است.
روش شناسایی میلگرد میانه علامت FF است که در مقابل هم حک شده‌است. دو حرف بعدی که با آج جدا شده‌اند نشان از نوع آج و روش تولید میلگرد دارد و پس از آن سایز میلگرد به عدد آورده شده‌است.

7. علامت اختصاری میلگرد آریا ذوب

کارخانه فولاد آریا ذوب در سال 1383 و با هدف تولید میلگرد A2، در دو سایز مختلف 16 و 20 فعالیت خود را آغاز کرد. این کارخانه در ادامه با توجه به نیازهای بازار، اقدام به گسترش مجموعه و مجهز کردن ماشین‌ آلات خود نمود و امروزه با تولید انواع میلگرد ساده و آجدار در اندازه‌های مختلف در بازار ایران مطرح شده‌است. علامت محصولات تولیدی این کارخانه ARIA است که منجر به شناسایی این محصول در بازار می‌شود.

8. علائم اختصاری میلگرد ابهر

کارخانه فولاد سیادن ابهر از جمله کارخانه‌های تولید کننده میلگرد در کشور است که در سال 1385 و در شهرستان ابهر تاسیس شد. این کارخانه دارای ظرفیت تولید سالانه 200 هزار تنی می‌باشد و علامت محصولات آن KFA می‌باشد.

9. علائم اختصاری میلگرد آریان فولاد

شرکت آریان فولاد در سال 1385 و در شهرستان بوئین زهرا تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد. میلگردهای این کارخانه‌از نوع آجدار بوده و در سایز‌های 10 الی 32 میلی ‌متر تولید و در بازار موجود می‌باشند.
علامت حک شده بر روی میلگرد‌های این کارخانه AS است که نوع آج و روش تولید نیز بدون فاصله با نام کارخانه‌ آورده شده‌است.

10. علامت اختصاری میلگرد روهینا

مجتمع فولاد روهینا جنوب در سال 1389، در شهرستان دزفول و در زمینی به مساحت حدودی 100 هکتار شروع به کار کرد. میلگردهای این کارخانه در دو نوع ساده و آجدار، در استاندارد‌های A1، A2، A3، A4 و در سایز‌های 8 تا 40 تولید و به بازار عرضه می‌شوند.
علامتی که بر روی میلگرد‌های این کارخانه مشخص است ROUHINA بوده و نشانه‌ اصل بودن این محصول می‌باشد.

11. علامت اختصاری میلگرد هیربد

شرکت صنایع فولاد هیربد از جمله کامل‌ترین و مجهز‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه تولید محصولات فولادی است که در سال 1391 و در شهرک صنعتی مامونیه واقع در شهرستان زرندیه‌ استان مرکزی افتتاح شد.
این مجموعه در سال حدود 2.5 میلیون تن محصولات مختلف را تولید می‌کند که سهم میلگرد از این مقدار حدود یک میلیون تن می‌باشد. علامت میلگرد هیربد عبارت HIRBOD است که  روش تولید و نوع آج نیز بعد از نام کارخانه و به فاصله یک آج مشخص گردیده‌است. عدد مربوط به سایز میلگرد نیز در آخر و پس از سایر حروف دیده می‌شود.

12. علامت اختصاری میلگرد فولاد زرین میاندوآب

میلگرد آجدار فولاد زرین میاندوآب هم مدتی است ( از اوایل شهریور ماه سال گذشته) که در بازار پیشنهاد می‌شود. کیفیت میلگردها از نظر وزن شاخه‌ها و رنگ میلگرد و وجود نرمال در حد میلگرد فولاد البرز غرب بوده و سایزهای تولیدی فعلا 16 تا 22 می‌باشد.
میلگرد تولیدی A3 می‌باشد و کیفیت قابل قبولی نیز دارد. در حال حاضر سایزهای 16 و 18 و 20و 22 آجدار تولید و عرضه می‌گردد. فعلا آرم خاصی روی این میلگرد حک نشده‌ است.

13. علائم روی میلگرد نیک صدرای توس

علامت اختصاری میلگرد نیک صدرای توس، NS CT است.

14. علامت اختصاری میلگرد فولاد سپید فراب کویر

شهرت این کارخانه به تولید انواع میلگردهای فولادی است. این مجتمع که در کاشان احداث شده‌است، میلگردهای مختلفی مانند میلگرد آجدار، میلگرد ساده، میلگرد کلاف ساده و میلگرد شاخه‌ای تولید کرده و بخش اعظمی‌از نیاز کشور را تامین می‌کند. علامت میلگرد فولاد سپید فراب کویر، KAVIR است.

15. علائم روی میلگرد گروه ملی صنعتی فولاد ایران

این کارخانه در سال ۱۳۴۲ در اهواز تاسیس شد که‌اولین کارخانه نورد فولاد کشور نیز بود. محصولات فولادی این مجتمع شامل شمش، میلگرد، لوله و انواع پروفیل است. این کارخانه صادرات خوبی به کشورهای مختلف دارد و GCT علامت میلگرد آن است.

16. علائم اختصاری میلگرد صبا فولاد زاگرس

علامت جهت تشخیص میلگرد زاگرس حروف SFZCT است. میلگردهای تولیدی شرکت صبا فولاد زاگرس به ‌صورت آجدار (دوکی- یکنواخت) و مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3132 در دو گروه میلگردهای آج 400 و آج 500 به بازار عرضه می‌گردند.

17. میلگرد پرشین فولاد

علامت میلگرد پرشین فولاد PSG است. گروه صنعتی پرشین فولاد تولید کننده‌انواع میلگرد A1،A2، A3، A4، مطابق با استاندارد ۳۱۳۲ دارای iso 9001_2008 تأمین کننده بخش اعظم پروژه‌های کلان کشوری است.

18. میلگرد صنایع فولاد کاوه تیکمه داش (آذر امین)

صنایع فولاد کاوه تیکمه داش در زمینه تولید انواع محصولات فولادی فعالیت می‌کند. علامت میلگرد این مجتمع صنعتی SFK است.

19. میلگرد فولاد آناهیتا گیلان

کارخانه فولاد آناهیتا گیلان در اواخر سال ۱۳۸۹ در رشت تاسیس شد و هم اکنون طیف وسیعی از میلگردهای ساختمانی را تولید می‌کند. محصولات این کارخانه مطابق با استاندارد ISIRI 3132 است.
علامت میلگردهای این کارخانه به ترتیب AGJU برای سایز ۱۰ – ۸ و AGCT برای سایز ۳۲ – ۱۲ است

20. میلگرد مجتمع فولاد شاهین بناب

مجتمع فولاد شاهین بناب شامل چهار شرکت تابعه‌ است که هفت خط نورد گرم و دو خط ذوب و ریخته گری فولاد هم دارد.
محصولات فولاد شاهین بناب، میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی، ناودانی، مفتول و شمش است. علامت این شرکت BS است.

21. میلگرد جهان فولاد غرب (سیما فولاد جهان)

روش تشخیص میلگرد جهان فولاد غرب، علامت SFJ حک شده بر روی میلگرد است و دو حرف بعدی نشانگر نوع آج و روش تولید آن است. شرکت مجتمع جهان فولاد غرب مجهز به سیستم نورد گرم با تکنولوژی روز دنیا است و توانایی تولید محصولات تیرآهن، نبشی و ناودانی را با ظرفیت 300 هزار تن در سال را داراست. محصولات این مجموعه شامل تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی است.

22. میلگرد گروه صنعتی فولاد یزد

علامت میلگرد این کارخانه YRM است.

23. میلگرد فولاد شمش سپهر

علامت میلگرد این کارخانه SSS است.

24. میلگرد فولاد سیرجان حدید جنوب

علامت sirjan متعلق به میلگردهای این کارخانه‌ است.

25. میلگرد علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب

ZN CT علامت میلگرد ظفر بناب است که روی محصولات این شرکت حک شده‌است.

26. میلگرد فولاد کویر کاشان

میلگردهای این شرکت با علامت Kavir TH شناخته می‌شوند. این شرکت وابسته به سهامی‌خاص است و فقط میلگرد و سیم مفتول تولید می‌کند.

27. میلگرد فولاد اروند

این کارخانه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و محصولات خود را مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می‌کند. میلگرد فولاد اروند با آرم ARVAND CT مشخص می‌شود.

28. میلگرد فولاد الماس تاکستان

طریقه شناسایی میلگرد کارخانه فولاد الماس تاکستان با علامت AT JU است.

29. میلگرد فولاد ایوان

علامت میلگرد فولاد ایوان ISCO CT می‌باشد.

30. میلگرد فولاد مهیار اردبیل

میلگردهای این کارخانه با علامت MIM CT مشخص می‌شوند.

31. میلگرد فولاد هشترود

میلگردهای فولاد هشترود را می‌توانید با علامت FSD CT در بازار پیدا کنید.

32. میلگرد فولاد قائم پروفیل رازی (شهرضا)

روی بدنه میلگردهای این مجتمع آرم GHAEMPR CT حک شده‌ است.

33. میلگرد آذر فولاد امین

این کارخانه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در حوالی تیکمه داش شروع کرد. میلگرد آذرامین با علامت AFA CT مشخص می‌شود.

34. میلگرد مجتمع فولاد ارگ تبریز

علامت میلگردهای این مجتمع FAT است. این کارخانه فعالیت خود را در سال ۱۳۸۶ در تبریز آغاز کرد.

35. میلگرد فولاد احرامیان یزد

نماد میلگرد فولاد احرامیان یزد YRM CT است. این شرکت که صادرات خوبی هم دارد، میلگرد را در سایزهای مختلفی تولید می‌کند. فولاد احرامیان یزد توانایی حدود ۱۲ نوع محصول فولادی را دارد.

36. میلگرد فولاد نورد گیلان (حسن رود)

این کارخانه در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و انواع مختلف میلگردهای ساده و آجدار را تولید می‌کند. علامت میلگردهای فولاد نورد گیلان NFGCO UJ است.

37. میلگرد سرمد ابرکوه یزد

این کارخانه در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد و میلگرد با سایز بندی‌های مختلف تولید می‌کند. علامت میلگرد این کارخانه SAIS CT است.

38. میلگرد صنایع فولاد کرمان

علامت حک شده بر روی میلگرد این کارخانه KSMRCO است.

39. میلگرد فولاد معراج البرز گلستان

علامت میلگرد SMG ، مربوط به شرکت فولاد معراج البرز است.

40. میلگرد فولاد قزوین

JSPL علامت حک شده روی میلگردهای این کارخانه‌ است.

با توجه به تعدد کارخانه‌های تولیدی میلگرد و انواع میلگرد‌ها در بازار، این موضوع که کدام کارخانه برای خرید مناسب است و محصولات آن کیفیت بالاتری دارند اهمیت پیدا می‌کند. برای اطلاع یافتن هرچه بیشتر در این باره، به شما خواندن مقاله بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟ از وبلاگ آهن اسپات را پیشنهاد می‌کنیم.

مجموعه ‌آهن اسپات سعی دارد تا با ارائه نکات و اخبار مهم انواع محصولات آهنی و فولادی، خریدی موفق را برای خریداران محترم آهن آلات رقم بزند. برای اطلاع از قیمت آهن و خرید آن می‌توانید با ورود به صفحه‌اصلی وب سایت آهن اسپات، اقدام به ثبت سفارش نمایید.