بهتر است پیش از آن که درباره تسمه فابریک صحبت کنیم، نقش آن در صنایع فولاد را بدانیم. محصولات بسیار متنوعی در کارخانه ‌های فولاد تولید می‌شود. از جمله این محصولات باید به انواع شمش فولادی و ورق فولادی در انواع و ضخامت‌های متفاوت اشاره کرد.

تسمه به برش‌های یکنواخت و یکسانی از ورق‌های فولادی گفته می‌شود که کاربردهای متفاوتی در صنایع و همچنین ساختمان سازی دارند. تسمه را می‌توان از آلیاژهای گوناگون دیگری مانند آلومینیوم، استیل، آهن و… ساخته و مورد استفاده قرار داد. تسمه‌های آهنی و فولادی از انواع دیگر پرکاربردتر بوده و اقسام گوناگونی دارند. در ادامه با انواع تسمه آهنی که تسمه فابریک نیز به نوبه خود نوعی تسمه آهنی محسوب می‌شود و کاربردهای تسمه فابریک آشنا خواهید شد.

تسمه آهنی و انواع آن

نیز نوعی تسمه است که از ورق‌های فولادی ساخته شده و عرض آن از ضخامتش بیشتر است. از این محصول برای ساخت انواع کالاها و محصولات استفاده می‌شود. این تسمه‌‌های آهنی به دلیل کمتر بودن میزان کربن در آن‌ها، انعطاف پذیر بوده و قابلیت جوش کاری بسیار بالایی دارند.

از جمله انواع تسمه‌های آهنی که از آلیاژهای گوناگون ساخته می‌‌شوند باید به ساخت درب‌های آکاردئونی، پنجره‌ها، ساختن ادوات کشاورزی، نرده‌‌ها، کلاف‌ها و انواع ابزارها و وسایل اشاره کرد. تسمه‌های آهنی در بازار ایران با توجه به روش ساخت و آلیاژی که در ساخت آن‌‌ها به کار رفته است، به 4 رده مختلف تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارتند از:

 1. تسمه نوردی

این نوع تسمه آهنی، ارزان‌ترین و پرکاربردترین مدل در میان انواع تسمه‌‌های آهنی محسوب می‌شوند. تسمه نوردی با روش نورد گرم و از قطعات آهنی ساخته می‌شود. مزیت این نوع تسمه‌های آهنی این است که بنا بر تقاضای کاربر می‌توان آن را در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون مطابق با سفارش تولید کرد. با این حال ایراد مهم تسمه نوردی نیز این است که جنس آلیاژ در تمامی قطعات تسمه، یکسان نیست و ممکن است آلیاژ هر قطعه از تسمه با قطعه کناری متفاوت باشد.

با توجه به این مشکل ممکن است تعدادی از آن‌ ها مقداری سخت‌ تر و تعدادی نیز انعطاف‌ پذیرتر باشند. این خصوصیت باعث می‌شود تا رفتار فلز در هنگام ساخت قطعات یکسان نبوده و در ظاهر و کارکرد محصول تولیدی اثر منفی داشته باشد.

مشکل دیگر تسمه نوردی، احتمال زیاد اکسید شدن آن است. معمولا هنگامی که تسمه را خریداری می کنید بر روی آن لایه ‌ای از اکسید آهن دیده می‌شود که البته قابل لایه برداری است. تسمه نوردی از لحاظ تکنیک تولید، شباهت‌هایی با تسمه فابریک دارد. اگر می‌خواهید بدانید تفاوت آن با تسمه فابریک چیست، باید درباره ماده اولیه به کار رفته در ساخت هر دو بیشتر بدانید.

 1. تسمه ترانس

این نوع از تسمه آهنی نیز از لحاظ جنس و کیفیت و هم از لحاظ هماهنگی در اندازه و ابعاد و هم از نظر ظاهر از انواع دیگر تسمه آهنی بسیار مرغوب‌تر است. مراحل تولید این نوع تسمه از انواع دیگر قدری پیچیده‌تر و محصول نهایی نیز بسیار مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر خواهد بود. برای تولید تسمه ترانس، از تسمه ماشین کاری و یا تسمه فابریک به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

اولین مرحله «اسید شویی» نامیده می‌شود. در این مرحله، برای بهبود کیفیت ابتدا تسمه‌ های ذکر شده را در استخر اسید رقیق شده قرار می‌دهند تا ناخالصی ‌های موجود بر سطح تسمه‌ها از بین برود. پس از خشک شدن تسمه‌ها، آن‌ها را از درون دستگاهی قرار می‌دهند که قطعات را «حدیده» می‌کند. در این مرحله تسمه کشیده شده و به ابعاد سفارش داده شده در می‌آید. پس از مرحله حدیده، ممکن است تسمه‌ها تاب بردارند. برای رفع این مشکل از دستگاه‌های تاب گیری استفاده می‌شود و محصول نهایی تسمه‌ای صاف، صیقلی و با کیفیت خواهد بود.

 1. تسمه ماشینکاری

برای تولید این نوع تسمه آهنی از ورق‌‌هایی با طول ۶ متر که ضخامت و عرض‌‌های متفاوتی دارند استفاده می‌شود. ورق‌های بزرگ برای تولید تسمه ماشین کاری با استفاده از گیوتین و یا قیچی‌های مخصوص بریده شده و به شکل تسمه‌ای با ابعاد سفارشی در می‌آید. پس از برش ممکن است تسمه‌ها تاب برداشته باشند که برای رفع این مشکل از «دستگاه تاب گیری» استفاده می‌‌شود. به دلیل این که تسمه‌ها با روش برش به این شکل درآمده است، ممکن است لبه‌هایی تیز داشته باشد.

برای رفع این مشکل نیز از «دستگاه لبه گیر» استفاده کرده و لبه‌ های تسمه‌ ها اصلاح وضعیت می ‌شود. مزیت این نوع تسمه آهنی این است که جنس همه قطعات آن هماهنگ و یکسان بوده و شما با توجه به کارکرد می ‌توانید هر نوع آلیاژی را انتخاب کرده و سفارش دهید.

 1. تسمه فابریک

برای ساخت تسمه فابریک از فرآیندی به نام “ریخته‌ گری” با استفاده از شمش فولادی استفاده می کنند. برای تولید این تسمه، شمش‌های فولاد در دمای بسیار بالا و با استفاده از فرآیند نورد گرم به تسمه فابریک با ضخامت ‌های گوناگون و مطابق با سفارش، تبدیل می ‌شود. این مرحله نورد با توجه به ضخامت مورد نظر درخواستی مشتری، تکرار خواهد شد تا محصولی با ضخامت مورد نظر به دست آید.

مراحل و فرآیندهای تولید تسمه فابریک تقریبا مشابه با تسمه نوردی است؛ با این تفاوت که فرآیند و خط تولید تسمه فابریک اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک بوده و اپراتور، نقش کلیدی در نظارت و پیشبرد فرآیند به عنوان مدیر خط تولید را ایفا می‌نماید. با توجه به اتوماتیک بودن خط تولید تسمه فابریک، تولید این مدل از تسمه‌ های آهنی سرعت بالایی داشته و قادر به تولید انبوه در زمان محدود است. به علاوه به دلیل تولید اتوماتیک کیفیت و یکدست بودن محصول نیز چشمگیر خواهد بود.

مزیت دیگر این نوع تسمه در مرغوب بودن مواد اولیه آن است که باعث ارائه محصولی بسیار با کیفیت و صیقلی خواهد شد. تسمه فابریک به دو حالت «کویل» و «شاخه 6 متری» تولید و به بازار عرضه می‌شود. ضخامت این محصول آماده شده در بازار ایران 3 الی 10 میلی متر، با عرضی بین 10 الی 100 میلی متر و طول تسمه ارائه شده چیزی بین 3 الی 7 متر است.

تسمه فابریک به علت ساخته شدن از شمش فولادی، کیفیت و جنسی یکدست و مرغوب دارد. این محصول در صنایع ساختمان سازی و دیگر صنایع، کاربرد وسیعی در ساخت و تولید دارد.

فرآیند تولید تسمه فابریک

تسمه فابریک از شمش فابریک تولید می شود. یعنی مواد خام آن متشکل از شمش‌هایی با آلیاژ مشخص هستند و فرآیند تولید آن عبارتند از:

1. برش شمش‌ها در اندازه مشخص
2. گرم کردن شمش‌های برش خرده در کوره‌‌ی پیش‌
3. عبور شمش گرم شده (در دمای ۹۰۰ تا ۱۱۰۰درجه سانتیگراد) و بین غلتک‌های متوالی توسط خط تولید اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک
4. برش و بسته بندی تسمه‌ها
تسمه‌ها در طول های ۵۰ تا ۱۰۰ متر تولید می‌شوند و در طول ۶ متر برش خورده و بسته‌بندی می‌شوند.

ویژگی‌ها و کاربردهای تسمه فابریک

به دلیل استفاده از شمش فولادی به عنوان مواد اولیه در تولید تسمه فابریک، این محصول کاملا یک دست و یکپارچه است. این امر درست برخلاف تسمه نوردی است که از مواد و آهن آلات بازیافتی تهیه شده و ممکن است در هر قسمت و هر تسمه، آلیاژی متفاوت داشته باشد. به علاوه تسمه فابریک رنگی تیره داشته اما تسمه نوردی رنگی قرمز و نزدیک به رنگ اکسید آهن دارد.

مزیت دیگر تولید تسمه فابریک باید به سرعت بالای تولید آن به دلیل مکانیزه بودن فرآیند تولید این محصول اشاره کرد. هر کارخانه تولید تسمه فابریک در روز توانی بین 100 تا 500 تن تولید تسمه دارد. در حالی که کارخانه تولید تسمه نوردی صرفا توان تولیدی بین 10 تا 20 تن خواهد داشت. یک مزیت تسمه نوردی این است که می توانید تسمه را با هر ابعادی سفارش دهید. اما برای سفارش تسمه فابریک، تنها می توانید نیازهای خود را با محصولات تولید شده وفق دهید. به طور خلاصه می‌ توان گفت:

 1. تسمه فابریک به علت عدم وجود لایه اکسید آهن بر روی آن، رنگی تیره دارد.
 2. سرعت تولید آن بسیار بالاتر از انواع دیگر است.
 3. جنسی کاملا یکدست و یکپارچه دارد.
 4. از شمش فولادی ساخته می شود.

از تسمه فابریک در صنعت ساختمان سازی و همچنین سایر صنایع مرتبط استفاده می‌شود. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • ساخت تیرآهن‌هایی با روش جوش لیزری
 • استفاده از تسمه قابریک در ساخت تیرچه ‌های فولادی
 • انواع مراحل ساخت و ساز ابنیه
 • صنایع بسته ‌بندی

استعلام قیمت و خرید تسمه فابریک از آهن اسپات

وبسایت آهن اسپات در راستای رفاه حال خریداران و فعالان صنعت آهن آلات اقدام به اطلاع رسانی قیمت‌های روز مقاطع فولادی از برترین و معتبرترین کارخانجات تولیدی نموده است. برای مشاهده قیمت‌ها و خرید آهن آلات و محصولات فولادی به وبسایت آهن اسپات به آدرس www.ahanspot.com مراجعه فرمایید.