اگر از نزدیک شاهد ساخت یک بنا بودید، حتما متوجه میلگردهایی که از کف تا سقف ساختمان را فراگرفتند، شده‌اید. به این سازه نیمه بتنی که شامل میلگرد کاشته شده است بتن مسلح یا Reinforced concrete می‌گویند. به این بخش از کار، عملیات کاشت میلگرد در بتن گفته می‌شود. هدف از قرار دادن میلگرد در این مخلوط سیمانی افزایش استحکام سازه است.

انتخاب مصالح ساختمانی از جمله آهن آلاتی چون تعداد و قطر میلگرد به محاسبات دقیقی وابسته است. کوچک‌ترین بی‌دقتی در این بخش می‌تواند زیان‌های مالی به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات به راحتی تولیدکننده آهن آلاتی را که می‌خواهید پیدا کنید. همچنین از آخرین تغییرات در قیمت میلگرد، تیرآهن، قیمت انواع لوله و… اطلاع یابید.

 کاشت میلگرد چیست؟

شاید برای شما سوال شده باشد که کاشت میلگرد چیست؟ و این که آیا این عملیات پرهزینه فایده‌ای دارد؟ در پروژه‌های عمرانی هیچ چیزی به اندازه تامین امنیت ساکنین آینده آن ساختمان اهمیت ندارد. به همین خاطر روش‌های استحکام بخشی مختلفی ابداع شدند که یکی از آن‌ها کاشت میلگرد در فونداسیون و ستون‌های ساختمان است. همچنین از این روش برای استحکام بخشی موضعی به بخش‌هایی از سازه می‌توان استفاده کرد.

این عملیات شامل چند مرحله اجرایی ساده است. اما کوچک‌ترین بی‌دقتی در هر یک از مراحل نحوه کاشت میلگرد در بتن می‌تواند خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری را به بار آورد. این مراحل به ترتیب شامل:

 1. سوراخ‌کاری بتن با دستگاه‌هایی مانند دریل و مغزه‌گیر (coring)
 2. برداشتن اضافه‌های ماده بتنی از اطراف و داخل سوراخ با دمیدن هوا
 3. تمیز کردن دیواره
 4. بررسی اجرای دو مرحله پاکسازی قبلی جهت کسب اطمینان
 5. پاکسازی نهایی
 6. تزریق چسب میلگرد به درون حفرات
 7. قرار دادن میلگردها در جای خودشان
 8. توقف عملیات تا سفت شدن چسب اطراف میلگرد

در هنگام کاشت میلگرد در بتن بهتر است از دستگاه coring استفاده شود. در این نحوه کاشت میلگرد در بتن، استوانه‌ای کامل از ماده جدا خواهد شد و احتمال بروز خطا را کمتر می‌کند. تمام این مراحل بر اساس محاسبات دقیق و مورد تایید سازمان‌های استاندارد و نظام مهندسی باید انجام گیرند تا یک ساختمان مستحکم ساخته شود.

همچنین قیمت کاشت میلگرد و بولت در بتن و فونداسیون متفاوت است که برای دریافت این خدمات باید با مشاوران و متخصصان آهن اسپات مشاوره نمایید.

مزایای کاشت میلگرد در بتن

میلگرد پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است که با اهداف مختلفی از جمله مقاوم سازی استفاده می‌شود. کاشت آرماتور در بتن از نظر نحوه کاشت میلگرد و مکان‌های قابل استفاده، روند مقاوم سازی را آسان‌تر کرده است. البته این عمل با اهداف دیگری هم جرا می‌شود:

 • ایجاد تغییر در ابعاد دیواره خارجی و داخلی فونداسیون
 • امکان تبدیل فونداسیون‌های منفرد به نواری و نواری به گسترده
 • تغییر در جا نشانی دیوارها
 • تثبیت تاسیسات مکانیکی در مجتمع‌های بزرگ و تجاری
 • امکان احداث دستک‌ها با کاشت میلگرد
 • توسعه تیرهای کنسولی
 • ساخت جان‌پناه یکپارچه
 • امکان ساخت طره‌های بتنی جدید در ساختمان
 • امکان ایجاد تغییر در نقشه ساختمان پس از اتمام ساخت
 • تقویت صفحه ستون‌ها

2 روش کاشت میلگرد در بتن

کاشت میلگرد در بتن در دو بخش عمرانی انجام پذیر است. نخستین حالت کاشت میلگرد در فونداسیون و دیگری کاشت میلگرد در ستون است. البته امکان کاشت آرماتور در بتن به صورت موضعی هم وجود دارد که بیشتر در بخش‌های اصلاحی ساختمان مانند تقویت دیوار‌های کناری آسانسور صورت می‌پذیرد.

مهمترین نکته‌ای که باید در هر دو روش کاشت میلگرد در بتن به آن توجه داشت، محاسبات است. مهندس پروژه باید بر اساس محاسبات دقیق که وابسته به مشخصات اصلی بنا است، اطلاعات لازم برای کاشتن میلگرد را در اختیار گروه آرماتور بند بگذارد. این اطلاعات شامل تا روش ایجاد سوراخ، قطر و عمق سوراخ و تعداد و قطر میلگرد‌ها است. پس از تعیین اندازه و تعداد میلگردهای مورد استفاده می‌توانید قیمت انواع میلگرد تولید شده در کشور را از طریق سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

1. کاشت میلگرد در فونداسیون

کاشت میلگرد در فونداسیون با هدف یکپارچه‌سازی پی ساختمان، اصلاح ابعادی مانند افزایش ارتفاع و افزایش توان تحمل بار و تنش انجام می‌گیرد. روش اجرای کاشت میلگرد در فونداسیون مشابه همان مراحلی است که در مطالب پیش به آن اشاره شده است.
بهترین روش برای ایجاد سوراخ‌های کاشت میلگرد در فونداسیون استفاده از دریل است. چرا که دستگاه coring یا کرگیری می‌تواند سبب از هم‌ گسیختگی و یا آسیب به آرماتور شود. عملیات کاشت میلگرد در فونداسیون تنها به صورت افقی انجام پذیر است. جای گذاری میلگرد در پی با هدف‌هایی مانند موارد زیر کاشته می‌شود:

 • رادیه کردن فونداسیون موجود
 • اصلاح ابعادی فونداسیون در وجوه مختلف
 • ایجاد فونداسیون دو سازه مختلف به هم
 • کاشت میلگرد ستون در فونداسیون

2. کاشت میلگرد در ستون

یکی دیگر از رایج‌ترین روش‌ها برای کاشت میلگرد در سازه اتصال چند بخش مستقل به همدیگر است. به همین منظور کاشت میلگرد در ستون پیشنهاد شد. بخش‌هایی از سازه که با این تکنیک قابلیت اتصال به هم را دارند شامل:

 • اتصال تیر بتنی به ستون
 • اتصال بخش جدید به ستون
 • طراحی راه پله شمشیری
 • امتداد یک ستون در سازه

کاشت میلگرد در ستون می‌تواند به دو صورت عمود بر ستون و در امتداد ستون اجرا گردد. در هر حال مهم‌ترین پارامتری که در زمان عملیات باید به آن توجه داشت، تعیین فاصله‌ دقیق بین میلگردها و محل استقرار خاموت است. برای پیشگیری از حوادث خطرآفرین، بهتر است پیش از کاشت میلگرد در ستون‌ها، بررسی دقیق تصاویر و نقشه آرماتورها انجام شود. همچنین جهت اطمینان حاصل کردن از روند عملیات می‌توان از دستگاه‌های آزمون فراصوت (ULTRASONIC)، البته برای سازه‌های کوچک، استفاده کرد.

محاسبات کاشت آرماتور در بتن

دقت در هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی مهمترین عنصر است. چرا که کوچکترین خطایی در هنگام اجرا می‌تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام شود. بی دقتی در محاسبات و انتخاب روش کاشت میلگرد و آرماتور هم می‌تواند سبب آسیب جدی به فونداسیون و نحوه انتقال وزن ساختمان شود.

پارامترهای مختلفی مانند وزن ساختمان، تعداد طبقات و غیره در حین انجام محاسبات عملیات کاشت میلگرد اهمیت دارند. مهمترین اطلاعاتی که از این محاسبات استخراج می‌شوند و پیش از کاشت آرماتور در بتن باید در اختیار گروه آرماتور بند قرار بگیرد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • عمق سوراخ
 • مواد اولیه در دسترس (چسب و بتن)
 • میزان چسب تزریقی
 • تعداد میلگردها
 • قطر میلگردها
 • تعداد ستون‌ها

در میان موارد بالا، عمق سوراخ بیشترین اهمیت را دارد. اگر قطر سوراخ کوچکتر از حد لازم باشد اتصال میان میلگرد و بتن به خوبی شکل نمی‌گیرد. به همین خاطر در اثر وارد شدن تنش و فشار بتن مسلح شده از هم پاشیده خواهد شد. از طرف دیگر بزرگتر بودن قطر هم مشکلاتی مانند مصرف بیش از حد ماده چسبنده و تعداد بیشتر میلگرد را در پی دارد. همین ایراد ساده می‌تواند سبب کاهش مقاومت بتن شود.

روش اول- محاسباتی

برای انجام محاسبات سه روش وجود دارد. در روش اول می‌توان از روابط ریاضی که در مراجع آمده است استفاده کرد. به طور مثال از رابطه زیر می‌توان برای اندازه گیری عمق کاشت استفاده نمود.

K1 * K2 * Ldb = حداقل طول کاشت آرماتور

تعیین ضریب K1 به نسبت کاور بتن و قطر میلگرد و نسبت فاصله عرضی میلگردها بستگی دارد. ضریب K2 به مقدار آرماتور لازم نسبت به آرماتور کاشته شده وابسته است. Ldb هم نشان دهنده عمق پایه میلگرد می‌باشد که از رابطه دیگر و جداول استاندارد به دست می‌آید.

روش دوم- استفاده از جدول

این روش شامل جداولی از پیش تعیین شده است. در این جدول‌ها حاوی اطلاعاتی نظیر مقاومت کشش، اندازه بولت و عمق کاشت بر حسب نوع چسب تزریقی هستند. پس از انتخاب آهن آلات مورد نیاز، می‌توانید قیمت به‌روز انواع آهن آلات از جمله میلگرد برای استفاده در سازه‌ را از طریق سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

سایز بولت (mm)

عمق کاشت (mm)

مقاومت کششی (Ton)

14

110 6-5

16

130

8

18

150

10.5

20

170

15

22

190

17

24

210

20

28

250

25

32 280

27

روش سوم- نرم افزار

آخرین روش برای کاهش خطا در هنگام محاسبات کاشت میلگرد استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری مانند EasyFix است. داده‌های اولیه این نرم‌افزارها شامل نوع انکرهای شیمیایی بوده و پس از انجام محاسبات پیچیده‌، اطلاعاتی مانند عمق کاشت میلگرد و بولت و عمق سوراخ­کاری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

برای تعیین عمق سوراخ و نحوه کاشت میلگرد در ستون استانداردهایی تعریف شده است. از همین رو تمامی محاسبات باید بر طبق آیین‌نامه بتن ایران (آبا) انجام شود. برخی از این قوانین عبارت‌اند از:

 • جهت بهبود کارایی چسب و ایجاد فضای لازم بین میلگردها، حداقل فاصله بین میلگردها نباید کمتر از پنج برابر قطر آن باشد.
 • میلگردهای مورد استفاده در سازه نباید تغییر شکل پلاستیکی بیشتر از 8% از زمان بار گذاری تا گسیختگی داشته باشند.
 • برای کاهش تاثیر رطوبت و اثر خوردگی در میان میلگردها و چسب، پوشش‌دهی با سنگ دانه‌‌های بتنی باید انجام شود.
 • اگر کاشت میلگرد در بتن برای ادامه دادن ستون انجام شود، باید نسبت سطح مقطع میلگردهای کاشته شده به سطح مقطع ستون از ۰٫۸% تا ۸% باشد.

جمع‌بندی

راه‌های استحکام بخشی به یک ساختمان بسیار زیاد است. کاشت میلگرد در بتن یکی از روش‌های موثر برای رسیدن به این هدف می‌باشد. برای اجرای چنین طرحی به تناسب نحوه کاشت میلگرد محاسبات دقیقی باید انجام گیرد. نتیجه این محاسبات قطر و تعداد میلگردها و میزان چسب تزریقی را تعیین خواهد کرد. پس از انتخاب نوع آهن آلات و مصالح مورد نیاز می‌توان برای ادامه پروژه و برنامه‌های مالی برنامه ریزی کرد.

در نهایت می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات قیمت روز آهن از جمله قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن و سایر محصولات صنعت ساخت و ساز را مشاهده کنید. همچنین در این سایت امکان دسترسی به کارخانجات تولیدکننده آهن الات و محصولات فولادی وجود دارد تا بدون واسطه، خرید خود را با قیمتی مناسب انجام دهید.