گریتینگ‌ها صفحات مشبکی هستند که علاوه بر امکان عبور هوا و نور از خود از استحکام بالایی نیز برخوردارند. گریتینگ‌ها از برخورد عمودی دو تسمه و یا تسمه و میلگرد در یکدیگر و یا جوش دادن آن‌ها بهم، به وجود می‌آیند. مهم‌ترین بخش گریتینگ، تسمه باربر است، چرا که بار وارده به گریتینگ تنها به روی این تسمه وارد می‌شود و در واقع وظیفه تثبیت گریتینگ بر عهده این تسمه است.

این تسمه عمود بر دهانه بارگذاری شده و روی دو طرف دهانه قرار می‌گیرد؛ لذا سعی می‌شود برای ایجاد استحکام در گریتینگ تغییرات لازمه در حین طراحی را روی این تسمه اعمال کنند.

اجزای تشکیل دهنده کلمپ یا بست گریتینگ 

کلمپ یا بست گریتینگ از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ابرویی
 • چنگکی
 • پیچ و مهره
 • واشر

در هنگام نصب، یک طرف چنگکی درون چشمه و طرف دیگر زیر تیرآهن قرار می‌گیرد؛ همچنین ابرویی در روی گریتینگ با بسته شدن پیچ و مهره، باعث محکم و ثابت شدن کلمپ و در نتیجه گریتینگ روی تیر آهن‌ها محکم خواهد شد.این بست در دو نوع گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد، بیشترین کاربرد را دارد.

برای نصب بر روی سازه از روش‌های جوشکاری، بتن ریزی، رول بولت و یا بست استفاده می‌شود. که در میان این‌ها، نصب با استفاده از کلمپ مخصوص، مطمئن و بهینه ترین روش می‌باشد. به عنوان مثال اگر گریتینگ به وسیله جوشکاری نصب شود.
علاوه بر از بین رفتن پوشش گالوانیزه گریتینگ و خوردگی آن به مرور زمان، امکان جدا کردن آن برای عملیات‌های جانبی و تعمیرات، وجود نداشته و گازی که هنگام جوشکاری گالوانیزه ایجاد می‌شود، برای سلامتی نصاب مضر می‌باشد و خطر آسیب رسانی برای نصاب را دارد. مزایای استفاده از بست : قابلیت جدا شدن از سازه، نصب آسان و سریع، عدم آسیب به پوشش گالوانیزه گریتینگ، صرفه جویی در هزینه‌ها، خطر کم‌تر و … می‌باشند.

مزایای استفاده از کلمپ (بست گریتینگ)

کلمپ یا بست گریتینگ دارای مزایای زیادی می‌باشد که از جمله آنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب آسان گریتینگ بدون آسیب رساندن به پوشش گالوانیزه گریتینگ
 • حذف اقدامات خطرساز مانند حفاری، سوراخکاری و جوشکاری
 • باز و بسته کردن سریع بست گریتینگ، کم‌تر از یک دقیقه
 • دسترسی به مناطق زیرین گریتینگ جهت تعمیر و نگهداری
 • صرفه جویی در وقت و سرمایه و حفظ ایمنی و سلامت کار
 • قیمت مناسب بست گریتینگ با کیفیت ساخت و گالوانیزه بالا

کاربرد بست گریتینگ در صنعت 

گریتینگ تولید شده توسط تسمه‌های فولادی و پانچ دستی را به طور کل به گریتینگ دست ساز فولادی یا گریتینگ فلزی شهرت دارند. باید به این نکته اشاره کنیم که این مدل گریتینگ توسط خط‌های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک عرضه می‌شوند. گریتینگ‌ها بیشترین کاربردی که دارند در جنبه‌های پوششی و پوشاننده‌های کانال‌ها می‌باشد که برخی از این کاربرد‌ها در زیر اشاره شده است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 1. درپوش کانال‌های هدایت آب
 2. به عنوان کفی پلی و راه پله‌های فرار
 3. پوشاننده ی کف محوطه‌های مختلف
 4. در ساختمان سازی و صنعت

گریتینگ‌های فلزی دارای کاربرد بالا تری نسبت به گریتینگ‌های فایبرگلاس می‌باشند که در انوع مختلفی نظیر: گریتینگ فلزی گالوانیزه گرم، فولاد گالوانیزه سرد، چدن و استیل می‌باشند.

روش‌ نصب گریتینگ (کلمپ)

گریتینگ‌ها به روش‌های متفاوتی نصب می‌شوند که دو روش معمول آن عبارتند از :

 1. نصب به وسیله کلمپ (بست)
 2. نصب به وسیله جوشکاری

نصب به وسیله کلمپ یا بست یکی از روش‌های نصب گریتینگ است که نسبت به روش دیگر، یعنی نصب به وسیله جوشکاری کاربردی‌تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1. نصب گریتینگ با بست

کلمپ یا بست وسیله‌‌ای است که برای ثابت نگه داشتن گریتینگ استفاده می‌‌شود. این روش مرسوم‌ترین و بهترین روش نصب گریتینگ است؛ چرا که مزایای زیادی نسبت به نصب به وسیله جوشکاری دارد. در این روش به ازای نصب هر یک متر مربع گریتینگ، 4 عدد کلمپ یا بست مورد نیاز است.

در صورتی که از بست یا کلمپ برای نصب گریتینگ استفاده شود، هر زمان که بخواهید می‌‌توانید گریتینگ را از محل نصب خود جدا یا جا به جا کنید. نصب گریتینگ با استفاده از این روش به صورت موقت یا ثابت قابل اجرا است و به مهارت خاصی نیاز ندارد. بست یا کلمپ از اجزا مختلفی تشکیل شده است که شامل ابرویی، پیچ و مهره، چنگکی و واشر می‌شود.

2. نصب گریتینگ با جوشکاری

یکی دیگر از روش‌های نصب گریتینگ، نصب به وسیله جوشکاری است. در این روش قطعات گریتینگ در محل موردنظر به یکدیگر جوش داده می‌شوند. این روش چندان مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد؛ به این دلیل که جدا سازی یا جا به ‌جا کردن گریتینگ پس از جوشکاری، بسیار دشوار است؛ همچنین در بعضی مکان‌ها مانند مکان‌هایی که ارتفاع زیادی دارد، انتقال تجهیزات جوشکاری با مشکلات زیادی همراه است.
بنابراین نمی‌توان از این روش استفاده کرد. از دیگر معایب جوشکاری، از بین رفتن پوشش گالوانیزه گریتینگ است که به مرور زمان موجب خوردگی این سازه صنعتی می‌شود.

در روش جوشی گریتینگ‌ها  به تکیه گاه جوش داده می‌شوند؛ به این ترتیب که انتهای تسمه‌های باربر به طول ۲۰ و ارتفاع ۵ میلی متر به سازه جوش شده و قطعه کاملا ثابت می‌گردد. مطابق با صفحه 16 از استاندارد MBG53 توجه به این نکته ضروری است که در این روش پس از جوشکاری به دلیل آسیب دیدن گالوانیزه بر اثر جوشکاری، عملیات تعمیر پوشش انجام می‌گردد.

بهترین روش برای نصب گریتینگ استفاده از کلمپ گریتینگ یا همان بست گریتینگ می‌باشد. استفاده از کلمپ و بست گریتینگ از مزایای برخوردار است. سهولت در نصب، جدا سازی گریتینگ از سازه در هر زمان، و قیمت مناسب از جمله مزایای کلمپ و بست گریتینگ می‌باشد. جهت هر متر مربع از گریتینگ مطابق با استاندارد‌های ساخت گریتینگ تعداد 4 عدد کلمپ یا بست گریتینگ نیاز می‌باشد.

اول از همه باید گفت که جهت تثبیت گریتینگ در محل نصب ، به علت اینکه بتوان گریتینگ را در هنگام نیاز از محل خود بیرون آورد آن را جوش نمی‌دهند؛ بلکه با استفاده از کلمپ یا بست گریتینگ ثابت می‌کنند.
برای هر عدد گریتینگ معمولا چهار عدد کلمپ یا بست گریتینگ کافی است. اجزای تشکیل دهنده کلمپ یا بست گریتینگ ، ابرویی ، چنگکی و پیچ و مهره می‌باشد. کلمپ یا بست گریتینگ را نیز پس از تولید، گالوانیزه گرم و یا سرد می‌کنند.

برای مشاهده لیست تولیدکنندگان گریتینگ در ایران، اینجا کلیک کنید.

استعلام قیمت و خرید گریتینگ از آهن اسپات 

اگر به دنبال خرید گریتینگ هستید، آهن اسپات بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. آهن اسپات بستری برای یافتن تمامی‌آهن ‌آلات مربوط به صنایع ساختمانی به صورت اینترنتی می‌باشد. با نگاهی اجمالی به دسته ‌بندی محصولات در آهن اسپات به این نکته پی می‌‌برید که یافتن محصولات آسان‌تر جستجو در بازار و خرید از واسطه گران و دلالان است و می‌‌توانید به ‌راحتی و بدون هیچ زحمتی و مراجعه به فروشگاه، محصولات را بررسی و سفارش دهید.

در وبسایت آهن اسپات شما برای یافتن محصول در اندازه و وزن مناسب هیچ محدودیتی نخواهید داشت. ضمن این‌که می‌توانید خرید خود را به‌صورت آنلاین نیز سفارش دهید و آن را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.