یکی از عناصر اصلی در صنعت ساختمان سازی، خرید تیرآهن نرمال، مرغوب و با کیفیت است. تیرآهن‌ها طبق استانداردهای خاصی تولید و روانه‌ بازار فولاد می‌شوند.
این محصولات ازنظر شکل ظاهری به دودسته تیرآهن I و تیرآهن H تقسیم می‌شوند. تیرآهن معمولی بر اساس استانداردهایی اروپایی ساخته می‌شوند و در دسته محصولات I جای دارند.

پرمصرف‌ترین تیرآهن‌های معمولی، تیرآهنی است که با ابعاد 12 متری تولید شده باشد، اما گاهی اوقات بسیاری از صنعتگران نیاز به استفاده از تیرآهن در اندازه‌های دیگری دارند. به تیرآهن‌هایی که در اندازه‌های کمتر از 12 متر برش زده می‌شوند، تیرآهن نرمال می‌گویند. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به معرفی انواع تیرآهن معمولی مرغوب و نحوه خرید تیرآهن خواهیم پرداخت.

 تیر آهن نرمال (معمولی) چیست؟

به شاخه‌های تیرآهن زیر 12، تیرآهن نرمال و به شاخه‌های 12 متری به بالا، تیرآهن فابریک گفته می‌‌شود. تیرآهن از جمله مقاطع فولادی پرکاربرد و پراستفاده در حوزه ساخت و ساز و ساختمان سازی به شمار می‌آید. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که تیر آهن‌های نرمال در گروه فولادهای ساختمانی پرمصرف و کاربردی در سازه‌ها و پروژه‌های مختلف محسوب می‌شوند.

این محصول به عنوان نمونه‌ای از مصالح فلزی مخصوص ساختمان سازی، برای مقاوم سازی و ایمن کردن اسکلت سازه در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، آهن و تیر آهن در زمره پروفیل‌های ساختمانی طبقه بندی می‌شوند. این مقاطع فولادی متناسب با کاربرد و نحوه استفاده از آن‌ها در ابعاد استانداردهای خاصی تولید می‌گردند.
لازم به ذکر است که تیر آهن برای ساخت و برپایی سازه و بنا، نقش محوری و برجسته ای را ایفا می‌‌نماید. نقش تیرآهن در ساختمان مشابه نقش اسکلت و استخوان بندی در بدن انسان است. این مدل از سازه‌های فلزی به علت شعاع کاری گسترده و وسیع خود، متناسب با استاندارد مختلف و گوناگون ساخته و به بازار عرضه می‌شوند.

ارتفاع تولیدی این محصولات غالبا در محدوده 6 الی 14 متر در نوسان می‌باشد. همچنین، مقاومت کششی و مقطع، تفاوت عمده میان استاندارد مقاطع فولادی را شامل می‌شود. به طور معمول، استاندارد IPE،INP و  IPB از جمله استانداردهای رایج و متداول برای ساخت و تولید این محصولات به شمار می‌روند.
در حال حاضر کارخانه‌ها و تولید کننده‌های مختلفی در گوشه و کنار کشور به تولید و ساخت مقاطع فولادی و مصالح فلزی مشغول می‌باشند. کارخانه ذوب آهن اصفهان، ذوب آهن ماهان سمنان، ذوب آهن فایکو ساری، ذوب آهن اهواز و ذوب آهن کرمانشاه، از تولیدکننده‌های خوشنام و شناخته شده در سطح کشور به شمار می‌آیند.

ویژگی‌های تیر آهن نرمال

اندازه تیرآهن نرمال در مقایسه با سایر مقاطع فولادی و فلزی، از تفاوت‌هایی برخوردار می‌باشد. به عبارت دیگر، یکی از تفاوت‌ها و وجه تمایز تیرهای نرمال با سایر مصالح فلزی، به ابعاد و اندازه آن مربوط می‌شود.
در این زمینه باید خاطر نشان کرد که شاخه‌های تیرآهن در حالت طبیعی با اندازه‌های 12 متری طراحی و تولید می‌گردند. این تیر آهن‌ها بر اساس شکل ظاهری و نوع کارایی خود در سایزهای و شماره‌های 6 تا 30 میلیمتر تولید شده و جهت مصارف سازه ای به بازار روانه می‌شوند.

انواع تیرآهن نرمال

از جمله رایج‌ترین انواع تیرآهن‌های نرمال باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مشخصات تیرآهن بال پهن موازی IPB

این محصول از نوع تیرآهن‌های گرم نورد شده بال پهن موازی است که وزن متوسط ۱-۵ را دارا می‌‌باشد. شایان ذکر است که این محصول طبق استاندارد ملی ایران ISIRI و همچنین استانداردهای DIN۱۰۲۵-۲ تولید می‌شود. از دیگر مشخصه‌های تیرآهن نرمال- تیرآهن بال پهن موازی IPB ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی  EN۱۰۰۳۴ است.

  • مشخصات تیرآهن بال نیم پهن موازی IPE

این محصول از تولیدات شرکت ذوب آهن اصفهان است و مطابق با استانداردهای ملی ایران و همچنین استانداردهای DIN ۱۰۲۵-۵ با وزن ۲-۱ و در ابعاد، جرم  و مقادیر ایستایی تولید و عرضه می‌‌شود.

  • مشخصات تیرآهن بال باریک شیب دار

از دیگر انواع تیرآهن نرمال تولید کارخانه ذوب اصفهان می‌توان به تیرآهن بال باریک شیبدار اشاره کرد. این محصول نیز با استاندارد ملی ایران  با شماره ۳۲۷۷ و همچنین استانداردهای DIN۱۰۲۵-۱ تولید می‌شود. از دیگر شناسه‌های این محصول ابعاد، جرم، مقادیر ایستایی، EN۱۰۰۲۴ رواداری، EN۱۰۰۲۵-۲ می‌باشد.

فرآیند برش تیرآهن نرمال

تیرآهن نرمال متناسب با نوع نیاز و متراژ دلخواه مشتری برش داده می‌شود. ضمن این فرآیند غالبا هدف اپراتور این است که طول پروفیل را کوتاه تر کند. همان طور که می‌دانید کاربرد برش تیرآهن در حوزه ساخت و ساز، به منظور ستون گذاری و کاهش طول مقاطع فولادی، بسیار شایع و رایج می‌باشد.

از روش‌های مرسوم و متداول برای برش مقاطع فولادی می‌توان به اره آتشی و اره نواری، اشاره کرد. اره نواری به علت برخورداری از نوعی اره دوار، تیر آهن را به صورت باریک و منظم برش می‌دهد. اره پروفیل بر یا اره آتشی، فرآیند برش تیرآهن را در سریع‌ترین بازه زمانی مورد نظر انجام می‌دهد. این متد همچنین قابلیت قطع تیرآهن در زاویه دلخواه توسط اره پروفیل بر میسر شده است.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان در میان سایر محصولات مشابه، از نظر کیفیت و کارایی مورد توجه اغلب پیمانکاران حوزه صنایع ساختمان سازی قرار گرفته است. ناگفته نماند که تیرآهن ذوب آهن اصفهان در شاخه‌های 6 و 8 متری نیز تولید و در بازار عرضه می‌شود.
به این ترتیب متقاضیان می‌‌توانند علاوه بر خرید تیرآهن نرمال، این محصول را در شاخه‌های 6 و 8 متری نیز تهیه کنند. انتخاب تیرآهن مرغوب در سایزهای دلخواه نیز از سوی کارخانه انجام شده و پس از برش نهایی به دست مشتری می‌‌رسد.

تولیدات شرکت ذوب آهن اصفهان در فروش تیرآهن نرمال به دو گونه اعم از دسته‌های بال نیم پهن موازی IPE، بال پهن موازی IPB و همچنین تیرآهن بال باریک شیب دار در بازار عرضه می‌شود. بدین ترتیب شما قادر خواهید بود هر یک از انواع محصولات را با توجه به نوع نیاز مصرفی خود و حوزه کاربرد آن خریداری نمایید.

تولیدکنندگان برتر تیرآهن معمولی

از جمله تولیدکنندگان تیرآهن عبارتند از:

استعلام قیمت تیرآهن نرمال و خرید در آهن اسپات

با توجه به نوسانات نرخ ارز و تاثیر مهم آن در فروش تجهیزات ساختمان سازی، قیمت محصولات از جمله قیمت خرید تیرآهن نرمال متغیر بوده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب سایت آهن اسپات از قیمت‌های دقیق آن مطلع شوند.

آهن اسپات یک وب سایت و مرجع معتبر است که تمامی‌نیاز‌های شما برای داشتن یک خرید مطمئن را برطرف می‌کند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مورد نیاز خود و اطلاع یافتن از تولیدکنندگان محصول مورد نظر خود و قیمت تمام شده محصول و همچنین شناخت بهترین مسیر پیش بینی قیمت تیرآهن در بازار آهن می‌توانید به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و با کارشناسان مجموعه آهن اسپات در ارتباط باشید.