به طور کلی انواع مقاطع فولادی که در بازار آهن عرضه می‌شوند، از خصوصیات و اطلاعات ظاهری مشخصی مانند اندازه عرض و طول برخوردار می‌باشند. در بین این محصولات، آن دسته از مقاطع فولادی که اختلاف زیادی بین مقادیر طول و عرض و ضخامت در آن وجود دارد را تسمه فولادی می‌نامند.
این محصول با توجه به اینکه از کاربری بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف و البته در تولید محصولات گوناگون برخوردار است، دارای فرایند تولید مشخص و انواع مختلفی نیز می‌باشد که هر کدام از خصوصیات و تعریف کاری مشخصی برخوردار است.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم شما را با تسمه فولادی، انواع و کاربردهای این محصول آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تسمه فولادی چیست؟

تسمه فولادی از جمله مقاطع فولادی است که در بازار آهن در بر اساس کاربری در مصارف مختلف به فروش میرسد.

در زمینه خصوصیات تسمه از جنس فولاد نکته حائز اهمیتی که می‌تواند ذکر آن جالب نیز باشد این است که این محصول از مواد غیر فلزی تولید می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت رابطه مستقیمی بین جنس ماده مصرفی در این محصول با کاربرد آن وجود دارد.

این محصول از انواع مختلفی برخوردار است و نسبت به دیگر محصولات فولادی، با خصوصیات ظاهری خاصی همراه می باشد. به همین منظور، با نگاه به ظاهر تسمه فولادی مشخص می‌شود که با مقدار عرض و طول وسیع و ضخامتی بسیار کم همراه است. و این خصوصیت نقطه ثقل کاربری گسترده از این محصول محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که در مقایسه تسمه فولادی با ورقه‌های فلزی، باید توجه داشته باشید که این محصول نسبت به ابعاد طول و عرض از اندازه‌های کوچک‌تری برخوردار است.

در زمینه معرفی کاربری از این وسیله می‌توان گفت که امروزه در تولید محصولات بی‌شماری از تسمه فولادی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این وسیله می‌توان به صنعت ساختمان سازی اشاره داشت. به همین خاطر در پروژه‌های ساختمان سازی از تسمه فولادی در زمینه نگهداری و محافظت از لوله‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

مثال دیگر در زمینه کاربرد از تسمه فولادی که می‌توان این کاربری را یکی از پرکاربردترین استفاده‌ها از این محصول محسوب نمود، استفاده از آن در کپسول آتش‌نشانی است. بر این اساس با استفاده از تسمه فولادی می‌توان کپسول آتش نشانی را به دیوار متصل نمود.

فرایند تولید تسمه فولادی

به طور کلی تولید تسمه از جنس فولاد توسط تولید کنندگان، بر اساس سلیقه و نظر مشتریان نسبت به کاربری که از تسمه فولادی دارند انجام می‌شود. تولید تسمه به صورت ساده می‌تواند به واسطه برش بر‌روی ورقه‌های فولادی انجام شود.
در این حالت با توجه به کاربری مد نظر قرار گرفته شده، تسمه فولادی را در اندازه‌های مشخص در عرض و طول و نوع ضخامت تولید می‌نمایند. اما به طور کلی با توجه به اینکه استفاده از تسمه فولادی در حوزه‌های مختلف متفاوت است، شیوه ساخت در این وسیله نیز طبعا با تفاوت‌های مشخصی همراه است.

تسمه ها از قابلیت جوشکاری و مقاومت بالایی برخوردار است که این می‌تواند کاربری از این وسیله در صنایع مختلف را گسترده نماید. تولید تسمه از جنس فولاد با دو روش با نام‌های ماشین‌کاری و نورد همراه است. در این دو روش با توجه به متریال‌های مختلفی که مورد استفاده قرار گرفته می‌شود، از فرآیند تولیدی منحصر به فردی نیز برخوردار است.

در فرایند تولید تسمه ها در روش ماشین‌کاری، متریال مورد استفاده قرار گرفته شده ورق فولادی است. با این حال اگر فرآیند تولید تسمه فولادی روش نور باشد، ماده اولیه شمش فولادی خواهد بود.

1. تولید تسمه فولادی با روش نورد

در این روش ماده اولیه شمش فولادی استفاده می‌شود و در ادامه به همراه اجرای فرآیند نورد (Rolling) گرم یا سرد، در نهایت تسمه نوردی تولید می‌شود. در این شرایط محصول نهایی که تولید می‌شود با نام تسمه فابریک به بازار محصولات آهنی ارائه خواهد شد.
از آنجایی که اجرای تولید تسمه فولادی با استفاده از روش نورد در دو حالت نورد گرم یا سرد انجام می‌شود، در نهایت محصول تولید شده با نام تسمه فابریک در روش نورد گرم در چهار مرحله زیر انجام می‌شود.

نکته مهم:
اجرای شرایط نورد سرد به هدف تولید تسمه از جنس فولاد با اعمال فرایند‌های مشابهی نسبت به روش نورد گرم برخوردار است. در این روش، تفاوتی که می‌توان معرفی نمود دمای حرارتی موجود در فرآیند تولید است. در روش نورد سرد، قطعه تولیدی با محدودیت در تغییرات ابعادی همراه است. به همین خاطر لازم است که با توجه به اندازه محصول نهایی، ماده اولیه انتخاب شود.

توجه: محصول نهایی در روش نورد گرم و یا نورد سرد در نهایت با کیفیتی متمایز در هر دو حالت تولید برخوردار خواهد بود.

_ پیش‌گرم کردن

به هدف تولید تسمه لازم است که در ظاهر شمش تغییراتی صورت پذیرد. این فرایند با اعمال حرارتی بالغ بر ۱۲۰۰  درجه سانتی‌گراد آغاز می‌شود. در انتهای این مرحله شمش حرارت دیده از کوره خارج می‌شود.

_ اجرای فرایند نورد‌ینگ

از آنجایی که محصول تولید شده با توجه به نظر مشتری باید از ابعاد مشخصی برخوردار باشد، به همین خاطر در این مرحله شمش گداخته شده پس از عبور از ردیف‌های غلتک، با توجه به اعمال فرایند نورد و بر اساس ابعاد مد نظر قرار گرفته شده، تغییر حالت داده می‌شود.

_ اجرای فرایند خنک کاری

در این مرحله به دلیل اعمال حرارت، محصول می‌تواند از دمای بالاتر است ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد برخوردار باشد. به همین منظور محصول به واسطه غلتک‌های تعبیه شده به محیطی خنک انتقال داده می‌شود تا موجبات کاهش دما در تسمه‌های تولید شده به منظور انجام مرحله بعد فراهم شود.

_ انجام برش کاری و بسته‌بندی

این مرحله می‌تواند شرایط کامل‌تری را برای محصول ایجاد نماید. به همین منظور با اعمال برش در ابتدا و انتهای قطعه فولادی و در نهایت اجرای فرایند‌های بسته‌بندی، محصول را به انبار منتقل می‌نمایند. به طور معمول این مقاطع در اندازه‌های ۶ و یا ۱۲ متری برای ارائه به بازار آهن بسته‌بندی می‌شود.

2. فرایند تولید تسمه فولادی با روش ماشین‌کاری

در این روش با استفاده از ورقه‌های فولادی اقدام به تولید تسمه ماشینکاری می‌شود.

_ برش

بر این اساس ورق های فولادی در قالب رول‌های عظیم‌الجثه در داخل دستگاه گیوتین قرار داده می‌شود. در ادامه دستگاه گیوتین با توجه به نظر مشتری و بر اساس کاربری تسمه انجام خواهد شد در ابعاد مشخص عملیات برش را انجام میدهد.

_ اتوکشی

پس از اجرای مرحله برش، نوبت به اجرای فرایند اتوکشی می‌رسد. این مرحله به این خاطر انجام می‌شود که ورقه‌های فولادی پس از مرحله گیوتین کاری از تاپ برخوردار خواهد شد. اعمال اتوکشی شرایط ورقه‌های برش خورده را برطرف می‌نماید.

انواع تسمه فولادی

در بازار آهن مقاطع فولادی، محصولات از نوع تسمه در مدل‌ها و با خصوصیت‌های متفاوت نسبت به سلیقه‌های مشتریان عرضه می‌شود. هر کدام از این نمونه‌ها با توجه به خصوصیات‌هایی که دارند از کاربری‌های متفاوتی برخوردار می‌باشند. در ادامه مقاله، شما با انواع تسمه از جنس فولاد آشنا خواهید شد.

1. تسمه ماشین‌کاری

روش ماشین‌کاری را می‌توان به عنوان روشی دقیق و مناسب معرفی نمود. فرایند اجرایی در این روش از سه مرحله برش، اتوکشی و بسته بندیت تقسیم می‌شود.

2. تسمه استیل

تولید تسمه فولادی استیل در دو حالت سری ۳۰۴ و سری ۳۱۶ اجرا می‌شود.‌ محصولاتی که در این شرایط تولید می‌شود از جمله پر کاربردترین محصولات به حساب می‌آید. با توجه به اسم این نوع از تسمه، متریال استفاده شده از ورقه‌های استیل خواهد بود. به همین منظور قبل از اجرای فرآیند، ورق‌ها صیقل داده خواهد شد.

خصوصیات بارزی که در این ورقه،ها مشاهده می،شود داشتن ضخامت کم است. در نتیجه این خصوصیت موجبات پرکاربرد شدن محصولات تسمه فولاد استیل را به دنبال دارد.

_ سری ساخت تسمه فولادی استیل ۳۰۴

تسمه از جنس فولاد که در سری 300 از نوع ۳۰۴ ساخته می‌شود، نسبت به دیگر محصولات مقرون به صرفه تر است. چرا که از استحکام بالاتری برخوردار است.

ضخامت موجود در این محصول بسیار کم است و این موضوع موجب شده است از انعطاف بیشتری برخوردار باشد.

این محصول در مقابل ضربات احتمالی شرایط خوردگی کمتری را دارد و از مقاومت بالایی برخوردار است.

کاربردی از تسمه‌های نوع استیل ۳۰۴ در صنایع کشتی سازی، صنایع دفاعی، حوزه ساختمان سازی، صنعت نفت، حوزه پزشکی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و در ساخت انواع ظروف می‌باشد.

_ سری ساخت تسمه فولادی استیل ۳۱۶

ضریب مقاومت در این نوع از محصولات بسیار مطلوب و قابل تحسین است. این محصول که در سری ۳۱۶ تولید می‌شود مانند سری ۳۰۴ در برابر ضربات احتمالی از مقاومت بالایی برخوردار است.

3. تسمه ترانس

اگر به تمرکز و دقت بالا در ساخت تسمه توجه دارید، استفاده از تسمه فولادی از نوع ترانس بهترین انتخاب محسوب می‌شود. برای ساخت تسمه ترانس از دیگر تسمه‌های تولید شده استفاده می‌شود.

4. تسمه فابریک

در فرایند تولید تسمه از جنس فولاد از نوع فابریک، از روش‌های نورد گرم و یا نورد سرد استفاده می‌شود. در این روش به جای استفاده از آهن آلات دست دوم، از متریال شمش فولادی استفاده می‌شود.

5. تسمه نوردی

برای تولید تسمه می‌توان از روش نورد در دو حالت گرم و سرد استفاده نمود. در این روش به دلیل اهمیت در کیفیت محصول، لازم است که از متریال با کیفیت استفاده نمایید. در روش نورد، محصولات تهیه شده به دلیل وجود دو فرایند نورد سرد و نورد گرم از کیفیت مختلفی برخوردار خواهند بود.

می‌توان گفت محصولات تهیه شده در فرآیند نورد سرد نسبت به محصولات تولید شده در فرایند نورد گرم، با کیفیت بالاتری همراه خواهد است. این در حالی است که محصولات تهیه شده در روش نورد گرم به دلیل اعمال حرارت زیاد می‌تواند دست خوش آسیب های احتمالی قرار گیرد.

کاربردهای تسمه فولادی

انواع تسمه در بین محصولات متنوع مقاطع فولادی، با توجه به پارامترهای گوناگون مانند نوع سایز و کیفیت، از کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف برخوردار می‌باشند. به همین خاطر این تسمه‌ها با داشتن قابلیت انعطاف بالا و قابلیت جوش‌پذیری مطلوب، در بسیاری از پروژه‌ها و مکان‌ها به جهت اجرای فرآیند‌ها و یا ساخت وسایل متنوع، مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند.

 1. استفاده از تسمه در زمینه فرایند‌های بسته‌بندی برای محصولاتی مانند انواع پروفیل، شیشه، محصولات چوبی مانند ام دی اف و محصولات آرایشی و غیره کاربرد دارد.
 2. با توجه به خصوصیات متفاوتی که در تسمه وجود دارد، می‌توان در ساخت محصولات خانگی نیز از آن استفاده نمود. مانند ساخت انواع فریزر، یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و …
 3. دیگر کاربری از تسمه از جنس فولاد که می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد، استفاده در ابزار گریتنگ grating است.
  این ابزار که به اصطلاح در بازار آهن به درپوش نیز معروف است، در قالب صفحات مشبک فولادی به واسطه اتصال در تار و پودهای موجود در تسمه‌های فولادی ساخته می‌شود. درپوش‌ها از وزن کم و البته از استحکام فوق‌العاده برخوردار هستند.
 1. کاربری اصل درپوش‌ها در سکوها، راه پله‌ها، پلنت‌های صنعتی از قبیل فولاد سازی، پتروشیمی و غیره معرفی می‌شود.
 2. کاربری از تسمه می‌تواند به دلیل داشتن قابلیت ممتاز تحمل وزن، ‌و البته بالا بودن ضریب امنیت در این محصول، موجبات کاهش هزینه‌ها در اجرای پروژه‌های تولیدی را به دنبال داشته باشد.
 3. نکته جالبی که می‌توان در زمینه استفاده از تسمه‌های فولادی به آن اشاره نمود، در زمینه خلق آثار هنری است. بر این اساس با استفاده از این محصول هنرمندان نسبت به ساخت مجسمه‌های مختلف، امروزه آثار هنری ماندگار را خلق می‌نمایند.
 4. یکی دیگر از کاربری‌هایی که از تسمه می‌توان اشاره نمود، ساخت انواع نرده است. برای این منظور می‌توان به دلیل داشتن پارامترهای قدرت و استقامت در این محصول، شرایط امنیت عبور مرور در پله‌ها را به واسطه استفاده از تسمه‌ها برقرار نمود.
 5. در محصولات الکترونیکی از قبیل تلفن و کابل برق، در صنعت اتومبیل سازی مانند ساخت ترانسفورماتور و رادیاتور و غیره و ساخت دوچرخه استفاده از تسمه رایج می‌باشد.
 6. کاربری دیگری که می‌توان برای تسمه معرفی نمود، در زمینه ساخت بادبند می‌باشد. این سیستم که با نام مهاربند نیز معروف است موجبات امنیت، پایداری و استحکام در سازه‌ها را ایجاد می‌نماید.
  سازه‌ها می‌توانند بر اساس نیروهای محیطی وارد شده، از جمله زلزله‌ و یا نیروهای افقی در شرایط تخریب قرار گیرند. استفاده از بادبند افزایش سختی و امنیت در سازه‌ها را به دنبال دارد.
 1. تسمه های فولادی به دلیل وجود جریان هوا و داشتن ظاهری زیبا و البته استحکام بالایی که دارند، می‌توانند در پله‌های ساختمان ،پوشش کف و پله‌های کارخانه و غیره مورد استفاده قرار گرفته شوند
 2. برای ساخت انواع درب و پنجره با استفاده از فرایند نورد گرم از تسمه استفاده می‌شود.

خرید انواع تسمه فلزی از آهن اسپات

مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند استفاده از تسمه فولادی را در تولید محصولات گوناگون و کاربری در صنایع مختلف معرفی نمایند، داشتن استحکام و انعطاف و البته مقاومت در این محصول می‌باشد. با این وجود به طور مثال اگر بخواهید برای یک سازه موجبات امنیت و استحکام را ایجاد نمایید، به این خاطر که تسمه از ورقه‌های فولادی ساخته می‌شود، استفاده از این محصول این هدف شما را می تواند میسر نماید.

به‌طور کلی با توجه به پیشرفت علم و استفاده از ماشین‌آلات مدرن، امروزه به واسطه استفاده از ورق‌های فولادی، بر اساس سلایق مشتریان تسمه فولادی با خصوصیت‌های مختلف تولید می‌شود. این ابزار توانسته است در زمینه تولید محصولات گوناگون در صنایع مختلف، موجبات کاهش هزینه‌ها، تسریع در امر تولید و البته افزایش کیفیت در محصولات مختلف را فراهم آورد.

اگر برای پروژه‌های صنعتی و ساختمانی خود نیازمند انواع تسمه هستید، برای خریدی به صرفه و مطمئن، وارد وبسایت آهن اسپات شده و پس از بررسی قیمت کارخانجات تولیدکننده تسمه، سفارش خود را ثبت و در اسرع وقت تحویل بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروش آهن اسپات در تماس باشید.