برای ساخت انواع آلیاژ فولادی، نمی‌توان عناصر را به صورت سلیقه‌ای با یکدیگر ترکیب کرد! این کار اصولی دارد و طبق استانداردهای جهانی خاصی انجام می‌شود. یکی از مشهورترین استانداردهای بین المللی در زمینه تولید فولاد، استاندارد DIN آلمان است. که بر طبق این استاندارد، پیشوندها و پسوندهایی به نام فولاد اضافه می‌گردد که نشان دهنده روش تولید و بهینه‌سازی آن است. به عنوان مثال اگر به نام فولادی حرف K اضافه شود، به این معناست که این محصول تحت کشش سرد تولید شده است.

مثلا از نام فولاد St52-3K متوجه گرید فولاد و نحوه تولید آن خواهیم شد. این پیشوندها و پسوندها، به نوعی الزامات تولید یک محصول را به صورت مختصر بر اساس استاندارد 17006 DIN بیان می‌کنند.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، قصد داریم این استاندارد مهم جهانی را معرفی کنیم و درباره پیشوندها و پسوندهای آن، بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

what is the din standard

استاندارد DIN چیست؟

استانداردهای DIN که به استاندارد آلمانی هم مشهور است، نتایج کار در سطح اروپا یا بین المللی است. هر کسی می تواند پیشنهادی برای یک استاندارد جدید ارائه دهد. پس از پذیرفته شدن، پروژه استانداردها بر اساس قوانین تعیین شده رویه توسط کمیته استانداردهای DIN مربوطه، کمیته فنی مربوطه سازمان استانداردهای اروپایی CEN (CENELEC برای استانداردهای الکتروتکنیکی) یا کمیته مربوطه در سازمان استانداردهای بین المللی ISO (IEC برای پروژه های الکتروتکنیکی) انجام می‌شود.

همه ذینفعان می توانند در این کار شرکت کنند، از جمله تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، کسب و کارها، موسسات تحقیقاتی، مقامات دولتی و نهادهای آزمایش. آنها کارشناسانی را برای نمایندگی منافع خود در درون نهادهای کاری DIN می فرستند که توسط حدود ۷۰ کمیته استاندارد نظارت می شوند که هر کدام مسئول یک حوزه موضوعی خاص هستند.

برای کار در سطح اروپا و بین المللی، کمیته های استانداردهای DIN به ترتیب کارشناسانی را برای نمایندگی منافع آلمان در داخل CEN و ISO می فرستند. کارکنان DIN فرایند استانداردسازی را هماهنگ می کنند و مسئول مدیریت کلی پروژه هستند و یکنواختی و قوام مجموعه استانداردهای آلمان را تضمین می‌کنند.

این استاندارد جهانی، دارای بخش‌های مختلفی است که هر یک، ناظر به بخش خاصی هستند. استاندارد DIN17006 یکی از این بخش‌هاست که روش تولید و بهینه سازی انواع فولاد را تضمین می‌کند. بر اساس این استاندارد، پیشوندها و پسوندهایی به نام انواع فولاد اضافه می‌گردد که ضامن روش تولید صحیح است.

مزایای رعایت استاندارد دین

کیفیت یک محصول زمانی تضمین می‌شود که بر اساس قواعد خاصی تولید شده باشد. به همین منظور سازمان‌های بسیاری در جهان فعال هستند که اصول و قوانینی را درباره کیفیت محصولات به تصویب می‌رسانند. این سازمان‌ها، اصول استاندارد را به صورت بین‌المللی در اختیار صنایع قرار می‌دهند. محصولاتی که بخواهند در بازار جهانی وارد عرصه رقابت شوند، باید از این اصول پیروی کنند.
از سویی رعایت استانداردهای خاص، موجب افزایش کیفیت محصول و بهره‌وری بهتر از آن خواهد شد. به همین جهت، می‌توان گفت این موضوع در عرصه داخلی و خارجی فروش محصول موثر است.

فولاد به دلیل کاربردهای صنعتی و حساسی که دارد، حتما باید طبق قواعد خاصی به تولید برسد. چنین محصولی، به دلیل تنوع بالا و خواص گوناگون، در موارد متنوعی استفاده می‌شود. به همین جهت لازم است با استانداردهایی همچون استاندارد DIN17006، کیفیت این محصول تضمین گردد.
همچنین اضافه نمودن پسوندها و پیشوندهای خاص به نام این محصولات، موجب می‌شود که خریداران از خواص و کاربردهای این محصولات آگاهی بیشتری یابند.
استاندارد دین (DIN) آلمان هر ساله به روز رسانی می‌شود؛ در نتیجه کیفیت محصولات فولادی که از این اصول پیروی می‌کنند، در طول زمان بهبود چشمگیری نسبت به سایر محصولات خواهد داشت.

معنی پیشوندهای فولاد طبق استاندارد DIN

بر اساس استاندارد DIN17006 آلمان، ممکن است گاهی به پیش یا پس از نام اصلی فولاد، حرف یا حروفی اضافه شود. بخش اصلی نام فولاد عموما بیانگر درصد کربن و نوع محصول است. با اضافه شدن حروف جدید طبق استاندارد دین، روش بهینه‌سازی محصول نیز مشخص می‌گردد.

این موضوع از آن‌جایی اهمیت دارد که هر فولادی، بر طبق روش تولید و استانداردها، برای پروژه‌های خاصی مناسب است. به همین جهت داشتن اطلاعات کافی از این عبارات، به تشخیص بهتر و انتخاب صحیح کمک خواهد کرد.

ردیف پیشوند مفهوم مثال
1 K فولاد مناسب برای نورد سرد KSt 37-2
2 GS فولاد ریخته‌گری GS-C25
3 F فولاد القایی سخت کاری شده و شعله‌ای Cf 45
4 A مقاومت به گذر زمان A st 4
5 K درصد کم گوگرد و فسفر Ck 45
6 M گوگرد بین ۰.۲ تا ۰.۳ Cm 45
7 P مناسب فورجینگ قالب بسته PSt 37-3
8 Q مناسب کشش و فرم دهی با نورد سرد Cq 35
9 Q خمش پذیری و لبه دار کردن با نورد سرد QST 37-3
10 R فولاد آرام یا کشته (اکسیژن زدایی شده) RSt 44-2
11 Ro مناسب تولید لوله درزدار (جوش پذیری) RoSt 37-3
12 RR فولاد اکسیژن زدایی شده خاص RRSt 23
13 M فولاد زیمنس ماریتن MSt 34-2
14 U فولاد نا آرام و جوشان (اکسیژن زدایی نشده) USt 34-2
15 T فولاد سخت مناسب دمای کار پایین TStE 355
16 W فولاد سخت مقاوم به دمای پایین WStE 255
17 Z فولاد مناسب برای کشش برق ZSt 37-2

نکات تکمیلی درباره پیشوندهای استاندارد دین

یکی از نکاتی که ممکن است درباره پسوندها ذهن خریداران را به خود درگیر کند، این است که چرا گاهی پیشوندهای یکسان، معانی متفاوتی دارند؟ به عنوان مثال در جدول بالا، حرف K و Q دو بار به چشم می‌خورند. تفاوت این دو پیشوند چیست؟

نکته قابل توجه در اینجا این است که نوع فولاد، در معنی برخی پسوندها موثر است. به عنوان مثال وقتی حرف K به گروه فولادهای St37 اضافه می‌شود، به این معناست که می‌توان از این محصول برای نورد سرد استفاده کرد. اما در مقابل، وقتی همین حرف به فولادهای کربنی گروه C اضافه می‌شود، معنای کاملا متفاوتی را می‌رساند.

نکته بعدی این است که  معیار ما برای نامگذاری این حروف به عنوان پیشوند، بخش عددی نام فولاد است. در واقع آمدن حروف مربوط به استاندارد DIN پیش از بخش عددی نام فولاد، موجب می‌شود که آن محصول دارای خواص متفاوتی باشد.

معنی پسوندهای فولاد طبق استاندارد DIN

استاندارد DIN17006، تعداد پسوندهای محدودی هم به برخی فولادها اضافه می‌کند. این پسوندها بیشتر ناظر به روش تولید خود محصول هستند. در واقع نحوه تولید، می‌تواند بر روی خواص و کاربردها موثر باشد، به همین جهت آشنایی با این موارد، کمک شایانی به انتخاب فولاد مناسب با پروژه مورد نظر خواهد کرد.

مثال

مفهوم پسوند ردیف
Ck 45 N نرماله شده N 1
St52-3K کشش سرد شده K 2
C60 فولاد ابزار W 3
TStE 690 V سخت کاری و برگشت شده V 4
C22G آنیل شده G 5
St 44-3 U عملیات نشده U

6

همانگونه که می‌بینید هر یک از این موارد، به ویژگی‌های خاصی درباره محصول اشاره دارند. این ویژگی‌ها، ناشی از روش خاص تولید و بهینه‌سازی محصول هستند که استاندارد دین (DIN) آن‌ها را تعیین می‌کند.
در صورت عدم رعایت این استاندارد، کیفیت محصول کمتر می‌شود و طبیعتا این پسوندها و پیشوندها، از نام فولاد حذف خواهند شد.

تاثیر استاندارد DIN بر قیمت فولاد

بالا رفتن کیفیت محصول همیشه هزینه بر است. رعایت استاندارد DIN17006 موجب شده است که انواع مختلف فولاد، به صورت بهینه نام‌گذاری شوند و هر یک در جای مناسب خود به کار روند. رعایت این اصول، طبیعتا روی قیمت هم موثر است. در واقع می‌توان گفت محصول استاندارد شده همواره گران‌تر از محصولات غیراستاندارد و بدون نام و نشان است.

با این حال بهتر است بدانید که این موضوع، تفاوت قیمت سنگینی ایجاد نخواهد کرد. به این دلیل که هدف از رعایت این اصول، ماندن در چارچوب استانداردهای جهانی و حفظ ثبات در بازارهای بین‌المللی است. به همین جهت، قیمت فولادی که با استاندارد DIN تولید شده باشد، بیشتر به وزن محصول و مواد اولیه آن بستگی خواهد داشت.

برای استعلام قیمت انواع فولاد که با استانداردهای DIN17006 آلمان تولید شده‌اند، می‌توانید از سایت آهن اسپات استفاده کنید. تمامی قیمت‌های موجود در این سایت به صورت به روز رسانی شده و دقیق در جدول‌های منظم قرار گرفته اند تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، به استعلام قیمت انواع محصولات فولادی بپردازید.

خرید آهن و فولاد تحت استاندارد دین (DIN 17006)

برای خرید انواع فولاد و یا محصولات فولادی که تحت استانداردهای DIN ساخته شده اند، می‌توانید وارد سایت آهن اسپات شوید و از صفحه نخست، با کارشناسان سایت تماس بگیرید. دریافت مشاوره به شما کمک می‌کند که محصول مناسب نیاز خود را خریداری نمایید و همچنین، از قیمت لحظه‌ای اطلاع یابید.

از سویی، برای تصمیم‌گیری جهت خرید فولاد متناسب با نیازتان، بهتر است از جدول‌های درون متن مقاله استفاده نمایید. این جدول‌ها به نکات خاص مربوط به نام انواع فولاد پرداخته اند. با این راه می‌توانید تنها با خواندن نام کامل فولادها، از مشخصات دقیق آن‌ها آگاهی یابید و انتخاب درستی داشته باشید.