اگر تاکنون اقدام به خرید میلگرد کرده‌اید و یا قصد خرید آن را دارید حتما متوجه عبارت بندیل میلگرد شده‌اید. کارخانه‌ها پس از تولید میلگردها از بسته‌بندی به خصوصی برای فروش آن‌ها به خریداران یا بنگاه‌های معاملاتی استفاده می‌کنند تا به این ترتیب چندین شاخه میلگرد را در یک بسته قرار داده و از سالم ماندن آن‌ها تا رسیدن به دست مشتری مطمئن شوند.

منظور از بندیل یا باندیل میلگرد، نوارها یا تسمه‌هایی فلزی یا پلاستیکی هستند که همچون کمربند برای بسته‌بندی میلگردها استفاده می‌شوند. تعداد شاخه‌های میلگرد درون هر بندیل و وزن هر بندیل از جمله سوالاتی هستند که حتما هنگام خرید میلگرد با آن‌ها روبرو خواهید شد. از آن جایی که باید پیش از خرید میلگرد از ضوابطی که در مورد بندیل‌بندی وجود دارد نیز آگاه باشید، در ادامه این مقاله با وبلاگ آهن اسپات همراه شوید تا اطلاعات لازم درباره بندیل میلگرد، مزایا تا چگونگی بسته بندی و قیمت‌گذاری آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

بندیل میلگرد چیست؟

پیش از آشنایی با بندیل میلگرد، بد نیست بدانیم که کلمه بندیل که در اصل باندیل بوده و به تدریج به این صورت تلفظ شده، به جز میلگرد، در بسته‌بندی انواع مقاطع فولادی طویل دیگر، مثل لوله‌ها و شمش‌ها، نیز کاربرد دارد. بندیل‌ها که تسمه‌ها یا ورق‌هایی فلزی یا پلاستیکی هستند، همچون کمربندی به دور محصولات پیچیده شده و در اغلب موارد چند محصول را کنار هم به صورت یک بسته در می‌آورند. این روش یکی از ساده‌ترین، کم هزینه‌ترین و مقرون‌ به ‌صرفه‌ترین روش‌های بسته‌بندی آهن‌آلات است که نسبت به دیگر روش‌ها، بیشترین موارد استفاده را در بازار دارد.

هنگام خرید میلگرد با شاخه‌های تکی میلگرد روبرو نخواهید شد، بلکه تولیدکننده طبق استانداردهای خود و نسبت به سایز و وزن میلگرد، چندین شاخه با طول و مشخصات یکسان را درون یک بندیل قرار داده و بسته به سفارش شما تعداد محدود و مشخصی بندیل را تحویلتان خواهد داد که طبیعتا شمارش این تعداد بندیل و تحویل گرفتن آن کار بسیار ساده‌تری نسبت به صدها شاخه میلگرد تکی است.

وزن هر بندیل میلگرد

بسته‌بندی میلگرد

پس از تولید انواع میلگرد، می‌توان آن‌ها را به دو صورت کلاف، شاخه‌ای و با استفاده از بندیل میلگرد بسته‌بندی کرد. نوع بسته‌بندی میلگردها با توجه به خواص مکانیکی و میزان سختی یا شکل پذیری میلگرد انجام می‌شود که این خصوصیات اغلب ناشی از نوع فولاد به کار رفته در تولید میلگرد است.

میلگردها از سه نوع فولاد نرم (S240) ، فولاد نیم سخت (S340, S400) یا فولاد سخت (S500) تولید می‌شوند. بسته‌بندی میلگردهای تولید شده با فولاد نرم و فولاد نیم سختی که دارای قطرهای 12 میلی‌متری یا کمتر باشند، می‌تواند به هر دو صورت کلاف یا شاخه‌ای انجام شود؛ در حالیکه همین میلگردها اگر دارای قطر بیشتر از 12 میلی‌متر باشند باید حتما به صورت شاخه‌ای بسته‌بندی شده و به فروش برسند.
همچنین تمامی میلگردهای تولید شده با فولاد سخت، در تمامی سایزهای آن باید فقط به صورت شاخه‌ای تولید شوند؛ چراکه برای کلاف کردن میلگردها باید آن‌ها را به میزان قابل توجهی خم کرد که این حد از قابلیت خمش در فولاد سخت و میلگردهای قطور امکان‌پذیر نیست و باعث شکسته شدن یا آسیب به میلگرد می‌شود.

هر چند که می‌توان از بندیل میلگرد برای بسته‌بندی انواع مختلف میلگردها استفاده کرد، ولی از آن جایی که کاربرد عمده بندیل در میلگردهای شاخه‌ای است، می‌توان گفت که در حالت کلی برای بسته‌بندی میلگردهای نرم و نیم سخت با قطر بیشتر از 12 میلی‌متر و کلیه میلگردهای سخت در تمامی قطرها، استفاده از بندیل، رایج‌ترین گزینه است.

چرا باید از بندیل میلگرد استفاده کرد؟

استفاده از بندیل میلگرد نسبت به روش‌های دیگر بسته‌بندی آن، مزایای بسیاری دارد که سبب رواج به کارگیری گسترده آن شده است. به عنوان نمونه می‌توان چند مورد از مزایای بندیل و مهم‌ترین دلایل استفاده از آن را به صورت زیر ذکر کرد:

 • بسته‌بندی ایمن و اصولی با رعایت ضوابط مخصوص بندیل‌بندی
 • کم هزینه و مقرون به صرفه بودن بسته‌بندی میلگرد با بندیل
 • بسته‌بندی آسان‌تر میلگرد نسبت به روش‌های دیگر بسته‌بندی
 • حمل‌ونقل و وزن‌کشی راحت‌تر میلگرد
 • بررسی سریع و راحت مشخصات میلگرد و کارخانه تولیدی با استفاده از پلاک نصب شده روی بندیل
 • جلوگیری از آسیب به میلگردها حین فرایند حمل‌ونقل یا در مدت نگهداری در انبار
 • پیشگیری از سرقت شاخه‌ای میلگردها با محکم بسته شدن آن‌ها
 • امکان محافظت و جابجایی راحت‌تر میلگردها در انبار

بندیل میلگرد با چه دستگاهی بسته می‌شود؟

عملیات بندیل‌بندی یا بسته شدن بندیل‌ها به دور شاخه‌های میلگرد، فرایندی مکانیکی است که با دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود. پروسه بسته‌بندی میلگردها توسط این دستگاه‌ها به گونه‌ای است که ابتدا تعداد شاخه‌هایی که باید درون هر بندیل قرار گیرد و طبق ضوابط کارخانه و سایز میلگرد، از پیش مشخص شده، با برنامه‌های نوشته شده در سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری به دستگاه داده می‌شود.
در مرحله بعدی ابتدا و انتهای شاخه‌های جدا شده برای هر بندیل با هم تراز می‌شوند تا به صورت مرتب و منظم بسته‌بندی شوند. در آخرین مرحله نیز دستگاه، میلگردهای دسته شده را بلند کرده، بندیل‌های فولادی یا پلاستیکی مخصوص را به دور میلگردها بسته و کاملا سفت و محکم می‌کند.

دستگاه بندیل میلگرد

هر بندیل میلگرد چقدر وزن دارد؟

در حال حاضر، کارخانه‌ها و تولیدکننده‌های متعددی مشغول تولید و عرضه میلگرد در کشور هستند که هر کدام اصول، ضوابط و استانداردهای مختلفی در پروسه‌های بسته‌بندی انواع محصولات فولادی خود دارند. بر این اساس بندیل میلگرد هر یک از این تولیدکنندگان نیز بسته به فاکتورهای مشخص شده، می‌تواند وزنی بین 2 تا 5 تن داشته باشد.
به عنوان مثال هر بندیل میلگرد ذوب آهن دارای وزنی در حدود 4500 تا 5000 کیلوگرم بوده و در برند کاشان نیز وزن هر بندیل 4 تن است، در حالی که تعداد زیادی از کارخانه‌ها همچون بافق یزد، فولاد قزوین، نیشابور و کاشان، بندیل‌هایی با وزن در حدود 2000 تا 2500 کیلوگرم را عرضه می‌کنند.

در هر بندیل میلگرد چند شاخه وجود دارد؟

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره شد، برای وزن بندیل میلگرد استاندارد و عدد مشخصی وجود ندارد و وزن هر بندیل بسته به کارخانه تولیدکننده و سایز میلگرد متغیر است. بنابراین نمی‌توان به صورت دقیق تعداد شاخه‌های میلگرد درون هر بندیل را مشخص کرد.

هر چند که وزن بندیل میلگرد هر کارخانه‌ای عددی ثابت است که بر اساس ظرفیت بسته‌بندی دستگاه‌های تولیدکننده مشخص می‌شود، اما این عدد به صورت مستقیم با سایز یا قطر هر شاخه، وزن هر شاخه و تعداد شاخه‌های درون بندیل در ارتباط خواهد بود. چرا که با افزایش سایز و به دنبال آن افزایش وزن هر شاخه باید تعداد شاخه‌ها درون بندیل کاهش یابد تا وزن بندیل از عدد ثابتی که توسط کارخانه مشخص شده تجاوز نکند.

لذا با توجه به این نکته که وزن بندیل میلگرد هر کارخانه همواره عدد ثابتی است و میلگردهای درون یک بندیل نیز باید همه از یک سایز بوده و وزن برابری داشته باشند، می‌توان با اطلاع از وزن بندیل هر برند و تقسیم آن عدد به وزن هر شاخه میلگرد از سایز مد نظر خود، تعداد شاخه‌های درون هر بندیل را به سادگی محاسبه کرد.
البته فراموش نکنید که میلگردهای تولید شده توسط تولیدکنندگان مختلف احتمالا اندکی اختلاف وزن با یکدیگر داشته باشند، بر این اساس بهتر است وزن هر شاخه میلگرد تولیدکننده بندیل را از وب سایت همان تولید کننده و یا از وب سایت آهن اسپات بخش محصولات مشاهده نمایید.

هر بندیل میلگرد ذوب آهن چند شاخه است؟

به عنوان نمونه چند سایز از بندیل‌های کارخانه ذوب آهن اصفهان را بررسی کنیم. وزن هر بندیل میلگرد ذوب آهن اصفهان تقریبا 4.7 تن بوده و با توجه به استانداردهای بیان شده توسط کارخانه ذوب آهن، هر شاخه میلگرد سایز 12 این کارخانه نیز در حدود 10.5 کیلوگرم وزن دارد. حال می‌توان به راحتی با تقسیم 4700 کیلوگرم وزن هر بندیل به 10.5 کیلوگرم وزن هر شاخه، تعداد شاخه‌های درون هر بندیل میلگرد سایز 12 ذوب آهن را محاسبه کرد که 447 شاخه خواهد بود.

به همین ترتیب اگر بخواهیم بدانیم داخل هر بندیل میلگرد سایز 16 ذوب آهن اصفهان چند شاخه وجود دارد، کافی است همان عدد ثابت 4.7 تن ، وزن هر بندیل این کارخانه را به وزن هر شاخه میلگرد 16 که طبق استانداردهای ذوب آهن برابر 19 کیلوگرم است، تقسیم کنیم تا تعداد شاخه‌ها که حدودا 247 شاخه می‌شود، حاصل شود.

با این شیوه می‌توان تمامی سایزها را محاسبه کرد؛ درون بندیل میلگردهای سایز 14 و 8 میلی‌متری ذوب آهن اصفهان نیز به ترتیب 313 و 940 شاخه وجود دارد که نشان می‌دهد با کمتر شدن سایز و قطر میلگرد، تعداد شاخه‌های بندیل افزایش می‌یابد. برای کارخانه‌های دیگر که بندیل‌ها و میلگردهایی با وزن متفاوت عرضه می‌کنند تعداد شاخه‌ها با این تعداد متفاوت بوده و به همین شیوه قابل محاسبه است.

همچنین توجه داشته باشید که اگر دو کارخانه بندیل‌هایی با وزن یکسان عرضه کنند، در حالی که وزن هر شاخه میلگرد یکی با دیگری متفاوت است، این تفاوت وزن شاخه‌ها در تعداد شاخه‌های داخل بندیل تاثیر خواهد داشت.
به عنوان مثال، وزن بندیل میلگرد نیشابور با کاشان برابر و در حدود 2 تن است؛ در حالی که میلگردهای نیشابور وزن بیشتری نسبت به میلگردهای کاشان دارند و این امر سبب شده که تعداد میلگردهای موجود در هر بندیل نیشابور کمتر از بندیل کارخانه کاشان باشد؛ با وجود اینکه قیمت محصولات نیشابور معمولا بالاتر از قیمت‌های کارخانه کاشان است.

قیمت هر بندیل میلگرد چقدر است؟

قیمت نهایی هر بندیل میلگرد بر اساس وزن بندیل و قیمت روز میلگرد محاسبه می‌شود. از آنجایی که قیمت میلگرد تحت عوامل مختلفی مثل قیمت ارز، قیمت آهن، نسبت عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی و سیاسی و حتی نرخ کرایه‌های حمل و نقل، به صورت روزانه و حتی لحظه‌ای در نوسان است؛ لذا باید ابتدا قیمت لحظه‌ای هر کیلوگرم میلگرد تولیدی سایز و کارخانه مدنظر خود را از طریق وب سایت آهن اسپات استعلام کرده و سپس با ضرب این رقم در وزن بندیل همان کارخانه، قیمت نهایی آن را محاسبه کرد؛ پس اطلاع از قیمت روز میلگرد اثرگذارترین عامل در قیمت بندیل است.

بنابراین توجه داشته باشید که هر چه وزن بندیل میلگرد بیشتر باشد، قیمت بندیل نیز بیشتر بوده و پول بیشتری را باید پرداخت کنید. در صورتی که به شاخه‌های کمتری میلگرد نیاز داشته باشید، خرید از کارخانه‌هایی با بندیل‌های کم وزن‌تر برای شما مناسب‌تر خواهد بود؛ البته سبک‌ترین بندیل‌ها نیز حداقل 1.8 تا 2 تن وزن دارند. فراموش نکنید هر چه کیفیت و استانداردهای تولیدکننده میلگرد بیشتر باشد، میلگردهای گران قیمت‌تری نیز نسبت به دیگر کارخانه‌ها خواهد داشت.

ضوابط بسته‌بندی بندیل میلگرد

جهت اطلاع آسان‌تر مشخصات میلگرد، لازم است که پیش از فروش بندیل میلگرد، مشخصات میلگرد و تولیدکننده آن در پلاک‌هایی درج شده و توسط کارخانه روی بندیل نصب شوند؛ به درج این اطلاعات روی بندیل‌ها ضوابط بسته‌بندی بندیل میلگرد گفته می‌شود. جنس این پلاک‌ها می‌تواند فلزی، پلاستیکی یا مقوایی باشند.

شیوه درج این مشخصات برای تمامی تولیدکنندگان یکسان بوده و به صورت خوانا و غیرقابل مخدوش شدن، روی دو پلاک نصب شده قابل مشاهده است، اما ترتیب درج آن‌ها در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. مواردی که باید در این پلاک‌ها حک شوند عبارتند از:

 • نوع میلگرد (س 240 ، آج 340 و …)
 • سایز میلگرد (قطر میلگرد بر حسب میلی‌متر)
 • برند و کارخانه تولیدکننده
 • شماره بسته
 • طول بسته (طول میلگرد)
 • تاریخ تولید
 • کارگاه نورد میلگردها
 • وزن کل بندیل
 • شماره ذوب یا بهر
 • نشان تاییدیه کنترل کیفیت
 • علامت استاندارد ملی ایران

علاوه بر درج تمامی این مشخصات، باید نشان تجاری، نوع آج میلگردها و روش تولید آن‌ها به صورت یک در میان روی میلگردهای داخل بندیل نیز درج شوند.

آشنایی با استانداردهای میلگرد و تفاوت آنها

بندیل میلگرد ذوب آهن اصفهان

اگر به عنوان نمونه بسته‌بندی بندیل‌های ذوب آهن اصفهان را که یکی از معتبرترین تولیدکنندگان داخل است، بررسی کنیم متوجه می‌شویم که در این بسته‌بندی‌ها از 5 تسمه و 3 حلقه خاموت جهت فراهم کردن جابجایی راحت‌تر بندیل استفاده شده است. دو عدد پلاک از جنس گرافی پلاست مشخصات میلگردها را نشان می‌دهند که یکی از پلاک‌ها به تسمه و دیگری به انتهای یکی از شاخه‌ها متصل شده‌اند. این پلاک‌ها معمولا یا هر دو به رنگ سفید و یا یکی سفیدرنگ و دیگری زرد رنگ هستند.

بر روی پلاک‌های بندیل ذوب آهن علاوه بر مشخصات بیان شده در قسمت قبل، آدرس سایت و آرم ذوب آهن اصفهان و عبارت ساخت ایران نیز درج شده است. هنگام خرید به نوشته برجسته ESCO روی محصول دقت کنید.

نکات مهم هنگام تحویل گرفتن بندیل میلگرد

بندیل میلگرد تمامی کارخانه‌های تولیدکننده باید دارای پلاک باشند، در غیر اینصورت ممکن است میلگردهای خریداری شده فاقد کیفیت و استاندارد مطلوب باشند. بنابراین حتما هنگام تحویل گرفتن بندیل‌ها از کارخانه، به دو پلاک موجود روی آن توجه کنید تا از کیفیت و صحت اعتبار میلگردهای سفارشی خود مطمئن شوید. البته در صورتیکه میلگردهای خریداری شده از انبار ارسال می‌شوند ممکن است بدون پلاک باشند، چرا که پلاک‌ها توسط کارخانه الصاق شده و در خریدهای مستقیم از کارخانه باید وجود داشته باشند.

پس از کنترل وجود و صحت پلاک‌های بندیل میلگرد، اطلاعات درج شده روی آن‌ها را بررسی کنید تا حتما اسم و نشان تجاری کارخانه تولیدکننده، وزن بندیل بر اساس کیلوگرم، جنس و سایز میلگردها، شماره ذوب و نشان استاندارد ملی ایران، روی پلاک‌ها درج شده و طبق مشخصات سفارش و فاکتور شما باشد.

توجه داشته باشید که باسکول در مبدا و مقصد بر عهده راننده است و جهت اطمینان بیشتر می‌توانید وزن بندیل‌ها و بار دریافتی را دوباره با باسکول کنترل کنید.

دریافت گواهینامه فنی

نکته دیگری که هنگام تحویل گرفتن بار باید به آن توجه داشت، دریافت گواهینامه فنی برای محموله های بیش از 25 تن است. در این محموله‌ها گواهینامه فنی صادر شده توسط تولیدکننده باید به هنگام تحویل بار به مصرف کننده یا خریدار تحویل داده شود. در گواهینامه فنی اطلاعاتی نظیر موارد زیر ذکر می‌شوند:

 • نام و نشانی تولیدکننده
 • شماره گواهینامه
 • تاریخ صدور گواهینامه
 • علامت مشخصه نوع میلگرد
 • سایز میلگرد (قطر میلگرد)
 • شماره ذوب یا بهر
 • طول اسمی شاخه‌ها
 • تعداد بندیل‌ها
 • مشخصات مکانیکی و مشخصات فنی شیمیایی از جمله ترکیبات
 • رنگ انتخابی برای مقطع میلگرد
 • نوع علامت حک شده و به کار رفته روی پلاک های الصاقی

علائم اختصاری حک شده بر میلگرد را چگونه بخوانیم؟

بررسی سلامت میلگردها

پس از صحت مشخصات محموله دریافتی با اقلام سفارش داده شده، خود میلگردها را بررسی کنید تا کاملا سالم، تمیز و بدون زنگ‌زدگی، شکستگی یا خم شدگی باشند. از این رو حمل‌کنندگان میلگردها نیز باید هنگام بار زدن و حمل آن‌ها دقت کنند تا موجب خم شدگی و آسیب به میلگردها نشوند. در نهایت پس از کنترل سلامت میلگردها خریدار می‌تواند دستور تخلیه بار را در محل مورد نظر خود صادر کند.

نحوه نگهداری از بندیل میلگرد پس از خرید

پس از تخلیه محموله، نوبت به نگهداری بندیل میلگرد در انبار یا محلی مناسب تا زمان مصرف می‌رسد. برای نگهداری صحیح بندیل‌ها باید به نکات مختلفی توجه کرد تا در این مدت میلگردها آسیب نبینند. از جمله این نکات قابل توجه را می‌توان به صورت زیر یادآوری کرد:

 • پس از تحویل گرفتن محموله باید تا زمان استفاده آن را در محلی تمیز و عاری از هر گونه رطوبت و آلودگی نگهداری کرد؛ چرا که وجود رطوبت در این محل می‌تواند سبب زنگ‌زدگی و فرسایش میلگردها شده و علاوه بر کاهش مقاومت میلگرد‌ها موجب کاهش چسبندگی آن‌ها به بتن و از بین رفتن استحکام ساختمان شود. از این رو پیشنهاد می‌شود بندیل‌ها را در محلی مسقف دپو کرده و روی آن‌ها با برزنت یا پلاستیک بپوشانید.
 • در صورت تماس میلگردها با موادی همچون چربی و روغن، هر نوع رنگ یا ضدزنگ و هر ماده دیگری، قبل از استفاده میلگرد در سازه ساختمان باید این مواد را از روی سطح میلگردها پاک کنید.
 • میلگردها را در محلی قرار دهید که از هر نوع ضربه، صدمه، بریدگی و شکستگی محفوظ بمانند.
 • برای دپو کردن بندیل میلگرد بهتر است آن‌ها را مستقیما روی زمین قرار ندهید؛ بلکه معمولا برای در تماس قرار نگرفتن میلگرد با خاک و آب، از چوب برای زیر میلگردها استفاده می‌شود.
 • برای جلوگیری از اشتباه، بهتر است میلگردهایی با سایزها و استانداردهای مختلف را به صورت جداگانه در قسمت‌های مختلف انبار دپو کنید.
 • همچنین پیشنهاد می‌شود میلگردهای خریداری شده از کارخانه‌های مختلف را نیز به صورت جداگانه نگهداری کنید تا در صورت بروز مشکل در مرحله کنترل کیفیت، تشخیص و جداسازی آن‌ها راحت‌تر و کم‌دردسرتر اتفاق بیفتد.
 • استفاده از تابلوهایی کوچک که بیانگر نوع، سایز و کارخانه تولیدکننده میلگردهای دپو شده در انبار است نیز می‌تواند سبب سهولت تشخیص و پرهیز از اشتباه شود.
 • رعایت نکات ایمنی را در تمامی مراحل تخلیه بار تا استفاده از میلگردها فراموش نکنید.

تولیدکنندگان بندیل میلگرد در ایران

خوشبختانه کشور عزیز ما ایران با وجود برخورداری از منابع و معادن غنی آهن، در صنعت فولاد نیز جایگاه والایی داشته و هم اکنون تولیدکنندگان بسیاری در سراسر کشور قادر به تولید و بسته‌بندی انواع مقاطع و محصولات فولادی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و مطابق با استانداردهای روز دنیا هستند. بهره‌برداری از این دستگاه‌ها موجب می‌شود تا بسته‌بندی‌ها با نهایت دقت، سرعت و ایمنی انجام شده و در کنار رفع نیاز داخلی کشور، بسیاری از این اقلام به کشورهای همسایه و حتی اروپا صادر شوند.

بندیل میلگرد نیز از جمله این محصولات است که چندین تولیدکننده داخلی کشور همچون کارخانه ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)، بافق یزد و سایر کارخانجات همچون راد همدان، گروه ملی اهواز، مجتمع فولاد آذربایجان (میانه)، سیرجان حدید جنوب و سیادن ابهر از جمله معتبرترین تولیدکنندگان میلگرد بندیل شده هستند.

در وب سایت آهن اسپات امکان خرید هر نوع میلگرد بندیل شده از تمامی این تولیدکنندگان فراهم شده و می‌توان بدون واسطه و با قیمتی مناسب در هر لحظه از شبانه روز خرید خود را انجام داد.

در نهایت به عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت که بندیل میلگرد تسمه یا ورقه‌ای فلزی یا پلاستیکی است که همچون کمربندی به دور چندین شاخه میلگرد پیچیده شده و علی رغم مقرون به صرفه بودن، با کنار هم نگهداشتن آن‌ها مزایای متعددی را جهت جابجایی و خرید ساده‌تر فراهم می‌کند. تولیدکنندگان مختلفی بندیل میلگرد را تولید می‌کنند که هر کدام ضوابط مختلفی داشته و بندیل‌هایی با تعداد شاخه‌های متفاوت و وزن متفاوت 2 تا 5.5 تنی را به فروش می‌رسانند که این تفاوت سبب تنوع قیمت بندیل‌های موجود در بازار شده است.

همچنین در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، تلاش کردیم تا شما را با نکات مختلفی که در طی مراحل خرید تا نگهداری بندیل میلگرد باید به آن‌ها توجه کرد، آشنا کنیم، برای مطالعه مقالات دیگر در زمینه آهن آلات و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما همراه شوید. همچنین وب سایت آهن اسپات با امکان استعلام لحظه‌ای قیمت و خرید انواع مقاطع فولادی و بندیل میلگرد به صورت مستقیم، بدون واسطه و ارزان در خدمت خریداران و سرمایه‌گذاران این بازار است.

سوالات متداول

 1. هر بندیل میلگرد چند کیلوگرم است؟

بسته به کارخانه تولیدکننده بندیل‌ها می‌توانند وزن متفاوتی داشته باشند. اغلب کارخانه‌ها بندیل‌های 2000 تا 2200 کیلوگرمی تولید می‌کنند، در حالی که هر بندیل ذوب آهن اصفهان در حدود 4700 کیلوگرم است.

 1. هر بندیل میلگرد شامل چند شاخه میلگرد است؟

بسته کارخانه تولیدکننده و سایز و وزن هر شاخه میلگرد، هر بندیل می‌تواند تعداد مختلفی شاخه میلگرد را در خود جای دهد. در حالت کلی با تقسیم وزن بندیل کارخانه مدنظر به وزن هر شاخه از میلگرد همان کارخانه در سایزی میخواهید، می‌توانید تعداد شاخه‌های هر بندیل را محاسبه کنید.

 1. پلاک بندیل میلگرد به چه منظور استفاده می‌شود؟

بر روی بندیل‌های تولیدی پلاکی فلزی یا پلاستیکی نصب می‌شود که حاوی مشخصات میلگردهای درون بندیل، وزن و اطلاعات تولیدکننده آن است. استفاده از این پلاک‌ها نشان دهنده اصالت بسته بوده و سبب سهولت تشخیص اطلاعاتی همچون نوع و سایز میلگرد می‌شود.