در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت آهن‌آلات از جمله میلگرد، متقاضیان به خرید میلگرد دست دوم روی آورده‌اند. با توجه به این که قیمت میلگرد دست دوم نیز مانند سایر اجناس دست دوم، همواره درصدی پایین‎تر بوده و نسبت به قیمت میلگرد نو کارخانه‌ای ارزان‌تر است، همچنین گرایش افراد برای خرید میلگرد با قیمت پایین‌تر، بنابراین تعداد مراکز عرضه آهن‌آلات دست دوم و بخصوص میلگرد هم افزایش یافته‌است.

البته باید این نکته را خاطر نشان کرد که میلگرد دست دوم با در نظر گرفتن شرایط خاصی، در ساختمان‌سازی و در صنایع خودروسازی کاربرد فراوان دارد. میلگرد از مقاطع پرکاربرد در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی است، باید از کیفیت مطلوب برخوردار بوده و استانداردهای لازم را دارا باشد. پس لازم است مواردی را در انتخاب میلگرد دست دوم در نظر بگیریم و  بدانیم چه زمانی می‌توانیم از میلگرد دست دوم استفاده کنیم.

اگر مایل به تهیه میلگرد دست دوم باکیفیت هستید، باید بدانید میلگرد دست دوم را از کجا بخرید؟ در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، همراه ما باشید.

میلگرد دست دوم چیست؟

میلگرد یکی از مقاطع فولادی پر مصرف است که امکان استفاده از آن، به صورت دوباره یا حتی چندین باره‌ وجود دارد. این بدان جهت است که آهن‌آلات از استحکام بالایی برخوردارند بنابراین قابلیت استفاده مجدد را هم دارا هستند.
پس از تخريب ساختمان یا هر سازه بتنی یا فلزی که پس از سالیان متمادی به پايان عمر مفيد خود رسیده‌اند، می‌توان میلگردها و سایر مقاطع فولادي به کار رفته در آنها را از مصالح ساختمانی دیگر جدا کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد. به همین علت سعی می‌شود تا جایی که میسر است همه آهن‌آلات و میلگردها چه به صورت سالم یا نیمه سالم و چه به صورت فرسوده از بقیه مصالح تفکیک ‌شوند.

میلگردهای سالم و با عیوب کم را می‌توان مستقیما و یا با برطرف کردن عیوب احتمالی و تمیز‌کاری به مصرف رساند. ضایعات فرسوده میلگردها را هم به عنوان آهن قراضه بازیافت کرده و با ذوب کردن، به مقاطع قابل استفاده تبدیل ‌کرد. پس روی هم رفته استفاده از میلگرد دست دوم و بازیافت آن کاری کاملاً مقرون به صرفه است.

با این حال، هنگام خرید میلگرد دست دوم باید به تناسب نیاز خود، نوع مناسب آن را انتخاب نماییم. در این رابطه لازم است اطلاعات کافی درباره انواع میلگرد داشته باشیم و کارکرد آنها را هم در نظر بگیریم.
از آنجایی که میلگرد انواع گوناگونی دارد و هر یک از انواع آن نیز به صورت دست دوم عرضه می‌شود. به همین علت برای اینکه از کیفیت بالای این محصول مطمئن شویم، باید برای تهیه آن به نمایندگی‌های فروش معتبرِ میلگرد، مراجعه کنیم.

اگر چه با جستجو در اینترنت، با عنوان میلگرد دست دوم‌ دیوار، آگهی فروشندگان و عرضه‌کنندگان این محصول را می‌توانیم بیابیم. ولی بهتر است در این خصوص با مراجعه به سایت آهن اسپات، اطلاعات کامل، مفید و دقیق‌تری در مورد انواع میلگرد بدست آوریم و هم فروشندگان معتبر و باسابقه بازارآهن را بشناسیم.

انواع میلگرد

در این بخش بهتر است به طور مختصر نگاه کلی به انواع میلگرد بیندازیم. اساساً میلگردها از لحاظ ظاهری به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم‌بندی شده و در سایزهای مختلف در بازار به فروش می‌رسند.

استاندارد انواع میلگرد

انواع میلگردها از نظر استاندارد تولید (مطابق با استاندارد روسی) چهار دسته هستند که عبارتند از:

 • میلگرد (A1 (S 240، که بدون آج بوده و صاف است و جنس آن از فولاد نرم است.
 • میلگرد  (A2 (S 340، از نوع آجدار مارپیچ و نیم سخت است.
 • میلگرد (A3 (S 400، دارای آج جناغی (۷ و ۸) و نیم سخت است.
 • میلگرد (A4 (S 500، آجدار مرکب و بسیار مقاوم و سخت است.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 و تفاوت آنها می‌توانید به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

جنس و نحوه ساخت انواع میلگرد

بر اساس جنس و نحوه ساخت هر کدام از این میلگردها هم می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 1. میلگرد اروپایی که با استفاده از آلیاژ منگنز کربن، سیلیکون، تولید می‌شود.
 2. میلگرد سیاه فولاد کربن‌دار که مقاومتی در برابر رطوبت و زنگ زدگی ندارد.
 3. میلگرد گالوانیزه در برابر آسیب بسیار مقاوم است.
 4. میلگردی که با اپوکسی پوشش داده‌ شده در برابر زنگ‌ زدگی مقاوم است.
 5. میلگرد کامپوزیتی فایبرگلاس پلیمری که ضد زنگ است.
 6. میلگرد استنلس استیل که از جنس فولاد ضد زنگ است.

هر کدام از میلگردهای نام برده شده موارد مصرف گوناگونی دارند که تعدادی از آنها پس از مصرف، می‌توانند دوباره به عنوان میلگرد دست دوم به بازار عرضه ‌شوند و بعضی نیز قابل بازیافت هستند.

میلگردهای در حد نو

بعضی از انواع میلگردها و آهن‌آلات ساختمانی که با عنوان پروفیل‌های در حد نو فروخته می‌شوند، اغلب مقاطع فولادی پای کار هستند. اینها مصالحی هستند که توسط پیمانکار خریداری شده‌اند و در انبار کارگاه موجودند ولی فرصت نصب و مصرف پیدا نکرده‌اند یا اینکه در پروژه‌های نیمه‌ساخته یا نیمه تمام، استفاده نشده‌اند و به انبار برگشت داده شده‌اند.
تعدادی از میلگردها نیز ممکن است بدون هیچ گونه آسیبی پس از اتمام پروژه‌ها، مصرف نشده و دست‌ نخورده باقی مانده باشند و یا حتی ممکن است از قطعات و تکه‌های جدا شده‌ی میلگردها باشند که به عنوان میلگرد دست دوم نرمال و برشی عرضه ‌می‌شوند.

در این حالت هنگام خرید این نوع میلگردها باید جنس محصولات مورد نظرمان را با دقت بررسی کنیم تا در حد استاندارد باشند. وضعیت ظاهری آنها هم نباید هیچگونه عیبی مانند فرو رفتگی یا خمیدگی داشته‌باشد. زنگ‌زدگی و پوسیدگی هم جزو عیوبی است که از استحکام و مقاومت میلگردها می‌کاهد پس نباید به هیچ وجه از نظر دور بماند.

بنابراین، پس از بررسی این نوع میلگردها، اگر از کیفیت مطلوب آنها مطمئن شدیم می‌توانیم خریداری نماییم. البته براي استفاده در ساختمان‌سازي باید به یاد داشته‌ باشیم كه از هر میلگردی نمی‌توان در امور ساخت و ساز استفاده کرد و صرفاً  قیمت پایین میلگرد دست دوم و ارزان هم نباید ملاک خرید باشد.

میلگردهای مستعمل

نوع دیگر میلگرد دست دوم، آن دسته از محصولاتی هستند که در پروژه ساختمانی و یا صنعتی، قبلاً‌ حداقل یک بار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. میلگردها و آهن‌آلاتی که پس از تخریب بناهای بتنی و فلزی، جداسازی می‌شوند، میلگردهای مستعمل هستند.
این مقاطع جمع‌آوری شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند تا شاید بعضی از میلگردها و آهن‌‎‌آلاتِ جدا شده از نخاله‌ها، قابلیت استفاده مجدد را داشته ‌باشند. در این مرحله، ضایعات میلگرد از نظر شکستگی و میزان زنگ‌زدگی کنترل می‌شوند و قابل مصرف بودن آنها بررسی شده و مشخص می‌شود.

دسته‌ای از میلگردهایی که با صاف کردن دوباره قابل استفاده نبوده و دچار فرسودگی بیش از حد شده باشند، جزو ضایعات محسوب می‌شوند، خرد شده و به عنوان آهن قراضه به فروش می‌رسند و برای بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میلگردهای باقی‌مانده که طول آنها به اندازه کافی بلند است و بدون ایراد اساسی و بدون تَرَک و شکستگی هستند، می‌توانند مجددا با اعمال تغییرات جزئی قابل استفاده شوند.
از این نوع میلگردهای دست دوم می‌توان در پروژه‌هایی که از حساسیت کمتری برخوردارند، استفاده کرد. البته اگر این نوع میلگردها عیوب سطحی هم داشته باشند، باید رفع گردد.

در هر حال، از آنجایی که قیمت روز آهن‌آلات دست دوم در مقایسه با قیمت نو آن کمتر است، گاهی ممکن است شرایط اقتصادی و موقعیت ساخت و ساز طوری باشد که بتوانیم به خرید میلگرد دست دوم و کارکرده اقدام نماییم.

مزایای و معایب خرید میلگرد دست دوم

صرفه اقتصادی اولین مزیت خرید از دید مصرف‌کنندگان است. با توجه به توضیحات گفته شده، قیمت روز میلگرد دست دوم در بازار، کمتر از قیمت همان محصول از درب کارخانه است. به همین علت در شرایط سخت اقتصادی این مورد می‌تواند راهگشا باشد و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

جمع‌آوری و استفاده مجدد محصولات کارآمدی مثل میلگرد و مقاطع فولادی دیگر، از تولید زباله تا حد زیادی جلوگیری می‌کند که در حفظ محیط زیست و توسعه اقتصادی بسیار مؤثر است. این مورد یکی از مهم‌ترین فواید خرید میلگرد دست دوم محسوب می‌شود.

همان‌طور که می‌دانیم طی فرآیند تولید، انرژی زیادی مصرف می‌شود که در افزایش قیمت نهایی محصولات تأثیر دارد. بنابراین با وارد شدن میلگردهای دست دوم به چرخه خرید و فروش، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از میلگرد دست دوم این است که می‌توانیم میلگردهایی را خریداری کنیم که علاوه بر قیمت مناسب، در ابعاد مختلف وجود دارند با توجه به اینکه میلگردها در ابعاد مشخصی تولید می‎‌شوند و ممکن است برای مصارف مختلف اندازه‌های خاصی مد نظر باشد، در این صورت دیگر نیازی به خریداری مقاطع شاخه‌ای خاص و برشکاری نخواهد بود.

معایب استفاده از میلگرد دست دوم

یکی از مشکلاتی که در خرید و فروش میلگرد دست دوم با آن مواجه می‌شویم، قیمت‌گذاری آن است که احتمال دارد با قیمت‌های متفاوتی روبرو ‌شویم. محدودیت‌ها و یا مشکلات دیگری هم در این رابطه وجود دارند. از جمله اینکه استاندارد میلگردهای دست دوم مشخص نبوده و حتماً باید تست استاندارد بر روی آنها انجام گیرد.

از محدودیت‌های دیگر تهیه میلگرد دست دوم این است که برای گردآوری میزان مورد نیاز خودمان امکان دارد از انبارهای مختلف اقدام به خرید کنیم. در این حالت ریسک اختلاف استاندارد و خواص مکانیکی نیز بین مقاطع خریداری شده وجود خواهد داشت.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است هنگام خرید میلگرد دست دوم بروز کند این است که ابعاد مورد نظر ما احتمال دارد با ابعاد میلگرد ارائه شده اختلاف زیادی داشته ‌باشد. یا میلگرد دست دوم ارائه شده هنگام آماده‌سازی نیاز به برش داشته ‌باشد و از طول دلخواه ما کم‌تر شود.

ایراد دیگر هنگام خرید میلگرد دست دوم این است که ممکن است میلگرد دارای خوردگی یا شکستگی باشد. در این شرایط بهتر است عیوب آن به طریقی برطرف شود، در غیر این صورت باید از خرید آن صرف‌نظر کنیم.

قیمت میلگرد دست دوم

قیمت میلگرد دست‌ دوم مورد بعدی در خرید این مقطع فولادی است. قيمت انواع و اقسام میلگردهای دست ‌دوم یا به صورت شاخه‌ای محاسبه می‌شود یا با اندازگيري وزن به صورت کیلویی به فروش مي‌رسند.
قیمت نهایی این میلگردها بستگی به این دارد که سن این محصولات چقدر است و از نظر ظاهری هم چقدر سالم هستند. هر چه کم‌تر خوردگی و پوسیدگی داشته‌باشند قیمت آنها خواه نا خواه بالاتر خواهد بود.

از طرف ديگر قیمت میلگرد دست‌ دوم با توجه به نوع محصول، جنس و کاربردی که داشته‌است، تعیین ‌مي‌شود که اين امر موجب مي‌شود هر كدام از ميلگردهاي دست دوم قیمت متفاوت و خاص خود را داشته ‌باشند.
به طور کلی قیمت میلگرد دست دوم در بازار تقریباً حدود یک دوم قيمت ميلگرد نو یا دست اول است؛ بنابراین، بعد از بررسی کیفیت محصول و اطمینان از سلامت آن، بهتر است آهن دست دوم خریداری كنيم. چرا كه در هر صورت همیشه قیمت میلگردهای دست دوم ارزان‌تر از میلگردهای نو است.

با این حال، اگر به دنبال خرید میلگرد دست‌ دوم هستیم، باید از فروشندگان یا کارشناسان معتبر تمام جوانب را جویا شویم و از مکانی مطمئن خرید خود را انجام دهیم.

نکته دیگری که باید در نظر داشته‌باشیم این است که قيمت ميلگرد دست دوم ممکن است همیشه ثابت نباشد. چون قيمت آن، روي هم رفته بر اساس قيمت روز ميلگرد نو محاسبه مي‌شود پس مسلماً تحت تأثير نوسانات قيمت آن هم خواهد بود. معمولاً در سراسر کشور و حتی در جهان، قیمت میلگرد نو بر اساس عوامل گوناگون تغيير مي‌كند كه به تعدادي از آنها اشاره مي‎كنيم:

 • نوع تولیدی و کارخانه
 • استانداردهاي مختلف
 • نرخ بازار جهانی فولاد
 • چگونگی بازار ارز
 • بورس کالا
 • نرخ دلار
 • عوامل سیاسی
 • میزان عرضه و تقاضا

این موارد همگی بر قیمت روزانه آهن‌آلات و همچنین میلگرد که جزو کالاهای پرکاربرد و اساسی هستند تأثیر می‌‌گذارند. به همین دلیل ممکن است قيمت ميلگرد دست دوم هم به طور روزانه دچار نوسان و تغییرات شود، در نتیجه نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. علاوه بر مواردی که بیان شد عوامل دیگری هم وجود دارند که بر قیمت میلگرد دست دوم تأثیر گذارند که موارد زیر از جمله آنهاست:

 • نوع میلگرد
 • جنس میلگرد
 • وزن میلگرد
 • طول میلگرد
 • قطر سطح مقطع میلگرد
 • میزان زنگ زدگی و استهلاک میلگرد
 • میزان خمش و تابیدگی میلگرد
 • نوع استفاده قبلی میلگرد
 • تأیید شدن در مرحله کنترل کیفی میلگرد

در هر حال کیفیت و صلاحیت میلگردهایی که قرار است به عنوان دست دوم مجدداً به فروش برسند باید در ابتدای امر توسط کارشناسان بررسی شوند. چرا که ممکن است میلگرد دارای شکستگی، خوردگی و ترک باشد ولی در ظاهر، کاملاً  عادی به نظر برسد و چه بسا هنگام اجرای پروژه منجر به خطرات جبران ناپذیری شود.

پس از تأیید کارشناس، در صورتی که این محصولات دچار زنگ‌زدگی و خوردگی نشده باشند، به قیمت خوبی به فروش می‌رسند. در صورتی زنگ‌زدگی سطحی داشته ‌باشند، باید قبل از هر اقدامی ‌‌سطح آنها زنگ‌زدایی شود. ولی در کل، برای ساخت و ساز ساختمان‌هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند بخواهیم از میلگرد استفاده کنیم، حتماً باید میلگرد نو خریداری نماییم.

در این رابطه مشاورانِ فروشگاه اینترنتی آهن اسپات، قیمت انواع میلگرد دست دوم و همچنین قیمت میلگرد نو را با توجه به نوع محصول و کاربرد آن در اختیار خریداران قرار می‌دهند تا بتوانند به راحتی خرید خود را انجام دهند.

میلگرد دست دوم از کجا بخریم؟

در برخی فروشگاه‌‌ها انواع میلگرد دست دومِ در حد نو، به صورت شاخه‌ای و نسبتاً ارزان به فروش می‌‌رسند. در این نوع خرید و فروش، قطر، طول و تعداد میلگردها در برآورد قیمت مؤثر هستند. ولی به طور معمول قیمت میلگرد دست دوم کیلویی با توجه به وزن، جنس و نوع استفاده قبلی آن محاسبه می‌‌شود. در هر حال ارزان‌ترین و به صرفه‌ترین خرید میلگرد دست دوم، به صورت کیلویی است.

برای اطلاع از قیمت هر کیلو میلگرد و همچنین سایر آهن‌آلات دست دوم می‌توان با شماره‌های فروشگاه اینترنتی آهن اسپات تماس حاصل کرد یا با مراجعه به سایت به صورت اینترنتی از نحوه قیمت‌گذاری محصولات فلزی مطلع شد.

باید به این نکته توجه کنیم که بهتر است قبل از خرید آهن‌آلات دست دوم از مشاوره کارشناسان حوزه آهن‌آلات مانند آهن اسپات که مرجع معتبری در این حوزه است، استفاده کنیم. به علت نوسان قیمت‌ها در بازار کشور، ممکن است قیمت آهن کیلویی دست دوم به صورت روزانه تغییر کند. بنابراین استفاده از نظر کارشناسان می‌ تواند بسیار کمک کننده باشد.

استعلام قیمت و خرید میلگرد از آهن اسپات

همان‌طور که ملاحظه می‌کنیم تهیه میلگرد دست دوم و همچنین تعیین قیمت دقیق هر کیلوگرم آن کار چندان ساده‌ای نیست. عوامل زیادی در این موضوع نقش دارند و همین امر موجب می‌شود تا برای اطلاع از کیفیت و قیمت روز میلگرد دست دوم، نیاز به استعلام روزانه آن باشد.

متخصصان مجرب در فروشگاه اینترنتی آهن‌آلات آهن اسپات کمک می‌کنند تا شما از قیمت دقیق میلگرد و آهن‌آلات در هر روز اطلاع حاصل کنید. در نتیجه می‌توان گفت مطمئن‌ترین راه برای کسب اطلاع از قیمت روز میلگرد، تماس تلفنی با کارشناسان آهن اسپات است.

با ورود به وبسایت آهن اسپات به‌راحتی می‌توان قیمت روز تولیدات هر کارخانه را مشاهده و با هم مقایسه کرد و در نهایت می‌توان قیمت میلگرد دست دوم را تخمین زد و با استفاده از جداول وزنی و فرمول‌هاي موجود، تعداد میلگرد مورد نیاز را برآورد و محاسبه نمود.