کارخانه ماهان به عنوان یکی از فولادسازان به نام در صنعت شناخته می‌شود. این کارخانه بیش از یک دهه است که کار خود را با تولید مقاطع فولادی مانند تیرآهن، نبشی و ناودانی آغاز کرده است.
شرکت ماهان ظرفیت تولید تیرآهن در سایزهای مختلف مانند سایز 18 و 14 را دارد. از همه مهم‌تر اینکه وزن تیرآهن ماهان، استحکام و کیفیت تولید آن طبق استاندارد ملی و جدول اشتال قابل سنجش است.

این شرکت برای تولید پروفیل‌های صنعتی از بهترین مواد اولیه با قیمت تمام شده مقرون به صرفه استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن ماهان و انواع دیگری از محصولات فولادی، به سایت آهن‌ اسپات مراجعه کنید.
از روی این وب‌سایت اطلاعات مختلفی از جمله نام تولیدکنندگان و مشخصه‌های فنی پروفیل‌های مختلف مانند تیرآهن را می‌توانید به دست آورید. همچنین به صورت روزانه تمامی اطلاعات درج شده روی سایت آهن اسپات به‌روز رسانی می‌شوند.

آشنایی با کارخانه ماهان

کارخانه فولاد ماهان از سال 1389 به طور رسمی کار خود را در زمینه صنایع فولادی آغاز کرده است. این کارخانه در استان تهران در شهرک صنعتی جنت آباد واقع شده است. شرکت ماهان با داشتن دانش روز و تجهیزات قدرتمند توانسته در زمینه تولید پروفیل‌های صنعتی مانند نبشی، تیرآهن و ناودانی فعالیت داشته باشد و به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر در بازار شناخته شود.

واژه PSM، نشان برند ماهان است که به معنای شرکت پروفیل صنعت ماهان می‌باشد. همچنین این نشان بر روی تمامی پروفیل‌های تولید شده حک می‎‌شود. این کارخانه ظرفیت تولید انواع پروفیل‌ها را به روش نورد گرم دارد. از جمله محصولاتی که پروفیل صنعت ماهان تولید و به بازار عرضه کرده است، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نبشی 8 شش متر درجه 2 سبک استاندارد
  • ناودانی 10 شش متر درجه 2 سبک استاندارد
  • آهن 14 دوازده متر سبک و سنگین استاندارد
  • تولید انواع تیرآهن در سایز 8 تا 18 بر اساس استاندارد IPE
  • تولید انواع نبشی از سایز 3 تا 8

در سال‌های اخیر، این شرکت توانسته است بخشی از بازار آهن و فولاد پایتخت را در دست خود بگیرد و محصولاتش را با بهترین قیمت به فروش برساند.
تمامی قیمت‌های اعلام شده برای تیرآهن‌های تولیدی توسط کارخانه ماهان به ازای یک شاخه 12 متری است. شما می‌توانید قیمت به‌روز انواع پروفیل‌های آهنی را از طریق سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

وزن تیرآهن ماهان

آشنایی با خط تولید انواع تیرآهن در شرکت ماهان

تیرآهن یکی از مقاطع  فولادی است که در ضخامت و ابعاد مختلفی قابلیت تولید دارد. مقطع این سازه فولادی از روبه‌رو به شکل حرف انگلیسی I یا H است، به بخش اصلی و عمودی تیرآهن، جان و به لبه‌های افقی آن بال گفته می‌شود.
به تناسب کاربرد تیر در صنعت ابعاد این دو بخش و فاصله آن‌ها از یکدیگر وسط استانداردهای مختلفی تعیین شده است. تعیین وزن تیرآهن ماهان و ابعاد آن بر اساس استاندارد  IPE طراحی شده است.

کارخانه ماهان با تکیه بر تجربه و دانش روز توانسته است بهترین خط تولید پروفیل‌های صنعتی را در کشور راه اندازی کند. این شرکت با بهره‌گیری از به‌روزترین تجهیزات روش شکل‌دهی نورد گرم را برای تولید تیرآهن انتخاب کرده است. تیرآهن‌های تولید شده در این خط نوردی از جنس شمش‌های آلیاژی از انواع فولاد ساده کربنی و فولاد کم آلیاژ تولید می‌شوند.

در مرحله اول تولید ابتدا باید شمش را تا 1000 درجه سانتی گراد گرم کرد تا به میزان دلخواه نرم شود، پس از نرم شدن، آن را در ابتدای قفسه نورد قرار می‌دهند و طی چند پاس رفت و برگشتی تحت تغییر شکل پلاستیکی قرار خواهد گرفت. به این  مرحله از تولید، نورد خشن گفته می‌شود و هدف کاهش ضخامت شمش اولیه است.

پس از کاهش ضخامت تا میزان مورد نظر، وارد مرحله نورد دیگری می‌شود که به آن به اصطلاح نورد سبک می‌گویند. در این مرحله ابتدا کمی خنک سازی انجام می‌شود. سپس چند پاس دیگر تحت نورد قرار می‌گیرد تا به شکل تیرآهن درآید.
پس از آن یک مرحله Ironing یا اتو کشی انجام می‌شود تا عیوب سطحی مانند ناهمواری‌ها را از بین ببرد. در آخر هر شاخه تیرآهن توسط گیوتین در طول‌های 12 و 6 متری برش می‌خورد.

انواع تیرآهن تولیدی در کارخانه فولاد ماهان

شرکت ماهان ظرفیت تولید پروفیل تیرآهن در اندازه استاندارد مطابق جداول اشتال را دارد. همچنین خواص مکانیکی، ابعاد و وزن تیرآهن ماهان در سایزهای مختلف بر اساس استاندارد IPE قابل سنجش است. از جمله محصولات نهایی خط تولید این کارخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این تیرآهن بیشتر در ساخت ستون، سقف و پل‌ها استفاده می‌شود. به همین خاطر یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌رود.

از این سایز بیشتر در سقف و ستون سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. همچنین وزن آن بیشتر از سایز 14 است.

با توجه به سایز بزرگتر، وزن تیر آهن 18 ماهان نیز سنگین‌تر و مستحکم‌تر از سایزهای قبلی خواهد بود. همین مسئله سبب شده است که از آن در سازه‌های تحت بار گذاری‌های خمشی و فشاری شدید استفاده شود.

بزرگ‌ترین سایز تیرآهن تولیدی در این کارخانه، سایز 20 است. طبیعی است که وزن آن از وزن تیر آهن 18 ماهان بیشتر باشد. به همین خاطر تحت به منظور افزایش مقاومت سازه در برابر وزن آن در پروژه‎‌های عمرانی بزرگ مانند پل‌ها به کار گرفته می‌شود.

انواع تیرآهن ماهان

روش محاسبه وزن تیرآهن کارخانه ماهان

همان طور که می‌دانید، تیرآهن‌ نیز مانند دیگر مقاطع فولادی قابلیت تولید در ابعاد مختلف برحسب استانداردهای خاص را خواهد داشت. مهندسان و مصرف‌ کنندگان برای تشخیص کیفیت محصولی که قصد خرید آن را دارند، باید از جدول وزنی و جدول اشتال استفاده کنند. در این جداول مشخصات فنی از جمله وزن تیرآهن نوشته شده است.
برای همین باید روش محاسبه وزن تیرآهن را بدانید تا بتوانید داده‌های جدولی را با وزن تیرآهن مورد نظر بسنجید. هر چه این اعداد با یکدیگر انطباق بیشتری داشته باشند، مشخصه‌های محصول نیز به حد استاندارد نزدیک‌تر خواهد بود.

برای محاسبه وزن تیرآهن ماهان چند رابطه ریاضی ساده وجود دارد. اما نکته مهم این است که تیر آهن را می‌توان بر اساس استانداردهای مختلفی تولید کرد. معروف‌ترین روش‌های تولید تیرآهن که در کشور به کار گرفته می‌شوند شامل بال نیم پهن یا IPE و INP، هاش بال پهن یا IPB  و لانه زنبوری یا CNP است. تیرآهن‌های تولید شده به این روش‌ها از نظر ابعادی و وزنی با یکدیگر اختلاف دارند. در نتیجه برای به دست آوردن وزنشان باید از روابط متنوعی استفاده می‌شود.

روش اول برای محاسبه وزن تیرآهن ماهان

رابطه زیر را می‌توان به عنوان یک روش کلی برای محاسبه وزن تیرآهن ماهان و دیگر شرکت‌ها پذیرفت:

1000/[ (چگالی) * طول هر شاخه * [ (ضخامت جان * طول جان) + ( ضخامت بال * عرض بال)] * 2] = وزن تیرآهن به ازای هر شاخه

در رابطه بالا عدد چگالی را برابر 7.85 گرم بر سانتیمتر مکعب در نظر می‌گیرند. همچنین واحد ابعاد همگی بر حسب میلیمتر باید در رابطه نوشته شود؛ به جز طول تیرآهن که باید بر حسب متر در رابطه وارد شود.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن ماهان

روش دوم برای محاسبه وزن تیرآهن ماهان

با توجه به این که تیرآهن‌های تولید شده در این کارخانه بر اساس استاندارد IPE طراحی می‌شوند، می‌توان از رابطه زیر برای محاسبه دقیق‌تر وزن این نوع تیرآهن استفاده کرد:

طول تیرآهن * وزن G = وزن تیرآهن بر حسب استاندارد  IPE

در این رابطه هم باید طول تیرآهن را بر حسب متر وارد کرد. همچنین کمیت G نیز همان وزن واحد طول هر شاخه (کیلوگرم بر متر) است. این عدد را می‌توانید از روی جدول اشتال مربوط به سایز تیرآهن مربوطه پیدا کنید و در رابطه جای گذاری نمایید.
عدد حاصل وزن یک شاخه تیرآهن با واحد کیلوگرم می‌باشد. به طور مثال برای محاسبه وزن تیر آهن 18 ماهان مطابق زیر باید عمل کنید:

6  × 18.8 = 112.8 kg

خرید تیرآهن‌ ماهان از آهن اسپات

شرکت ماهان کار خود را از سال 1389 با تولید پروفیل‌هایی مانند تیرآهن، نبشی و ناودانی در تهران شروع کرد. تمامی محصولاتی که این شرکت به بازار عرضه کرده است دارای نشان رسمی شرکت یعنی PSM می‌باشند.
یکی از مهم‌ترین محصولات کارخانه ماهان تیرآهن است که در سایزهای مختلف طبق استاندارد IPE تولید می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از قیمت تیرآهن‌های این شرکت در سایزهای 14، 18 و… به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

مجموعه آهن اسپات برای افزایش تعامل میان تولیدکننده و مصرف کننده و حذف واسطه‌ها، این وب‌سایت را راه‌اندازی کرده است. مشتریان بازار آهن و فولاد می‌توانند با مراجعه به سایت آهن اسپات از نام تولیدکنندگان انواع مقاطع فولادی از جمله تیرآهن و قیمت دقیق آن‌ها مطلع شوند. ویژگی منحصر به فرد آهن اسپات این است که به طور روزانه تمامی این داده‌ها از جمله قیمت‌های درج شده روی سایت به‌روز رسانی می‌شوند.