طبق نظر کارشناسان، در کشور ما بسیاری از مصالح مورد استفاده در ساختمان‌سازی استاندارد نبوده و کیفیت مورد نیاز را ندارند. این موضوع باعث خرابی و فروریختن ساختمان‌ها با کوچک‌ترین زلزله یا فشار می‌گردد و باعث حوادث غم‌انگیزی ماننده پلاسکو یا متروپل می‌شود.
برای جلوگیری از این حوادث، توصیه می‌شود که قبل از شروع پروژه ساختمانی؛ درباره جداول وزنی تیرآهن اطلاعات کسب کنیم تا قبل از بتن‌ریزی، بتوانیم بهترین مصالح را خریداری کنیم.
کارخانه فولاد یزد یکی از بزرگترین تولیدکننده های تیرآهن در ایران محسوب می‌شود که محصولات آن در ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد. در ادامه این مطلب به بررسی چگونگی محاسبه وزن تیرآهن یزد و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

کارخانه فولاد یزد و محصولات آن

شرکت فولاد یزد با بیش از 30 سال سابقه و فعالیت در سال 1359 تاسیس شد و سپس در سال 1375 در حوزه تولید محصولات آهنی مانند میلگرد و تیرآهن فعالیت خود را آغاز کرد. شرکت نورد فولاد یزد (احرامیان) با شعار سازمانی (اصیل در صنعت کشور) و با ساخت انواع مقاطع فولادی باکیفیت تحت استانداردهای روز دنیا، بیش از سه دهه نیاز بازار داخلی فولاد کشور را تامین کرده است.

از ویژگی متمایز محصولات فولاد یزد اعم از تیرآهن ساخت مقاطع اقتصادی می‌باشد. به این معنا که این واحد صنعتی اساس کار خود را بر مبنای اقتصادی کردن مقدار فولاد مصرفی در پروژه‌های ساختمانی قرار داده است.

کارخانه فولاد یزد

تیرآهن کارخانه فولاد یزد از محبوب‌ترین محصولات این کارخانه معروف است که همانند سایر تیرآهن‌ها به‌صورت ساده یا آجدار در سایز موردنیاز مشتری قابل‌عرضه است که سایزهای 14 و 16 با توجه به نوع کاربردشان فروش بیشتری دارند.

قیمت و وزن بهینه تیرآهن فولاد یزد به‌گونه‌ای می‌باشد که با صرف هزینه‌ای اقتصادی سازه‌ای با استحکام بالا احداث خواهید کرد. از سایر محصولات آهنی این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد ساده به صورت شاخه و کلاف
 • میلگرد آجدار 12 متری
 • تیرآهن
 • سنگ آهن
 • کنسانتره
 • خرپا میلگردی
 • شافت پولیش خورده
 • مفتول های صنعتی و ساختمانی
 • تسمه عریض فابریک
 • گازهای صنعتی
 • شافت رو تراش شده
 • شافت کشش سرد شده

کاربرد تیرآهن یزد

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، یکی از محصولات کارخانه فولاد یزد تیرآهن می باشد. هر شاخه از تیرآهن کارخانه فولاد یزد با وزنی ایدئال و بهینه همچنین تاب‌گیری شده به بازار مصرفی عرضه می‌شود. صاف بودن انتهای این مقاطع فولادی در قسمت برش از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

انواع تیرآهن‌های فولاد یزد شامل استاندارد IPE – INP و IPB می‌باشد که در ساخت نعل، خرپا، ستون، پل‌ها و همچنین در ساخت پوشش سقف بسیار کاربردی است. از ویژگی‌های برتر این محصول نسبت به رقبا، می‌توان به بهینه بودن، بسته‌بندی مناسب و صاف بودن شاخه‌ها اشاره کرد.

ضمن آنکه این مجتمع دارای واحد مجزای بسته‌بندی به صورت کاملاً مکانیزه بوده که بسیار در حفظ کیفیت محصول از کارخانه تا انبار و انتقال آن بر سر پروژه ساختمانی تأثیر مثبتی دارد. اطلاع از وزن هر تیرآهن قبل از شروع پروژه ساختمانی بسیار حائر اهمیت است. از کاربردهای اختصاصی‌تر تیرآهن این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ستون

کاربرد تیرآهن بال پهن یزد برای ستون ساختمان‌ها است. هنگامی که ساختمان‌ها بیش از یک طبقه باشند از این نوع تیرآهن به عنوان ستون‌ها استفاده می‌کنند. طول تیرآهن‌ها باید زیاد باشد که از طبقه بالا بیرون زده تا تیرآهن بعدی بر روی آن جوش زده شود.

2. کفی ستون

کفی ستون برای اتصال نبشی به ستون کار می‌رود و از کاربردهای تیرآهن در ساختمان‌ها است. تیرآهن‌ها به‌خاطر قابلیت برش، جوش و پیچ کاری مانند یک بیس عمل می‌کنند و نبشی و ستون را به‌درستی در کنار هم حفظ کرده و وزن سازه را بر روی خود قرار می‌دهند.

3. شاه تیر

به قسمت افقی سازه‌های فولادی شاه تیر می‌گویند. این تیرآهن‌ها به صورت افقی با استفاده از پلنت به یکدیگر متصل شده و در نهایت به ستون جوش می‌خورند. از تیرآهن یزد به منظور استحکام شاه تیر و اسکلت فولادی ساختمان و سقف می توان استفاده کرد.

4. تیرک میانی

تیرک میانی به‌عنوان تیرآهن شناخته می‌شود و همچنین از شاه تیر و ستون‌ها کوچک‌تر می‌باشد. تیرک‌های میانی از بالا و پایین به ستون‌ها متصل می‌شوند. کاربرد تیرآهن تیرک میانی حفظ فشار و تحمل وزن ساختمان و طبقات بر روی یکدیگر است.
تیرک میانی باعث می‌شود که فشار به شاه تیر و از آنجا به ستون منتقل و وزن ساختمان به صورت افقی شود.از تیرآهن‌های سایز کوچکتر یزد می توان برای تیرک میانی استفاده کرد.

تیرآهن کارخانه فولاد یزد

اهمیت محاسبه وزن تیرآهن

قبل از اینکه به بررسی جداول وزنی تیرآهن فولاد یزد بپردازیم، بهتر است اطلاعاتی درباره اهمیت و کاربرد جدول وزنی داشته باشیم. همان طور که در مقدمه گفتیم، طبق نظر کارشناسان ساختمان‌ها از استحکام چندانی در ایران برخوردار نیست زیرا به جداول وزنی تیرآهن توجه نمی‌شود.
اهمیتی ندارد که پروژه ساختمانی شما از چه نوعی است، تیرآهن همواره به استحکام و تقویت سازه بتنی کمک می‌کند. از سویی دیگر در استانداردهای تولید کشورمان وزن تیرآهن‌ها سبک‌تر از حد معمول در نظر گرفته شده است.

به بیانی دیگر، تیرآهن‌های با وزن کمتر از حد استاندارد سبب خطای محاسباتی خواهد شد، چرا که در محاسبات مهندسی سطح مقطع استاندارد تیرآهن لحاظ می‌شود.
همچنین کوچک بودن ابعاد آج (چه طولی و چه عرضی) موجب کاهش اصطکاک و درگیری تیرآهن با بتن می‌شود. در صورت استفاده از این‌گونه تیرآهن‌ها، در هنگام بارگذاری حتی استاندارد بر روی یک سازه و یا در هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی در مقیاس کوچک، عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

درک اینکه چگونه انواع و وزن‌های مختلف تیرآهن بر مقاومت کششی عناصر بتنی که در آن‌ها استفاده می‌شود تأثیر می‌گذارد بسیار مهم است و ما توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصالح مورد نیاز هر ساختمان، حتما وزن آن را با توجه به جداول وزنی چک کنید تا دچار خطا در ساخت نشوید.

همچنین یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در قیمت تیرآهن، وزن آن می‌باشد. بنابرین برای اینکه درک بهتری از قیمت نهایی پروژه ساختمانی خود داشته باشید، نیاز است از وزن تیرآهن‌های یزد اطلاع پیدا کنید که سایت آهن اسپات در این حوزه به شما کمک خواهد کرد.
خوشبختانه عملیات تاب‌گیری بر روی تیرآهن کارخانه فولاد یزد صورت گرفته و به صورت کاملاً بهینه یا وزن مناسب عرضه می‌شود. در بخش بعدی به بررسی جدول وزنی این محصول می‌پردازیم.

جدول وزن تیرآهن یزد

وزن تیرآهن یزد متناسب با ساختمان به دوشکل جدول و فرمول قابل بررسی است:

سایز وزن (kg)
تیرآهن 22 نورد فولاد یزد احرامیان 310
تیرآهن 18 نورد فولاد یزد احرامیان 218
تیرآهن 20 نورد فولاد یزد احرامیان 257
تیرآهن 24 نورد فولاد یزد احرامیان 355
تیرآهن 16 نورد فولاد یزد احرامیان 180
تیرآهن 14 نورد فولاد یزد احرامیان 135

تیرآهن‌های یزد از سایزهای 14 تا 20 در بازار موجود می‌باشند که هر یک طبق جدول اشتال، وزن متفاوتی دارد. همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، با توجه به نوع ساختمان، نقشه کشی و صلاحدید کارشناسان وزن تیرآهن استفاده شده در هر پروژه متغیر می‌باشد. به‌عنوان مثال در ساخت سقف، ستون و خرپاها توصیه می‌شود از تیرآهن یزد 16 استفاده شود.

همچنین از تیرآهن 18 یزد به دلیل مقاومت بالایی که در برابر تنش‌ها و نیروهای زیادی دارد در اکثر ساختمان‌ها به‌عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود؛ بنابرین خریداران باید در پروژه‌های خود از تیرآهن‌های مطابق با نوع کاربری خود استفاده کنند.

محاسبه وزن تیرآهن یزد با فرمول

وزن تیرآهن یزد را می‌توان با در اختیار داشتن جدول وزن تیرآهن یا جدول اشتال تیرآهن تخمین زد. جدول وزن تیرآهن شامل اطلاعاتی مانند ابعاد تیرآهن، مساحت سطح مقطع، وزن هر متر و وزن هر شاخه تیرآهن در طول‌های مختلف می‌باشد؛ بنابرین با در اختیار داشتن ابعاد تیرآهن یزد، می‌توان وزن آن و در نتیجه قیمت را تخمین زد.

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن یزد

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است. به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۶ یزد طبق وزن‌های ارائه شده از سوی شرکت معادل با 180 کیلوگرم می‌باشد.

پرفروش‌ترین محصولات تیرآهن یزد

این مجتمع تیرآهن با سایزهای متفاوتی تولید می‌کند که در میان آن‌ها تیرآهن 14، 16 و 18 فولاد یزد شهرت بیشتری به دلیل کاربرد و کیفیت دارد که تقاضا برای آن‌ها بسیار زیاد است. در این بخش به معرفی پرفروش‌ترین تیرآهن‌های یزد می‌پردازیم که می‌تواند در پروژه شما نیز استفاده شود:

تیرآهن 14 یزد

تیرآهن 14 یزد یکی از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی می‌باشد. وزن تیرآهن 14 یزد باعث شده در ساختمان‌سازی جز المان‌های اساسی باشد. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی وارد برسازه است. غالبا از تیرآهن به عنوان پل و ستون در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود.
وزن این تیرآهن طبق جدول ارائه شده توسط شرکت یزد معادل با 135 کیلوگرم و طبق جدول اشتال 130 کیلوگرم می‌باشد. تیرآهن 14 یزد در شاخه‌های 12 متری عرضه می‌شود که از نوع IPE  است و در خرپا، ستون و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن 16 یزد

وزن تیرآهن ۱۶ یزد طبق جدول اشتال، معادل 170 کیلوگرم و طبق جدول وزنی شرکت 180 می‌باشد. این تیرآهن مقاومت کشش نسبتا خوبی برای پروژه شما ارائه می‌دهد و یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع پروفیل فولادی در صنعت ساختمان ایران است.
تیرآهن 16 یزد در سازه وظیفه تحمل نیروهای وارده حاصل از وزن و یا نیروهای جانبی وارده برسازه را به عهده دارد.تیرآهن 16 دارای 16 سانتیمتر ارتفاع است و عرض بال آن نیز 8.2 سانتیمتر است. ضخامت جان تیرآهن 16 معادل 5 میلی‌متر و ضخامت بال آن نیز 7.4 میلی‌متر است.

تیرآهن 18 یزد

وزن تیرآهن 18 یزد در میان تیرهای متوسط بیشترین استحکام را دارد و توان تحمل وزن و بار آن بالاتر از سایر تیرآهن‌های یزد می‌باشد. طول جان این تیرآهن 18 سانتیمتر است و طول بال آن 91 میلی‌متر می‌باشد.
وزن کل شاخه‌ی 12 متری آن 218 کیلوگرم است. تیرآهن 18 در برابر تنش‌ها و نیروهای وارده مقاومت بالایی دارد به همین دلیل در اکثر ساختمان‌ها از آن به عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود. تیرآهن 18 فولاد یزد کاربرد در ستون‌ها و تیرها دارد.

تیرآهن‌های 20 و 22

این تولیدات فولاد یزد چندان پرکاربرد نیستند اما طبق جدول؛ وزن تیرآهن ۲۰ یزد معادل با 257 و وزن تیرآهن 22 یزد معادل با 310 کیلوگرم می‌باشد. آهن اسپات یکی از سایت‌های بسیار معتبر محسوب می‌شود که می‌توانید قیمت این محصولات را به‌صورت روزانه مشخص در آن مشاهده کنید.

خرید تیرآهن ارزان از آهن اسپات

کاربرد اصلی تیرآهن یزد در سازه‌هایی با اسکلت فلزی می‌باشد که نقش ستون را ایفا می‌کند. در بین سایزهای پرکاربرد این محصول، تیرآهن 14 یزد و تیرآهن 18 یزد در ساختمان‌سازی کاربرد خوبی داشته باشد و در بازار آهن نیز خرید و فروش این دو محصول با تناژ بالایی صورت می‌گیرد.
این امر موجب شده تا قیمت تیرآهن 14 یزد و قیمت تیرآهن 18 یزد موردتوجه فعالان و سازندگان قرار گیرد. نکته قابل‌ذکر دیگر این است که تیرآهن فولاد یزد به دو صورت شاخه‌ای و کیلویی به فروش می‌رسد.
همچنین به علت نوسانات در بازار آهن در صورت اقدام به خرید، گرفتن قیمت روز تیرآهن الزامی می‌باشد. برای آگاهی از قیمت آهن‌آلات یزد می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات، به صورت روزانه از جزئیات قیمت آهن آلات مطلع شوید.