تیرآهن‌های تولیدی چین، با استاندارد INP تولید می‌شود که در بازار ایران با نام تیرآهن چینی نیز شناخته می‌شود. اگر قصد دارید از تیرآهن چینی در پروژه ساختمانی خود استفاده کنید، باید حتما از جدول وزنی آن مطلع باشید. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات درباره استاندارد و وزن تیرآهن چینی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

استاندارد چین در تولید تیرآهن

استانداردچینی هم در روسیه و هم در چین رواج دارد که نشان دهنده شکل خاصی از تیرآهن است. بال این تیرآهن در ابتدا نازک بوده و بعد به‌تدریج ضخیم می‌شود. همچنین شیب ملایمی در ضخامت بال آن مشاهده می‌شود. به طور مثال تیرآهن هاش نورد گرم چینی تحت استاندارد خود این کشور و به شماره GB706-2008 تولید می‌شود.

در بازارآهن ایران، تمامی تیرآهن‌های وارداتی چین از این نوع استاندارد هستند، اما از آنجایی که در داخل ایران تیرآهن‌ها با استاندارد IPE ساخته و تولید می‌شوند، برای جلوگیری از اشتباه در خرید توصیه می‌کنیم برند و علامت اختصاری ثبت شده بر روی کالا را چک کنید.

نحوه خواندن علائم اختصاری تیرآهن 

درواقع، مشخصه بارز این تیرآهن، علامت اختصاری ESCO است که در یک طرف تیرآهن درج می‌شود. این علامت برجسته، به فاصله هر دو متر بر روی تیرآهن تولیدی این کارخانه حک شده است. از بهترین و معروف‌ترین کارخانه‌های تولید تیرآهن چینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. شرکت فولاد آن‌استیل (Angang Steel Company)

شرکت آهن و فولاد آن‌استیل که در زمینه استخراج معادن سنگ آهن و آهن، تولید فولاد، فولاد ضد زنگ و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت می‌کند. این شرکت متعلق به دولت چین است. شرکت آن‌استیل در سال ۱۹۹۷ توسط گروه آنشان راه‌اندازی شد.

آن‌استیل هم‌اکنون ششمین شرکت فولادسازی چین و دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، به‌شمار می‌آید. هم‌اکنون ظرفیت تولیدی در حدود 39.2 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر آنشان، لیائونینگ قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازارهای بورس اوراق بهادار هنگ کنگ و بورس اوراق بهادار شنژن معامله می ‌شود.

2. شرکت فولاد جیانلانگ

شرکت فولادسازی جیانلانگ که متعلق به بخش خصوصی چین است. این شرکت در زمینه تولید آهن و فولاد و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت میکند. شرکت فولاد جیانلانگ هم‌اکنون ظرفیت تولیدی در حدود 31.2 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد.

3. شرکت فولاد اچ ای استیل

شرکت فولاد اچ ای استیل (46.6 میلیون تن) که متعلق به دولت استان هبی چین است. این شرکت در زمینه تولید آهن و فولاد و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت میکند. شرکت فولاد اچ ای استیل شامل آهن و فولاد صربستان و دو شرکت فولادی در مقدونیه است. هم‌اکنون ظرفیت تولیدی در حدود 46.6 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد.

4. شرکت فولاد بائواستیل

شرکت فولادی بائواستیل چین (Baosteel) شامل تناژ تولیدی فولاد مانسان و فولاد چونگ کینگ که متعلق به دولت چین است این شرکت در شهر شانگهای، چین قرار دارد.
این شرکت در سال ۱۹۷۸ راه‌اندازی شد و در حال حاضر با تولید ۵۹ میلیون تن فولاد در سال به‌عنوان چهارمین تولیدکننده فولاد جهان به‌شمار می‌آید. بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس شانگهای معامله می‌شود و بزرگ‌ترین سهام‌دار آن، دولت چین است.

5. شرکت فولاد شاگانگ

شاگانگ (Shagang) شرکت فولادسازی چینی است، که در زمینه تولید فولاد، آهن، تیرآهن، فولاد ضد زنگ و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۷۵ راه‌اندازی شد و در حال حاضر ظرفیت تولیدی در حدود 41 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد. شاگانگ هم‌اکنون هفتمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان به‌شمار می‌آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر جیانگسو، جمهوری خلق چین قرار دارد.

6. ووهان آیرون اند استیل

ووهان آیرون اند استیل (Wuhan Iron and Steel) شرکت فولادسازی چینی است، که در زمینه تولید فولاد، آهن و فولاد ضد زنگ فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۵۸ راه‌اندازی شد و در حال حاضر ظرفیت تولیدی در حدود ۱۰ میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد.
ووهان آیرون اند استیل هم‌اکنون ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان به‌شمار می‌آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر ووهان، هوبئی قرار دارد و سهام آن در بازار بورس شانگهای معامله می‌شود.

7. شرکت فولاد شوگانگ

شوگانگ (Shougang‎) شرکت دولتی فولاد چینی است، که در زمینه استخراج معادن سنگ آهن و آهن، تولید فولاد، فولاد ضد زنگ و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت می‌کند.
این شرکت در سال ۱۹۱۹ راه‌اندازی شد، در سال ۱۹۹۹ توسعه پیدا کرد و در حال حاضر یک سوم از ظرفیت تولید فولاد و آهن چین را در سال در اختیار دارد. شوگانگ هم‌اکنون هشتمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان به‌شمار می‌آید.

در حال حاضر ظرفیت تولیدی در حدود 29.3 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر پکن، جمهوری خلق چین قرار دارد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ معامله می‌شود.

8. شرکت فولاد شاندونگ استیل

شرکت فولاد شاندونگ استیل (Shandong Steel) شرکت فولادسازی چینی است، که در زمینه تولید فولاد، آهن، تیرآهن، فولاد ضد زنگ و محصولات نیمه ساخته فولاد فعالیت می‌کند.
این شرکت در سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون ظرفیت تولیدی در حدود ۲7.6 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد. شاندونگ در حال حاضر دوازدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان به‌شمار می‌آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر شاندونگ، جمهوری خلق چین قرار دارد.

9. شرکت فولاد والین

شرکت فولاد والین که یکی از شرکت های فولادسازی چینی است که در زمینه فولاد، تیرآهن و فولاد ضد زنگ فعالیت میکند. این شرکت در حال حاضر ظرفیت تولیدی در حدود 24.3 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد.

10. شرکت آلومینیوم چین

شرکت آلومینیوم چین یا به اختصار چالکو شرکت آلومینیوم چینی است، که در زمینه ساخت قطعات آلومینیومی، فولادسازی، تولید آلومینیوم اکسید و استخراج مس فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد و در حال حاضر دومین تولیدکننده آلومینیوم اکسید در جهان است.

شرکت آلومینیوم چین مالک ۹٪ درصد از سهام شرکت ریو تینتو دومین شرکت استخراج معادن جهان است. هم‌اکنون ظرفیت تولیدی در حدود 24.3 میلیون تن فولاد و آهن در سال دارد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر پکن، چین قرار دارد و سهام آن در بازارهای بورس شانگهای و بازار بورس نیویورک معامله می‌شود.

11. هبئی آیرون اند استیل

هبئی آیرون اند استیل شرکت دولتی فولاد چینی است، که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد چین و سومین شرکت فولادسازی جهان است. این شرکت در سال ۲۰۰۸ از ادغام شرکت‌های هان استیل و تنگز استیل راه‌اندازی شد.
در حال حاضر ظرفیت تولیدی بالغ بر ۳۰ میلیون تن در سال را دارد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر هبئی، شیجیاژوانگ قرار دارد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار شنژن معامله می‌شود.

کارخانه‌های مذکور فوق از بزرگ‌ترین شرکت‌های فولاد جهان است، که بر پایه میزان تولید فولاد خام، در پایان هر سال مالی، توسط انجمن جهانی فولاد، رتبه‌بندی می‌شوند.

جدول وزن تیرآهن چینی

تیرآهن تولیدی تمامی شرکت‌هایی که در بخش قبلی معرفی کردیم، طبق جدول اشتال و فرمول قابل محاسبه است. چون این محصولات طبق استاندارد مخصوصی تولید می‌شوند، خطایی در وزن آن‌ها وجود ندارد.

ما توصیه می‌کنیم که قبل از خرید مصالح ساختمانی، حتما وزن تیرآهن چینی را طبق روش‌های زیر محاسبه کنید تا از خطا در پروژه جلوگیری شود.

INP h b s=r? t r? c h-2c A G J? w? i? JY wv iv a1 rT
mm mm mm mm mm mm mm cm2 kg/m cm? cm3 cm cm4 cm3 cm mm mm
۸۰ ۸۰ ۴۲ ۳.۹ ۵.۹ ۲.۳ ۱۰.۵ ۵۹ ۷.۵۷ ۵.۹۴ ۷۷.۸ ۱۹.۵ ۳.۲ ۶.۲۹ ۳ ۰.۹۱ ۶۲ ۱۱.۲
۱۰۰ ۱۰۰ ۵۰ ۴.۵ ۶.۸ ۲.۷ ۱۲.۵ ۷۵ ۱۰.۶ ۸.۳۴ ۱۷۱ ۳۴.۲ ۴.۰۱ ۱۲.۲ ۴.۸۸ ۱.۰۷ ۷۸ ۱۳.۳
۱۲۰ ۱۲۰ ۵۸ ۵.۱ ۷.۷ ۳.۱ ۱۴ ۹۲ ۱۴.۲ ۱۱.۱ ۳۲۸ ۵۴.۷ ۴.۸۱ ۲۱.۵ ۷.۴۱ ۱.۲۳ ۹۴ ۱۵.۴
۱۴۰ ۱۴۰ ۶۶ ۵.۷ ۸.۶ ۳.۴ ۱۵.۵ ۱۰۹ ۱۸.۲ ۱۴.۳ ۵۷۳ ۸۱.۹ ۵.۶۱ ۳۵.۲ ۱۰.۷ ۱.۴ ۱۰۸ ۱۷.۴
۱۶۰ ۱۶۰ ۷۴ ۶.۳ ۹.۵ ۳.۸ ۱۷.۵ ۱۲۵ ۲۲.۸ ۱۷.۹ ۹۳۵ ۱۱۷ ۶.۴ ۵۴.۷ ۱۴.۸ ۱.۵۵ ۱۲۴ ۱۹.۵
۱۸۰ ۱۸۰ ۸۲ ۶.۹ ۱۰.۴ ۴.۱ ۱۹ ۱۴۲ ۲۷.۹ ۲۱.۹ ۱۴۵۰ ۱۶۱ ۷.۲ ۸۱.۳ ۱۹.۸ ۱.۷۱ ۱۴۰ ۲۱.۶
۲۰۰ ۲۰۰ ۹۰ ۷.۵ ۱۱.۳ ۴.۵ ۲۰.۵ ۱۵۹ ۳۳.۴ ۲۶.۲ ۲۱۴۰ ۲۱۴ ۸ ۱۱۷ ۲۶ ۱.۸۷ ۱۵۶ ۲۳.۶
۲۲۰ ۲۲۰ ۹۸ ۸.۱ ۱۲.۲ ۴.۹ ۲۲ ۱۷۶ ۳۹.۵ ۳۱.۱ ۳۰۶۰ ۲۷۸ ۸.۸ ۱۶۲ ۳۳.۱ ۲.۰۲ ۱۷۲ ۲۵.۷
۲۴۰ ۲۴۰ ۱۰۶ ۸.۷ ۱۳.۱ ۵.۲ ۲۴ ۱۹۲ ۴۶.۱ ۳۶.۲ ۴۲۵۰ ۳۵۴ ۹.۵۹ ۲۲۱ ۴۱.۷ ۲.۲ ۱۸۸ ۲۷.۸
۲۶۰ ۲۶۰ ۱۱۳ ۹.۴ ۱۴.۱ ۵.۶ ۲۶ ۲۰۸ ۵۳.۳ ۴۱.۹ ۵۷۴۰ ۴۴۲ ۱۰.۴ ۲۸۸ ۵۱ ۲.۳۲ ۲۰۲ ۲۹.۶
۲۸۰ ۲۸۰ ۱۱۹ ۱۰.۱ ۱۵.۲ ۶.۱ ۲۷.۵ ۲۲۵ ۶۱ ۴۷.۹ ۷۵۹۰ ۵۴۲ ۱۱.۱ ۳۶۴ ۶۱.۲ ۲.۴۵ ۲۱۸ ۳۱.۱
۳۰۰ ۳۰۰ ۱۲۵ ۱۰.۸ ۱۶.۲ ۶.۵ ۲۹.۵ ۲۴۱ ۶۹ ۵۴.۲ ۹۸۰۰ ۶۵۳ ۱۱.۹ ۴۵۱ ۷۲.۲ ۲.۵۶ ۲۳۴ ۳۲.۶
۳۲۰ ۳۲۰ ۱۳۱ ۱۱.۵ ۱۷.۳ ۶.۹ ۳۱ ۲۵۸ ۷۷.۷ ۶۱ ۱۲۵۱۰ ۷۸۲ ۱۲.۷ ۵۵۵ ۸۴.۷ ۲.۶۷ ۲۴۸ ۳۴.۱
۳۴۰ ۳۴۰ ۱۳۷ ۱۲.۲ ۱۸.۳ ۷.۳ ۳۳ ۲۷۴ ۸۶.۷ ۶۸ ۱۵۷۰۰ ۹۲۳ ۱۳.۵ ۶۷۴ ۹۸.۴ ۲.۸ ۲۶۴ ۳۵.۶
۳۶۰ ۳۶۰ ۱۴۳ ۱۳ ۱۹.۵ ۷.۸ ۳۵ ۲۹۰ ۹۷ ۷۶.۱ ۱۹۶۱۰ ۱۰۹۰ ۱۴.۲ ۸۱۸ ۱۱۴ ۲.۹ ۲۷۸ ۳۷.۲
۳۸۰ ۳۸۰ ۱۴۹ ۱۳.۷ ۲۰.۵ ۸.۲ ۳۷ ۳۰۶ ۱۰۷ ۸۴ ۲۴۰۱۰ ۱۲۶۰ ۱۵ ۹۷۵ ۱۳۱ ۳.۰۲ ۲۹۴ ۳۸.۷
۴۰۰ ۴۰۰ ۱۵۵ ۱۴.۴ ۲۱.۶ ۸.۶ ۳۸.۵ ۳۲۳ ۱۱۸ ۹۲.۴ ۲۹۲۱۰ ۱۴۶۰ ۱۵.۷ ۱۱۶۰ ۱۴۹ ۳.۱۳ ۳۰۸ ۴۰.۲
۴۲۵ ۴۲۵ ۱۶۳ ۱۵.۳ ۲۳ ۹.۲ ۴۱ ۳۴۳ ۱۳۲ ۱۰۴ ۳۶۹۷۰ ۱۷۴۰ ۱۶.۷ ۱۴۴۰ ۱۷۶ ۳.۳ ۳۲۸ ۴۲.۲
۴۵۰ ۴۵۰ ۱۷۰ ۱۶.۲ ۲۴.۳ ۹.۷ ۴۳.۵ ۳۶۳ ۱۴۷ ۱۱۵ ۴۵۸۵۰ ۲۰۴۰ ۱۷.۷ ۱۷۳۰ ۲۰۳ ۳.۴۳ ۳۴۸ ۴۴
۴۷۵ ۴۷۵ ۱۷۸ ۱۷.۱ ۲۵.۶ ۱۰.۳ ۴۵.۵ ۳۸۴ ۱۶۳ ۱۲۸ ۵۶۴۸۰ ۲۳۸۰ ۱۸.۶ ۲۰۹۰ ۲۳۵ ۳.۶ ۳۶۶ ۴۶
۵۰۰ ۵۰۰ ۱۸۵ ۱۸ ۲۷ ۱۰.۸ ۴۸ ۴۰۴ ۱۷۹ ۱۴۱ ۶۸۷۴۰ ۲۷۵۰ ۱۹.۶ ۲۴۸۰ ۲۶۸ ۳.۷۲ ۳۸۴ ۴۷.۸
۵۵۰ ۵۵۰ ۲۰۰ ۱۹ ۳۰ ۱۱.۹ ۵۲.۵ ۴۴۵ ۲۱۲ ۱۶۶ ۹۹۱۸۰ ۳۶۱۰ ۲۱.۶ ۳۴۹۰ ۳۴۹ ۴.۰۲ ۴۲۴ ۵۱.۸
۶۰۰ ۶۰۰ ۲۱۵ ۲۱.۶ ۳۲.۴ ۱۳ ۵۷.۵ ۴۸۵ ۲۵۴ ۱۹۹ ۱۳۹۰۰۰ ۴۶۳۰ ۲۳.۶ ۴۶۷۰ ۴۳۴ ۴.۳ ۴۶۰ ۵۵.۴

محاسبه وزن تیرآهن چینی

1. محاسبه با فرمول

همان طور که گفتیم؛ تیرآهن شناخته‌ترین مقطع فولادی در ساختمان‌سازی است و حجم مصرفی بالایی به عنوان ستون اسکلت ساختمان دارد. تفاوت انواع تیرآهن موجود در بازار آهن آلات مربوط به نسبت اندازه بال و جان در دو تیرآهن می‌باشد. تیرآهن‌هاش نسبت به دیگر تیرآهن‌ها دارای باغ‌هایی عریض‌تری هستند. برای محاسبه وزن تیرآهن باید از اندازه‌ سطح مقطع و طول تیرآهن اطلاع داشته باشید. در حالت کلی فرمول محاسبه وزن تیرآهن به شکل زیر است:

۱۰۰۰/چگالی * طول * {(ضخامت جان * طول جان) + (ضخامت بال * عرض بال)} *۲ =وزن تیرآهن

توجه داشته باشید که در این فرمول‌ها عرض بال‌ها، عرض جان و ضخامت آن‌ها بر حسب میلی‌متر می‌باشند. طول تیرآهن نیز بر حسب متر جای گزاری می‌شود.

2. محاسبه با جدول اشتال

جدول اشتال مشخصات هندسی مهم‌ترین پروفیل‌های ساختمانی تحت استاندارد DIN آلمان است که تیرآهن چینی را نیز در بر می‌گیرد. ازآنجاکه پروفیل‌های ساختمانی در ایران نیز تحت استاندارد DIN آلمان تولید می‌شوند، جدول اشتال در کشور ما نیز اهمیت زیادی دارد. مشخصات انواع مقاطع فولادی نورد شده که در جدول اشتال به آن‌ها اشاره شده، شامل:

  • سطح مقطع پروفیل
  • ممان اینرسی
  • اساس مقطع
  • شعاع ژیراسیون
  • وزن واحد طول پروفیل
  • و…

تمام پارامترهای به‌کاررفته در جداول با علائم اختصاری نشان داده می‌شوند که پارامترهای مستقیم روی شکل پروفیل در بالای هر جدول نمایش داده شده است.همچنین با کمک جدول اشتال فرمول بالا به شکل زیر در می‌آید:

وزن تیرآهن = طول تیرآهن * وزن مخصوص تیرآهن از جدول اشتال

اهمیت محاسبه وزن تیرآهن چینی

اکنون که با تیرآهن چینی، کارخانه‌های تولید کننده و نحوه محاسبه وزن آن آشنا شدیم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که چرا محاسبه وزن تیرآهن اهمیت دارد؟

مقاوم‌سازی ساختمان و توانایی انتقال بار به فونداسیون و بعد از آن به زمین مهم‌ترین نقش تیرآهن است. همچنین مقاومت خمشی بالای تیرآهن آن را قادر به تحمل بارهای محوری و جانبی می‌کند.
تیرآهن همچنین ارتعاش واردشده به ساختمان از طریق نیروهای خارجی را جذب کرده و به همین دلایل یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است.

وزن تیرآهن چینی تاثیر مستقیمی بر روی میزان فشاری است که ساختمان می‌تواند تحمل کند در نتیجه استفاده از جدول وزن تیرآهن برای اطلاع یافتن از وزن تیرآهن برای محاسبه وزن سازه و میزان مقاومت آن برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی بسیار مهم است، اما در زمان محاسبه و یا تخمین وزن تیرآهن از جداول وزنی باید به این توجه داشت که تیرآهن‌های تولید شده قطعا دارای مقداری تلرانس خواهند بود و این‌گونه نیست که هر شاخه تیرآهن دقیقا وزنی برابر آنچه در جدول وزن تیرآهن آمده است داشته باشد.

نصب اندازه صحیح تیرآهن برای موفقیت کلی پروژه ضروری است و تیرآهن باید به طور مساوی در طول پروژه تعویض شود. بنابرین آگاهی از کاربرد مناسب هر تیرآهن در جای خود می‌تواند مانع از وقوع بسیاری از فجایع در آینده شود و امنیت ساختمان را تضمین کند.

خرید تیرآهن صادراتی از آهن اسپات

کارخانه‌های تولید تیرآهن چینی، به دلیل  نوسانات قیمت مقاطع فولادی محصولات خود را با قیمت‌های متنوعی به بازار ارائه می‌کنند. بنابراین قبل از خرید تیرآهن صادراتی، چک کردن قیمت‌ها از یک مرجع معتبر بسیار اهمیت دارد. مجموعه آهن اسپات با هدف ایجاد ارتباط بهتر مشتریان با بازار آهن و فولاد و اطلاع راحت‌تر از قیمت‌های روز این وب‌سایت را راه‌اندازی کرد.

با مراجعه به سایت آهن اسپات می‌توانید از جدیدترین اطلاعات درباره انواع مقاطع آهنی از جمله جدول وزنی و قیمت آن‌ها آگاه شوید. مهم‌ترین ویژگی این سایت این است که به طور روزانه تمامی این داده‌ها مانند قیمت‌های درج شده روی سایت به‌روز رسانی می‌گردند.