میلگرد برای تقویت بتن در کارهای عمرانی ساختمانی استفاده می‌شود. وزن و اندازه میلگردها با توجه به کارکرد آنها متفاوت است، بنابراین انتخاب میلگردهای مناسب برای فعالیتهای عمرانی از اهمیت خاصی برخوردار است.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، راهنمایی جامع درباره انواع میلگرد زاگرس شهرکرد، محاسبه وزن آن و نحوه استعلام قیمت میلگرد زاگرس شهرکرد در اختیار شما قرار خواهیم داد، پس با آهن اسپات همراه باشید.

میلگرد زاگرس شهر کرد

کارخانه زاگرس از کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور است که سال 93 راه‌اندازی شد و در همین مدت کم اسم این کارخانه، در بازار جایگاه مناسبی پیدا کرد. محصولات این مجموعه تنوع بسیار گسترده‌ای دارد و معمولا با کربن کم و متوسط و فولادهای کم آلیاژ تولید می‌شود.
میلگرد زاگرس به صورت آجدار (دوکی – یکنواخت) در سایز 10 الی 32 میلی‌متر، طبق استاندارد ملی ایران به شماره 3132 در دو گروه میلگردهای آج 400 و آج 500 به بازار عرضه می‌گردد.

محصولات میلگرد زاگرس شهرکرد در گرید A3 تولید و در نقاطی استفاده می‌شوند که نیاز به استحکام بالا داشته باشند؛ همچنین در اکثر موارد در ساختمان‌سازی و سازه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع استفاده از میلگرد 40 درصد طول عمر سازه را افزایش می‌دهد.
علامت اختصاصی میلگرد زاگرس SFZ می‌باشد که این علامت به صورت برجسته بروی بدنه میلگرد زاگرس حک شده است. شما از این علامت اختصاری می‌توانید برای اطمینان از اصالت کالا استفاده کنید.

اغلب، میلگردها دارای سطوح و برآمدگی‌های تغییر شکل یافته برای ایجاد انتگرال بهتر با بتن هستند. آن سطوح تغییر شکل یافته خطر لغزش را کاهش می‌دهد. میلگرد زاگرس با توجه به کاربرد موردنظر و مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارد.
رایج‌ترین انواع میلگرد این مجموعه عبارت‌اند از: میلگرد فولاد ضد زنگ، میلگرد فولاد کربنی، میلگرد با روکش اپوکسی، میلگرد اروپایی، پلیمر تقویت‌شده با الیاف شیشه، میلگرد گالوانیزه. هر نوع میلگرد وزن و ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد.

وزن میلگرد زاگرس

نخستین نکته‌ای که در خصوص وزن میلگرد زاگرس باید بدانیم، وزن هر سایز میلگرد و بسته‌بندی‌ها می‌باشد. در تولید میلگرد زاگرس از شمش‌های فولادی مرغوب استفاده می‌شود. در مرحله اول شمش‌های فولادی در اندازه‌های دلخواه برش داده می‌شود.
در مرحله بعد این شمش‌ها به میز غلتان منتقل می‌شوند و به کوره‌های پیش‌گرم‌کن انتقال داده‌ می‌شوند. این شمش‌ها تا دمای 1150 تا 1250 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند و وارد بخش نورد می‌شوند که در سه مرحله از این شمش‌ها نورد تهیه می‌شود.
در سومین مرحله نورد‌ها به کوره منتقل می‌شود و در نهایت از آن‌ها میلگرد‌ها آجدار در سایز‌ها 8 تا 32 میلی‌متر تهیه می‌شود. در مرحله آخر این میلگرد‌ها خنک‌کاری و بسته‌بندی می‌شود.
میلگرد زاگرس شهرکرد در بسته‌های 2 تا 2.5 تنی بندیل‌بندی می‌شود. برای تشخیص این میلگرد‌ها باید به آرم SFZ CT که بر روی میلگرد حک شده توجه داشت.

عوامل تاثیرگذار بر وزن میلگرد زاگرس

وزن میلگرد زاگرس شهرکرد در مقایسه با جداول استاندارد اشتال در رده بالا قرار دارد. عوامل تاثیر گذار بر روی وزن میلگرد زاگرس اندازه می‌باشد و اندازه‌های تولیدی میلگرد زاگرس 8 تا 32 می‌باشد. کیفیت نیز یک نکته مهم است و استانداردهای جهانی برای کنترل خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی میلگرد بدون توجه به منبع آن وجود دارد. این امر تا حدودی به تضمین ایمنی و ثبات در پروژه‌های ساختمانی در سراسر جهان کمک کرده است.

برای تایید اصالت و ارزیابی کیفیت میلگرد در حال تولید، آزمایش مکانیکی مناسب مورد نیاز است. این امر تعیین می‌کند که آیا میلگرد مورد استفاده با مشخصات منتشر شده مطابقت دارد و کیفیت محصول را تضمین می‌کند. عوامل مختلفی برای آزمایش وجود دارد که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • استحکام کششی ( تلورانس)
 • خمش / چکش خواری
 • فشرده سازی
 • خستگی
 • جدول وزنی میلگرد

کیفیت میلگرد زاگرس در 3 مرحله بستر خنک‌کننده، قیچی سرد بُر و بسته‌بندی کنترل می‌شود و به همین دلیل می‌توانید تا حد زیادی از کیفیت آن مطمئن باشید. انواع تست‌های کشش، تست خمش و سختی‌سنج روی میلگرد زاگرس انجام می‌شود و درصورتی‌که محصولی ضوابط استاندارد میلگرد ایران به شماره 3132 را نداشته باشد، از سیستم بسته‌بندی خارج می‌شود.

جدول وزن میلگرد زاگرس

اندازه‌های مختلف میلگرد، دارای یک بازه وزنی خاص هستند؛ هرچه وزن محصول تولیدی به مرکز این بازه که همان وزن استاندارد است، نزدیک‌تر باشد؛ کیفیت محصول فولادی نهایی بهتر است.
محصولات فولادی زاگرس بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید شده و وزن آن‌ها نیز بر همین اساس تعیین می‌شود. شما با کمک جدول وزنی زیر، می‌توانید به وزن هر میلگرد دسترسی داشته باشید.

قطر میلگرد

(میلی‌متر)

وزن میلگرد زاگرس شهرکرد

(کیلوگرم)

8 4.74
10 7.4
12 10.6
14 14.5
16 19
18 24
20 30
22 35.7
25 46.2
28 58
32 75.8

البته محاسبه وزن میلگرد زاگرس از طریق فرمول نیز امکان‌پذیر است. برای محاسبه وزن میلگرد زاگرس باید از فرمول زیر استفاده کرد. بر اساس سایز و طول هر میلگرد، وزن میلگرد متفاوت می‌باشد.

معمولا اندازه و قطر میلگردها بر اساس استانداردی که در ایران مشخص شده است، استفاده می‌شود. اما این فرمول بر اساس استاندارد din آلمان می‌باشد. بیشترین قطر میلگرد که کاربرد زیادی دارد، میلگرد ۶ تا ۳۲ میلی متر و طول ۱۲ متر است.

وزن پر فروش‌ترین سایزهای میلگرد زاگرس

پر فروش ترین محصولات میلگرد زاگرس، سایز 14 و 16 می‌باشد. با توجه به جدول وزن میلگرد 14 زاگرس حدودا 14.5 می‌باشد. این در حالی است که با فرمول، وزن میلگرد 14 زاگرس 15 کیلوگرم محاسبه می‌شود که اندکی خطا دارد.
بنابرین بهتر است برای دانستن وزن دقیق هر میلگرد به جداول تهیه شده توسط تولیدکننده مراجعه کنید. این موضوع درباره وزن میلگرد ۱۶ زاگرس نیز صادق است. وزن محاسبه شده میلگرد 16 زاگرس توسط جدول و فرمول به ترتیب 19 و 19.4 می‌باشد.

انواع سایز میلگرد زاگرس شهرکرد و استانداردهای آن

میلگرد در بتن یکپارچگی ساختاری یکنواخت را ایجاد می‌کند، حتی اگر مواد بتن در فشار بسیار قوی هستند، تقریباً به طور کامل از استحکام کششی بی بهره هستند. بدون آرماتور، این ضعف ذاتی بتن در رفتار مصالح آشکار می‌شود زیرا خم می‌شود و به‌راحتی می‌شکند. بنابراین، انتخاب اندازه و وزن مناسب میلگرد برای اقدامات ایمن ساختمان بسیار مهم است.

برای پروژه‌های کوچک و خانگی معمولاً میلگرد با قطرهای 6، 8 و 10 میلی متر کافی است. به‌عنوان مثال، روش معمول برای راهروها و پاسیوها استفاده از سبک‌ترین میلگرد 6 میلی متری است. به خاطر داشته باشید که این برای پروژه‌های کوچکتر است که حداقل بار را تحمل می‌کنند و درنتیجه تنش کششی پایینی ایجاد می‌کنند.

در حالی که برای ساخت دیوارها، پایه‌ها یا ستون‌ها، توصیه می‌شود از میلگرد 8 میلی متری یا بیشتر استفاده شود. به طور مشابه، برای پایه‌های ساختمانی، پی و غیره میلگرد 10 میلی متری انتخاب خوبی است. میلگرد با قطر 10 میلی متر یا بیشتر برای فوترها و فونداسیون‌ها برای به حداقل رساندن ته نشینی بهترین است. برای پروژه‌های مهندسی عمران در مقیاس بزرگ مانند ساخت پل یا تونل، میلگرد با قطر بالاتر، به ویژه در جاهایی که به دهانه های طولانی نیاز است، استفاده می‌شود.

نصب میلگرد با اندازه مناسب برای موفقیت پروژه کلی حیاتی است. قرارگیری میلگرد باید در کل پروژه یکنواخت باشد. هنگامی که یک دال مسطح در نظر گرفته می‌شود، مانند یک راهرو، معمولاً از میلگرد 6 میلی متری در فاصله شبکه تقریباً 450 میلی متر استفاده می‌کنید. برای پاسیو، به احتمال زیاد از میلگرد با قطر 6 میلی متر با فاصله شبکه تقریباً 600 میلی متر استفاده می‌کنید.

هنگام قرار دادن میلگرد قبل از ریختن بتن باید دقت بیشتری شود. مقاومت تسلیم بتن می‌تواند به شدت به خطر بیفتد اگر قرارگیری صحیح نباشد. اندازه‌گیری‌های دقیق بسیار مهم است، اشتباهات فقط یک یا دو سانتی متر در فاصله میلگرد می‌تواند مقاومت کششی بتن را تا 20٪ کاهش دهد.

استانداردها

استانداردهای میلگرد زاگرس شهرکرد به شرح زیر است:

 • شرکت صبا فولاد میلگردهای خود را بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید می‌کند و این ادعا از سمت شرکت صبا فولاد وجود دارد که میلگرد زاگرس با استاندارد اروپایی BS.4449 تطابق دارد.
 • میلگرد زاگرس شهرکرد در گرید A3, A4 تهیه می‌شود و در انواع آج 400 و آج 500 تولید می‌شود و به صورت آج‌دار دوکی و یکنواخت به بازار عرضه می‌شود.
 • میلگردهای گرید A3 دارای آج جناقی و هفتی هشتی است. این میلگردها برای عملیات جوشکاری مناسب نیستند؛ چون بسیار شکننده‌اند.
 • میلگرد‌های آج‌دار فولادی زاگرس بیشتر برای تولید انکر بولت و تقویت سازه‌های بتنی استفاده می‌شود.
 • میلگردهای شرکت صبا فولاد با کربن کم و متوسط و همچنین فولاد‌های کم آلیاژ و به روش ترمکس تولید می‌شود؛ با این متد تولید استحکام کششی میلگردها افزایش می‌یابد.
 • شرکت صبا فولاد تنها شرکتی است در کشور که میلگرد با گرید A4 تولید می‌کند.
 • قیمت میلگرد زاگرس به وزن آن بستگی ندارد ولی در کل هر چه وزن میلگرد کم‌تر باشد کیفیت بیشتری دارد.

قیمت میلگرد زاگرس

قیمت میلگرد به عوامل مختلفی ازجمله قیمت جهانی فولاد، میزان عرضه و تقاضا و نوسانات نرخ ارز بستگی دارد. قیمت میلگرد علاوه بر تمامی این موارد، به برند تولیدکننده آن هم وابسته است. قیمت میلگرد زاگرس در بازار جزو قیمت‌های بالا محسوب شده، زیرا از کیفیت بالایی برخوردار است.

یکی از عواملی که بر قیمت نهایی میلگرد تاثیر می‌گذارد، انواع و اندازه میلگرد است. بیانیه ماموریت بر اساس استانداردهای مختلفی مانند استاندارد DIN یا سایر استانداردهای معرفی شده در کشورهای مختلف تولید می‌شود. این استانداردها بر اساس اتمیزه کردن شیمیایی عملیات ترمو مکانیکی و البته خواص فیزیکی و شیمیایی فرموله و اعمال می‌شوند.

امروزه میلگردها با روش‌ها، قطرها و انواع مختلفی ساخته می‌شوند. همچنین توجه داشته باشید که ساختار داخلی آرماتور بسته به کشوری که در آن قرار است استفاده شود (بسته به محل تولید آن) متفاوت است. متداول‌ترین استاندارد مورد استفاده در جهان برای میلگرد شامل:

 • استاندارد اروپایی EN
 • DIN، استاندارد آمریکایی ASTM
 • استاندارد JIS ژاپنی ISO
 • استاندارد ایران (شماره 6 استاندارد ملی ایران)

عدد کنار میلگرد و نوع آن مربوط به سایز میلگرد می‌باشد. این مقدار نیز در استانداردهای مختلف متفاوت است. در کارخانه‌های بزرگ ایران ذکرشده است. میلگردهای فولادی تا سایز 40 میلی‌متر تولید می‌شوند (این عدد مربوط به قطر میلگردها می‌باشد).
میلگرد زاگرس در انواع مختلفی در کارخانه تولید و به فروش می‌رسد. این میلگرد در سایزهای 8 تا 26 در دسترس پیمانکاران و مهندسین قرار دارد. تنش جاری این میلگرد 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و تنش گسیختگی آن نیز 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

این میلگردها در نوع آجدار تولید می‌شوند. به این دلیل به این میلگردها آجدار گفته می‌شود چون سطح این میلگردها آجدار است. مزیت این نوع میلگردها این است که این میلگردها مقاومت سازه‌های بتنی را تا 40 درصد افزایش می‌دهد. در ضمن این نوع میلگرد به بتن آرمه نوعی خواص مثل مقاومت کششی و ارتجاع تزریق می‌کند.

خرید میلگرد از آهن اسپات

میلگرد زاگرس، یکی از بهترین محصولات کارخانه زاگرس کرد است که با تولید محصولات متنوع خود در سطح ملی بسیار زبانزد است. فاکتورهای متعددی بر وزن و قیمت محصولات این کارخانه تاثیر می‌گذارد که در این مقاله به تفصیل به آن‌ها اشاره شد.
شما می‌توانید قیمت و وزن میلگرد را از در وب سایت آهن اسپات که به صورت روزانه آپدیت می‌شود مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای استعلام قیمت میلگرد سایز 10 تا 28 با پشتیبانی سایت آهن اسپات تماس بگیرید.