اگر قرار باشد برای ساخت یک ساختمان اصولی و مستحکم یک لیست خرید بنویسید، چه محصولاتی در آن جای خواهند گرفت؟ حتما پاسخ شما این است که این موضوع، بستگی به ساختمان دارد، اما حتما مقطعی به نام میلگرد، در لیست شما جایی برای خود خواهد داشت. میلگردها در استحکام سازه نقش کلیدی دارند و انتخاب یک برند مناسب، بسیار مهم است.

در سراسر ایران کارخانه‌های زیادی وجود دارند که در زمینه صنایع فولاد فعالیت می‌کنند و شرکت فولاد آریا ذوب، یکی از معروف‌ترین‌ها در این زمینه است. میلگرد آریا ذوب، بخش مهمی از محصولات این کارخانه را تشکیل می‌دهد و در انواع و سایزهای مختلف، عرضه می‌گردد.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، تلاش کرده‌ایم به سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درباره این محصول درگیر می‌کند پاسخ دهیم، از جمله:
معرفی کارخانه آریا ذوب، مشخصات فنی میلگردهای این کارخانه، انواع میلگردهای موجود در آن، محاسبه وزن میلگرد و نحوه استعلام قیمت و خرید آن از آهن اسپات. برای تجربه‌ی یک خرید مطمئن و بهینه، با ما همراه باشید.

درباره کارخانه فولاد آریا ذوب

کارخانه فولاد آریا ذوب از جمله صنایع فولادی تازه تاسیس در کشور است که از عمر آن کمتر از ۲۰ سال می‌گذرد. این شرکت، در منطقه صنعتی اشتهارد استان البرز واقع شده و ظرفیت تولید سالانه آن، چیزی در حدود ۳۵۰هزار تن است.
در این کارخانه، هر دو نوع میلگرد آجدار و میلگرد ساده تولید و عرضه می‌گردد؛ این در حالی است که فعالیت این گروه تنها با ۶۰ هزار تن ظرفیت، آن هم فقط در زمینه تولید میلگرد A2 در سایزهای ۱۶ و ۲۰ آغاز شد.

این کارخانه از دستگاه‌های مدرن، شمش فولاد مرغوب و همچنین استانداردهای لازم برای تولید میلگردهایش استفاده می‌کند؛ به همین علت پنج سال متوالی به عنوان کارآفرین برتر استانی از آن تقدیر شده و حدود ۴۰ درصد از سهم بازارهای داخلی، در اختیار محصولات این گروه صنعتی نامدار است.

درباره میلگرد آریا ذوب

میلگردهای شرکت آریا ذوب در سراسر ایران به دلیل کیفیت و مرغوبیت، مشهور هستند. این محصولات در انواع و سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه می‌توانید بیشتر درباره فرآورده‌های فولادی آریا ذوب اطلاعات کسب نمایید.

نحوه تولید

در فرآیند ساخت میلگردهای آریا ذوب شمش‌ها را وارد کوره کرده و آن‌ها را تا رسیدن به دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند.
در قدم بعدی، مرحله نورد شدن شروع می‌شود که طی آن، شمش‌ها برای گذراندن مرحله‌ای به نام «رافینگ» به سمت خط تولید هدایت می‌گردند. در مرحله رافینگ، شمش‌ها را از بین غلتک‌های نوردی رد می‌کنند تا شکل میلگرد به خود بگیرند.

در قسمت بعدی، آج‌های میلگرد را روی بدنه آن حک می‌کنند و علامت اختصاری شرکت نیز به محصول اضافه می‌شود(ARIA-CT). پس از تمامی این مراحل، میلگردها وارد مرحله برش می‌شوند و پس از خنک شدن، به ابعاد ۱۲ متری که معیار اصلی شاخه میلگرد برای محاسبه وزن است، تقسیم می‌شوند.

مواد اولیه

در تولید میلگردهای آریا ذوب از شمش‌های مرغوب و دست اول استفاده می‌شود؛ برخی میلگردها ممکن است از شمش‌هایی تولید شوند که از ذوب کردن آهن قراضه به وجود می‌آید، اما محصولات این شرکت از آلیاژ فولاد بسیار خوب و دارای کربن بالا ساخته می‌شوند، به همین علت بسیار مستحکم و شکل‌ناپذیر هستند.

مشخصات فنی

در تولید میلگردهای این کارخانه از استانداردهای ملی و بین‌المللی زیادی پیروی می‌شود، استاندارد ملی ۳۱۳۲ و استاندارد DIN آلمان مهم‌ترین مبنا برای تولید محصولات شرکت آریا ذوب اشتهارد هستند. میلگردهای موجود در کارخانه آریا ذوب به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب، مقاومت تسلیم، مقاومت کششی و استحکام نهایی بالایی دارند، به همین دلیل به خوبی می‌توانند سستی بتن در برابر نیروهای کششی وارده بر سازه را تحمل کنند.

با تمام این‌ها، جالب است بدانید که وزن نهایی این میلگردها نسبت به جدول اشتال سبک‌تر است و در عین مقاومت، به هیچ وجه به وزن سازه نخواهند افزود.

علامت اختصاری

برند سازی و داشتن علامت شخصی، اقدامی است که هر کارخانه‌ای برای شناساندن محصولات خود در بازار انجام می‌دهد. بر روی بدنه میلگردها به جز آج‌هایی که مختص نوع محصول هستند، اطلاعاتی از جمله سایز محصول، گرید آن و نوع آج‌ها نیز حک شده‌است.
در کنار تمامی این موارد، روی میلگردهای شرکت آریاذوب اشتهارد، علامت ARIA-CT نیز آورده شده که بیانگر نام شرکت و نوعی علامت اختصاری است.

راهنمای کامل علامت اختصاری حک شده روی میلگرد

نحوه توزیع

شرکت آریا ذوب میلگردهای خود را پس از تولید روانه انبار کرده و از آن‌جا تحویل مشتری می‌دهد. بارهای بسیار سنگین که نیاز به یک کامیون مستقل داشته باشند، توسط کامیون‌های خود این کارخانه حمل و به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

انواع میلگرد آریا ذوب

کارخانه آریا ذوب در ابتدای فعالیت خود تا حدود سه سال، تنها ظرفیت تولید میلگردهای ۱۶ و ۲۰ در گرید A2 یعنی آجدار مارپیچی را داشت، اما همین محصولات هم به خوبی توانستند در بازار جای خود را پیدا کنند؛ به همین دلیل این کارخانه با مدرن سازی دستگاه‌ها و افزایش توان تولیدی، به ساخت میلگردهای گرید A3 یا همان آج جناغی نیز پرداخت.

در حال حاضر میلگردهای آریا ذوب در دو نوع زیر در بازار موجود هستند:

1. میلگرد A2 آریا ذوب که تنها در سایز ۱۰ تولید و عرضه می‌گردد. این محصول دارای آج مارپیچی در جهت طول میلگرد است و ساده‌ترین نوع میلگرد به حساب می‌آید که در دسته نیمه سخت قرار دارد.
میلگردهای این گرید تنها در حالت گسست قابلیت خم شدن دارند و اگرچه تا حدودی جوش پذیر هستند، اما بهتر است از آن‌ها در عملیات جوشکاری استفاده نشود.

2. میلگرد A3 آریا ذوب که در سایزهای ۸ الی ۲۰ تولید می‌شود. این محصول دارای آج های هفتی شکل در جهت طول است و در دسته محصولات سخت قرار دارد. میلگردهای این دسته به هیچ وجه نباید تحت خمش قرار گیرند و اصلا برای جوشکاری مناسب نیستند.

 

محاسبه وزن میلگرد آریا ذوب

یکی از نکات مهم درباره میلگرد آریا ذوب، وزن آن است؛ این موضوع از دو جهت اهمیت دارد:

  • قیمت میلگردها بر اساس وزن یک شاخه دوازده متری تعیین می‌شود، بنابراین لازم است حتما وزن هر شاخه میلگرد در سایزهای مختلف بسیار مهم خواهدبود.
  • میلگردهای آریا ذوب در دسته وزنی سبک قرار می‌گیرند، به همین دلیل تعداد آن‌ها در یک بسته‌ی دو تنی عموما بیشتر از تعداد یک بسته با وزن مشابه از یک نوع میلگرد سنگین خواهدبود.

4 روش ساده‌ محاسبه وزن میلگرد

برای محاسبه وزن میلگردها روش‌های زیادی وجود دارد، از جمله اینکه از فرمول‌های خاص محاسبه وزن استفاده کنیم که بسیار زمان‌بر خواهند بود. این روش قدیمی، مختص زمانی بود که سایز میلگرد دقت کافی را نداشت و لازم بود برای محاسبه وزن، قطر یا شعاع و طول میلگرد اندازه‌گیری شود.

امروزه تمامی کارخانه‌ها از استانداردهای خاص پیروی می‌کنند و به همین دلیل وزن سایزهای مختلف میلگرد آریا ذوب، در یک جدول قابل بررسی است. در جدول زیر می‌توانید وزن این نوع میلگرد را ببینید و با جدول اشتال مقایسه کنید.

جدول وزن میلگردهای آریا ذوب

سایز ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸

۲۰

جدول اشتال

۷.۵

۱۰.۷ ۱۴.۵ ۱۸.۹ ۲۴ ۲۹.۷
وزن میلگرد آریا ذوب ۷ ۱۰.۵ ۱۳.۵ ۱۷.۵ ۲۱.۵

۲۷.۲

وزن میلگردهای آریاذوب در مقایسه با جدول اشتال

همانگونه که می‌بینید، محصولات این گروه صنعتی در مقایسه با جدول اشتال وزن کمتری دارند. جالب است بدانید که میلگردهای آریا ذوب پیش از تغییرات مدرن سازی کارخانه، در دسته وزنی سنگین قرار داشتند اما امروزه، کم وزن بودن جزو مزایای مهم این محصولات است.
اما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه چگونه از جدول اشتال میلگرد استفاده کنیم؟ به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

قیمت میلگرد آریا ذوب

میلگرد آریا ذوب در مقایسه با کیفیت و وزن سبکی که دارد، قیمت مناسبی نیز دارد؛ همین کیفیت و قیمت موجب شده‌است که طرفداران این محصول در بازار فولاد بسیار زیاد باشد.
اما همانطور که در جریان هستید، بازار فولاد بسیار متغیر و نوسان پذیر است و هر لحظه امکان تحول در قیمت‌ها وجود دارد، به همین دلیل استعلام قیمت لحظه‌ای میلگرد آریا ذوب پیش از خرید این محصول بسیار ضروری است.

برای آگاهی از قیمت این محصول می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

  • مراجعه به مغازه‌ها یا فروشگاه‌های بزرگ که کارشان عرضه محصولات فولادی است.
  • استفاده از بسترهای آنلاین مانند سایت آهن اسپات.

استفاده از روش دوم به این دلیل توصیه می‌شود که قیمت‌ها در این روش کاملا لحظه‌ای و تحت تاثیر نوسان بازار ثبت شده‌اند. همچنین، امکان مقایسه قیمت‌های مختلف برای شما فراهم خواهد بود. از سویی در آهن اسپات به راحتی می‌توانید از تغییرات بازار آگاهی یابید و با بهترین قیمت میلگرد آریا ذوب، آن را خریداری کنید.

خرید میلگرد آریا ذوب

برای خرید میلگرد آریا ذوب اشتهارد، روش‌های زیادی وجود دارد. اگر در استان البرز یا نواحی این استان هستید، بهترین راه خرید حضوری است که البته وقت شما را حداقل یک روز می‌گیرد. روش بعدی، خرید از واسطه‌ها مانند بورس، یا در نیازهای کوچک‌تر خرید از بازارهای فروش آهن و فولاد است، اما یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای خرید میلگرد آریا ذوب، مراجعه به سایت آهن اسپات و خرید آنلاین محصول مورد نظر است.

کارشناسان این سایت از راه‌های ارتباطی مختلف در خدمت شما هستند تا با ارائه اطلاعات لازم، شما را برای خریدی آسان و مطمئن هدایت کنند. آهن اسپات در راستای تسهیل فرایند مبادلات آهن آلات و محصولات فولادی، قیمت روز کارخانجات فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر می‌کند.