ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است. محصولاتی که توسط ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند به بیشتر از 23 کشور اروپایی صادر می‌شوند.
از جمله فرآورده‌های فولادی ذوب آهن اصفهان می‌توان به میلگرد ساده، میلگرد آجدار، نبشی، ناودانی، تیرآهن‌های بال نیم پهن و بال پهن موازی، ریل، شمش اشاره کرد.

همچنین کلاف‌های صنعتی با فولادهای متفاوت از جمله فولادهای صنعتی محسوب می‌شوند. اما قبل از خرید میلگردهای تولیدی این مجموعه، باید با جداول وزنی آن آشنایی پیدا کنیم.
این کار به ما کمک می‌کند که در پروژه خود دقیق‌تر عمل کنیم. برای محاسبه وزن میلگرد اصفهان، نیاز است که با مفاهیم اساسی مانند گرید یا استانداردهای وزنی آشنایی پیدا کنیم. بنابراین در بخش‌های بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

پرکاربردترین سایزهای میلگرد

سایز مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در قیمت و وزن میلگرد اصفهان است. هرکدام از سایزهای میلگرد، کاربرد خاصی در بخش‌های مختلف اسکلت ساختمان دارد. در ادامه به برخی از سایزهای پرکاربرد و کاربرد هریک خواهیم پرداخت.

_ میلگرد ۱۲

میلگرد ۱۲ داخل بتن به‌کار می‌رود و با سیمان مخلوط می‌شود و نسبت به سایزهای دیگری همچون میلگرد ۸ و ۱۰، مقاومت بالاتر و انعطاف‌پذیری کمتری دارد.
از این نوع میلگرد در ساخت انواع ساختمان‌های مسکونی، سوله ها و استادیوم‌های بزرگ، سکوهای نفتی، سازه‌های بتنی و فلزی پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود. هر چه مساحت و ابعاد ساختمان بزرگتر باشد، میلگردهای به کار رفته در اسکلت ساختمان سنگین‌تر و ضخیم‌تر است.

_ میلگرد ۱۴

میلگرد 14، عمدتا برای کاربردهای ساختمانی سنگین، به ویژه برای ایجاد پایداری بیشتر در سازه‌های بتنی بزرگ به کار می‌رود. از موارد کاربرد میلگرد ۱۴ می‌توان به ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها و تاسیسات صنعتی اشاره کرد.

_ میلگرد ۱۶

نیروی تسلیمی میلگرد ۱۶ بیشتر از میلگردهای با سایز کم‌تر است. نیروی تسلیمی حداکثر نیرویی است که باعث شکستن میلگرد می‌شود. در نتیجه هر چه مقاومت تسلیم در میلگرد بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر نیروهای مختلف بیشتر است.

در ساخت سازه‌های سکوهای نفتی و مجتمع‌های بزرگ از میلگرد سایز ۱۶ که نیروی تسلیمی بیشتری دارد، استفاده می‌شود. برخی از مهم‌ترین کاربردهای میلگرد ۱۶ عبارتند از:

  • ساختمان های بلند؛
  • رمپ پارکینگ؛
  • پایه‌های بتنی و پل‌ها؛

انواع میلگرد ذوب آهن اصفهان

یکی دیگر از فاکتورهایی که بر وزن میلگرد اصفهان تاثیر می‌گذارید، نوع آن است:

1. میلگرد آجدار

میلگرد آجدار یک میله فولادی بوده که بر روی آن برآمدگی‌های منظمی به نام آج وجود دارد. این آج‌ها باعث افزایش استحکام فشاری بتن و در نتیجه استحکام سازه می‌گردد.

2. میلگرد ساده

میلگرد ساده نوعی میله فولادی بوده با این تفاوت که هیچ گونه آج و برآمدگی بر روی آن وجود ندارد و موارد استفاده کمتری را در ساختمان‌سازی دارد. با این حال این محصول در ساخت سازه‌های فولادی و صنعتی پرکاربرد می‌باشد.

3. میلگرد کلاف

میلگردهای کلاف به طور کلی در دو مدل آجدار و ساده تولید می‌شوند. این میلگردها از نظر ظاهری مانند سیمی حلقه شده هستند و برای ساخت ستون و سقف کاربرد دارند.

گرید میلگرد اصفهان

درک تفاوت بین مقاومت تسلیم و استحکام کششی برای ارزیابی درجه میلگرد مورد نیاز شما ضروری است. مقاومت تسلیم و استحکام کششی را به عنوان محدوده تنش حداقل و حداکثر برای یک درجه میلگرد خاص در نظر بگیرید.

استحکام تسلیم حداقل تنشی است که یک ماده می‌تواند قبل از شروع تغییر شکل دائمی تحمل کند. برعکس، استحکام کششی حداکثر تنشی را که یک ماده می‌تواند قبل از آسیب دائمی و شکستن آن متحمل شود، اندازه‌گیری می‌کند.
زمانی که اسم میلگرد A2، A3 و A4 به میان می‌آید منظور ما نوع گرید محصول و در راستای آن ظاهر و آج‌های میلگرد است. میلگردهای A2 آج‌هایی به شکل مارپیچی دارند. این مارپیچ‌ها در طول میلگرد حرکت می‌کنند.

میلگرد آنالیز A2 از نظر سختی و انعطاف‌پذیری نسبت به نوع A3 پایین‌تر و از نظر میزان خمش بالاتر است. از میلگردهایی که با آنالیز A2 تولید می‌شوند برای خاموت و بخش‌هایی از سازه که انعطاف‌پذیر هستند استفاده می‌شود. با توجه به استاندارد تولید میلگرد، میلگرد‌های A2 را با نام میلگردهای آج 340 نیز شناخته می‌شوند.

در خصوص میلگرد A3 باید گفت که آج‌های این کالا از قسمت اتصال همانند جناق است، این میلگردها سختی بیشتری نسبت به نوع A2 داشته و نسبت به آن‌ها انعطاف و خمش کمتری دارند. میلگردهای جناقی A3 را می‌توان در ستون استفاده کرد. با توجه به استاندارد تولید میلگرد در ایران به میلگردهای A3، میلگرد آج 400 نیز می‌گویند.

آخرین نوع میلگردهای آج‌دار با نام میلگرد A4 یا آج مرکب شناخته می‌شود. این دسته از میلگردها را برای انبوه‌سازی و ساخت برج استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های میلگردهای A4 می‌توان به انعطاف‌پذیری و خمش پایین اشاره کرد. بر اساس استاندارد ایران به این دسته میلگرد، آج 500نیز می‌گویند.

جدول وزن میلگرد ذوب آهن اصفهان

با توجه به جدولی که در ادامه ارائه شده است ‌‌می‌توان وزن میلگرد اصفهان را با توجه به نوع آن مشاهده کرد. به طور مثال چنانکه مشاهده می‌کنید، وزن معادل میلگرد گرید 12 کارخانه ذوب آهن معادل حدودا 10.5 کیلوگرم است. این وزن معادل یک شاخه حدودا 12 متری است.

توجه داشته باشید که این جدول‌ بر اساس استانداردها و میانگین تولیدات هر کارخانه مشخص ‌‌می‌شود، بنابرین اگر می‌خواهید از برندهای دیگر خرید کنید، توصیه می‌کنیم از جداول قیمتی آن‌ها استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که اوزان درج شده در این جداول با محصولات تولیدی ممکن است دارای اندکی تلورانس وزنی باشند.

گرید ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
وزن شاخه 12 متری میلگرد ذوب آهن اصفهان 4.74 ( 4 کیلو و 740 گرم ) 7.39 ( 7 کیلو و 390 گرم ) 10.65 ( 10 کیلو و 650 گرم ) 14.52 ( 14 کیلو و 520 گرم ) 18.96 ( 18 کیلو و 960 گرم ) 24 ( 24 کیلو ) 29.64 ( 29 کیلو و 640 گرم ) 35.76 ( 35 کیلو و 760 گرم ) 46.20 ( 46 کیلو و 200 گرم ) 57.96 ( 57 کیلو و 960 گرم ) 75.72 ( 75 کیلو و 720 گرم )
وزن بندیل 12 متری میلگرد ذوب آهن اصفهان 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو ) 4700 ( 4 تن و 700 کیلو )

از پرفروش‌ترین و متداول‌ترین میلگردهای کارخانه ذوب آهن؛ میلگرد 16 و  14 و 18 می‌باشد که می‌توانید وزن آن را در جدول بالا مشاهده کنید. قیمت هر یک از این میلگردها در سایت آهن اسپات و جداول قیمتی آن که به صورت روزانه آپدیت می‌شوند قابل مشاهده است.

محاسبه وزن میلگرد با فرمول

برای محاسبه وزن میلگرد اصفهان باید از فرمول زیر استفاده کرد. بر اساس سایز و طول هر میلگرد، وزن میلگرد متفاوت می‌باشد. معمولا اندازه و قطر میلگردها بر اساس استانداردی که در ایران مشخص شده است، استفاده می‌شود. اما این فرمول بر اساس استاندارد din آلمان می‌باشد. بیشترین قطر میلگرد که کاربرد زیادی دارد، میلگرد ۶ تا ۳۲ میلی متر و طول ۱۲ متر است. برای قطرهای کم‌تر از ۱۰ میلی متر، میلگرد تولیدی، کلاف نامیده می‌شود.

برخی از مجموعه‌ها برای شما ماشین‌حساب‌هایی را تهیه‌کرده‌اند که با توجه به آن‌ها می‌توانید وزن میلگرد مورد نظر را محاسبه کنید. البته این ماشین‌حساب‌ها حدودی بوده و توصیه می‌کنیم که قبل از خرید، به جدول وزنی منحصر به فرد آن برند مراجعه کنید. این اعداد حدودی هستند و وزن دقیق به شما نمی‌دهند.

انتخاب میلگرد مناسب برای هر پروژه

انتخاب میلگرد مناسب برای پروژه شما به اندازه و درجه مورد نیاز برای افزودن پشتیبانی و استحکام لازم بستگی دارد. همچنین تا حد زیادی به مواد مورد استفاده برای ساخت میلگرد و همچنین آنچه برای پوشش آن استفاده می‌شود بستگی دارد. به عنوان مثال میلگرد فولاد کربنی استاندارد در صنعت بتن و ساخت و ساز است، اما ممکن است در محیط‌های با رطوبت بالا به خوبی مقاومت نکند.

میلگرد با پوشش اپوکسی ممکن است در کاربردهای دریایی بهتر عمل کند و استحکام و دوام بتن را بدون خوردگی تسریع حفظ کند. توجه داشته باشید که نوع میلگرد و پوشش‌دار بودن یا نبودن آن می‌تواند در قیمت نهایی آن تاثیرگذار باشد.

از مزایای خرید میلگرد ذوب آهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فولاد دارای ضرایب انبساط حرارتی مشابه بتن است، به این معنی که آن‌ها با سرعت یکسان منبسط و منقبض می‌شوند. این امر میلگرد ذوب آهن را به شریکی عالی برای بتن تبدیل می‌کند.
  • شکل‌گیری، جوش و موقعیت میلگرد ذوب آهن آسان است و به‌اندازه کافی مستحکم هستند که در هنگام ساخت و حمل و نقل در برابر حمل و نقل مقاومت کنند.
  • میلگرد ذوب آهن در تمام مناطق جغرافیایی و در مقادیر، شکل و اندازه‌های مورد نیاز برای انواع پروژه‌های ساختمانی به راحتی در دسترس است.
  • میلگرد ذوب آهن برای ریختن بتن سریع و آسان است. استفاده از مش تقویت‌کننده می‌تواند روند را تسریع کند و اجازه می‌دهد اسلوب‌هایی با اندازه قابل‌توجه به سرعت و پیوسته ایجاد شوند.

تعیین سایز، وزن و ابعاد میلگرد مورد نیاز هر پروژه

اولین قدم برای مشخص کردن سایز میلگرد در پروژه تعیین وزن و ابعاد میلگرد است.
قدم بعدی مشخص کردن تعداد میلگرد مورد استفاده است. می‌توانید از جدول محاسبه میزان میلگرد مصرفی یا جدول اشتال استفاده کنید تا بدانید چه مقدار میلگرد برای پروژه خود نیاز دارید.
وزن میلگرد در‌ واقع نشان‌دهنده کیفیت آن است و در این میان، محصولات میلگرد اصفهان به عنوان برترین و با کیفیت‌ترین محصول در کشور شناخته می‌شود.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و خرید از آهن اسپات

برای پروژه‌های ساختمان‌سازی به طور معمول نیاز به چندین نوع میلگرد است به همین دلیل است که میلگردها را در سایت آهن اسپات در دسته‌بندی‌‌های مختلف مشاهده می‌کنید.
این دسته‌بندی به کاربر کمک می‌کند راحت میلگرد موردنظر را پیدا کرده و از به وجود آمدن خطای انسانی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد ما قرار دادن هر میلگرد در مکان خاص و دسته بندی آن‌ها بر اساس سایز، گرید و نوع آن‌هاست.

مزیت آشکار استفاده از میلگرد در پروژه‌های ساختمانی این است که استحکام کششی قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. بدون آن، ساختمان‌ها ممکن است در معرض خطر ترک‌خوردگی یا شکست کامل و ریزش باشند.
یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های ایرانی در حوزه تولید میلگرد؛ مجموعه ذوب آهن اصفهان است که فاکتورهای متعددی بر قیمت میلگردهای آن تاثیر می‌گذارد. اما آشنایی با جداول وزنی این مجموعه به ما کمک می‌کند تا تخمین بهتری از پروژه آتی خود داشته باشیم و آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم.
ما به تفصیل در این مطلب درباره وزن میلگرد اصفهان به ویژه میلگردهای 14، 16 و 18 صحبت کردیم. برای خرید میلگرد اصفهان می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه و از جداول وزنی و قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان، هزینه پروژه خود را تخمین بزنید.