لوله درزدار سیاه یکی از انواع لوله‌ها با ساختاری انعطاف‌پذیر است که برای مصارفی از جمله انتقال گاز طبیعی کاربرد دارد. این لوله‌ها به‌عنوان یکی از به‌صرفه‌ترین نمونه‌ها در بین گزینه‌های مشابه انواع لوله شناخته می‌شوند و دارای ساختاری با رنگ تیره هستند.
برای آشنایی بیشتر با لوله‌ سیاه درزدار، در این مقاله از آهن اسپات با ما همراه باشید.

لوله درزدار سیاه صنعتی چیست؟

لوله درزدار سیاه درواقع نمونه‌ای از انواع لوله‌های درزدار است که از جنس فولاد است بدون روکش ساخته می‌شود. در واقع رنگ سیاه این لوله‌ها به دلیل اکسید آهنی است که در طول فرآیند ساخت، روی سطح فلز تشکیل می‌شود. وجود روکش تیره در این نوع، ظاهری منحصر به‌ فرد و صنعتی در آن ایجاد کرده است و می‌تواند در انواع پروژه‌ها، کاربرد مطلوبی ارائه دهد.

کاربرد لوله درزدار سیاه

از لوله درزدار سیاه به‌طور عمده برای انتقال گاز طبیعی و پروپان در ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. لوله سیاه درزدار برخلاف لوله‌های گالوانیزه، فاقد روکش روی است. این ویژگی می‌تواند برای جوشکاری این لوله‌ها مفید باشد؛ چرا که دیگر خطر ایجاد دودهای سمی اکسید روی، حین جوشکاری این لوله‌ها وجود ندارد و تنها با رعایت اقدامات ایمنی معمولی، می‌توان آن‌ها را برش یا جوشکاری کرد.

بهتر است از لوله‌های درزدار سیاه برای مواردی که سیال جاری دارای فشار زیادی است استفاده نشود، چرا که ممکن است لوله درزدار دچار شکستگی و ایجاد آسیب در آن شود. برای کاربردهایی ازاین‌دست، نمونه‌های بدون درز مقاومت و کاربرد مطلوب‌تری دارند.

ساختار لوله درزدار سیاه

لوله درزدار سیاه از نوار یا ورق‌هایی تشکیل شده است که به شکل لوله خم شده و اتصال سطحی آن جوش داده می‌شوند. این نمونه لوله‌ها هزینه‌های به‌صرفه‌تری نسبت به نمونه‌های بدون درز دارند و به‌طور رایج در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.
همچنین مستعد زنگ‌زدگی و خوردگی هستند اما سازوکارهایی مانند استفاده از روغن‌های محافظ، می‌تواند تا حدود زیادی از بروز آسیب در آن‌ها جلوگیری کند. مقاومت کم لوله درزدار سیاه، باعث می شود از آن در شرایطی استفاده کنند که فشار زیادی به لوله اعمال نمی‌شود و در معرض عوامل آسیب‌زای شیمیایی قرار ندارد.

تفاوت لوله‌ درزدار سیاه با لوله‌ گالوانیزه

لوله‌های درزدار سیاه معمولاً با نمونه‌های گالوانیزه اشتباه گرفته می‌شوند؛ اما این دو دارای تفاوت‌هایی در ساختار و کاربرد خود هستند. از تفاوت‌های میان لوله‌های درزدار سیاه و گالوانیزه، می‌توان به ساختار روکش آن اشاره کرد.

به‌طورکلی لوله‌های گالوانیزه دارای روکشی از جنس روی هستند که آن‌ها را در برابر واکنش‌های شیمایی مقاوم می‌کند؛ اما لوله‌های سیاه این روکش را ندارند و رنگ تیره آن‌ها نیز درنتیجه اکسید آهن در سطح آن‌ها ایجاد می‌شود. لوله سیاه نمونه مطمئن و ایمن‌تری برای حمل گازها شناخته می‌شود و در برابر آتش نیز مقاوم‌تر از نمونه‌های گالوانیزه عمل می کند.

ویژگی‌های لوله درزدار سیاه

لوله‌های درزدار سیاه ویژگی‌های منحصر به‌ فردی دارند که آن‌ها را به نمونه‌ای مطلوب و مناسب برای پروژه‌های مختلف تبدیل می‌کند؛ در ادامه می‌توانید برخی از این ویژگی‌ها را مشاهده کنید:

 1. لوله درزدار سیاه به دلیل ساختار فولادی نرمی که دارد، به‌ راحتی برش و جوش داده می‌شود. این لوله‌ها از شکل‌پذیری بالایی برخور دارند و بدون ایجاد آسیب در اتصالات جوش داده می‌شوند.
 2. لوله‌های درزدار سیاه از مقاومت و استحکام مطلوبی در برابر خوردگی برخور دارند؛ ازاین‌رو می‌توان آن‌ها را در پروژه‌های بزرگی مانند خطوط گاز، بخار و سیستم‌های اسپرینکلر آتش به کار برد.
 3. در طی فرآیند ساخت لوله درزدار سیاه، پوششی از اکسید آهن تیره روی آن ایجاد می‌شود که وجود این پوشش، مقاومت لوله در برابر خوردگی و واکنش‌های شیمایی را تا حدود زیادی بهبود می‌بخشد.
 4. برای افزایش مقاومت و استحکام در لوله‌های درزدار، پوشش‌های مختلفی مانند قطران زغال‌سنگ، روغن و غیره به ساختار آن اضافه می‌شود.
 5. لوله درزدار سیاه را می‌توانید در انواع سایزها، بسته به شرایط کاربری تهیه کنید؛ این لوله‌ها با شکل‌پذیری مطلوبی که دارند، امکان کنترل و تطابق ابعاد را نیز به‌ راحتی فراهم می‌کنند.

افزایش طول عمر لوله‌های درزدار سیاه

لوله درزدار سیاه هیچ پوشش محافظی ندارد، این موضوع باعث می‌شود که این لوله‌ها پس از مدتی، تحت تأثیر عوامل محیطی مانند رطوبت اکسایش، در سطح بیرونی خود دچار زنگ‌زدگی شوند. در این شرایط با انجام برخی اقدامات، می‌توانید از بروز آسیب به این لوله‌ها جلوگیری کنید، ازجمله مواردی که برای محافظت و افزایش ماندگاری لوله‌های درزدار سیاه می‌توان زیر اشاره کرد:

 • استفاده از روغن‌های مخصوص، می‌تواند از بروز آسیب در لوله‌های درزدار سیاه جلوگیری کند.
 • برای جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی سطح خارجی لوله درزدار، می‌توانید از پوشش‌های محافظتی مانند زنگ و ضدزنگ‌ها استفاده کنید.
 • به‌ طور مرتب سطح لوله را از هرگونه عامل آسیب‌زا مانند زنگ‌زدگی با استفاده از ابزار مخصوص مثل برس سیمی یا سنباده بزدایید.

مزایای استفاده از لوله‌های درزدار سیاه

لوله درزدار سیاه با ساختار و ویژگی‌هایی که دارد، مزایای زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 • انعطاف‌پذیری

لوله‌های درزدار سیاه دارای ساختاری انعطاف‌پذیر هستند و به‌ راحتی برشکاری و جوشکاری می‌شوند.

 • ابعاد متنوع

لوله‌های درزدار سیاه دارای ابعاد متنوع‌تری نسبت به سایر نمونه‌ها هستند، به‌طوری‌که این لوله‌ها را می‌توانید با قطر و ضخامت‌های بسیار کم برای پروژه‌های خاص نیز تهیه کنید.

 • مقاومت بالا در برابر ضربه

این محصولات سیاه دارای مقاومت ضربه بالاتری نسبت به نمونه‌های بدون درز هستند، چرا که این لوله‌ها تحت عملیاتی با حرارت بالا قرار می‌گیرند و دارای عملکرد و خواص جوش بهتری هستند.

قیمت و نحوه خرید لوله‌های درزدار سیاه

برای انتخاب لوله مناسب نه تنها باید به ویژگی‌ها و ساختار هر لوله توجه داشته باشید، بلکه لازم است نمونه‌های مختلف را نیز از نظر قیمت و کاربرد مورد بررسی قرار دهید.
به‌طورکلی قیمت لوله‌های درزدار سیاه به دلیل عدم وجود عناصر آلیاژی، به‌صرفه‌تر از سایر نمونه‌ها است. این قیمت‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله ابعاد لوله، برند، کشور سازنده و غیره تعیین می‌شود، از این‌ رو نمی‌توان مقدار واحدی برای همه آن‌ها در نظر گرفت. برای اطلاع دقیق از قیمت و خرید انواع لوله‌های درزدار سیاه، می‌توانید به آهن اسپات مراجعه کنید.

امیدواریم اطلاعات مفیدی در رابطه با لوله درزدار سیاه، ویژگی ها، قیمت و نحوه خرید آن در اختیار شما قرار داده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع آهن‌آلات و خرید آنها، می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.
آهن اسپات یکی از مراجع معتبر فارسی در حوزه اخبار و معاملات انواع آهن‌آلات است که به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.