ظرفیت باربری تیرآهن پارامتر بسیار مهمی در مبحث سازه و مقاوم سازی ساختمان است و باید به صورت کاملا اصولی برآورد شود. این موضوع درحفظ امنیت و استحکام ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.
یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان، تیر آهن است و باید مقرراتی را جهت استحکام بیشتر هنگام استفاده از آن رعایت کنیم. یکی از مهمترین اصولی که باید در زمان استفاده از تیر آهن مد نظر داشته باشیم، میزان تحمل بار آن یا باربری تیرآهن است. برای محاسبه باربری تیرآهن تا انتهای این مطلب با آهن اسپات همراه باشید.

تیرآهن یکی ازمصالح عمده در ساختمان است و از آن در طراحی سازه های مختلف استفاده می شود. به کار بردن تیرآهن به منظور افزایش استقامت ساختمان می باشد. این مصالح مقاوم از پردازش آهن خام و همچنین افزودن مقدار مشخصی عنصر کربن به دست می آید. سپس با توجه به استاندارد های موجود، فولاد را به اشکال مختلف درمی آورند تا مقاومت خمشی و توانایی تحمل نیروهای جانبی و محوری را داشته باشد.
یکی از مزیت‌های انواع تیرآهن مانند تیرآهن 12، 18 و تیرآهن 16 و 20 این است که ارتعاش‌ها را جذب می کند و با مقاومت در برابر بارهای خارجی استحکام ساختمان را بالا می برد.

باربری تیرآهن و محاسبه آن

طبق استاندارد های موجود، تیرآهن ها را در ابعاد و سطح مقطع های مختلف می سازند. عمدتا طول هر شاخه تیرآهن معادل 12 متر می باشد. مشخصات هر یک از تیرآهن ها در جدولی خاص به نام “جدول اشتال” آورده شده است. محاسبان سازه از این جدول برای طراحی کمک می گیرند. در ادامه در مورد جدول اشتال مواردی را عنوان می کنیم.

تیرآهن یک قطعه فولادی است که از دو بخش “بال” و “جان” تشکیل شده است. طول و ضخامت هر یک از این بخش ها با یکدیگر در ارتباط مستقیم هستند. از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذار بر میزان تحمل بار تیر آهن را باید در فرایند تولید و نحوه ساخت آن از مواد اولیه جستجو کرد. علاوه بر ساخت تیرآهن باید به نحوه قرارگیری تیرآهن و بارگذاری نیز توجه نمود که از جمله فاکتورهای مهم به شمار می روند. البته موقعیت قرارگیری تیرآهن های اصلی و فرعی با یکدیگر متفاوت است.

از جمله تکنیک های محاسبه سطح مقطع، وزن و همچنین پروفیل های فولادی، استفاده از جدول اشتال است. این جدول، مقاطع فولادی و مشخصات هندسی که شامل ارتفاع  (h)،قطر (d)، محیط(p)،سطح مقطع(A)، وزن واحد طول(G)، شعاع ژیراسیون (r)،  گشتاور اینرسی(S)، فاصله مرکز سطح تا سطح بیرونی(e) می باشند را دراختیار مخاطب قرار می دهد.

از جمله مواردی که می توان در محاسبه باربری تیرآهن به آن اشاره کرد، فرمول های موجود در کتاب های مقررات ملی ساختمان است.

محاسبه تحمل بار تیرآهن با توجه به سطح مقطع

مصالح اولیه و شکل هندسی بر اساس مواد سازنده آن مشخص می شود. تیرآهن ها در ساخت و ساز بناها مقاطعی هستند که پایه و اساس ساخت را بر عهده دارند. در این موارد باید نکاتی ازجمله محاسبه سطح مقطع، طول اجزا و محاسبه باربری تیرآهن را رعایت کنید. تعیین فشار وارده در زمان اعمال بار را نمادی از جمله “سطح مقطع” مشخص می کند.

در شرایط مختلف برای محاسبه فشار و تعیین ظرفیت باید از سطح مقطع، آگاهی و اطلاعت کافی داشته باشیم. لازم است به این موضوع اشاره کنیم که اجزای سازه ای از جمله تیر آهن را می توان به شکل تیر های جعبه ای و مستطیلی در اندازه های مختلف تولید کرد.

انواع تیر در سازه های فولادی

ازجمله انواع تیر در سازه های فولادی رایج باید به موارد زیر اشاره کرد :

1. تیر اصلی یا شاه تیر

شاه تیر عضو باربر اصلی در سقف بوده که با اتصاالت به ستون متصل می شود و بارهای وارده از تیرچه را به ستون منتقل می کند. این تیرها ممکن است به سه شکل زیر در سازه به کار روند.

  • تیرآهن بال پهن
  • نیرآهن معمولی با ورق تقویتی روی بال ها و یا جان
  • تیرآهن معمولی به صورت تکی یا جفت

برای تقویت بال ها کافی است پروفیل نورد شده را با ورق به شیوه های جوشی یا پیچی و تیرآهن های معمولی را با ورق تقویتی روی بال تقویت نمائید. عالوه بر آن می توانید با برش تیرآهن های IPE با نمره ۲۰ به باال از وسط جان، تیر و اتصال صفحه و ورق تقویتی روی بال نیز تیرآهن را تقویت نمائید.

2. تیر فرعی یا تیرچه

تیرچه ها در گروه تیرهای سبک قرار می گیرند که بار سقف را به تیر اصلی منتقل می کند. این موارد جزء اعضای افقی و فرعی متصل به شاه تیر می باشند. تیرهای مذکور عموما از نیمرخ های نورد شده و سبک IPE و INP و یا به صورت لانه زنبوری تولید می گردند. چنانچه سقف سازه مرکب یا طاق ضربی باشد باید تیرچه های فرعی را به فواصل 1 تا ۵.1 متری در حد فاصل شاه تیرها قرار دهید.

3. نعل درگاهی

نعل درگاهی در واقع تیری می باشد که در قسمت بازشوهای ساختمان از قبیل در و پنجره قرار می گیرد. قرار دادن نعل درگاه به منظور حفظ ایستایی دیوار آجری فوق بوده که قرار است در و پنجره در درون آن جا داده شود. حداقل میزان اتکای تیر نعل درگاهی در دو تکیه گاه طرفین ۲۰ سانتیمتر بوده که نیاز است بالشتک بتنی در مکان های تکیه گاهی قرار دهید.

4. تیر لبه ای یا کناری

تیر لبه ای در اصل نقش کلاف بندی ساختمان را ایفا می کنند به این نحو که در اطراف ساختمان قرار گرفته و ضمن تحمل بار سقف بار دیوار های پیرامونی را تحمل می کنند.

5. لاپه

لاپه ها در واقع تیرهای سبکی هستند که از نیمرخ های I و Z تهیه می شوند. وظیفه اصلی این مقاطع، تحمل بار پوشش های سبک ساختمان های صنعتی می باشد.

جدول محاسبه باربری تیرآهن

جدول تحمل بار تیرآهن یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در ساختمان‌سازی باید به آن توجه کرد. محاسبه تحمل بار تیرآهن قبل از کلنگ زنی پروژه، بسیار مهم است. برای محاسبه باربری تیرآهن به جدولی نیاز داریم که اطلاعات دقیق را به شما نشان دهد. در این راستا توجه شما را به جدول زیر معطوف می کنیم:

اگر کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن در فرآیند تولید محصول خود، مطابق با استانداردهای بین المللی عمل کنند، تحمل بار هر نوع تیرآهن را می‌توان با استفاده از جدول فوق مشخص و محاسبه کرد و بر اساس آن، تیرآهن مورد نیاز برای پروژه را انتخاب کرد.

محاسبه باربری تیرآهن و خرید از آهن اسپات

آهن اسپات با استعلام دقیق و به روز قیمت آهن آلات از کارخانجات برتر کشور، کار را برای خرید تیرآهن ارزان و باکیفیت آسان کرده است. پس برای خرید انواع تیرآهن به وبسایت آهن اسپات مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌های روز بازارآهنف سفارش خودر ا ثبت و خریدی به صرفه را تجربه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات است.