فلزات بخش ضروری و مهمی از اقتصاد ما را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید آن‌ها را در هر مکانی پیدا کنید. از قوطی نوشابه گرفته تا کارد و چنگالی که روزانه از آن استفاده می‌کنیم، همچنین سیم‌های برق و حتی تلفن‌های ما، دارای ترکیبات فلزی هستند.
ضایعات آهن، در واقع به آهن‌آلاتی گفته می‌شود که به پایان دوره مصرف خود رسیده‌اند و در کاربرد اصلی خود استفاده چندانی ندارند. این ضایعات، خریداری شده و پس از بریده شدن و آماده‌سازی، مجدداً به فروش می‌رسند تا از آن‌ها برای کاربردهای مختلف استفاده شود. برای آشنایی بیشتر با ویژگی و نحوه خرید آن ها؛ در ادامه با آهن اسپات همراه باشید.

ضایعات آهن

به‌طورکلی ضایعات آهن به هرگونه آهن‌آلاتی گفته می‌شود که بیش‌ازحد کثیف یا کهنه شده باشند و از کیفیت کافی برای استفاده، برخوردار نباشند. این موارد می‌توانند توسط افرادی که دارای تجهیزات تکنولوژی و صیقل دادن فلزات هستند، خریداری شوند و بدین ترتیب ضمن استفاده مفید از ضایعات، محیط‌زیست نیز از آسیب ناشی از رها شدن این ضایعات در امان می‌ماند. این محصولات که در قطعات دورریز ساختمان‌ها، ماشین‌آلات و وسایل نقلیه و…، وجود دارند را پس از ذوب شدن، به‌عنوان ماده خام در تولیدات و صنایع مختلف استفاده می‌کنند.

ضایعات آهن

انواع ضایعات آهن

ضایعات آهن را می‌توان بر اساس معیارهای مختلف، به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

ضایعات سوپر ویژه

موارد زیر شامل این نوع ضایعات می‌شود:

ضایعات ویژه

قطعات زیر را می‌توان به عنوان ضایعات ویژه در نظر گرفت:

 • تکه نبشی
 • ورق روغنی بدون زنگ
 • لوله سیاه ضخیم
 • تسمه‌های آهنی ضخیم
 • رینگ اتومبیل
 • و…

ضایعات درجه یک

مواردی همچون:

 • لوازم موتوری سبک و سنگین
 • قوطی و پروفیل بدون زنگ
 • ورق‌های روغنی سیاه رنگ دار
 • و…

ضایعات درجه دو

قطعاتی مانند:

ضایعات درجه سه

مواردی زیر مثالی برای این نوع ضایعات‌ هستند:

 • حلب بهداشتی فله
 • منبع اگزوز
 • ورق گالوانیزه رنگ خورده
 • و…

ضایعات درجه چهار

مانند انواع پلیسه زنگ نزده و…

ضایعات روغنی

ورق‌هایی که به روش نورد سرد تولید شده و در صنایع مختلفی از جمله ماشین‌سازی و…، کاربرد دارند.

ضایعات گالوانیزه

قطعاتی مانند لوله‌های آب، کانال کولر و…، با پوشش‌های گالوانیزه

ضایعات آلیاژی

ضایعاتی آهنی که در ساختار خود دارای عناصری مانند نیکل، منگنز و…، هستند.

بازیافت ضایعات آهن 

خریداران معمولاً ضایعات آهن را تهیه می‌کنند و سپس آن ها را به همان صورت و یا پس از آماده‌سازی، مجدداً به فروش می‌رسانند. این وسایل را می‌توان به‌طور نامحدود و بدون از دست دادن خواص مفید بازیافت کرد. برای این کار ضایعات مسیر طولانی را طی می‌کنند و درنهایت به مجدداً به فرم مفید برمی‌گردند.

به‌طورکلی این محصولات جداسازی می‌شوند و پس از جمع‌آوری، به مراکز دسته‌بندی فرستاده خواهند شد. در آنجا توسط نوارهای مغناطیسی و آهنرباها، مجدداً جداسازی شده و سپس از کوره‌هایی با دمای پایین عبور می‌کنند تا هرگونه مواد مجزا از آن‌ها جدا شود.
در مراحل بعدی ضایعات خالص‌سازی شده و با ذوب شدن به مواد خام تبدیل می‌شوند. این مواد پس‌ازاین مرحله، به‌صورت صفحات، کلاف، میله، سیم، شمش و… درمی‌آیند و برای استفاده مجدد و ایجاد محصولات نهایی، توسط شرکت‌های تخصصی خریداری شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از ضایعات آهن

استفاده از ضایعات، رویکردی زیست‌محیطی و اقتصادی است و کمک هوشمندانه‌ای به کاهش آلودگی می‌کند. بازیافت ضایعات آهن، می‌تواند نیاز به استخراج سنگ‌آهن را کاهش دهد و این موضوع نقش مؤثری در کاهش تولید ضایعات معدنی و تولیدی خواهد داشت. علاوه بر این، استفاده مجدد از ضایعات آهن، می‌تواند نقش مؤثری در سودبخشی و چرخه تولید کشور داشته باشد. به همین منظور کارخانه‌های مختلفی این ضایعات را با بهترین قیمت از فروشندگان خریداری می‌کنند.

فروش ضایعات آهن

ضایعات آهن به‌راحتی قابل‌ تشخیص هستند و آن‌ها را می‌توان در انواع لوازم‌خانگی، ورق‌هایی در نمای بیرونی دستگاه‌ها، میزها و قفسه‌های فلزی، قطعات ماشین و…، پیدا کرد. برای تشخیص آن‌ها، تنها کافی است از آهن‌ربا استفاده کنید و به‌راحتی ماهیت و نوع فلز را مشخص نمایید. این روش معمولاً کاربرد دارد، مگر اینکه با مواردی خاص ازجمله وسایل لوله‌کشی، میز کارهای مخصوص و موارد این چنینی سروکار داشته باشید. علاوه بر این، ضایعات آهن را می‌توان با زنگ‌زدگی و پوسته‌شدن رنگ سطوح آن نیز تشخیص داد.

فروش ضایعات آهن، فعالیتی است که در آن فلزات و آهن‌آلاتی که موردنیاز نیستند را از طریق بازارهای مخصوص، به فروش می‌رسانند. این فعالیت را می‌توان هم در بازارهای حضوری و هم به‌صورت اینترنتی انجام داد و همچنین می‌توانید ضایعات را برحسب وزن و بدون اطلاع از محتویات آن، باقیمتی مناسب در اختیار مشتریان قرار دهید. آهن اسپات به عنوان مرجع اخبار و اطلاعات در حوزه انواع آهن‌آلات، می‌تواند نقش بسزایی در تسهیل فروش ضایعات داشته باشد. در این مرجع می‌توانید از جدیدترین اخبار مربوط به معاملات و قیمت انواع آهن‌آلات مطلع شده و با داشتن اطلاعات کافی، معاملات سودبخشی را رقم بزنید.

قیمت ضایعات آهن 

قیمت ضایعات آهن تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند وزن ضایعات؛ میزان خلوص، تقاضا و…، بستگی دارد. میزان خلوص ماده باید حداقل 40 درصد باشد تا به‌عنوان ضایعات در نظر گرفته شود. وزن آن ها نیز برحسب میلی‌گرم یا کیلوگرم اندازه‌گیری خواهد شد. علاوه بر این، قیمت آن ها می‌تواند نسبت به عوامل زیر متفاوت باشد:

 • شکل ضایعات

به‌عنوان‌مثال ضایعات قیچی شده و فله، دارای قیمت‌های متفاوتی هستند.

 • هزینه حمل‌ونقل

هزینه حمل‌ونقل نیز، می‌تواند در ارزش کل ضایعات نقش داشته باشد و در برخی اوقات به‌ویژه در مواردی که حجم ضایعات بالا است، به میزان قال توجهی محاسبه می‌شود. در این شرایط، بهتر است معاملات ضایعات را در محل‌های نزدیک‌تر که دارای مسیر حمل‌ونقل کوتاه‌تری هستند، انجام دهید.

 • محل خرید و فروش ضایعات

موقعیتی که معاملات ضایعات در آن صورت می‌گیرند نیز در قیمت نهایی مؤثر است؛ چراکه میزان ارزش ضایعات در مکان‌های مختلف، متفاوت می‌باشد.

در نهایت می‌توان گفت خریداران ضایعات آهن قیمت‌های متفاوتی را برای این مواد ارائه می‌کنند، ازاین‌رو بهتر است قیمت‌ها را از چندین فروشنده استعلام گرفته و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. آهن اسپات به‌عنوان مرجعی معتبر در زمینهٔ اخبار و معاملات انواع آهن‌آلات، تیرآهن و… فعالیت می‌کند. در نتیجه برای اطلاع دقیق از قیمت ضایعات خودرو و ویژگی‌های آن‌ها، می‌توانید از آن‌ها مشاوره خرید دریافت کنید.

از کجا ضایعات آهن بخریم؟

اعتماد و اعتبار دو مسئله مهم در معاملات آهن‌آلات و ضایعات آهن محسوب می‌شوند، چراکه هم خریداران و هم فروشندگان به دنبال سود بیشتری هستند، ازاین‌رو لازم است خرید و فروش خود را با اطمینان کامل انجام دهید. مراجع متعددی در حوزه خرید و فروش ضایعات آهن فعالیت دارند؛ اما همان‌طور که بیان کردیم، همیشه باید به دنبال معتبرترین مراجع برای انجام معاملات باشید.

شاید این سؤال پیش بیاید که چگونه مراجع معتبر را پیدا کنید؟ خوب است بدانید که آهن اسپات به منظور رفع تمام نگرانی‌های شما، با بررسی دقیق روند بازار به صورت لحظه‌ای، سودبخش‌ترین و بهترین معاملات را به شما ارائه می‌دهد. این امکان در آهن اسپات وجود دارد که قیمت روز انواع ضایعات را مشاهده کنید و با مقایسه قیمت‌های مختلف، مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای انجام معامله انتخاب نمایید.

نکات مهم خرید ضایعات آهن

برای انجام معامله‌ای رضایت‌بخش با سوددهی بالا، بهتر است به برخی نکات که در ادامه مطلب بیان شده‌اند، توجه داشته باشید:

 • قیمت ضایعات فلزی بسیار متغیر بوده و می‌توان گفت به اقتصاد جهانی مرتبط می‌شود. ازاین‌رو لازم است که همواره اطلاعات خود را به‌روز نگه‌داشته و به‌طور روزانه اخبار مرتبط با این حوزه را دنبال کنید تا بتوانید از موقعیت مطلوبی در این تجارت برخوردار شوید.
 • حتماً از خریداران یا فروشندگان متعددی نسبت به قیمت روز ضایعات استعلام بگیرید و پیش از اطمینان، از انجام معاملات بپرهیزید.
 • برای انجام معاملات مربوط به ضایعات آهن، حتماً به مراجع معتبر و قابل‌ اطمینان مراجعه نمایید.

خرید ضایعات آهن از آهن اسپات

در این مقاله سعی داشتیم ویژگی ضایعات آهن، کاربرد، مزایا و نحوه خرید آن را موردبررسی قرار دهیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید بوده باشند. توجه کنید که برای انجام معاملات رضایت‌بخش، بهتر است با مشاوران و متخصصان در این زمینه صحبت کنید و ضمن دریافت راهنمایی‌های کامل، بهترین قیمت‌ها و باکیفیت‌ترین خدمات را دریافت نمایید.

آهن اسپات، به‌عنوان یکی از مراجع باسابقه در خصوص ارائه اخبار و تسهیل معاملات انواع آهن‌آلات با کادری مجرب، آماده ارائه هرگونه مشاوره درباره نحوه خرید و قیمت ضایعات می‌باشد. رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.