چهارپهلو یکی از محصولات مهم در صنعت فولاد به حساب می‌آید. این فرآورده فولادی، دارای سطح مقطع مربع یا مستطیل شکل است و به تسمه شباهت زیادی دارد. از چهارپهلوها برای ساخت محصولات فولادی یا در صنایع سبک و سنگین بسیار استفاده می‌شود. برای ساخت این مقطع فولادی پرکاربرد، از آلیاژ فولاد با عناصر دیگر از جمله آلومینیوم، کربن، فسفر، برنج و… استفاده می‌شود.
نیاز بازار در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت حمل و نقل، راه آهن، خودروسازی، دکوراسیون و لوازم تزئینی، باعث شده است که کارخانجات بسیاری در زمینه تولید چهارپهلو قدم بردارند.

محصولات تولیدی در کارخانجات مختلف، کیفیت و خواص متفاوتی خواهند داشت. این موضوع به دلیل تنوع در روش‌های تولید محصول و گاهی تفاوت مواد اولیه مورد استفاده است. به همین دلیل تولیدکنندگان مختلف ممکن است این فرآورده را با قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه نمایند.
برای خرید بهترین چهارپهلو و متناسب با نیاز خودتان، لازم است با تولیدکنندگان برتر چهارپهلو آشنا شوید. در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به معرفی ۶ کارخانه تولیدکننده چهار پهلو می پردازیم، بپس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی برترین کارخانه‌های تولید چهارپهلو

یکی از نکات مهم در هنگام خرید محصولات فولادی، توجه به تولیدکننده محصول است. کارخانه‌های مختلف برای تولید محصولات خود از مواد اولیه و روش‌های خاصی استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که گاهی کیفیت یک محصول ثابت از شرکت‌های مختلف، کاملا متفاوت باشد.

از سویی به این دلیل که محل تحویل بسیاری از محصولات فولادی از درب کارخانه صورت می‌پذیرد، لازم است در خرید خود مسئله مسافت را در نظر بگیرید تا هزینه حمل و نقل، بیش از اندازه بالا نرود. تولیدکنندگان چهارپهلو در ایران، بسیار زیاد هستند؛ این موضوع ممکن است در هنگام خرید شما را سردرگم کند. به همین جهت بهتر است پیش از اقدام به خرید این فرآورده فولادی، با چند کارخانه چهار پهلو آشنا شوید تا مسیر خرید برایتان هموارتر گردد.
در ادامه به معرفی تعدادی از این کارخانه‌ها می‌پردازیم:

1. شرکت چهارپهلو گروه صنعتی سپاهان – اصفهان

گروه صنعتی فولاد سپاهان در سال 1352 با هدف اشتغال زایی و همچنین تنوع و کیفیت بالای محصولات در نزدیک اصفهان آغاز به کار نمود. این گروه صنعتی از همان ابتدای کار، با ارائه محصولاتی با کیفیت و مقاوم جای خود را در بازار پیدا کرد. کارخانه سپاهان در اصفهان واقع شده است و به تولید انواع لوله‌های فولادی و پروفیل‌‌ها در ضخامت و اندازه های متفاوت می‌پردازد.

تنوع تولیدی در این کارخانه بسیار بالا است و از محصولات آن به صورت شافت کولر، مشعل، کمک فنر، اگزوز، فرمان، نرده و حفاظ، داربست، لوله گاز و غیره استفاده می‌شود. تولیدات این مجموعه صنعتی بزرگ، بسیار با کیفیت هستند. این کارخانه نه تنها بخش بزرگی از نیاز بازار داخلی به انواع چهارپهلو را فراهم می‌نماید، بلکه محصولات خود را به کشورهای منطقه نیز صادر می‌کند. استانداردهای جهانی حاکم بر محصولات کارخانه سپاهان، پتانسیل رقابت با برندهای بزرگ را برای این کارخانه فراهم نموده است.

2. کارخانه صنایع فولاد هیربد زرندیه – اراک

این گروه صنعتی از جمله صنایع نوپا در زمینه تولید چهارپهلو و دیگر مقاطع فولادی است. شرکت چهارپهلو هیربد زرندیه در سال 1391 در شهرک صنعتی مامونیه در شهرستان زرندیه استان مرکزی تاسیس شده است. با وجود عمر کمی که از تاسیس این شرکت می‌گذرد، می‌توان از آن به عنوان یکی از کامل‌ترین مجتمع‌های تولید فولاد کشور ایران یاد کرد.

چهارپهلو تولید این کارخانه، به صورت انواع گوناگون و در سایزهای مختلف می‌باشد. علاوه بر چهارپهلو، میلگردهای فولادی و انواع پروفیل‌ها و لوله‌ها را نیز تولید و به بازار عرضه می‌کند. اگر قصد خرید چهارپهلو از این مجتمع را دارید می‌توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات از جزئیات قیمت این محصول تولیدی هیربد زرندیه ساوه مطلع شوید و خریدی بهینه و موفق را برای خود به ارمغان بیاورید.

3. کارخانه پروفیل فولادی اصفهان – اصفهان

شرکت فولاد اصفهان جزء برترین‌های تولید پروفیل در کشور است. فعالیت نخست کارخانه پروفیل فولادی اصفهان در حدود چهل سال پیش در شهر اصفهان آغاز شد. این کارخانه با طی روند پیشرفت در طی سالیان، توانست در زمره بهترین صنایع فولادی کشور قرار گیرد. این شرکت تولیدی در سه منطقه درچه، مبارکه و اشترجان استان اصفهان مشغول فعالیت است و بیش از ۱۳۰ نوع محصول فولادی متنوع به بازار عرضه می‌کند.

محصولات تولیدی این شرکت شامل انواع پروفیل‌ها و قوطی‌ها، کرکره، نوار برشی، انواع چهارچوب‌های فلزی، تجهیزات گالوانیزه، ورق شیت می‌باشد که علاوه بر بازار داخلی، بخش زیادی از بازار جهانی و صادرات را نیز به خود اختصاص داده است. در سال 1394 با تولید محصولات با کیفیت بالا توانست عنوان واحد نمونه صنعتی را دریافت نماید. همچنین، دریافت نشان بین‌المللی طلای کیفیت BID پاریس در سال 2014 جزء افتخارات این شرکت به حساب می‌آید. این کارخانه در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی نیز عضویت دارد.

4. شرکت نورد لوله یاران – تهران

شرکت نورد لوله یاران در اواخر سال 1377 تاسیس شد و در سال ۱۳۸۲ مورد بهره‌برداری نهایی قرار گرفت. این شرکت به طور تخصصی در زمینه تولید لوله و پروفیل فعالیت دارد. این شرکت با وجود آنکه عمر درازی ندارد، اما در ردیف برترین کارخانه‌های تولید چهارپهلو قرار می‌گیرد.
محصولات این شرکت از استانداردهای ملی و بین‌المللی به صورت دقیق پیروی می‌کنند. به همین دلیل کیفیت محصولات این کارخانه چهارپهلو، بسیار بالا است و می‌تواند در زمره بهترین محصولات بازار قرار گیرد.

ظرفیت اسمی این شرکت تولید کننده چهارپهلو، در ابتدا حدود ۱۰۵۰۰۰ تن بوده است. به دلیل کیفیت بالای محصولات، این شرکت بعد از مدتی با افزایش نیاز بازار مواجه شد و با تجهیز دستگاه‌های خود به فناوری‌های جدید، توانست ظرفیت را به حدود ۳۰۰۰۰۰ تن در سال برساند. محصولات تولیدی این کارخانه را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد که به شرح زیر می باشد:

 • لوله‌ها

شامل لوله های گاز خانگی و شهری، آب و شوفاژ، لوله های ساختمانی و صنعتی

 • پروفیل‌ها

شامل چهار پهلو و تسمه فولادی، قوطی های مربع مستطیل، پروفیل های ساختمانی باز و بسته و سایر مقاطع پروفیل

5. شرکت جهان پروفیل پارس – تهران

این شرکت در سال 1361 در شهر تهران به ثبت رسید. شرکت جهان پروفیل پارس، یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده مصنوعات صنعتی است که سال‌ها است به تولید چهارپهلو و عرضه آن مبادرت دارد. این کارخانه دارای چهار زیر مجموعه اصلی به شرح زیر است:

 • قائم پروفیل رازی
 • صنایع فلزی کوشانوین پارس
 • صنایع فولاد کوشانوین
 • مجتمع فولاد اردکان

در این میان، کارخانه قائم پروفیل رازی که از باقی بخش‌ها قدیمی‌تر است، به تولید چهارپهلو در سایزها و انواع مختلف می‌پردازد. کارخانه چهارپهلو جهان پروفیل پارس، در سال حدود ۴۷۶۰۰۰ تن محصول فلزی تولید می‌کند.
این محصولات هم در بازارهای داخلی و هم در کشورهای خاورمیانه، بسیار پرطرفدار هستند. به جز چهارپهلو در انواع و سایزهای مختلف، این کارخانه به تولید انواع لوله های صنعتی، لوله‌های داربستی، قوطی‌های صنعتی و ساختمانی، پروفیل مبلی، پروفیل درب و پنجره نیز مبادرت دارد.

6. شرکت پروفیل نیکان – اصفهان

این گروه صنعتی از جمله شرکت‌های تولید تخصصی چهارپهلو و انواع پروفیل فولادی در سایزها و گریدهای مختلف است. شرکت صنعتی نیکان پروفیل در سال 1374 با هدف تولید پروفیل فولادی و برش ورق با ظرفیت تولید 7,000 تن تولید پروفیل باز (زهوار و چهارچوب فلزی) و 13000 تن خدمات برش ورق فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۸۲ با راه اندازی مجموعه ماشین سازی نیکان، ظرفیت تولید پروفیل در این شرکت به حدود ۸۰۰۰ تن رسید. طی این سال خط تولید دستگاه 3 اینچ (با هدف تولید انواع چهار پهلو، پروفیل ساختمانی و قوطی) و خط تولید دستگاه z راه اندازی گردید.

این مجموعه با هدف پاسخگویی به نیاز کارخانه ماشین سازی و همچنین، تامین نیازهای بخشی از مشتریان و متقاضیان بازار این خطوط را توسعه بخشید. در نهایت، طی این فرآیند توسعه، در طول سال های 1386 -87 مرحله سوم طرح توسعه با راه‌اندازی خطوط تولید جدید و افزایش ظرفیت تولید ادامه یافت تا ظرفیت تولید انواع چهارپهلو و پروفیل در این کارخانه به میزان 70000 تن در سال رسید.

محصولات این کارخانه به چهارپهلو محدود نمی‌شود. گروه صنعتی نیکان در طی فرآیندهای توسعه خود به تولید فرآورده‌های فولادی متنوع از جمله محصولات زیر پرداخته است:

 • قوطی و پروفیل
 • انواع ورق فلزی
 • انواع میلگرد ساده و آجدار
 • انواع تیرآهن
 • انواع لوله
 • نبشی، سپری و ناودانی
 • توری و سیم فلزی

از کدام کارخانه چهارپهلو بخریم؟

یکی از نکات مهم در خرید چهار پهلو، توجه به تولیدکننده‌ آن است. تولیدکنندگان چهارپهلو در ایران بسیار زیاد هستند و اغلب، با کیفیت بالایی کار می‌کنند. در این مقاله تعدادی از این کارخانه‌ها را به شما معرفی کردیم؛ اما محصول کدام کارخانه بهتر است؟
پاسخ این است که هر شرکت چهارپهلو ممکن است از روش خاصی برای تولید استفاده کند که روی قیمت و کیفیت محصول موثر است. بنابراین برای خرید چهارپهلو از بهترین تولیدکننده، ابتدا باید میزان نیاز و بودجه خود را به درستی تعیین نمایید.

از سویی، توجه به فاصله مکان پروژه مورد نظر شما تا محل کارخانه چهارپهلو بسیار مهم است. تحویل تمامی این محصولات از درب انبار کارخانه صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال اگر شما در تهران باشید و به دلیل ارزان بودن چهارپهلو در اصفهان، از این شهر خرید کنید، ممکن است با پرداخت هزینه حمل و نقل، مجددا به قیمت محصولات موجود در تهران محصول به دستتان برسد! بنابراین مکان و شهر مبدا و مقصد برای خرید بسیار مهم است.

استعلام قیمت و خرید چهارپهلو از آهن اسپات

وقتی تعداد تولید کنندگان یک کالا زیاد باشد، مقایسه قیمت‌ها به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مشتریان تبدیل می‌شود. فرقی نمی‌کند شما به عنوان یک عمده فروش بخواهید چهار پهلو خریداری کنید، یا به عنوان یک مشتری جزیی! استعلام قیمت از تولیدکنندگان مختلف، مسئله‌ای مهم و البته دشوار است.

در آهن اسپات می‌توانید با مراجعه به بخش چهار پهلو، بهای محصولات عرضه شده توسط تمامی تولیدکنندگان را به صورت یک جا و دقیق مشاهده کنید. تمامی این قیمت‌ها به روز و بر اساس اعلام شرکت چهار پهلو ثبت شده‌اند. همچنین این امکان را دارید که با کارشناسان سایت تماس بگیرید و برای خریدی بهتر، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.