سرمایه‌گذاران و افراد فعال در صنعت ساخت‌وساز، باید توجه ویژه‌ای به نوسانات و قیمت‌های بروز انواع مصالح داشته باشند. آن‌ها باید به‌دقت بازار مصالح ساختمانی را مورد ارزیابی قرار دهند و از گزینه‌هایی با سودهی بیشتر و همچنین کیفیت بالا، برای ساخت‌وساز استفاده کنند.

حجم بالای استفاده از این پروفیل باعث شده که قیمت میلگرد یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت سازه باشد. بنابراین روند تغییرات قیمت میلگرد از اهمیت بالایی برای کسانی که در این حوزه فعال هستند، برخوردار است.
میلگرد یکی از اجزای مهم و تأثیرگذار در استحکام ساختمان است که مشاهده نمودار قیمت آن برای انجام خریدی مطمئن و سود بخش، بسیار مفید است، اما قبل از هرچیز باید میلگرد و انواع آن را بشناسیم. بنابراین در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، با ما همراه باشید.

آشنایی با میلگرد و مزایای آن

بسیاری از مهندسین و افراد فعال در زمینه ساختمان‌سازی، استفاده از میلگرد را برای بهینه‌سازی سازه‌های بتنی ضروری و مفید می‌دانند. در واقع میلگرد میله‌ای، فلزی است که تعداد زیادی از آن برای پشتیبانی از سازه، در ساختمان‌سازی به کار می‌رود و باعث ایجاد استحکام و مقاومت قابل‌ توجهی در پروژه نهایی خواهد شد.
وجود این استحکام برای مواردی از جمله ساختمان‌ها، جاده‌ها، پل‌ها و غیره امری بسیار مهم محسوب می‌شود و استفاده از میلگرد را در آن‌ها ضروری می‌کند.

استفاده از میلگرد در تمام سازه‌های بتنی ضروری نیست. در حقیقت در سازه‌های بتنی با عمق بیش از 5 اینچ، به کار بردن میلگرد می‌تواند به تقویت کل سازه کمک کند. به‌ طور کلی بتن فشرده از مقاومت بالایی برخوردار است که به‌عنوان مقاومت فشاری شناخته می‌شود آن‌ها می‌توانند وزنی حدود 4000 psi را تحمل کنند.

در نقطه مقابل مقاومت کششی بتن بسیار پایین و حدود 400 psi برآورد می‌شود. این موارد ممکن است باعث ایجاد ترک‌هایی در سازه بتنی شود. در واقع به کار بردن میلگرد می‌تواند مقاومت کششی بتن را افزایش دهد. درنتیجه زمانی که نیروهای وارد شده سعی در جداسازی لایه‌ها دارند، وجود میلگرد از ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از میلگرد 

استفاده از میلگرد در فرآیندهای ساخت‌وساز، مزایای زیادی دارد که در ادامه می‌توانید برخی از مهم‌ترین موارد آن ها را مشاهده کنید:

 • به کار بردن میلگرد در ساختمان‌ سازی نه‌ تنها سازه را تقویت می‌کند، بلکه از ایجاد ترک در سطح بتن نیز تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند. این موضوع می‌تواند در کاهش هزینه تعمیرات بسیار مؤثر باشد.
 • استفاده از میلگرد در ساختار سازه‌های بتنی به انسجام سازه کمک می‌کند و می‌تواند تا سالیان زیادی در حفظ ساختار و ظاهر سازه از نظر زیبایی‌شناسی مؤثر باشد.
 •  میلگردهایی بادوام و مقاومت زیاد، می‌توانند از تخریب و زیان به ساختمان‌ها و سازه‌ها در زمان وقوع عوامل آسیب‌زا جلوگیری کنند. همچنین به‌کارگیری آن‌ها می‌تواند در بهینه‌سازی ساختمان و افزایش امنیت ساکنین آن نقش مهمی داشته باشد.

قیمت انواع میلگرد

میلگرد‌های مختلفی هستند که شما می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. طبیعتاً هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. این موضوع ممکن است انتخاب را کمی سخت کند. از نمونه‌های اصلی و پرکاربرد میلگردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. میلگرد فولادی

این نمونه از میلگردها به مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارند و برای محیط‌هایی که در معرض واکنش‌های شیمایی قرار دارند. این میلگردها با توجه به ویژگی‌هایی منحصر به‌ فردشان، نسبت به سایر نمونه‌ها گران‌قیمت‌تر هستند؛ اما مقاومت و دوام آن‌ها ارزش سرمایه‌گذاری برای بهینه‌سازی بیشتر را دارد.

2. میلگرد اپوکسی

میلگردهای اپوکسی، مقاومت بیشتری نسبت به نمونه‌های فولادی دارند و به‌ عنوان یکی از بادوام‌ترین و گران‌ترین نمونه‌های میلگرد شناخته می‌شوند. این نوع میلگرد می‌تواند گزینه مناسبی برای محیط‌های آب‌شور و واکنش‌پذیر باشد.

3. میلگرد اروپایی

میلگردهای اروپایی عمدتاً از آلیاژ فولاد و منگنز ساخته می‌شوند و این فرآیند ضمن کاهش استحکام میلگرد، قیمت آن را نیز نسبت به نمونه‌های فولادی و مقاوم کاهش می‌دهد. از این‌ رو این نمونه از میلگردها برای استفاده در محیط‌هایی که احتمال وقوع حوادث طبیعی وجود دارد، نمونه مناسبی نیستند.

4. میلگرد گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه نیز از نمونه‌های مقاوم به خوردگی محسوب می‌شوند و دارای ساختاری سخت و بادوام‌ هستند. در واقع می‌توان گفت میزان آسیب‌پذیری در آن‌ها، بسیار کمتر از نمونه‌های اپوکسی است و مسلماً از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

5. میلگرد فایبرگلاس

این نمونه از میلگردها برای کاربردهای تخصصی طراحی شده‌اند و دارای ساختاری مدرن، سبک و در عین‌ حال مقاوم هستند. میلگردهای فایبرگلاس یکی از گران‌ترین نمونه‌های میلگرد هستند و معمولاً به‌عنوان آخرین گزینه و در صورتی‌ که سایر نمونه‌ها قابل‌استفاده نباشد، به کار می‌روند.

انواع میلگرد ازنظر ساختار و نمودار قیمت میلگرد

این نمونه از انواع میلگردها دارای سطحی صاف بوده و در قطرهای مختلفی از 6 میلی‌متر تا 50 میلی‌متر عرضه می‌شوند. این گروه در کاربردهایی مانند اتصالات انقباضی در جاده‌ها، روسازی‌ها، باندها و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این میلگردها به‌ طور رایج در پروژه‌های ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند و با برآمدگی و فرورفتگی‌هایی که دارند، می‌توانند باعث کاهش لغزش و افزایش تماس بیشتر بتن شوند و در نتیجه افزایش مقاومت در سازه را به دنبال خواهند داشت.
این نمونه از میلگردها نیز مشابه نمونه‌های ساده، در قطر 6 تا 50 میلی‌متر عرضه می‌شوند که این قطر با توجه به هسته میلگرد و بدون در نظر گرفتن ساختار جانبی اندازه‌گیری می‌شود.

میلگردهای داخلی و نمودار قیمت میلگرد

علاوه بر معیارهای بیان شده، میلگردهای تولید داخلی را می‌توان مطابق با استانداردهای زیر دسته‌بندی کرد.

 • میلگرد A1

این میلگردها دارای درصد کربن کم و انعطاف‌پذیری بالایی هستند. همچنین ساختار آن‌ها مشابه میلگردهای ساده است.

 • میلگرد A2

میلگردهای A2 نمونه‌ای از میلگردهای تغییر شکل یافته و دارای ساختاری آج‌دار و هم‌ جهت هستند.

 • میلگرد A3

این نمونه دارای انعطاف‌پذیری کم‌تری است و در سازه‌هایی که به مقاومت بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شود.

 • میلگرد A4

این میلگردها نیز جزء انواع تغییر شکل یافته محسوب می‌شوند و در ساختار خود دارای آج‌هایی در خلاف جهت یکدیگر هستند و بیشترین مقاومت را دارند.

برای آشنایی با روش‌های تشخیص سایز میلگرد به وبلاگ آهن اسپات مراجعه کنید.

مانند تمام مصالح ساختمانی و محصولات مختلف، برای خرید میلگرد نیز باید به نکات و ویژگی‌های مختلف توجه داشته باشید تا بهترین نمونه را متناسب به نیاز سازه به کار ببرید.

 • میلگرد موردنظر باید از انعطاف مناسبی برخوردار باشد و بتواند در شرایطی مانند بروز بلایای طبیعی، حین قرار گرفتن در معرض واکنش‌های شیمیایی و غیره، مقاومت مناسبی داشته باشد.
 • میلگرد مورد استفاده باید در دماهای بالا، به‌طور استاندارد عمل کرده و در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشد.
 • میلگرد ذوب‌ آهن اصفهان، نیشابور، فایکو پرشین، بنال و کویر کاشان از بهترین تولیدکننده‌های میلگرد در ایران هستند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد 

عوامل زیادی بر قیمت نهایی انواع میلگرد تأثیرگذار هستند که میتوان بر اساس این عوامل پیش بینی روند کاهشی یا افزایشی قیمت میلگرد را انجام داد. آگاه بودن از این عوامل، می‌تواند از جهت انتخاب نمونه مناسب از انواع میلگرد و تطابق بودجه و هزینه، برای شما مفید باشد:

1. جنس میلگرد

می‌توان گفت که اولین عامل مؤثر بر قیمت میلگرد، جنس مواد اولیه در فرآیند ساخت آن است. به‌ عنوان مثال، نمونه‌های میلگرد فولادی از رایج‌ترین نمونه‌های میلگرد هستند که قیمت آن‌ها بر اساس نوسانات قیمت فولاد تعیین می‌شود که بر اساس ارزهای جهانی به‌ صورت لحظه‌ای اعلام خواهد شد.

2. ویژگی‌های ساختاری

خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به‌ فرد هر نمونه از میلگردها نیز تأثیر مستقیمی بر قیمت نهایی آن‌ها دارد.
به‌عنوان مثال میلگردهای فولادی، مقاومت بیشتری نسبت به نمونه‌های اروپایی دارند و این به دلیل مقاومت و خواص ویژه‌ای مانند عدم واکنش با عوامل محیطی در میلگردهای فولادی است.

3. اندازه

میلگردها معمولاً بر اساس کیلوگرم عرضه می‌شوند که بسته به ضخامت و چگالی، می‌تواند دارای طول متفاوتی باشد. با این‌ حال به‌طور میانگین هر کیلوگرم میلگرد را می‌توان مطابق با 12 متر میلگرد در نظر گرفت.

4. بورس

شاخص بورس یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد است که براساس عملکرد هر کدام از صنایع و سطح عمومی قیمت سهام در شرکت‌های صنعتی تعیین می‌شود.
برای تعیین و تطبیق میزان بودجه با هزینه خرید مصالح، لازم است که به‌صورت روزانه و دقیق، قیمت نمونه‌های مختلف میلگرد را مورد بررسی قرار دهید. در این شرایط استفاده از نمودار قیمت میلگرد، می‌تواند راهی برای انجام معاملات سود بخش باشد.

نمودار قیمت میلگرد در واقع میزان قیمت میلگرد را در معاملات در بازه‌های زمانی مشخصی نمایش می‌دهد. این نمودارهای برای نشان دادن تفاوت قیمت میلگرد در دوره‌های مشخصی از زمان استفاده می‌شوند.
از آنجایی‌ که صحت و دقیق بودن قیمت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، لازم است مراجع معتبر را برای اطلاع از قیمت میلگردها مورد بررسی قرار دهید. آهن اسپات به‌ عنوان یکی از مراجع تخصصی در زمینه ارائه دقیق‌ترین و جدیدترین قیمت‌های میلگرد و تسهیل معاملات انواع آهن‌آلات فعالیت می کند.

نحوه خرید میلگرد از طریق بورس کالا 

کاربرد نمودار قیمت میلگرد

با استفاده از نمودار قیمت میلگرد، این امکان برای خریداران فراهم می‌شود که ضمن اطلاع از جدیدترین قیمت‌ها، تغییرات قیمت در زمان‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند. موارد دیگری از کاربرد نمودار قیمت میلگرد را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 • با استفاده از نمودار قیمت میلگرد، می‌توان از صعود یا نزول قیمت میلگرد در بازه‌های زمانی آگاه شده و درباره قیمت میلگرد در آینده پیش‌بینی کرد.
 • استفاده از نمودار قیمت میلگرد، می‌تواند برنامه‌ریزی و مدیریت ریسک را برای سرمایه‌گذاران و مدیران اجرایی تسهیل کند.
 • این نمودارها ازنظر بصری جذاب و قابل درک هستند و استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.
 • یک تحلیل گر و متخصص فنی، به‌ راحتی با نگاه کردن به نمودار قیمت میلگرد می‌تواند وضعیت بازار را تشخیص دهد.

نحوه بررسی قیمت و خرید میلگرد از آهن اسپات

آهن اسپات یکی از مراجع تخصصی در حوزه اطلاع‌ رسانی و تسهیل معاملات و مبادلات آهن‌آلات است که در ایران فعالیت می‌کند و همواره در تلاش است تا خدمات خود را با بالاترین سطح کیفی و بروزترین اطلاعات به کاربران ارائه دهد.

برای خرید و مشاهده جدیدترین قیمت‌های میلگرد، می‌توانید به آهن اسپات مراجعه کرده و پس از بررسی نمونه‌های مختلف در نمودار میلگرد، برترین تولیدکنندگان را برای انجام معامله و خرید این محصول انتخاب کنید. همچنین متخصصان و مشاوران آهن اسپات آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در زمینه فروش و قیمت انواع آهن‌آلات ازجمله انواع مختلف میلگرد هستند.