تسمه نوردی از انواع تسمه‌های فولادی است که کاربردهای زیادی دارد. برای تولید تسمه‌نوردی از همان روش تولید تسمه ماشینکاری استفاده می‌شود با این تفاوت که مواد اولیه‌ای که در تولید تسمه نوردی بکار برده می‌شود، از مواد بازیافتی و ضایعات آهن هستند. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، همراه باشید تا با این نوع از تسمه و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

تسمه نوردی چیست؟

این نوع تسمه آهنی، ارزان‌ترین و پرکاربردترین مدل در میان انواع تسمه‌‌های آهنی محسوب می‌شوند. تسمه نوردی با روش نورد گرم و از قطعات آهنی ساخته می‌شود. مزیت این نوع تسمه‌های آهنی این است که بنا بر تقاضای کاربر می‌توان آن را در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون مطابق با سفارش تولید کرد.
با این حال ایراد مهم تسمه نوردی نیز این است که جنس آلیاژ در تمامی قطعات تسمه، یکسان نیست و ممکن است آلیاژ هر قطعه از تسمه با قطعه کناری متفاوت باشد.

با توجه به این مشکل ممکن است تعدادی از آن‌ ها مقداری سخت‌ تر و تعدادی نیز انعطاف‌ پذیرتر باشند. این خصوصیت باعث می‌شود تا رفتار فلز در هنگام ساخت قطعات یکسان نبوده و در ظاهر و کارکرد محصول تولیدی اثر منفی داشته باشد.
مشکل دیگر تسمه نوردی، احتمال زیاد اکسید شدن آن است. معمولا هنگامی که تسمه را خریداری می کنید بر روی آن لایه ‌ای از اکسید آهن دیده می‌شود که البته قابل لایه برداری است.
تسمه نوردی از لحاظ تکنیک تولید، شباهت‌هایی با تسمه فابریک دارد. اگر می‌خواهید بدانید تفاوت آن با تسمه فابریک چیست، باید درباره ماده اولیه به کار رفته در ساخت هر دو بیشتر بدانید.

تاریخچه تولید تسمه نوردی

خواستگاه تولید و استفاده از تسمه نوردی در قرن ۱۹ میلادی و در کشور روسیه بود. پس از تولید تسمه نوردی، کشور روسیه توانست این محصول را به دنیا معرفی و صادر کند، اما باید اشاره کرد که پس از چند دهه کشورهای چین و هند توانستند پا جای پای کشور روسیه بگذارند و در خط تولید خود تسمه نوردی را نیز بگنجانند.

امروزه رقابت بین کشورها در این زمینه بسیار سنگین است، بااین‌حال کشور چین در تولید محصولات فولادی دنیا در رتبه نخست قرار دارد. تسمه نوردی به دلیل هزینه پایین، کاربرد فراوانی دارد، اما کیفیت آن نسبت نیز به نسبت سایر محصولات فولادی، پایین است. همچنین باید گفت، کشورهای همسایه‌ ایران شدیداً تقاضای واردات این تسمه از ایران را دارند.

انواع تسمه نوردی

هنگامی که شمش های فولادی در ساختارهای سیم‌مانند بلند تا می شوند و میله‌های فولادی شکل می‌گیرند. اینها همه ویژگی های تسمه‌های فولادی مانند کیفیت و استحکام را دارند. آنها به طور قابل توجهی در ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود. اما با توجه به شکل و اندازه آنها می توان از آنها در سلاح های نظامی، ساخت وسایل نقلیه و… استفاده کرد.

معروف ترین انواع تسمه نوردی میلگردهای TMT هستند. تسمه های فولادی محصول مرحله دوم تولید شده در طی فرآیند زمانی ساخت میله های فولادی می باشد. فولاد خام را نمی توان به شکل خالص آن استفاده کرد. قبل از استفاده باید به شکلی درآید. فولاد تازه ایجاد شده که هنوز به صورت میله فلزی یا مربع شکل است، تسمه فولادی نامیده می شود. تسمه ها تا زمانی که به شکل ها و اندازه های کاربردی فزاینده ای قاب نشوند کاربرد معقولی ندارند.

کاربردهای تسمه نوردی

تسمه های فولادی محصول مرحله دوم تولید شن و ماسه است که در طی فرآیند ساخت میله های فولادی تحویل داده می شود. قبل از اینکه محصولات فولادی در دسترس فروخته شوند، ابتدا باید فولاد را به قطعات کاربردی تبدیل کرد. فولاد خام نمی تواند مفید باشد در حالی که در ساختار خالص خود باید به این ترتیب شکل بگیرد. فولاد تازه ساخته شده که هنوز به صورت میله فلزی یا مربع شکل است، تسمه نوردی نامیده می شود.

تسمه ها تا زمانی که به شکل ها و اندازه های مفیدی در قاب قرار نگیرند، کاربرد عامیانه ای ندارند. پس از شکل گیری آنها در فروشگاه های ابزار فروخته می شوند یا برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربردهای متداول تسمه نوردی به شرح زیر می باشد:

 • تسمه های فولادی برای مراحل بعدی ریخته گری فلز استفاده می شود.
 • تسمه های فولادی به عنوان ماده اولیه یا مواد اولیه در اکستروژن، آهنگری، نورد و سایر کاربردهای پردازش فلز استفاده می شود.
 • برای ایجاد میله ها و بخش ها در اشکال خاص استفاده می شود.
 • به عنوان آستین یا لوله استوانه ای استفاده می شود.
 • به طور گسترده در کارگاه های آهنگری یا ماشین آلات برای تولید قطعات و اجزای مهندسی و ماشینکاری استفاده می شود.
 • قابل استفاده برای اتصال دهنده ها، اجزای تراشیده، قطعات آسیاب شده، قطعات ماشینکاری شده، قطعات دقیق و پارس و غیره.
 • شمش های فولادی همچنین در شیرآلات، پمپ ها، پروانه ها، بلبرینگ ها، آستین ها، قطعات مکانیکی و غیره استفاده می شود.
 • برای پروژه های مختلف در مقیاس کوچک تا بزرگ.
 • تسمه های فولادی به طور گسترده در برق، الکترونیک، ساخت و ساز، آبکاری، تولید، پزشکی، خودرو، خودرو، هوافضا، حمل و نقل، غذا و بسیاری از بخش های صنعتی دیگر استفاده می شود.
 • برای مراحل بعدی ریخته گری فلز، از تسمه های فولادی استفاده می شود.
 • شمش های فولادی در اخراج، شکل دهی، نورد و سایر عملیات فرآوری فلز به عنوان ماده خام یا خوراک استفاده می شود.
 • میله ها، تیرک ها و مکان هایی با اشکال دقیق با این ماده ساخته می شوند.
 • قطعات و اجزای مهندسی و ماشینکاری اغلب در فورج یا ماشین آلات تولید می شوند.
 • بست ها، اجزای تراشیده، اجزای آسیاب شده، قطعات ماشینکاری شده، اجزای دقیق و قطعات، از جمله موارد دیگر، همه مناسب هستند.

تسمه های فولادی به طور استثنایی قابل خم شدن هستند و به صورت مربعی ساخته می شوند. تا زمانی که به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف احاطه نشده باشند تا در ابزارفروشی‌ها فروخته شوند یا برای کاربردهای مختلف استفاده شوند، پیوسته مناسب نیستند.

بی‌تردیدترین کاربرد میلگردهای فولادی را می‌توان در پیشرفت سازه‌های ساختمانی یافت، زیرا ممکن است با توجه به شکل و اندازه آن‌ها به طور مشابه در سلاح‌های نظامی، ساخت وسایل نقلیه و غیره استفاده شود. شمش های فولادی همچنین به دلیل انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی خود مورد توجه قرار می گیرند، به ویژه هنگامی که در هنگام شکل دهی و تزئین در معرض تغییرات دما قرار می گیرند.

به طور کلی شما برای تمامی اهداف زیر می توانید از جداول قیمتی تسمه نوردی آهن اسپات استفاده کنید:

 • تولید قالبهای بتونی
 • تولید قالبهای صنعتی
 • انواع فلنج های مختلف
 • انواع دربهای آکاردئونی
 • تولید انواع گریتینگ
 • تولید انواع لوازم کشاورزی
 • تولید نرده، پله، پنجره، درب های آهنی
 • تولید انواع کمربندهای مختلف برای لوله‌ها, بشکه‌ها و مخزن‌ها، تولید انواع واشر
 • تولید یخچال و کوره‌های صنعتی و…

نحوه تولید تسمه نوردی

مراحل تولید تسمه های فولادی در کارخانه به شرح زیر می باشد:

 1. تسمه ها در یک کوره قرار می گیرند و در کوره رها می شوند. تسمه ها کوره را در جایی که از کوره تخلیه می کنند تجربه می کنند و به داخل کوره تخلیه می شوند. تسمه ها کوره را در جایی که گرم می کنند به روش خاصی برای در نظر گرفتن نورد تجربه می کنند.
 2. سپس ضایعات گرفته می‌شود و در ظروف مخصوص قرار می‌گیرد تا ذوب شود، اما در عین حال آگاهانه به خواص اساسی مواد و مواد افزوده شده برای سختی، استحکام، مقاومت در برابر فرسایش و… با استفاده از ماده ترکیبی و عناصر اضافه شده افزایش پیدا می‌کند.
 3. فولاد مایع داخل ظروفی ریخته می شود در نهایت تسمه هایی در حدود 5×5 سانتی متر تحویل دهد.
 4. در این مرحله تسمه ها از طریق ریل قطاری به بخشی می روند که پایه های عمودی و یکنواخت وظیفه غلتاندن فولاد را بر عهده دارند.
 5. فولادی که در حال حاضر به سرعت در حال سوختن است به ریل کف پوش منتقل شده و جهت اطفاء به محل گرم منتقل می شود.
 6. پس از ترماکس، فولاد را با استفاده از برش‌دهنده به طول حدود 12 متر خرد می‌کنند.
 7. سپس میله های فولادی برای خنک سازی به بستر خنک کننده منتقل می‌شوند.
 8. فولاد قبل از انتقال به محوطه ظرفیت بسته بندی و انباشته می شود و برای تحویل به کارگاه های ساختمانی آماده می شود. تسمه های فولادی مستقیماً از فرآیند ریخته گری خارج می شوند و ملایم ترین و قابل قالب گیری ترین ساختاری هستند که یک کامپوزیت خاص در آن یافت می شود.
 9. ریخته گری مناسب تسمه فولادی بسیار مهم است، زیرا ماهیت اقلام فولادی را پس از تجربه آخرین مراحل آماده سازی، تعیین می کند. این مرحله در واقع کیفیت و سازگاری تسمه را می سنجد. تسمه ها قبل از فروش با آزمایش های مختلفی مواجه می شوند.

شمش‌های فولادی که در وسط فرآیندهای گرمایش و سرمایش شکاف و خلأ ایجاد می‌کنند، رد می‌شوند، زیرا چنین نقص‌هایی باعث بی‌استفاده شدن محصول می‌شوند.

تسمه های نوردی عموماً برای تنش کششی بتن آرمه سیمانی، تیرهای دال و غیره در کارهای جامد بتن تقویت شده در قالب میلگرد استفاده می شوند. میلگردهای فولادی در بخش های سطحی و گرد با عرض 6 تا 50 میلی متر ساده هستند.
این میله‌ها در طول‌های بلند تولید می‌شوند و می‌توانند به سرعت بریده شوند و بدون آسیب به طور ماهرانه پیچانده شوند. میله های فولادی برای کارهای مستحکم باید به طور بی عیب و نقص به اندازه گیری و بارهای تعیین شده منتقل شوند. آنها باید بدون صدایی از شکستگی، لکه‌های سطحی، روکش‌ها، لبه‌های خاردار، خاردار و معیوب و بدشکلی‌های مختلف باشند.

نکات ساخت تسمه 

 1. تسمه ها محصولی هستند که در فرآیندهای مختلف برای ساخت قطعات مورد استفاده قرار می گیرند. برای تولید شمش های فولادی، ضایعات ذوب فولاد را در کوره الکتریکی قرار میدهند که آن را به فلز مذاب تبدیل می کند.
 2. کوره برقی از برق برای گرم کردن ضایعات فولاد، ذوب ضایعات فولاد و حذف ناخالصی ها برای تولید فولاد در طول فرآیند استفاده می کند.
 3. تسمه ها اساساً نتیجه متوسط ​​روند مونتاژ میلگردهای فولادی tmt هستند.
  آنها با مایع کردن آهن پاک کن و تخلیه آنها در ماشین های پرتاب و خنک کردن آنها ایجاد می شوند. کاربردهای ضروری آنها شامل تبدیل به اقلام تکمیل شده (مانند تکه ها، میله ها، میله ها یا ورق ها) در کارخانه فرآوری خود شرکت، یا فروش به صنایع دیگر برای نورد مجدد، برای تبدیل به محصولات تکمیل شده است. آنها به عنوان یک کالای فوری توسط خریداران منفرد استفاده نمی شوند، اما به عنوان یک ماده خام برای فرآیندهای تولید استفاده می شوند.
 4. پس از آن، فرآیند ریخته گری روی فولاد مذاب اعمال می شود. در طول ریخته‌گری پیوسته، فولادی که مایع دارد به شکل جامد در می‌آید.
 5. تسمه های فولادی نیمه تمام برای تولید طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. ریخته گری گریز از مرکز نیز برای تولید لوله های دایره ای به عنوان تسمه استفاده می شود.
 7. تسمه ها به عنوان استوک بار نیز شناخته می شوند. ریخته گری مناسب تسمه ها برای تعیین استحکام و انعطاف پذیری آن ضروری است.

مزایای تسمه نوردی

 • مهم‌ترین مزیت تسمه نوردی نسبت به سایر تسمه ها, ارزان بودن آن است. یعنی نسبت به تسمه ماشین کاری، تسمه ترانس و تسمه فابریک نسبتاً قیمت پایین تری دارد و علت آن فقط به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و خام آن (تشکیل شده از ضایعات آهنگ) است.
 • دومین مزیت تسمه نوردی تولید آن در تمام ابعاد متناسب با نیاز مشتری میباشد. یعنی مشتری میتواند تسمه خود را در عرض و‌ ضخامت دلخواه در هر اندازه ای مشخص کند. در صورتی که در تسمه های دیگر چنین قابلیتی (انتخاب عرض و  ضخامت) امکان پذیر نمیباشد.
  به عنوان مثال مشتری میتواند تسمه‌ای با ابعاد ۲۳ در ضخامت ۷/۵ میلی متر سفارش دهد و یا به عنوان مثال عرض ۴۷ در ضخامت ۴/۸ میلی متر را سفارش دهد.
 • درجه دقت بالا
 • از نظر ساختاری قطعات قوی هستند شمش های فولادی مستقیماً با استفاده از ریخته گری مداوم یا اکستروژن یا به طور غیرمستقیم از طریق نورد گرم شمش یا بلوم ایجاد می شوند.
 • اغلب در نمایه مستطیلی، مربعی یا دایره ای موجود است.
 • طیف وسیعی از آلیاژها از جمله فولاد آلیاژی، فولاد کربن، فولاد ابزار، فولاد ملایم، فولاد استاندارد درجه بالا و بسیاری موارد دیگر بر اساس مشخصات سفارشی را در بر می گیرد.
 • آلیاژهای سازگار با RoHS
 • بر اساس نیاز به اشکال و اندازه های کاربردی مختلف شکل می گیرد.
 • تسمه های فولادی به دلیل شکل پذیری و چکش خواری معروف هستند.
 • استحکام و انعطاف پذیری بالا
 • شمش های فولادی در مقایسه با میله ها و محصولات فولادی مبله شده دارای ویژگی های متمایزی هستند. تسمه ها ساختار دانه ای خاصی دارند که این امکان را به فلز می دهد تا به شکل پیچیده تری پردازش شود. شمش های فولادی همچنین به دلیل چکش خواری و شکل پذیری خود شناخته می شوند، به ویژه هنگامی که در معرض دماهای مختلف در طول شکل دهی و قالب گیری قرار می گیرند.
 • تسمه های فولادی به صورت تازه و خام در نظر گرفته می شوند و قبل از اینکه بتوانند برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرند، باید یک سری فرآیندهای تولیدی را طی کنند.
  تسمه ها با استفاده از مایع مذاب منجمد ساخته می شوند و بعداً در معرض دماهای بسیار پایین قرار می گیرند تا به فلز اجازه دهند شکل گرفته و در ساختار شیمیایی جامد شوند. دما خواص فیزیکی فلز را دستکاری می کند و استحکام و دوام آن را افزایش می دهد. فرآیندهای بعدی طراحی قالب منحنی فلز را فراهم می کند تا بتواند با فضای اختصاص داده شده توسط ماشین های دیگر که مراحل تکمیل را تکمیل می کنند، مناسب باشد.

معایب تسمه نوردی

 1. اولین ایرادتسمه نوردی دارا نبودن طول یکسان میباشد. در واقع این تسمه‌ها دارای طول ۵ تا ۷ متر میباشند, در صورتی که تسمه های دیگر دارای طول ۶ متر هستند.
 2. دومین ایراد تسمه نوردی دقت در اندازه آن است. یعنی دارای تلرانس تسبتاً بالاتری نسبت باقی تسمه ها می باشند.
 3. سومین ایراد تسمه نوردی نداشتن سطحی صاف و صیقلی میباشد. تسمه نوردی برخلاف باقی تسمه ها سطحی زبر و رنگ نسبتاً قرمز دارند.
 4. چهارمین ایراد تسمه نوردی دارا نبودن آلیاژ یکسان در هر بسته میباشد. یعنی تسمه ها دارای آلیاژ متفاوت با یکدیگر دارند و علت آن مواد خام مورد استفاده است.
  در واقع مواد اولیه آن تشکیل شده از ضایعات دَرهَم است که شامل آلیاژ نرم، آلیاژ متوسط و آلیاژ سخت میباشد. البته مشتری میتواند در هنگام سفارش تاکید که آلیاژ تسمه برایش مهم هست یا خیر.
  اگر مهم است میتواند سفارش خود را متناسب با آلیاژ مَد نظر تاکید نماید تا تولیدکننده متناسب با نیاز مشتری مواد خام خود را که همان ضایعات آهن میباشد, تفکیک کند.

استعلام قیمت تسمه نوردی و خرید آن از آهن اسپات

اگر برای پروژه‌های صنعتی و ساختمانی خود نیازمند انواع تسمه هستید، برای خریدی به صرفه و مطمئن، وارد وبسایت آهن اسپات شده و پس از بررسی قیمت کارخانجات تولیدکننده تسمه، سفارش خود را ثبت و در اسرع وقت تحویل بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروش آهن اسپات در تماس باشید.