تیرآهن بلژیکی یکی از محصولات فولادی رایج در صنعت ساختمانی است. از انواع تیرآهن بلژیکی و سایزهای مختلف آن، در بخش پایه‌ها، ستون‌ها، برای تحمل و انتقال بار ساختمان و به طور کلی، برای داشتن سازه‌ای قوی و مستحکم استفاده می‌شود. محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی بسته به مواد اولیه آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ به همین دلیل بهتر است پیش از خرید تیرآهن بلژیکی با نحوه محاسبه وزن تیرآهن آشنا شویم.

وزن تیرآهن بلژیکی با تیرآهن‌های دیگر متفاوت است و این موضوع، روی قیمت نهایی آن تاثیرگذار خواهدبود. این نوع تیرآهن‌ها، انواع متنوعی دارند و استفاده آن‌ها در صنایع ساختمانی بسیار زیاد است؛ به همین جهت شناخت این محصول فولادی اهمیت زیادی دارد.

در این مقاله از وبلاگ آهن‌اسپات قصد داریم درباره تیرآهن بلژیکی، انواع، مشخصات، کاربردها، نحوه محاسبه وزن و در نهایت، استعلام قیمت و خرید آن صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تیرآهن بلژیکی چیست؟

تیرآهن‌های معروف به «بلژیکی»، محصولاتی هستند که هم به صورت نو و هم دست دوم کاربرد دارند؛ خرید و فروش انواع دست دوم این محصول به دلیل قیمت مناسب‌تر آن‌ها در بازار بسیار رایج است. این نوع تیرآهن در سایزهای ۱۲ تا ۲۰ به بازار عرضه شده و در ساخت و ساز، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی، ضخامت بال و جان زیادی دارد و به همین جهت، وزن آن بالاست. این محصول، سایزهای مختلفی دارد که می‌توانند استفاده‌های مختلفی داشته باشند. تیرآهن ۱۲ بلژیکی اغلب در بخش‌هایی که باید نیرو به ستون‌های اصلی انتقال داده شود استفاده می‌شود، زیرا تحمل بار سنگین را ندارد. در عوض تیرآهن‌های ۱۸ و ۲۰، در بخش ستون‌های اصلی و برای تحمل بار و نیروهای خمشی استفاده می‌شوند.

سایز تیرآهن‌های بلژیکی روی ضخامت و اندازه آن‌ها اثرگذار است؛ هرچه ضخامت محصول بیشتر باشد، می‌توان طول آن را نیز بلندتر در نظر گرفت، در مقابل، تیرآهن‌هایی که جان نازک‌تری دارند، نمی‌توانند طول زیادی داشته باشند. اغلب، این نوع تیرآهن‌ها را در اندازه‌های ۶ الی ۲۰ متری برش می‌زنند و در بخش‌های مختلفی از سازه‌های فلزی، به کار می‌برند. پرکاربردترین انواع تیرآهن بلژیکی در عرصه ساخت و ساز، سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هستند که برای دیوارهای داخلی، بیرونی و ستون‌ها استفاده می‌شوند.

نحوه تولید تیرآهن بلژیکی

برای تولید تیرآهن بلژیکی از شمش فولادی مرغوب استفاده می‌شود، به همین علت حتی انواع دست دوم این محصول نیز کیفیت مناسبی دارند و می‌توان روی استحکام آن‌ها حساب کرد. به همین منظور، ممکن است از انواع آلیاژ فولادی از جمله ST33، ST37، ST44 و… با درصد مختلف عناصر استفاده کرد. نقطه مشترک تمامی این آلیاژها، درصد بالای کربن در آن‌هاست که استحکام و مقاومت محصول در برابر خمش و تاب خوردگی را به شدت بالا می‌برد.

برای ساخت تیرآهن‌های بلژیکی، از فرآیند نورد گرم استفاده می‌کنند. در این فرآیند، شمش‌های خام از جنس آلیاژ فولاد مرغوب، وارد کوره می‌شوند تا به دمای مورد نظر برسند؛ پس از آنکه شمش‌ها به حدود ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد رسیده و به قدر کافی نرم شدند، آن‌ها را از میان غلتک‌هایی به نام نورد عبور می‌دهند.

وظیفه دستگاه نورد این است که شمش خام حرارت دیده را تحت فشار و کشش قرار دهد و به آن شکل تیرآهن یا هر محصول دیگری که مورد نظر باشد، ببخشد. فرم‌دهی ممکن است دو یا چند مرحله تکرار شود تا تیرآهن، دقیقا به شکل اصلی خود درآید.

پس از خروج از دستگاه نورد، محصول بسیار داغ است و طول آن نیز بیش از اندازه بلند است؛ به همین جهت لازم است که فرآیند خنک‌سازی و برش روی آن انجام شود. برای خنک کردن تیرآهن، آن را به سرعت و در یک حرکت وارد آب سرد می‌کنند و سپس، عمل هوادهی انجام می‌دهند تا داخل محصول نیز آرام آرام خنک شود. با این کار، استحکام و یکنواختی محصول بالاتر می‌رود. در نهایت، تیرآهن‌ها به ابعاد ۶ تا ۲۰ متری برش خورده و روانه انبار می‌شوند.

انواع تیرآهن بلژیکی

تیرآهن‌ها می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم شوند؛ خود تیرآهن بلژیکی، زیر مجموعه‌ای از تمام تیرآهن‌های موجود در بازار است که توسط تولیدکنندگان مختلف به بازار عرضه می‌شوند. این محصول، بر اساس شکل ظاهری و کاربردها، می‌تواند به چند نوع تقسیم شود، از جمله:

1. تیرآهن بلژیکی هاش

این نوع تیرآهن که اغلب در بخش ستون‌ها و پایه‌ها استفاده می‌شود و سطح مقطع آن به شکل حرف H انگلیسی است. بال‌های این محصول، پهنا و ضخامتی برابر با جان تیر دارند و به دلیل شکل مقطع خاصشان،‌ از ایستایی بالایی برخوردار هستند.
مقاومت تیرآهن هاش بلژیکی بسیار بالاست و به همین علت، علاوه بر ساختمان‌سازی در ساخت پل‌های عظیم نیز کاربرد دارد.

2. تیرآهن بلژیکی بال نیم‌پهن

این محصول، شبیه به تیرآهن هاش یا همان بال پهن است، با این تفاوت که ضخامت بال‌ها در این دسته، از جان کمتر است و به همین دلیل سطح مقطع محصول، به شکل I انگلیسی است. کاربرد بال نیم پهن‌ها در ایران بسیار زیاد است و می‌توان گفت در ۹۰ درصد سازه‌های کوچک تا متوسط، از این محصول استفاده می‌شود.
مزیت تیرآهن بال نیم پهن، وزن کمتر در عین مقاومت بالاست که هزینه رفت و آمد را پایین آورده و سرعت کار را بیشتر می‌کند.

3. تیرآهن بلژیکی زنبوری

آهن زنبوری به دلیل تعبیه شدن سوراخ‌های شش و هشت ضلعی روی بدنه آن به تیرآهن زنبوری مشهور است. این محصول در سازه‌های مرتفع کاربرد بیشتری دارد. از تیرآهن زنبوری برای افزایش مقاومت ساختمان در مواقعی که امکان استفاده از ستون عمودی وجود ندارد استفاده می‌شود.
این محصول، به دلیل داشتن سوراخ‌های روی بدنه، درگیری بالایی با بتن دارد و استحکام سازه را در برابر نیروهای کششی وارده تا چندین برابر بالا می‌برد.

محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی

تیرآهن‌ها به طور کلی در دسته محصولات سنگین و مقاوم فولادی قرار دارند؛ محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی بسیار مهم است، چرا که در بازارهای خرید و فروش فولاد، قیمت این محصولات بر مبنای وزنشان تعیین خواهد شد و حتی اندکی تفاوت در این موضوع، می‌تواند در نگاه کلان روی قیمت نهایی موثر باشد.

در واقع وقتی صحبت از تفاوت قیمت سایزهای مختلف تیرآهن به میان می‌آید، این فاکتور وزن است که باعث می‌شود سایزهای کوچک، همیشه ارزان‌تر باشند؛ زیرا این محصولات ضخامت و طول کمتری دارند و در نتیجه سبک‌تر هستند.

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی باید دو قدم برداریم:

  • استفاده از جدول وزنی
  • استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن

جدول وزنی تیر‌آهن بلژیکی

این موضوع به آن دلیل است که طول تیرآهن، بسته به کاربرد آن متغیر خواهد بود، به همین دلیل جدول وزن تیرآهن بر اساس یک متر از آن چیده می‌شود تا امکان محاسبه وزن طول‌های مختلف وجود داشته باشد. در جدول زیر، می‌توانید وزن تیرآهن بلژیکی در سایزهای مختلف را مشاهده کنید:

سایز تیرآهن نوع محصول وزن به ازای یک متر
تیرآهن ۱۲ زنبوری ۱۰.۴۲
هاش سبک

۱۹.۹

۲۶.۷۵

هاش سنگین
بال نیم پهن ۱۰.۴۲
تیرآهن ۱۴ زنبوری ۱۲.۹
هاش سبک

۲۴.۷۵

۳۳.۷۵

هاش سنگین
بال نیم پهن ۱۲.۹
تیرآهن ۱۶ زنبوری ۱۶.۲۵
هاش سبک

۳۰.۴۲

۴۲.۶

هاش سنگین
بال نیم پهن ۱۶.۲۵
تیرآهن ۱۸ زنبوری ۱۸.۷۵
هاش سبک

۳۵.۵

۵۱.۲۵

هاش سنگین
بال نیم پهن ۱۸.۷۵
تیرآهن ۲۰ زنبوری ۲۲.۹
هاش سبک

۴۲.۳

۶۱.۳۳

هاش سنگین
بال نیم پهن ۲۲.۹

با توجه به جدول وزنی این محصول چندمورد مشخص می‌شود؛ اول اینکه وزن تیرآهن لانه زنبوری و بال نیم پهن با یکدیگر برابر است، دلیل این موضوع این است که این دو محصول، هر دو به دسته‌ی بال نیم‌پهن ها تعلق دارند و تنها شکل ظاهری آن‌ها متفاوت است.
نکته دوم،‌ این است که تیرآهن هاش خود به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می‌شود؛ هاش سبک در ساختمان‌های کوچک تا متوسط و هاش سنگین، در سازه‌های عظیم و پل‌ها کاربرد دارد.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی با استفاده از فرمول باید وزن واحد طول آن را از جدول اشتال(جدول بالا) به دست بیاورید و در طول تیرآهن ضرب کنید. به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۲ بلژیکی از نوع هاش سبک که ۱۰ متر طول داشته باشد،‌ حدود ۱۹۹ کیلوگرم است.

استعلام قیمت تیرآهن بلژیکی

برای استعلام قیمت تیرآهن بلژیکی، باید ابتدا وزن، سایز و طول محصولات موردنیاز خود را به درستی بدانید؛ اصولا قیمت تیرآهن بر اساس طول مشخصی اعلام می‌گردد و با اطلاع از وزن دقیق، می‌توانید قیمت کل محصول مورد نیازتان را محاسبه کنید.

برای مشاهده قیمت‌های به روز، سایت آهن اسپات مرجعی مطمئن و معتبر است که می‌تواند شما را به سمت بهترین قیمت تیرآهن بلژیکی نو و دست دوم هدایت کند. تحلیل‌های موجود در این سایت، به شما کمک می‌کند که نوسانات بازار را ارزیابی نمایید و در نهایت، خریدی آسان را تجربه کنید.

خرید تیرآهن بلژیکی از آهن اسپات

اگر در حال تامین مصالح برای ساخت و ساز هستید، احتمالا به خرید تیرآهن بلژیکی هم فکر کرده‌اید. این محصول را می‌توان به دو صورت نو و دست دوم از سایت آهن اسپات خریداری کرد.
کارشناسان فروش آهن اسپات با پشتیبانی مداوم، به شما در خریدی آسان و به صرفه کمک می‌کنند. مزایای خرید تیرآهن‌های بلژیکی از آهن اسپات را می‌توان در چند مورد زیر خلاصه کرد:

  • از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان دارید.
  • تحویل محصول در محل مورد نظر شما صورت می‌گیرد.
  • قیمت‌ها به روز و بر اساس بهترین قیمت بازار هستند.
  • می‌توانید در کمترین زمان ممکن، تمام محصولات فولادی موردنظر را خریداری کنید.