همانطور که می دانید یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین عضو هر سازه تير‌آهن است که به عنوان پايه‌ي بلند و مستقیم در معماری و مهنسی سازه، براي افزایش استحکام ساختمان تولید و استفاده می‌شود. تیر آهن‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها در صنعت ساختمان کاربرد‌های گوناگونی دارد. یکی از انواع تیرآهن‌ها، تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه است کاربرد‌های فراوانی دارد. در این مطلب از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم به معرفی كاربرد‌هاي تير‌آهن لانه زنبوري بپردازیم.

تير‌آهن لانه زنبوری (cpe) چیست؟

يكي از پر كاربرد‌ترين تيرآهن‌هاي مورد استفاده در سازه‌های كشور، تير‌آهن‌هاي لانه زنبوري است. این تیرآهن در ساختار خود دارای حفره‌­هایی مشابه لانه زنبور است و نامگذاری آن نیز به همین علت بوده. به دلیل پهنای زیاد اگر تیرآهن دارای حفره نبود، وزن بالایی پیدا می‌کرد. به همین دلیل برای کاهش وزن این نوع تیرآهن در هنگام ساخت حفره‌هایی در سطح آن ایجاد می‌کنند. استفاده از تیرآهن‌های لانه زنبوری باعث کاهش هزینه نهایی ساخت یک ساختمان نیز می‌شود. زیرا هزینه ساخت این تیرها که شامل هزینه برش، مونتاژ و جوشکاری بوده؛ از ارزش فولاد مصرفی کمتر است.

انواع تير‌آهن لانه زنبوري

انواع مختلفي از تير‌آهن لانه زنبوري توليد و به بازار عرضه مي‌گردد كه در ادامه به آن‌ها اشاره شده:

 1. تیرآهن لانه زنبوری آلومینیومی
 2. تیرآهن لانه زنبوری ترموپلاستیک
 3. تیرآهن لانه زنبوری استیل

از ورق‌های واسطه در قسمت دو تکه‌ای که لانه زنبوری شده، استفاده می‌شود و با این روش ارتفاع کل تیرآهن را تا دو برابر ارتفاع تولید شده‌ی اولیه افزایش داد. برای تهیه و اطلاع از قیمت تیر لانه زنبوری به وبسايت آهن اسپات مراجعه نمایید تا پس از بررسی بتوانيد با كيفيت‌ترين تير‌آهن لانه زنبوري را خريداري نمایید.

ابعاد و وزن تيرآهن لانه زنبوري

تیرآهن‌های لانه زنبوری هم مانند اغلب محصولات، در سایزهای گوناگون به بازار عرضه می‌شوند تا بتوانند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گيرند. اين دسته از تیرآهن‌ها اغلب در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲ و ۲۴ تولید می‌شوند. ارتفاع تیرآهن‌های لانه زنبوری یا شبکه‌ای، حدود ۱.۵ برابر بیشتر از انواع معمولی آن است. ضخامت بدنه تیرآهن CNP بین ۲ تا ۳ میلیمتر متغیر است. عرض محصول، بین ۱ تا ۱.۵ متر است.

نکته مهم این است که این نوع تیرآهن می‌تواند در سایزهای بالاتر از ۲۴ هم تولید شود، اما در اغلب سازه‌ها همين مقادير كم مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند. وزن تیرآهن لانه زنبوری تولید شده در کارخانجات مختلف ممکن است متفاوت باشد. با این حال، طبق جدول اشتال، محدوده‌ای برای وزن این محصول تعیین شده است و تمامی کارخانه‌های تولید تیرآهن،‌ موظف به پیروی از این جدول هستند.

نحوه ساخت تیر لانه زنبوری (cpe)

روش تهیه تیرهای لانه زنبوری به صورت زير مي‌باشد:

1- ابتدا در روی سطح تیرآهن نورد شده با استفاده از الگوي شش ضلعی یک ورق آهن سفید یک میلی متری ( شابلون ) و با توجه به استاندارد ساخت، خطوطی ایجاد می‌گردد

2- سپس تیرآهن را روی یک شاسی افقی قرار داده تا از تاب برداشتن آن جلوگیری شود و در نقاط مختلف روي آن تك خال جوش بزنند.

3- سپس با استفاده از دستگاه برش ( برنول ) در امتداد خط منکسر اقدام به برش می‌كنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم گردد.

4- اگر قسمت بالا را اندازه یک دندانه جا‌به‌جا کنند و دندانه‌های قسمت بالا و پایین را به دقت مقابل هم قرار دهند و از دو طرف آن را جوشکاری کنند به تیرهای لانه زنبوری دست پیدا خواهند کرد .

ترسيم تير‌آهن‌هاي لانه زنبوري

ترسیم تیر لانه زنبوری به چند روش مختلف انجام می‌شود که محاسبات هر کدام تفاوت‌هایی با دیگری دارد. به طور خلاصه، خطوط برش تیرهای لانه زنبوری با دو طریقه کلی روش لیتسکا و پانیر تولید می‌شود.

 • روش لیتسکا

در این روش با توجه به لنگر خمشي، ارتفاع نهایی تیرآهن مشخص می‌شود. لنگر خمشی مقدار نیرویی است که باعث می‌شود یک تیر خم شده و از حاصل ضرب نیرو در طول محاسبه می‌گردد. بعد از اينكه لنگر خمشی برای یک تیر را محاسبه كرديم، بايد مقدار فاصله‌هاي افقی و عمودی برای شطرنجی کردن تیر را محاسبه كرده و ترسیم كنيم.

 • الگوی برش پانیر

در این الگوی برش با توجه به ارتفاع تیرآهن ،ارتفاع نهايي مشخص می‌شود. بدین صورت که عرض تیر آهن به 4 قسمت تقسیم شده و شیب اضلاع مورب به گونه ای در نظر گرفته می‌شود که تانژانت زاویه‌ای که با خط افق می‌سازد برابر 2 باشد. به این ترتیب بعد از برش و جوشکاری ارتفاع تیرآهن لانه زنبوری تولید شده 1.5 برابر تیرآهن اولیه خواهد بود.

مزايای استفاده از تيرآهن‌ لانه زنبوری

 1. طول بیشتر تا 1.5 برابر تیرآهن‌های معمولی.
 2. ممان اینرسی و مقاومت خمشي آن‌ها نسبت به انواع معمولي بالا‌تر است.
 3. اين تير‌ها وزن کمتري دارند و باعث انتقال بهتر بار به ساير عناصر سازه‌ها مي‌شوند.
 4. استفاده از اين نوع تير به دليل حفره‌های موجود در جان، باعث تسهیل در امور تأسیساتی مي‌شود.
 5. با استفاده از این محصول می‌توان ضخامت سقف را تا حد زیادی کاهش داد.
 6. اين نوع تير‍‌ها نسبت به نوع معمولي مقرون به صرفه هستند .
 7. انعطاف این تیرآهن بیشتر از تیرآهن‌های بال پهن و بال نیم پهن است.

معايب استفاده از تير‌ لانه زنبوری

 1. مقاومت برشی تیرآهن لانه زنبوری بسیار کم است.
 2. امكان تغییر خواص فولاد به دلیل جوشکاری در اين نوع تير وجود دارد.
 3. امکان لهیدگی در بخش‌های جوش خورده وجود دارد.
 4. باربري اين نوع تير نسبت به تيرهاي معمولي كمتر است.
 5. جان تیر به دلیل عملیات جوشکاری ضعیف است.

كاربرد تير‌های لانه زنبوری

همان طور که گفته شد تیر لانه زنبوری یکی از انواع مختلف و متداول تیرهای ساختمانی است که در كشور موارد استفاده‌ فراوانی در اسکلت‌های فولادی داشته است. دليل ساخت تیر لانه زنبوری اصولا برای بالا گشتاور اینرسی و در نتیجه بالا بردن ظرفیت تحمل گشتاور در مقایسه با تیر نورد شده اصلی است.
در زمان‌ها و مکان‌هایی که تیر اصلی موجود نباشد و یا صرفه اقتصادی نداشته باشد استفاده از تیر لانه زنبوری مطرح می‌شود. شما می‌توانید برای خرید تیرآهن لانه زنبوری مطابق با کاربرد موردنظر ازطريق وبسايت آهن اسپات تمامي اطلاعات مورد نياز را بدست بياوريد.

1- کاربرد تیرآهن لانه زنبوری در سقف کامپوزیت

به طور کلی تیرهای لانه زنبوری در اجرای سقف کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به صورتي که ابتدا تیرآهن با بتن پوشش دهی می‌شود و بتن در نقش برطرف كردن مشکلات ایجاد شده در تیرها ایفای نقش می‌کند. بتن در واقع تاثیرات مثبتی ایفا می‌کند که می‌توان به افزایش مقاومت برشی، جلوگیری از خمش نهایی اشاره کرد.

محققان نیز این تیرها را از نظر رفتار سازه و میزان مقاومت تحت اثر بارهای استاتیکی مورد بررسی قرار دادند؛ آنها دریافتند که رفتار تیرهای لانه زنبوری هنگام افزایش فشار بار ساختمان مثبت بوده و مقاومتی خوبی در برابر تنش ها از خود نشان می‌دهند.

2- کاربرد تیرآهن لانه زنبوری به عنوان تکیه گاه

اگر از این تیرآهن به عنوان تکیه گاه استفاده شود، بايد توجه داشت كه حداقل یکی از حفره‌ها با ورق‌های آهنی در تکیه گاه کاملا پر شود. در نوع دیگری از پروفیل‌های لانه زنبوری یک ورق واسطه در بین قطعات بالا و پایین قرار می‌دهند به این صورت که ورق واسطه بین دندانه‌های قطعه‌های بالا و پایین جوش می‌خورد و بسیار قوی خواهد شد.

3- استفاده تیرآهن لانه زنبوری در ساختمان سازی

در كشور ما از سال‌های پیش ساخت سازه‌های فولادی شروع شده و در طی سال‌ها دستخوش تغییراتی قرار گرفته که نمونه‌ای از این تغییرات استفاده کردن از تیرآهن‌های لانه زنبوری است که از این نوع تیر به عنوان کارهای فرعی در سقف و یا حتی به عنوان تیرهای اصلی حمل بار ثقلی به کار می‌رود.

همانطور که گفتیم این مدل از تیرآهن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا تمامی هزینه‌های برش،جوشکاری و مونتاژ کمتر از ارزش فولاد مصرفی خواهد بود.

4- استفاده از تيرآهن لانه زنبوری در سازه‌های صنعتي

نكته‌ي حائز اهميت این است که در مواردی که تیر با ارتفاع متغییر مورد نیاز باشد، مانند بعضی از سازه‌های صنعتی و یا تیرهای مورد استفاده در تیر ریزی بام، با تغییر برش تیر، می‌توان تیرآهن مورد نظر را به سادگی آماده كرد که این کار تنها با برش مورب زیگ‌ زاگ‌ها در جان تیر میسر مي‌شود . همين امور باعث ترغیب طراحان در استفاده از تیرهای لانه زنبوری می‌شود و به عنوان گزینه نسبتاً مطلوب مورد استفاده همه جانبه قرار خواهد گرفت.

5- استفاده از تير لانه زنبوري در دهانه‌هاي مهاربندي نشده

در بسیاری از ساختمان‌های فولادی در حال ساخت ، یا ساخته شده ، شاهد استفاده از تیرهای لانه زنبوری در دهانه‌های مهاربندی همگرا یا واگرا هستیم. متاسفانه در خیلی از ساختمان‌های فولادی در حال اجرا با سیستم مهاربندی واگرا از یک تیر لانه زنبوری به عنوان تیر پیوند استفاده می‌كنند كه جوابگوی ضوابط طراحی در خصوص جاری شدن برش جان تیر پیوند نیست.

در صورت تعبیه سوراخ دسترسی، در جان تیر اطراف آن باید به نحوی تقویت گردد که مقاومت خمشی،برشی و محوری تیر در مقطع سوراخ دار، کمتر از مقاومت مقطع کامل تیرآهن نباشد. اما تیرهای فرعی و کش‌ها در دهانه‌های غیر بادبندی ،صرفاً نقش باربری ثقلی دارند و استفاده از تیرهای لانه زنبوری در آن‌ها بلامانع است.

6- كاربرد در سقف لانه زنبوری

سقف‌های لانه زنبوری جزو سقف‌های سنگینی هستند که در بیشتر سازه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند البته، سنگین بودن به معنای وزن نیست، چراکه این نوع سقف‌ها دارای وزن سبکی هستند. استفاده از این سقف‌ها نکات مثبتی را به همراه دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • حذف هزینه‌های مربوط به تیرچه و خرید فوم
 • امکان حمل سریع قالب ها در طبقات
 • نگهداری و تعمیر ارزان
 • کاهش میزان بتن مصرفی و فولاد مصرفی

استعلام قیمت و خرید تیرآهن لانه زنبوری (cpe)

يكي از مهم‌ترين نكات در تعیین قیمت تیرآهن لانه زنبوری نوع محصول اسفاده شده براي توليد پايه‌ اوليه است. اغلب تیرآهن‌های لانه زنبوری موجود از تیرآهن IPE ساخته شده‌اند. به همین علت معیار تعیین قيمت این محصول، بر اساس قیمت تیرآهن IPE است. همچنين بايد توجه داشته باشيد كه وزن تیرآهن نيز تاثیر مستقیم بر قیمت آن دارد، بنابراین دانستن وزن دقیق محصول می‌تواند در انتخاب بهتر به شما کمک کند.

ابتدا برای تعیین قیمت دقیق این محصول بررسی کنید که تیرآهن پایه از چه نوعی است. سپس طبق جدول اشتال وزن تیرآهن لانه زنبوری، وزن سایز مورد نظر خود را به دست آورید. توجه داشته باشید که قیمت محصول بر اساس یک شاخه ۶ الی ۱۲ متری تعیین خواهد شد، بنابراین وزن را براساس این ابعاد محاسبه نمایید. در مرحله بعدی، با مراجعه به سایت آهن اسپات، از بخش تیرآهن، قیمت تیرآهن لانه زنبوری را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید تمامی محصولات مربوط به این عنوان را مشاهده نمایید.

اگر قصد خرید تیرآهن لانه زنبوری در ابعاد مختلف را داريد، در ابتدا باید درباره نقاط ضعف و قوت  این محصول بیشتر تحقيق كنيد. توجه کنید که یکی از معایب تیرآهن لانه زنبوری، این است که مقاومت برشی کمی دارد، بنابراین اگر قصد استفاده در چنين زمينه‌هايي را داريد، باید سراغ محصولات دیگری بروید.

همچنین توجه کنید که این نوع تیرآهن، وزن سبکی دارد و می‌تواند برای کاهش وزن سازه انتخاب خوبی باشد. براي خريد اين محصول ابتدا قیمت محصول را از آهن اسپات برآورد کنید. در مرحله بعدی، سفارش خود را در سایت ثبت نمایید. در این مرحله، می‌توانید با کارشناسان آنلاین آهن اسپات تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

آهن اسپات با ارائه قیمت‌های لحظه‌ای و آنلاین انواع تير‌آهن، جداول وزنی، هر نوع اطلاعات مورد نیاز این حوزه و پیش‌بینی‌ها و بررسی‌های دقیق، نیازهای حوزه آهن را شناسایی و رفع کرده است تا خریداران انواع میلگرد را در هر ساعتی، با ضمانت مناسب‌ترین قیمت و کیفیت تهیه کنند.