در پروژه‌های عمرانی اگر نیاز به تغییر کاربری سازه و یا مهار سازه با مقاومت بالا باشد، برای اتصال بتن قدیم به جدید و یا مقاوم‌سازی نیاز به کاشت میلگرد، آرماتور و یا بولت در بتن وجود دارد. یکی از راه‌های اتصال میلگرد به بتن برای مقاوم‌سازی و بهینه‌سازی سازه، چسب میلگرد است.
چسب میلگرد معمولا در پروژه‌های کاشت میلگرد استفاده می‌شود و سطح ایمنی را 200 تا 300 برابر افزایش می‌دهد.
در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، درباره چسب میلگرد و نحوه استفاده از این چسب صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با آهن اسپات همراه باشید.

چسب میلگرد و کاربرد آن

کاشت میلگرد، عملیاتی است که برای افزایش دوام و مقاومت بتن صورت می‌گیرد. در واقع امروزه یکی از پرکاربردترین کارها برای افزایش مقاومت سازه‌های بتنی، کاشت میلگرد است. از جمله شرایطی که مهندسین را مجبور می‌کند تا از این روش برای تقویت سازه‌های بتنی استفاده کنند می‌توان به تغییر مشخصات فنی و نقشه‌های طرح و اجرای سازه‌ها، تغییر کاربری و شرایط بهره‌برداری، ایجاد سهولت در اجرا و در دسترس بودن مصالح و تجهیزات اشاره کرد.

میلگرد با روکش اپوکسی در برابر خوردگی ناشی از نمک و آب که به اعضای بتنی نفوذ می‌کند، به ویژه در درزها و ترک‌ها مقاومت می‌کند. میلگرد پس از نصب نیاز به چسب‌های شیمیایی برای محکم کردن میله دارد تا بارها را از یک دال بتنی به دال دیگر منتقل کند.
سازندگان این چسب‌ها را با میلگرد فولادی بدون پوشش استاندارد آزمایش می‌کنند تا راهنمایی‌های کاربردی را در اختیار کاربران قرار دهند و داده‌هایی را در مورد مقاومت کششی میلگرد در بتن، که یک ویژگی کلیدی در طراحی اجزای پل بتنی است، به مهندسان بدهند.

کاربرد چسب میلگرد

استحکام کششی میلگرد چسبیده شیمیایی را می‌توان بسیار بیشتر از حد مشخص شده فرض کرد. چسب کاشت میلگرد ماده‌ای شیمیایی است که بر پایه رزین‌های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر تولید می‌شود. چسب کاشت میلگرد در بتن علاوه بر رزین‌های پلیمری که در ترکیبش وجود دارد، دارای افزودنی‌های بتن نیز است.
این افزودنی‌ها شامل مواد نرم‌کننده برای افزایش انعطاف‌پذیری چسب کاشت میلگرد و کاهش دمای تبدیل شیشه‌ای، پرکننده‌ها که انقباض چسب را در موقع گیرش و سخت شدن کاهش می‌دهد و خصوصیات مکانیکی آن را تقویت می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی چسب‌های کاشت میلگرد که به صورت عمومی باید در تمامی انواع مختلف این چسب‌ها وجود داشته باشد شامل ویسکوزیته مناسب در زمان اختلاط و نصب، زمان مصرف مناسب، زمان ژله‌ای شدن مناسب، مدت نگهداری مناسب، دانسیته و اشباع‌سازی قابل قبول است.

به طور کلی ویژگی‌های مقاومتی چسب کاشت میلگرد در مقابل بارهای استاتیکی، دینامیکی و شبه دینامیکی بسیار مهم است. همچنین این موضوع که عملکرد چسب‌ها در محیط‌های خورنده و اسیدی چگونه باشد تیز محل توجه است. از سایر کاربردهای چسب میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پر کردن شکاف‌های موجود در سقف، دیوار و کف
  • نصب صفحات فلزی روی سطوح عمودی
  • کاشت بولت و میلگرد روی سطوح عمودی و افقی

مزایای استفاده از چسب میلگرد

میلگرد یا میلگرد فولادی تقویت‌کننده معمولاً در ساخت و ساز ساختمان برای تقویت سازه‌های باربر استفاده می‌شود. یک میله فولادی آجدار یا خاردار در یک سوراخ از پیش حفاری شده در بتن، سنگ یا بستر دیگری قرار می‌گیرد که در آنجا با یک چسب استحکام بالا محکم می‌شود. از ویژگی‌های چسب میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سازگار با محیط زیست، ساخت و ساز ایمن و قابل اعتماد.
  • استحکام بالا، چسبندگی قوی، چقرمگی، معادل مواد از پیش تعبیه شده
  • مقاومت حرارتی خوب، بدون خزش در دمای محیط.
  • رزین اپوکسی اصلاح شده، ضد اسید، ضد قلیایی، ضد پیری، مقاوم در برابر UV.
  •  تیکسوتروپی خوب مخصوصاً برای انکراژ جانبی یا بالا.

2روش کاشت آرماتور با چسب‌ میلگرد

در روش کاشت آرماتور، چسب میلگرد با توجه به مواد اولیه و مهار، می‌تواند به اشکال گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرد:

1. مواد پایه سیمانی

در روش کاشت میله با استفاده از مواد پایه سیمانی، حفره‌ای به قطر 55  میلی متر بزرگ‌تر از قطر میلگرد ایجاد می‌کنند. حفره ایجاد شده بعد از تمیز کاری و عاری شدن از گرد و غبار به نسبت دو سوم از حجم حفره با ملات حاوی مواد منبسط شونده و روان ساز پر می‌شود. سپس آرماتور توسط جک به داخل حفره هدایت می‌شود.

2. مهار مکانیکی

در روش مهار مکانیکی حفره‌ای به قطر 2 میلی متر بزرگ‌تر از میلگرد ایجاد می‌شود و میلگرد همراه با مهار مکانیکی داخل حفره جای گذاری می‌شود. با چرخاندن پیچ آرماتور پره‌های انتهای آن باز شده و به دیواره حفره می‌چسبند.
هرچند این پره‌ها می‌توانند موجب خرد شدن دیوار شوند ولی به هر حال در کارهای استاتیکی جزء روش‌های کاشت بولت و کاشت آرماتور بسیار عالی هستند.
این میلگردها بنا بر مقاومت و قطرشان دارای مقاومت کششی و برشی مخصوص هستند که کارخانه سازنده به خریداران ارائه در طراحی تعداد و عمق کاشت میلگرد موثر می‌باشد.

نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

در این قسمت نحوه استفاده چسب کاشت میلگرد را در 12 مرحله شرح می‌دهیم.

مرحله 1 از نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

سوراخی 1/16 تا 1/4 اینچ بزرگ‌تر از قطر میله رزوه‌ دار یا نرده‌ای که تنظیم می‌کنید دریل کنید.

نکته:
عمق سوراخ باید حداقل 4 و 1/2 برابر قطر پیچ باشد (یک میله رزوه ای 1/2 اینچی به عمق سوراخ 2 1/4 اینچ نیاز دارد).

توجه:
برای کاربردهای سنگین که تحت بارهای سنگین یا ارتعاش هستند، توصیه می‌شود که عمق سوراخ حداقل 9 برابر قطر میله آج‌دار افزایش یابد (یک میله آج‌دار 1/2 اینچی به عمق نیاز دارد. از 4 1/2 اینچ).

مرحله 2 از نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

گرد و غبار را با استفاده از قوطی‌های هوای فشرده از پایین سوراخ خارج کنید.

مرحله 3 از نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

با استفاده از یک برس نایلونی، زباله‌های باقی‌مانده را از سوراخ خارج کنید. هنگامی که بوش از سوراخ خارج می‌شود، یک چهارم دور بچرخانید. از هوای فشرده برای پاک کردن گرد و غبار باقی‌مانده پس از مسواک زدن استفاده کنید.

مرحله 4 از نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

کارتریج اپوکسی لنگر را داخل تفنگ درزگیر قرار دهید.

نکته: به دلیل نیروی قابل توجهی که برای پخش دو قسمت اپوکسی از طریق نازل استاتیک میکسر لازم است، به شدت توصیه می‌شود که از یک تفنگ پخش کننده با کیفیت بالا و با استحکام بالا استفاده شود.

مرحله 5 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

درپوش پلاستیکی را از نوک کارتریج بردارید.

مرحله 6 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

مقدار کمی اپوکسی را در یک ظرف یکبار مصرف بریزید تا زمانی که مواد سیاه و سفید جریان یکنواختی داشته باشند.

مرحله 7 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

نازل استاتیک میکسر را روی کارتریج وصل کنید و مقدار کافی اپوکسی را در ظرف یکبار مصرف بریزید تا زمانی که رنگ خاکستری ثابت و بدون رگه به ​​دست آید.

مرحله 8 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

نوک نازل توزیع کننده را در پایین سوراخ قرار دهید و سوراخ را تقریباً 5/8 پر کنید در حالی که به آرامی نازل را بیرون می آورید.

مرحله 9 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

میله یا میلگرد آجدار را در حالی که در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید به پایین سوراخ وارد کنید.

مرحله 10 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

اپوکسی اضافی را با یک چاقوی بتونه یا تکه مقوا از اطراف سوراخ خارج کنید.

مرحله 11 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

لنگر را بدون مزاحمت رها کنید تا زمان درمان سپری شود.

مرحله 12 نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

نازل استاتیک میکسر را بردارید و دور بیندازید و درپوش کارتریج را قرار دهید.

خرید میلگرد ارزان و باکیفیت از آهن اسپات

قیمت میلگرد و دیگر آهن آلات در سراسر دنیا، همواره به عواملی‌ مانند نوسانات نرخ ارز، کاهش و افزایش قیمت سنگ آهن، نرخ کرایه حمل و نقل، حوادث سیاسی و ناهماهنگی میزان عرضه و تقاضا بستگی دارند. به همین خاطر چک کردن روزانه قیمت محصولات فولادی اهمیت دارد.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آرماتور فولادی و میلگرد، همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه، فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.

در پلتفرم آهن اسپات لیستی از کارخانه‌های معتبر کشور در زمینه تولید آرماتور فولادی قرار داده شده است‌. شما با کلیک بر روی هر کدام از این کارخانه‌ها مثل کارخانه ذوب آهن اصفهان، فایکو ساری و… می‌توانید از قیمت و کیفیت محصولات مطلع شوید و پس از انتخاب میلگرد مورد نیاز با راحتی آن‌ها را سفارش دهید.