ورق پانچ استیل شکلی از ورق فلزی است که برای ایجاد طرحی از سوراخ‌ها با دستگاه، پانچ می‌شود. ورق پانچ استیل برای اولین بار حدود 150 سال پیش برای صنعت معدن به عنوان وسیله‌ای برای فیلتر زغال سنگ ساخته شد.
در ابتدا، فرآیند سوراخ کردن ناکارآمد بود و با نیروی انسانی کارگر به شکل دستی صورت می‌گرفت. با گذشت زمان، این فرآیند با استفاده از ماشین آلات با استفاده از سوزن‌های پانچ که در الگوهای خاصی چیده شده‌اند، بهبود یافته است. در واقع همان ورق ساده است که توسط دستگاه‌های مختلفی مثل سی ان سی, پرس و یا لیزر به شکل مشبک و یا سوراخ شده در می‌آید. ورق‌های پانچ انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

 1. ورق پانچ استیل
 2. ورق پانچ سیاه
 3. ورق پانچ گالوانیزه
 4. و…

تاریخچه ورق پانچ استیل

فلزات سوراخ‌دار به عنوان عناصر تزئینی و هنری در منازل مسکونی، کاخ‌ها، ادارات دولتی و غیره سابقه طولانی دارند. ورق پانچ استیل نیز در جوامع دوران باستان برای کاربردهای مختلف، از علامت‌گذاری سکه گرفته تا فیلتراسیون استفاده می‌شد. آن‌ها تا زمانی که فلزات شناخته شده بودند وجود داشته‌اند.

قبل از آن، فرهنگ‌های مختلف باستانی از مواد سوراخ‌دار دیگری برای اهداف خود استفاده می‌کردند. سوراخ‌های فلزی در دنیای باستان زمانی که نبرد تن به تن و استفاده از فلز تلاقی می‌کردند، واقعاً اوج گرفت. هنگامی که این اتفاق افتاد، فرهنگ‌هایی مانند تمدن سومری شروع به ساخت کلاه ایمنی با سوراخ‌های متراکم کردند. ورق پانچ استیل متعاقباً برای سایر لوازم جانبی جنگی، مانند زره صفحه سوراخ دار قرون وسطایی مورد استفاده قرار گرفت.
در حالی که سوراخ کردن فلز یک سرویس گسترده بود، برای سال‌ها کاری غیر دقیق و زمان‌بر بود. همه این‌ها در حدود سال 1615، زمانی که کارخانه نورد صنعتی به صنعتگران معرفی شد، شروع به تغییر کرد. این به آن‌ها اجازه داد تا شروع به ساخت و استفاده از ورق فلزی صنعتی کنند که از نظر ضخامت، طول و عرض مواد یکنواخت‌تر از هر چیزی بود که قبلاً با آن کار کرده بودند. با استفاده از این رسانه جدید، آن‌ها توانستند تکنیک‌ها و فرآیندهای مدرن‌تری برای سوراخ کردن فلزات مانند تاشو، برش و شکل دهی ایجاد کنند.

بزرگ‌ترین تغییرات چند صد سال بعد، در طول انقلاب صنعتی رخ داد. در این زمان، فلزات سوراخ‌دار برای یک کاربرد جدید محبوب شده بودند: صفحه‌های فلزی سوراخ‌دار برای الک و جداسازی زغال سنگ. این کاربرد صنعتی مستلزم آن بود که صفحه نمایش‌ها با سرعت بالاتر و دوام بیشتری ساخته شوند. پس از تلاش برای یافتن راهی برای ایجاد صفحه نمایش های سوراخ دار به لحاظ اقتصادی و کارآمد، یک بومی میشیگان پرس پانچ فلز را در حدود سال 1876 توسعه داد.

این دستگاه به او اجازه می‌داد چندین سوراخ در فلز ضخیمی که استفاده می‌کرد به طور هم زمان ایجاد کند؛ از این مدل اولیه، پانچ سوراخ‌دار مدرن پدیدار می‌شود. سپس، در دهه 1880 در انگلستان، مهندسان نحوه گسترش فلز را تعیین کردند که با ارائه روشی بدون ضایعات سوراخ کردن، صنعت را توسعه داد.

در طول قرن بیستم، با ادامه شکل‌گیری و گسترش فناوری‌ها، تولیدکنندگان توانستند محصولات فلزی سوراخ‌دار پیچیده‌تر و منحصربه‌فردی بسازند. آن‌ها به ماشین‌های جدید فرآیند ورق پانچ استیل مانند پرس‌های سفارشی، غلتک‌های سوراخ‌دار دوار و سوراخ‌کاری لیزری متکی بودند.
امروزه سوراخ کاری فلزی از همیشه سازگارتر و کارآمدتر است. این صنعت به طور باورنکردنی سودآور شده است و به کاربردهای قرن بیست و یکم از اثرات زیست محیطی گرفته تا هوافضا پیشرفته کمک می‌کند. براب مطالعه مقاله راهنمای کامل خمکاری و برشکاری ورق پانچ، به وبلاگ آهن اسپات مراجعه کنید.

کاربردهای ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل در معماری معاصر و دکوراسیون جایگاه والایی دارد. همچنین از این ورق می‌توان در راستای اهداف زیر استفاده کرد:

 • محافظت در برابر شرایط جوی گوناگون

ورق‌های فلزی سوراخ دار در تامین جریان هوا و سایه اتاق‌ها بسیار عالی هستند و اغلب به عنوان محافظ در برابر آفتاب در اتاق‌هایی که نیاز به تهویه دارند استفاده می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد که آن‌ها یک عنصر طراحی هستند، ماهیت نفوذپذیر آن‌ها اجازه حرکت آزادانه هوا را می‌دهد و در نتیجه صرفه جویی قابل توجهی در انرژی در گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع می‌شود.

 • کاهش نویز و آلودگی صوتی

ورق‌های فلزی سوراخ دار اغلب برای دیوارهای کاهش صدا و سیستم‌های سقف استفاده می‌شود. در محیط‌های پر سر و صدا، آن‌ها می‌توانند اثرات نامطلوب صدا را بر سلامت کارگران محدود کنند.

 • پانل‌های غربال‌گری نرده

ورق‌های فلزی سوراخ دار در پانل‌های بالکن، راه پله و صفحه نرده استفاده می‌شود. آن‌ها محافظت مقاوم در برابر آب و هوا را همراه با طراحی جذاب ارائه می‌دهند.

 • صنایع مختلف

غذا و نوشیدنی:

برای خشک‌کن‌های تخلیه، مخازن شراب، مزارع ماهی، ماشین‌های مرتب‌ سازی، پرس میوه و سبزیجات و سینی‌های پخت استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی و انرژی: برای فیلترها، تصفیه کننده‌های گاز، قفس‌های معدن، شست و شوی زغال سنگ، صفحات جداکننده باتری و سانتریفیوژها استفاده می‌شود.

خودرو:

برای فیلترهای روغن، مشبک‌های رادیاتور، تابلوهای راه اندازی، تهویه موتور و صدا خفه کن موتور سیکلت استفاده می‌شود.

توسعه مواد:

برای صفحات کوره بلند، چاپگرهای پارچه و کارخانه‌های نمدی، صفحات دوغاب سیمان و تقویت شیشه استفاده می‌شود. فلزات سوراخ‌ دار در برنامه‌های تولید طراحی داخلی و خارجی (هم کاربردی و هم تزئینی) استفاده می‌شود.

سایر صنایع :

صنایعی که از فلزات سوراخ دار استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • فیلتراسیون
 • عایق
 • امنیت و مانع
 • ساخت و ساز
 • مبلمان
 • آکوستیک
 • توسعه مواد
 • مهندسی خودرو
 • مواد شیمیایی و انرژی
 • خدمات غذایی
 • مدیریت زباله
 • مهندسی خودرو

ارائه دهندگان ورق پانچ استیل درخواست‌هایی برای طیف گسترده‌ای از محصولات ورق فلزی سوراخ دار دریافت می‌کنند. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از:

پانل‌ها، فیلترها، صافی‌ها، سبدهای مش سیمی، لوله‌ها، درج لوله‌ها، سطل‌های زباله، دریچه‌های هوا، پوشش بلندگوها، صفحه‌های محدودیت دسترسی، وسایل روشنایی و مبلمان پاسیو.

ارائه دهندگان خدمات در صنایع مختلفی که به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهند، محصولات عمیق تر و پیچیده‌تری ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، در مواد غذایی و آشامیدنی، سازندگان ورق پانچ استیل محصولاتی مانند کندوهای ساخت انسان، صفحات ماهی، صفحات مخمر شراب، صفحات تهویه سیلو، صفحات قالب پنیر، خشک کن‌های دانه و صافی‌های مشبک فلزی سوراخ دار را تولید می‌کنند. در همین حال، در آکوستیک، ورق پانچ استیل رایج شامل پوشش محافظ، جاذب صدا و پخش کننده جریان هوا است.

مواد تشکیل دهنده ورق مشبک

ورق پانچ استیل ممکن است از تعدادی فلز ساخته شوند. تصمیم گیری که عمدتاً توسط الزامات کاربردی مانند مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر فرسایش، سختی و غیره تعیین می‌شود. فلزات و آلیاژهایی که معمولا سوراخ می‌شوند عبارتند از مس، روی، فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، برنج، تیتانیوم و غیره.

 مس

مس سوراخ‌های فلزی گسترده‌ای را ارائه می‌دهد مزایای متنوع اولاً، رسانای عالی هم برای الکتریسیته و هم گرما است. دوم، مقاوم در برابر زنگ زدگی و در طیف وسیعی از دماها موثر است.
در نهایت، یک رنگ مایل به قرمز دوست داشتنی دارد که آن را به کاربردهای تزئینی می‌رساند. به دلیل تطبیق پذیری، مس سوراخ دار برای کاربردهای متنوعی مانند محافظ، لوله و طراحی بیرونی و داخلی راه اندازی می‌شود.

 فلز روی

روی فلزی نسبتاً ارزان است که در برابر خوردگی شیمیایی و برخی اسیدها مقاوم است. علاوه بر این، به خوبی برای جوش کاری مناسب است. به ویژه هنگامی که برای اهداف فیلتراسیون سوراخ می‌شود موثر است.

فولاد کربن

فولاد کربنی که به عنوان فولاد ملایم نیز شناخته می‌شود، یک ماده بادوام با مقاومت در برابر خوردگی زیاد است. به طور کلی در روکش‌های گالوانیزه ساده، نورد سرد و گالوانیزه گرم موجود است.
فولاد کربن سوراخ دار برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای فلزی سوراخ دار محبوب است. این موارد عبارتند از: درام ماشین لباسشویی، درام ماشین ظرفشویی، مبلمان پیاده رو، توری ماشین، پایه‌های نمایش و لوازم مغازه.

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ سوراخ شده، مانند تمام فولادهای ضد زنگ، سبک، بادوام، ضد باکتری، مقاوم در برابر زنگ زدگی و مقاوم در برابر خوردگی است. در 15 درجه مختلف موجود است و تقریباً در هر صنعتی چیزی برای ارائه دارد. فولاد ضد زنگ سوراخ دار به ویژه در صنایع داروسازی، بهداشت و درمان و صنایع غذایی و نوشیدنی مفید است، زیرا استریل نگه داشتن آن‌ها آسان است.

آلومینیوم

ارائه دهندگان خدمات به دلیل دوام، مقاومت در برابر زنگ زدگی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام به آلومینیوم روی می‌آورند.
ورق پانچ استیل آلومینیومی برای استفاده در کاربردهایی مانند راه‌پله‌ها و نرده‌ها، پارتیشن‌های تزئینی، تعمیرات اداری، مشبک‌های ماشین، میکروفون‌های خازنی MEMS (سیستم‌های میکرو الکترومکانیکی)، پایه‌های نمایش، طراحی‌های داخلی و پانل‌های دیواری محبوب است.

برنج

برنج یکی دیگر از فلزات زیبایی شناسی است. این آلیاژ براق و طلایی است که عمدتاً از مس و روی ساخته شده است. برنج علاوه بر جذابیت، رسانای حرارتی، رسانای الکتریکی و مقاوم در برابر کدر شدن است. هنگامی که با آلومینیوم آلیاژ می‌شود، در برابر خوردگی مقاوم‌تر می‌شود. روی هم رفته، برنج سوراخ دار برای کاربردهای الکترونیک، تهویه مطبوع، معماری و طراحی داخلی محبوب است.

تیتانیوم

تیتانیوم سوراخ‌دار قوی‌ترین فلزی است که برای بیشتر سوراخ‌کننده‌های فلزی موجود است. با این حال، 40٪ سبک تر از فولاد است. همچنین در برابر خوردگی کاملاً مقاوم است. به همین دلایل، ماده‌ای عالی برای تولید محصولات ورزشی سوراخ دار و محصولات هوا فضا و همچنین محصولات مرتبط با: پروتز، نمک زدایی، سخت افزار دریایی، پردازش شیمیایی، قطعات شیر ​​و پمپ و تجهیزات تولید برق است.

طرح ورق پانچ استیل

برای ارائه موثرترین خدمات ورق پانچ استیل؛ سازندگان فاکتورهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. اول، آن‌ها به این فکر می‌کنند که کدام الگو (های) فلزی سوراخ شده ممکن است برای کاربرد شما بهترین باشد. به عنوان مثال، در صورت طراحی برای یک برنامه صوتی، سازندگان شفافیت صدا را در نظر می‌گیرند. اگر به دنبال شفافیت صدای بالا هستید، ارائه‌دهنده ورق پانچ استیل شما مجموعه‌ای از سوراخ‌ها را با فضای باز بزرگ طراحی می‌کند.

به همین ترتیب، اگر به دنبال شفافیت صدای کم هستید، آن‌ها سوراخ‌هایی را در یک ناحیه باز کوچک‌تر طراحی می‌کنند. موارد دیگری که آن‌ها هنگام طراحی و یا سفارشی سازی محصولات فلزی سوراخ دار در نظر می‌گیرند عبارتند از: محدودیت‌های فضا، استانداردها و مقررات ایمنی، استانداردهای صنعتی و محدودیت‌های زمانی.

انواع مدل‌های ورق پانچ استیل

سوراخ کردن ورق فلز با استفاده از دو روش احتمالی بسته به تکرار، پیچیدگی و طراحی کلی الگوهای سوراخ انجام می‌شود. سوراخ‌های ساده ممکن است با استفاده از یک پرس پانچ استاندارد ساخته شوند، که یک پرس بزرگ است که حاوی هر الگوی سوراخی است که سازنده نیاز دارد. برای دستیابی به سوراخ مورد نظر، ورق فلز به سادگی از طریق پرس تغذیه می‌شود، که آن را منگنه می‌کند.

برای طرح‌های سوراخ کاری پیچیده‌تر، مانند پانل‌های تزئینی که از اشکال غیر تکراری زیادی استفاده می‌کنند، سازندگان از پرس پانچ محور XY استفاده می‌کنند. این پرس معمولا CNC کنترل می‌شود، بنابراین دقت و صحت را تضمین می‌کند. ورق‌های پانچ با توجه به دستگاه‌های مورد استفاده می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد.

پرس پانچ عریض

پرس‌های پانچ عریض سوراخ کاری سریع و ارزان را ارائه می‌دهند. آن‌ها دارای یک قالب و یک یا چند ردیف پانچ هستند که هنگام حرکت در دستگاه به صفحه فلزی برخورد می‌کنند. با هر ضربه، تمام عرض صفحه را مشت می‌کند. تولید کنندگان می‌توانند الگوهای ردیف قالب و پانچ را به منظور ایجاد محصولات فلزی سوراخ دار سفارشی تغییر دهند. از آنجایی که دستگاه بسیار سریع کار می‌کند، به راحتی می‌توان عیوب استرس را در قسمت سوراخ شده پیدا کرد.
برای رفع این مشکل، سوراخ‌کننده‌های فلزی اغلب از تراز استفاده می‌کنند. این خطاهای استرس را با صاف کردن آن حذف می‌کند بشقاب‌ها اشکال اصلی این روش سوراخ کاری این است که هزینه ابزارآلات بالایی دارد.

پرس پانچ محور XY

برای سوراخ کردن با استفاده از پرس XY، ورق فلز به دستگاه محکم می‌شود و به آرامی در زیر یک تا چند قوچ پانچ تک شکل ثابت حرکت می‌کند، که در حین حرکت در جهت طراحی سوراخ، یک الگوی سوراخ دار دقیق روی فلز ایجاد می‌کند. این فرآیند طولانی است، اما صبر و شکیبایی کارگر فلز را با ورق‌های سوراخ دار پیچیده، دقیق و تزئینی و پانل‌های فلزی سوراخ دار پاداش می‌دهد.

اگرچه هر دو روش پانچ دستی و CNC مزایای خود را دارند، پانچ CNC به دلیل هزینه کمتر نیروی کار، سرعت تولید بالاتر و تکرارپذیری بیشتر فرآیند ترجیح داده می‌شود. علاوه بر این، با استفاده از تجهیزات CNC، ایجاد برنامه نویسی سفارشی آسان است.

دستگاه نیبلینگ اتوماتیک

دستگاه‌های نیبلینگ اتوماتیک کاملاً شبیه پرس‌های مقطعی هستند، زیرا در هر زمان فقط بر روی یک بخش از صفحه کار می‌کنند. با این حال، برخلاف پرس‌های مقطعی، تولید آن‌ها، از جمله تغییرات ابزار سوراخ، خودکار است. آن‌ها با نوک زدن خطوط سوراخ ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های نوک‌زن خودکار سوراخ‌کاری مقرون‌ به‌ صرفه و پوشش بیرونی خوب را ارائه می‌کنند.
مانند همه تجهیزات سوراخ کننده، آنها می‌توانند ویژگی‌های سفارشی مربوط به: نسبت استحکام به وزن، سطح باز، قطر سوراخ (اندازه گیری شده بر حسب میلی متر) و اندازه سوراخ (اندازه‌گیری شده در میلی متر) ایجاد کنند.

نحوه تولید ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل، صفحه سوراخ داری است که معمولا از فولاد ضد زنگ، فولاد نورد سرد، آلومینیوم و غیره ساخته می‌شود. فرآیند تولید سوراخ کردن فلز با ورق فلز شروع می‌شود. ورق فلزی نازک و مسطح است و می‌توان آن را به اشکال مختلف برش داد و خم کرد. در آمریکای شمالی، ضخامت ورق فلزی بر حسب گیج مشخص می‌شود. هرچه عدد گیج بزرگ‌تر باشد، فلز نازک‌تر است. در سایر نقاط جهان، ضخامت ورق فلز به سادگی بر حسب میلی متر اندازه گیری می‌شود.

در رایج‌ترین روش سوراخ کردن فلز، از غلتک سوراخ دار دوار استفاده می‌کند. این یک استوانه بزرگ با سوزن‌های تیز و نوک تیز در بیرون برای سوراخ کردن فلز است. همان طور که ورق فلز در سراسر غلتک سوراخ اجرا می‌شود، می‌چرخد ​​و به طور مداوم سوراخ‌هایی را در ورق عبوری ایجاد می‌کند. سوزن‌های روی غلتک، که می‌توانند انواع مختلفی از سوراخ‌ها را ایجاد کنند، گاهی اوقات گرم می‌شوند تا همزمان فلز ذوب شود که حلقه‌ای تقویت‌شده در اطراف سوراخ ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از روش‌های متداول سوراخ‌کردن “مرگ و پانچ” است. در طی این فرآیند، یک ورق با سوزن به طور مکرر بر روی فلز عبوری فشار داده می‌شود که سوراخ‌هایی را در ورق ایجاد می‌کند. سپس قطعات باقی مانده از پانچ بریده شده و سطح صاف می‌شود. روش دای و پانچ بسیار کارآمد است و می‌تواند سطح بزرگی از ورق را خیلی سریع سوراخ کند.

تغییرات و فرآیندهای ساخت ورق پانچ استیل

1. انبساط فلزی

انبساط فلزی فرآیندی است که با برش یا کشش آن‌ها در قالبی شکل، فلزی با الگوهای سوراخ ایجاد می‌کند. فلزات منبسط شده به دلیل اینکه ضایعات کمی ایجاد می‌کنند و ارزان هستند، مطلوب هستند.
به عبارت دیگر، آن‌ها در اطراف پایدار هستند. آن‌ها را می‌توان برای بسیاری از کاربردهای مشابه فلزات سوراخ دار استفاده کرد، از جمله: فیلتراسیون، محصور کردن، پشتیبانی سازه، تزئین و تقویت. با این حال، انبساط فلزی نمی‌تواند سوراخ‌هایی به اندازه سوراخ شدن فلز ایجاد کند.

2. پرفوراسیون لیزری

پرفوراسیون لیزری یک تکنیک مدرن سوراخ کردن است. همان طور که از نام آن مشخص است، شامل استفاده از لیزر است. فناوری لیزر دقت فوق‌العاده‌ای را بدون استرس، ثبات بالا و تقریباً امکانات بی‌پایانی ارائه می‌دهد. با این حال، فرآیند نسبتاً گران است. بنابراین، بهتر است برای مهم‌ترین و دقیق‌ترین برنامه‌ها رزرو شود.

3. نورد سوراخ دار دوار

این فرآیند سوراخ کاری جایگزین به دلیل کارایی و مقرون به صرفه بودن شناخته شده است. از یک غلتک سوراخ‌ دار دوار استفاده می‌کند که یک استوانه بزرگ است که با نوک تیز و نوک تیز پوشانده شده است. همان طور که ورق‌های فلزی در سراسر غلتک حرکت می‌کنند، سوزن‌ها سوراخ‌هایی با قطرهای متفاوت را در آن‌ها سوراخ می‌کنند.
گاهی اوقات، برای تقویت سوراخ‌ها، سازندگان سوزن‌ها را گرم می‌کنند. این باعث ذوب شدن فلز و تشکیل یک حلقه توخالی در اطراف سوراخ سوزن می‌شود. برای سفارشی کردن اندازه و الگوی سوراخ‌ها، سازندگان سوزن‌ها را عوض می‌کنند.

 4. سوراخ کردن قالب و پانچ

آخرین تغییر، سوراخ کردن قالب و پانچ است. در طی این روش، سازندگان ورق‌های فلزی را بین قالب و پرس قرار می‌دهند. دومی ورق را به داخل قالب هل می‌دهد که آن را مشت می‌کند. پرس ممکن است به صورت هیدرولیکی یا مکانیکی هدایت شود. این فرآیند به برش برای حذف مواد باقی مانده و صاف کردن سطح پس از پانچ نیاز دارد.

مزایای ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل مزایای زیادی را به صورت مستقل  ارائه می‌دهد. اول، ورق پانچ استیل به طور کلی سبک و آسان برای حمل و نقل و جابجایی هستند. دوم، آن‌ها فوق العاده همه کاره هستند، بیشتر از رقبایی مانند فلز منبسط شده. به همین ترتیب، آن‌ها را می‌توان با دقت بی‌نظیر تولید کرد. علاوه بر این، آن‌ها بسیار کاربردی هستند و دارای استحکام و یکپارچگی ساختاری باورنکردنی هستند.

آن‌ها همچنین از جهات مختلفی پایدار هستند. به عنوان مثال، از قطعات ورق پانچ استیل قدیمی، ضایعات و فلزات باقی مانده از تولید را می‌توان بازیافت و بازسازی کرد. همچنین، برخلاف سایرین، ورق فلزی سوراخ دار آکوستیک قدیمی را می‌توان بدون آسیب به خواص جذبی تجهیزات صوتی تمیز و بازسازی کرد. آن‌ها علاوه بر این، صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی در صنعت معماری ایجاد می‌کنند. هنگامی که در نمای ساختمان ادغام می‌شوند، تا 25 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند.

استعلام قیمت ورق پانچ استیل و خرید در آهن اسپات

همانطور که می‌دانید، بازار مملو از تولیدکنندگان انواع ورق‌ فلزی سوراخ یا ورق پانچ است که این مورد می‌تواند تشخیص ورق باکیفیت و مناسب را بسیار سخت کند، اما راه حل چیست؟

آهن اسپات، یک پلتفرم آنلاین مشاهده قیمت انواع محصولات فلزی است که به شما در انتخاب بهتر محصول کمک می‌کند. شما با کمک جداول قیمتی آهن اسپات که به صورت روزانه آپدیت می‌شود، می‌توانید تولیدکننده‌های ورق پانچ استیل را مشاهده کرده و با مطالعه ویژگی‌های هر تولید کننده، بهترین گزینه را انتخاب کنید. براساس نیاز خود و محل کاربرد می‌توانید از محصولات موجود در سایت آهن اسپات استفاده کنید.