تسمه قطعه‌ای است که از طریق بُرش ورقه‌های فلزی و در سایزها و وزن‌های مختلفی تهیه می‌شود. تسمه فابریک یکی از انواعِ تسمه فولادی موجود در بازار است و در صنایعِ مختلف و ساختمان‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارد.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم تا شما را با جنبه‌های مختلف و همچنین نحوة محاسبه وزنِ تسمه فابریک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تسمه چیست؟

تسمه، قطعه‌ای فولادی و ساخته شده از ورقه‌هایِ فلزی است. انواع و اقسامِ مختلفی از تسمه‌ها با کاربردهای مختلف در حال حاضر در بازار وجود دارد. نمونه‌هایی از این تسمه‌ها عبارتند از:

۱. تسمه نخی

۲. تسمه آلیاژی

۳. تسمه آلومینیوم

۴. تسمه پلاستیکی

۵. تسمه استیل

تسمه‌های آهنی از تعداد حلقة آهنی تشکیل شده‌اند. حلقه‌های تسمه با افزودنِ نوعی ماده، حالتِ انعطاف‌ پذیری به خود می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های متمایز کننده تسمه آهنی، ضخامت بالای عرض آن است.
همچنین وجود درصدهایی از کَربُن  در این قطعه، باعث کارایی بالا و جوشکاری راحت آن شده است. انواع مختلفی از تسمه‌های فلزی در بازار شامل:

۱. تسمه‌ فابریک

۲. تسمه‌ نَوَردی

۳. تسمه‌ ترانس

۴. تسمه‌ ماشین‌کاری

تسمه فابریک چیست؟ 

تسمه فابریک نوعی تسمه فولادی و پرکاربرد موجود در بازار آهن آلات است. برای ساخت این نوع تسمه، باید شمش‌های فولادی را ابتدا ریخته گری کرد؛ سپس در دماهای بالا چند مرحله نَوَرد شود. با چند بار تکرار این مراحل، تسمه فابریک مد نظر ما ساخته می‌شود.

کاربرد تسمه فابریک

تسمه‌های فابریک در صنایع مختلفی کاربرد دارند که نمونه‌هایی از آن‌ها به شرح زیر است:

۱. صنایع ساخت تیرچه‌های فولادی

۲. صنایع بسته‌بندی

۳. پروژه‌های ساخت و ساز

۴. برای ساخت تیرآهن‌های تولید شده به کمکِ جوشِ لیزری

ویژگی‌ها 

اگر هنوز در انتخاب تسمه فابریکی شک دارید بهتر است بدانید که:

  • تمسه فابریک بدلیل نبود لایه اکسید روی آن، تیره رنگ است؛
  • در مقایسه با سایر محصولات سرعت تولید بالاتری دارد؛
  • جنس یک دست و یکپارچه‌ای دارد؛
  • از شمش فولادی به عمل می‌آید؛

مواد اولیه و مراحلِ تولید

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم این تسمه‌ها فولادی هستند. در واقع پیش‌ماده اصلیِ برای تولید این محصولات، شمش‌هایی با آلیاژ مشخص هستند. مراحل تولید تسمه به این ترتیب است:

۱. برشِ شمش‌ها در ابعادی مشخص؛

۲. حرارت دادن به شمش‌ها و بالا بردن دمای آن‌ها به کمک کوره مخصوص؛

۳. دادن حرارت به اندازه ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد و عبور آن از میان غلتک‌ها تا محصول مورد نظر ما تولید گردد؛

نکتة مهم و گفتنی درباره تولید تسمة فابریک، ابعاد مختلف آن است. این ابعاد بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر طول و در سایزهای ۶ متری برش خورده و بسته بندی می‌گردد.

مزایا

تسمه فابریک در مقایسه با برخی تسمه ها از جمله تسمه نَوَردی تلورانس پایینی دارد. این به آن معناست که در مقایسه با سایر تسمه‌ها، خطایِ اندازه‌گیری کمتری در آن صورت می‌گیرد. همچنین آلیاژ شکل دهنده آن کاملاً یک‌پارچه و یک جنس است.
کارخانه‌های تولیدکننده تسمه فابریکی، به طور معمول ۱۰۰ تا ۵۰۰ تُن تسمه فابریکی تولید می‌کنند. این درحالی است که کارخانه‌های تولید تسمه نَوَردی، فقط در حدود ۱۰ تا ۲۰ تُن تسمه در طول روز تولید می‌نمایند.

از این رو به واسطة تولید بالای کارخانه‌های تسمه فابریکی، خریداران باید مطابق لیستِ محصولات تولید شده سفارش خود را انجام دهند. همچنین شرکت‌های تولید با کسب شناخت کافی میزان تقاضای موجود در بازار و میزان سفارشات، به تولید محصول بپردازند.

فرمول محاسبه وز‌ن تسمه فابریک 

جهت محاسبه وزن تسمه فابریک باید ابتدا پاسخ چند سوال را بدانید؛ اولین سوال اینکه از چه نوع فولادی استفاده می‌کنید؟
یکی از مهم‌ترین متغییرها برای محاسبه وزنِ تسمه، وزن شمش و آلیاژ فولادی بکارگرفته شده است. چگالی صفحات مختلف فولادی متفاوت است و به ترکیب شیمیایی سازنده آن‌ها بستگی دارد.

برای محاسبه وزن تسمه باید طول، عرض و ضخامت طول ورق‌های سازنده را بدانید. چگالی معمولی برای صفحات فولادی ۰.۲۸۴ پوند بر اینچ مکعب (۴۸۰ پوند/فوت مکعب)  یا 7.85 تن / متر مکعب (متریک) است.

بسته به درجه، فلزات به طور معمول صفحه فولادی را در عرض‌های 48 اینچ، 60 اینچ، 72 اینچ، 84 اینچ، 96 اینچ و طول های 240 اینچ تا 480 اینچ در صورت نورد آسیاب عرضه می‌نمایند. هر طولی را بتوان هنگام برش صفحه ارائه داد. به طول، کلاف یا نورد گرم.

ضخامت نیز بسته به درجه بسیار متغییر است. در اینجا لیست و وزن برخی از تسمه‌های رایج موجود در بازار را آورده‌ایم که به شرح زیر است:

سایز تسمه وزن
تسمه 2 یا تسمه 20*5 میل آهن 4716گرم
تسمه 3 یا تسمه 30*5 میل آهن 7074گرم
تسمه4یا تسمه 40*5 میل آهن 9432گرم
تسمه 5 یا تسمه 50*5 میل آهن 1179گرم
تسمه 3*30 آهن 4244گرم
تسمه 3*40 آهن 4716گرم
تسمه 4*30 آهن 5659گرم
تسمه 4*40 آهن 7545گرم
تسمه 8*80 آهن 30182گرم
تسمه6*60 آهن 16977گرم

استعلام قیمت تسمه و خرید آن از آهن اسپات

از مهم‌ترین شاخصه‌ها برای خرید یک محصول، علی رغمِ همة ویژگی‌های آن، قیمتِ محصولِ مربوطه در بازار است. بسیاری از افراد تمایل دارند تا بتوانند در فرایندِ خرید خود، بهترین کیفیت را با مناسب‌ترین قیمت ممکن تهیه نمایند.
در این مطلب با ویژگی‌های وزنی و کیفی تسمه فابریک آشنا شدیم. تمام این مشخصات از جمله وزن تسمه فابریک، به نحوی بر قیمت تمام شده آن تاثیر گذار خواهند بود.

برای استعلام قیمت تسمه فابریک به دلیل نوسانات روزانه قیمت محصولات آهنی و فولادی، باید روزانه قیمت‌ها را بررسی نمود. آهن اسپات به عنوانی ابزاری برای اطلاع از قیمت روز محصولات آهنی و فولادی و مقایسه رقبا در زمان‌های مختلف شما را در این امر همراهی می‌نماید.
همچنین جداول وزنی موجود در آهن اسپات، شما را در تخمین میزان تیرآهن یا متریال مورد نیازتان راهنمایی می‌کند. به کمک این جداول وزنی شما می‌توانید با بررسی قیمتِ روزانه محصولات، خریدی مقرون به صرفه داشته باشید.

در صورتی که سوالی در زمینه خرید، قیمت، نحوة محاسبه وزنی محصولات بازارِ آهن داشتید، کارشناسان و متخصصینِ ما در آهن اسپات پاسخگوی شما خواهند بود. از طریقِ تماس با کارشناسانِ ما در ارتباط باشید.