یکی از رایج‌ترین محصولات فولادی در صنعت ساخت و ساز انواع تیرآهن است. این محصول، توسط یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های صنایع فولاد در ایران که با نام ذوب‌ آهن اصفهان شناخته می‌شود، به تولید می‌رسد. محاسبه وزن تیرآهن اصفهان از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه از موارد مهم و تاثیرگذار در قیمت تیرآهن است.
تیرآهن‌ها به دلیل داشتن کاربردهای مهم و اساسی در ساخت و ساز، دارای انواع مختلفی هستند؛ هر یک از این انوع برای کاربرد خاصی تولید و بهینه‌سازی می‌شوند و به همین دلیل، آشنایی با انواع تیرآهن و انتخاب بهترین نوع آن، از جمله دغدغه‌های مهم برای فعالان حوزه ساخت و ساز است. کارخانه ذوب آهن اصفهان با تجربه ای طولانی در زمینه تولید تیرآهن، مرغوب‌ترین محصولات را به بازار عرضه می‌نماید.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، راجع به این محصول و جزییات آن صحبت خواهیم کرد؛ یکی از مباحث مهم در این مقاله، محاسبه وزن تیرآهن اصفهان است، از آن جهت که قیمت محصولات فولادی تحت تاثیر عنصر وزن محاسبه می‌گردد و به همین علت، آشنایی با این فاکتور مهم بسیار حائز اهمیت است. اگر در فکر خرید تیرآهن هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کارخانه ذوب آهن اصفهان

تیرآهن اصفهان، از جمله مهم‌ترین محصولات کارخانه ذوب آهن است. این گروه صنعتی، اولین و بزرگ‌ترین کارخانه فعال در حوزه تولید محصولات ریلی و فولاد ساختمانی در ایران است. این کارخانه، نه تنها در کشور، بلکه در منطقه خاورمیانه نیز جزو سرآمدان عرصه فولاد به حساب می‌آید. ظرفیت سالانه این کارخانه‌ی قدیمی، چیزی در حدود ۳.۵ میلیون تن محصول فولادی در سال است؛ این مقدار، در رده‌های نخست ظرفیت تولیدی کارخانجات کشور قرار دارد و قابلیت تامین بخش عظیمی از نیازهای منطقه را داراست.

تیرآهن‌کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، از جمله محصولات مهم این گروه است که در بازار، به عنوان برندی مشهور، با کیفیت و البته پرفروش، شناخته می‌شود. داشتن زیرساخت‌های مناسب و اجرای طرح‌های توسعه‌ای به صورت مداوم، باعث شده این کارخانه از سال ۱۳۵۰ که به بهره‌برداری رسید تا به امروز، کیفیت محصولات خود را هر روز بهبود ببخشد و با وجود شکل‌گیری صنایع جدید، همچنان در اوج باقی بماند.

تیرآهن اصفهان و مشخصات آن

تیرآهن‌های تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان ویژگی‌ها و انواع خاصی دارند؛ در واقع، این محصولات در طی سالیان، برای مصارف مختلف بهینه‌سازی شده‌اند و به همین جهت، تنوع آن‌ها نسبت به محصولات کارخانجات دیگر، بیشتر است.
تیرآهن‌های این کارخانه، با نام تیرآهن ذوبی نیز شناخته می‌شوند. روش تولیدی مورد استفاده برای تولید تیرآهن می‌تواند نورد گرم یا سرد باشد؛ در کارخانه ذوب آهن اصفهان، از روش نورد گرم استفاده می‌شود. در ادامه، بیشتر درباره روش تولید، مشخصات و انواع این فرآورده فولادی خواهیم گفت.

روش تولید تیرآهن اصفهان

برای تولید تیرآهن‌های ذوبی، از روش نورد گرم استفاده می‌کنند. در این روش، ابتدا شمش‌های فولادی را وارد کوره می‌کنند تا به دمای موردنظر برسد، وقتی شمش‌ها به اندازه کافی نرم شدند، توسط ریل‌هایی به درون دستگاه نورد هدایت می‌شوند؛ در این مرحله، غلتک‌هایی با نام نورد، به شمش‌های ذوب شده فشار و کشش وارد می‌کنند تا از آن‌ها، تیرآهن موردنظر را بسازند.

پس از فرآیند شکل‌دهی اولیه، تیرآهن‌ها بیش از حد طویل هستند، به همین دلیل به ابعاد مورد نظر برش می‌خورند و در نهایت، پس از فرآیند خنک سازی، راهی انبار می‌شوند. تحویل این محصول، عموما از انبار کارخانه صورت می‌گیرد و یا با کامیون‌های مخصوص خود شرکت، به صورت عمده به مقصد موردنظر حمل می‌شود.

انواع تیرآهن اصفهان و محاسبه وزن آنها

تیرآهن ذوب آهن اصفهان بیشترین تنوع در سایز و نوع محصول را در بین تولیدات کارخانجات مختلف فولاد در ایران دارد، اغلب صنایع تولید فولاد در ایران، ظرفیت ساخت چندین نوع مختلف را ندارند؛ اما این کارخانه تیرآهن را در سه نوع زیر تولید و به بازار عرضه می‌نماید:

  • محاسبه وزن تیرآهن اصفهان نوع تیرآهن IPE یا بال نیم پهن موازی اصفهان

این محصول، در دسته تیرآهن‌های I (آی) شکل قرار می‌گیرد. کاربرد تیرآهن‌های نیم پهن موازی در ایران بسیار زیاد است و نام بازاری آن، تیرآهن معمولی است. این محصول، دارای بال‌هایی است که پهنایی کمتر از جان تیر دارند و ضخامت آن‌ها در سرتاسر محصول، یکسان است. تیرآهن‌های IPE برای تولید داخلی بهینه سازی شده‌اند و بر اساس استاندارد ملی ایران ۱۷۹۱ تولید می‌شوند. اندازه و جرم این محصولات طبق استاندارد DIN1025-5 ، رواداری آن‌ها بر مبنای استاندارد EN10034 و مشخصات فنی آن‌ها بر اساس EN10025-2 است.

فولاد مورد استفاده برای تولید تیرآهن بال نیم پهن موازی، می‌تواند یکی از انواع آلیاژ S235JR یا فولاد ۳۷، S275JR یا فولاد ۴۴ و S355JR یا فولاد ۵۲ باشد. این محصولات به ترتیب از مورد اول تا سوم، کمترین میزان کربن و بیشترین میزان کربن را دارند. بسته به نوع فولاد، مقاومت کششی و تنش تسلیم این دسته از تیرآهن‌های ذوب آهن به ترتیب از ۳۶۰ تا ۶۳۰ و از ۲۳۵ تا ۳۵۵ نیوتن بر میلی متر مربع متغیر است.

  • محاسبه وزن تیرآهن اصفهان نوع تیرآهن IPB یا بال پهن موازی 

این نوع محصولات با نام تیرآهن هاش (H) نیز شناخته می‌شوند. در این محصول، پهنای بال با جان نسبتا برابر است. تیرآهن هاش اصفهان، به دو دسته وزنی سبک و سنگین تقسیم می‌شود؛ این دو دسته در ضخامت و مقاومت و در نتیجه، در وزن نهایی تفاوت‌هایی دارند که باعث کاربرد متنوع آن‌ها شده‌است.

استاندارهای تولید این محصول، بر اساس استاندارد ملی ISIRI 14484 ایران است و استانداردهای DIN1025-2 ، EN10034 و EN10025-2 در ابعاد، ایستایی، جرم و مشخصات فنی این نوع تیرآهن رعایت می‌شود.

وزن تیرآهن هاش، نسبت به دیگر انواع سنگین‌تر است اما مواد اولیه آن، با تیرآهن IPB کاملا یکسان است. بسته به نوع آلیاژ به کار رفته در این محصول، می‌توان گفت که تنش تسلیم آن چیزی در حدود ۲۳۵ الی ۳۵۵ و استحکام کششی آن، ۳۶۰ تا ۶۳۰ است. این مقدار کاملا با نوع قبلی برابر است. تنها تفاوت این دو محصول، پهن بودن سطح مقطع IPE نسبت به IPB است که باعث ایستایی بهتر می‌گردد.

  • محاسبه وزن تیرآهن اصفهان نوع تیرآهن INP یا بال باریک شیبدار 

این محصول نیز در دسته تیرآهن‌های I شکل قرار می‌گیرد و تفاوت آن با IPB در این است که از ضخامت بال‌ها در تیرآهن بال باریک شیبدار، از قسمت متصل به جان تا کناره‌ها، کم‌کم کاسته‌ می‌شود. استاندارد تولید این محصول، استاندارد ملی ۳۲۷۷ است و سایر ویژگی‌های آن، بر اساس استانداردهای DIN1025-1، EN10024 و EN10025-2 شکل گرفته است. این محصول دارای مواد اولیه و مقاومت کششی و تنش تسلیمی برابر با محصولات یاد شده در بالا است.

در حال حاضر، کارخانه ذوب آهن بیشتر ظرفیت تولید خود را روی تیرآهن بال نیم‌پهن موازی از سایز ۱۶ الی ۳۰ و همچنین تیرآهن بال پهن موازی سبک یا IPBL متمرکز ساخته است. لازم به ذکر است که تیرآهن‌های بال باریک شیبدار عموما در ایران کاربرد چندانی ندارند و تمرکز اغلب کارخانجات صنعت فولاد، روی انواع دیگر است.

محاسبه وزن تیرآهن اصفهان

محاسبه وزن تیرآهن اصفهان، بسیار اهمیت دارد. وزن تیرآهن‌ها مهم‌ترین فاکتور برای تعیین قیمت است و این عامل، تحت تاثیر نوع محصول و سایز آن دچار تغییراتی می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید وزن انواع تیرآهن را مشاهده نمایید و در محاسبه قیمت محصول، از آن استفاده کنید. توجه کنید که این وزن، بر مبنای یک متر و بر حسب کیلوگرم بیان شده است.

جدول وزنی تیرآهن اصفهان
نمره تیرآهن(سایز) نوع محصول وزن بر حسب کیلوگرم
۱۲ IPE ۱۰.۴
۱۴ IPE ۱۲.۹
IPB ۳۳.۷
IPBL ۲۴.۷
۱۶ IPE ۱۵.۸
IPB ۴۲.۶
IPBL ۳۰.۴
۱۸ IPE ۱۸.۸
IPB ۵۱.۲
IPBL ۳۵.۵
۲۰ IPE ۲۲.۴
IPB ۶۱.۳
IPBL ۴۲.۳
۲۲ IPE ۲۶.۲
۲۴ IPE ۳۰.۷
۲۷ IPE ۳۶.۱
۳۰ IPE ۴۲.۲
IPB ۳۰۰
۱۲۰ INP ۱۱.۱
۱۴۰ INP ۱۴.۳

بر اساس جدول بالا، می‌بینیم که تیرآهن بال پهن از باقی انواع سنگین تر و تیرآهن بال نیم پهن شیبدار، ضمن داشتن سایزبندی متفاوت، از باقی انواع سبک‌تر است. اگر وزن تیرآهن ۱۴ اصفهان را در سه نوع یاد شده مقایسه کنیم، می‌بینیم که نوع IPBL دوبرابر و IPB سه برابر سنگین‌تر از نوع IPE هستند. وزن کم، یکی از دلایل استفاده از این نوع تیرآهن است. ضمن این موضوع، خوب است بدانید که کاربرد تیرآهن ۱۸ و ۲۰ اصفهان عموما در ساختمان‌سازی بیشتر است و سایزهای ۲۷ و ۳۰، بیشتر در سازه‌های سنگین استفاده می‌شوند.

قیمت تیرآهن اصفهان

برای محاسبه قیمت تیرآهن اصفهان، بتدا نیاز است نیاز است که وزن تیرآهن اصفهان محاسبه شود. همچنین به چند نکته در ابتدای امر باید توجه نمود، نکته اول، این است که این محصولات در دسته تیرآهن‌های سنگین قرار دارند و طبیعتا قیمت آن‌ها از محصولات دیگر بالاتر است، ضمن اینکه کیفیت آلیاژ‌های مورداستفاده در این محصولات تضمین شده است.

در قدم بعدی، باید به طور دقیق بدانید که چه مقدار و چه نمره از تیرآهن نیاز دارید، اینگونه با دید بازتری به برآورد هزینه‌ها خواهید پرداخت. در نهایت، برای استعلام قیمت انواع تیرآهن سبک و سنگین می‌توانید از مراجع زیر اقدام کنید:

  • مراجعه به آهن فروشی و استعلام قیمت محصول.
  • جستجوی نام محصول در اینترنت و مشاهده قیمت در سایت‌های مختلف.
  • مراجعه به سایت آهن اسپات (Ahanspot) برای مشاهده قیمت‌ تیرآهن روز، با امکان تحلیل بازار و مقایسه با دیگر محصولات.

خرید تیرآهن اصفهان از آهن اسپات

پیش از خرید تیرآهن اصفهان، باید چند مورد را حتما بررسی کنید:

  • سازه خود را با دید مهندسی بررسی کنید و به دقت سایزهای موردنیاز خود را انتخاب نمایید. چراکه قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان با قیمت تیرآهن ۲۴ برابر نیست و کاربرد یکسانی نیز ندارند.
  • برآورد کنید که چه تعداد تیرآهن با چه طولی نیاز دارید و وزن آن را بر حسب جدول وزنی محاسبه کنید؛ توجه داشته باشید که وزن‌ها در جدول بر اساس یک متر هستند.
  • به سایت آهن اسپات مراجعه نموده و از کارشناسان این مرجع، برای خرید بهترین محصول با قیمت مناسب راهنمایی بخواهید و سپس، خرید خود را نهایی کنید.

اطمینان داشته باشید که با رعایت این نکات، بهترین و به صرفه‌ترین خرید را خواهید داشت.