کاربرد اصلی علامت اختصاری مقاطع فولادی برای خوانش صحیح و راحت مفاهیم و شناسایی سریع‌تر مشخصات تیرآهن است. روی تیرآهن لانه زنبوری نیز یک سری علائم و حروف اختصاری حک شده تا انواع تیرآهن لانه زنبوری سریع شناسایی شوند.
البته هر کدام از انواع تیرآهن‌ها دارای علامت اختصاری مختص به خود هستند که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیرآهن‌ لانه زنبوری به تیرهایی اطلاق می‌گردد که در طول خود دارای فضاهایی توخالی باشد و ظاهری شبیه به لانه زنبور داشته باشد.
این نوع تیرآهن‌ها معمولا از مقطع‌هایی ساخته می‌شوند که استاندارد بوده و شبیه به حروف انگلیسی H ،I یا U هستند. با متصل شدن ساختار اصلی لایه‌های بالایی تیرآهن به لایه‌های پایینی تیرآهن ساختار لاله زنبوری ایجاد می‌شود. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم شما را با انواع تیرآهن و علامت اختصاری روی آنها و نحوه خوانش علامت اختصاری تیرآهن لانه زنبوری آشنا سازیم.

علامت اختصاری تیرآهن لانه زنبوری و  ویژگی‌های آن

ساختار اصلی این تیرآهن‌ ها به گونه‌ای است که از سلول‌هایی که به صورت توخالی بوده تشکیل شده است و در بین دیواره‌های عمودی خیلی نازکی ایجاد شده‌اند. سلول‌هایی که در ساخت تیرآهن‌های لانه زنبوری مورد استفاده قرار گرفته به صورت شش ضلعی و ستونی است.
همچنین می‌توان گفت این نوع از تیرآهن‌ها از متریال‌های مختلفی متناسب با نوع کاربردشان ساخته شده‌اند. ازجمله آن‌ها می‌توان به تیرآهن لانه زنبوری آلومینیومی، نئومکس، ترمو پلاستیک و استیل اشاره کرد.

تیرآهن‌های CPE یک نوع از تیرآهن‌های معمولی به شمار می‌رود که در ناحیه جان، از حفره‌هایی برخوردار است. قابل ذکر است که علامت اختصاری تیرآهن شامل : حرف h، نشان‌دهنده ارتفاع تیر و حرف b، نشان‌دهنده عرض بال آن است.
به جز موارد ذکر شده حرف G وزن تیرآهن و حرف A سطح مقطع آن را نیز نشان می‌دهد، اما حرف ts، ضخامت جان تیرآهن و tg، ضخامت بال آن را نیز مشخص می‌کند.

CPE ها در مقاطع مختلفی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، ساخته شده‌اند:

1. CPE140 (200), CPE140 (210), CPE140 (220)

2. CPE160 (220), CPE160 (230), CPE160 (240)

3. CPE160 (250), CPE180 (250), CPE180 (260)

4. CPE180 (270,(CPE180 (280),CPE200 (260)

5. CPE200 (280), CPE200 (300), CPE200 (320)

6. CPE220 (300), CPE220 (320), CPE220 (330)

7. CPE220 (350), CPE240 (320,(CPE240 (340)

8. CPE240 (360), CPE240 (380), CPE270 (340)

9. CPE270 (370),CPE270 (405), CPE270 (430)

10. (CPE300 (400), CPE300 (420), CPE300 (450

علامت اختصاری روی تیرآهن لانه زنبوری 

تیرآهن‌های لاله زنبوری دارای علامت اختصاری هستند که با CNP تعیین و شناسایی می‌شوند. ارتفاع این نوع تیرها از 80 میلی‌متر آغاز و تا 300 میلی‌متر می‌تواند باشد. لازم به ذکر است که تیرآهن‌های لاله زنبوری طولی مابین 12 تا 18 متر نیز دارند.
تغییر اندازه تیرها به نوع پروفیل‌هایی که از نوع پهن و یا معمولی باشد وابسته است. مثلا اگر بخواهیم علامت اختصاری تیرآهن لانه زنبوری CNP18 را تفسیر کنیم، می‌توانیم بگوییم که تیرآهن نام برده از نوع تیرآهن ۱۸ نرمال با ارتفاع ۲۷ سانتی‌متر است. همچنین ارتفاع اصلی تیر با ضرب عدد تیرآهن نرمال در ۱/۵ نیز به دست می‌آید.

فرآیند تولید و ساخت تیر لانه زنبوری

برای ساخت این نوع تیرآهن‌ها از مقاطع فولادی و همچنین مصالح فلزی استفاده می‌کنند. با استفاده از شابلون‌های مخصوص و از قبل تهیه شده بر روی قسمت جان تیرآهن، خط‌های به شکل 6 ضلعی ایجاد می‌کنند.
همچنین می‌توان گفت که برای رسم این خط‌ها از روشی به نام پانیز یا لیتسکا نیز استفاده می‌کنند. تیرآهن‌های موجود را جهت جلوگیری از تغییر شکل، بسیار محکم بر روی شاسی‌ها به صورت افقی قرار می‌دهند. برش تیرآهن‌های لانه زنبوری با استفاده از دو روش برنول (گرم) و روش کوپال (سرد) صورت می‌پذیرد. در فرآیند تولید تیرآهن لانه زنبوری علامت اختصاری روی آن هک می‌شود که در تشخیص و شناسایی انواع آن کمک خواهد کرد.

کاربرد و مزایای تیرآهن لانه زنبوری 

این تیرها به دلیل استفاده تکنولوژی بالا و جدید در ساختشان دارای مقاومت بسیاری بالایی در مقابل مواد شیمیایی، آتش، صدا، گرما، عایق صوتی، ضربه، خم شدن و باد هستند. این تیرآهن‌ها از جنس‌های متفاوتی مانند آلومینیوم، آهن، نئومکس و ترموپلاستیک تولید و ساخته می‌شوند که هر کدام از آهن‌ها متناسب با شرایط پروژه در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
تیرآهن‌های لانه زنبوری که علامت اختصاری بر روی آن‌ها وجود دارد، کاربردهای زیادی دارند که ازجمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها، استفاده از تیر لانه زنبوری در صنعت ساخت و ساز یا همان ساختمان‌سازی است. کاربردهای دیگر این تیرآهن عبارتند از:

 • استفاده در قسمت‌هایی که تحت نیروی برشی شدید باشند، مثل سازه‌های فولادی به دلیل وزن کم و مقاومت خمشی بالا
 • استفاده در قسمت دیوار بادبند و در قاب خمشی
 • استفاده در ساخت درها، کف‌ها، جاذب‌های انرژی/ ضربه گیرها و مبلمان به عنوان سازه‌های محافظ جذب انرژی
 • استفاده در جعبه‌های قطارهای سریع‌السیر به عنوان یک سیستم ایمنی منفعل در کم شدن آسیب‌ها و خطرات در محافظت از جان مسافران و رانندگان
 • استفاده در خودرو، راه آهن، ابزارهای هوایی و جاهایی که نسبت وزن/ مقاومت سازه‌ها اهمیت ویژه‌ای داشته باشد
 • استفاده در استادیوم‌ها، سالن‌های ورزشی، مراکز همایش‌ها، فرودگاه‌ها، قطارهای سریع السیر، متروها، کشتی‌ها، قایق‌های تفریحی، ساختمان‌های پیش ساخته، ساختمان‌های صنعتی، هوا فضا، صنایع دریایی و فضایی و… به دلیل سبک بودن تیرآهن‌های لاله زنبوری
 • استفاده در ساخت منازل مسکونی، تزئینات داخلی، سقف‌های کاذب، پانل‌های سقف، رمپ‌های معلول، رمپ‌های قابل‌حمل و…

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره شد، این تیرآهن‌ها کاربردهای مختلفی داشته و علامت اختصاری تیرآهن لانه زنبوری بیانگر این کاربردها است. دلیل پرکاربرد بودن و محبوبیت بسیار آنها نیز به علت داشتن مزیت‌های آنهاست. ازجمله مزایای بسیار مهم این تیرآهن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی
 2. مقاومت بالا در برابر آتش
 3. مقاومت بالا در برابر صدا
 4. مقاومت بالا در برابر گرما
 5. مقاومت بالا در برابر عایق صوتی
 6. مقاومت بالا در برابر ضربه
 7. مقاومت بالا در برابر خم شدن
 8. مقاومت بالا در برابر باد
 9. وزن سبک
 10. کاربردهای متنوع
 11. ساخت از جنس‌های مختلف
 12. محافظ جذب انرژی
 13. و…

خرید تیرآهن لانه زنبوری از آهن اسپات

با توجه به تعدد کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن لانه زنبوری، هنگام خرید تیرآهن این موضوع که کدام کارخانه برای خرید مناسب است و محصولات آن کیفیت بالاتری دارند اهمیت زییادی پیدا می‌کند.
فاكتورهاي مختلفي هنگام خرید، وجود دارند که از مهمترين عواملي كه در حين خريد تیرآهن بايد به‌ آن دقت كرد علامت اختصاری حک شده روی محصول است. زیرا کارخانجات توليدكننده بر روي محصولات خود علائمی حک می‌کنند که مشخصه همان کارخانه است. وجود علامت اختصاری روی محصولات فولادی سبب مي‌شود كه خريدار بتواند مشخصات محصول را بررسی و از کیفیت و اصلی بودن آن اطمینان حاصل نماید.

مجموعه ‌آهن اسپات سعی دارد تا با ارائه نکات و اخبار مهم انواع محصولات آهنی و فولادی، خریدی موفق را برای خریداران محترم آهن آلات رقم بزند. برای اطلاع از قیمت آهن و خرید آن می‌توانید با ورود به صفحه‌اصلی وبسایت آهن اسپات، اقدام به ثبت سفارش نمایید.