از دیگر انواع مقاطع فولادی که در بازار آهن به مشتریان ارائه می‌شود، گریتینگ‌ها Grating هستند. این محصولات توسط تولید کنندگان گریتینگ در انواع و حالات مختلف از جمله سینوسی Sinusoidal Grating، مربعی Square Grating و مثلثی Triangular Grating تولید می‌شوند. هر کدام از انواع گریتینگ، خصوصیات، مشخصات و کاربری خاص خود را دارند.

از طرف دیگر، در ساخت نوع فلزی این محصولات که به صفحات مشبکی نیز معروف هستند، فلزی که مورد استفاده قرار گرفته می‌شود را از میلگرد و تسمه انتخاب می‌نمایند. در این مقاله قصد داریم درباره لیست تولید کنندگان گریتینگ، برای شما کاربران محترم مطالب کاربردی را ارائه نماییم.

آشنایی با گریتینگ 

تولید کنندگان گریتینگ این قطعه را به صورت عرضی و طولی از عناصر فلزی که در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند، تولید می‌نمایند. این شرایط موجبات تشکیل یک شبکه توری‌ را ایجاد می‌نماید. در بازار آهن، مشتریان می‌توانند این محصول را در وزن‌های مختلف بر اساس کاربری خاصی که از آن دارند در مدل‌ها و شرایط متفاوت تهیه نمایند.

از آنجایی که این محصول از مقاومت بالایی برخوردار است و می‌تواند هوا را به راحتی عبور داده و دارای ظاهر مطلوبی نیز می‌باشد، می‌توان از آن در پوشش کف و اجرای پروژه‌های سقف کاذب به بهترین شکل استفاده نمود. امروزه گریتینگ در بازار آهن به دلیل داشتن قیمت مناسبی که دارد، از جمله محصولات اقتصادی محسوب می‌شود و این مزیت را می‌توان به عنوان مهم‌ترین خصوصیت کاربردی در این مقطع فولادی به شمار آورد.

توجه به نوع استفاده و مکانی چه قرار است از گریتینگ استفاده شود، هدف تولید این محصول در انواع مختلف را برای تولید کنندگان گریتینگ مشخص می‌نماید. به همین منظور با توجه به این‌که قطعه گریتینگ از کاربردهای متفاوتی برخوردار است، باید قبل از تهیه و انتخاب، نوع استفاده از این محصول را بررسی نموده. پس از مشخص شدن کاربری که از این محصول دارید، اقدام به خرید بهترین نوع از گریتینگ را داشته باشید. برای آشنایی با گریتینگ و مشخصات فنی آن، اینجا کلیک کنید.

انواع گریتینگ 

قطعه گریتینگ در حالت ظاهری به سه نوع پانچ، مشبک و اسلات تقسیم‌بندی می‌شود. هر کدام از کاربری خاصی برخوردارند. به همین خاطر لازم است قبل از خرید این محصول، درباره خصوصیات کاربردی در انواع گریتینگ اطلاعات مفید را کسب نمایید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن، محصول مناسب با هدف خود را تهیه کنید. در ادامه شما را با ساختار و انواع این محصول آشنا خواهیم ساخت.

محصولات گریتینگ از شبکه‌هایی تشکیل شده‌اند که باید بر اساس استاندارد‌های متفاوتی مانند (DIN1580 -1055 – 24531-24532) تولید شوند. نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره شود بحث قیمت گذاری بر روی محصولات گریتینگ است. قیمت گذاری انواع مختلف در این محصول بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود.

 • شرایط رعایت استاندارد در شبکه‌ها
 • نوع استفاده از مواد اولیه مانند میلگرد و تسمه
 • نوع کمیت ابعاد در این محصول
 • شرایط کیفیت ضخامت و نوع شکل ظاهری

تولید کنندگان گریتینگ به طور کلی این محصول را در مدل ساده و قوسی تولید کرده و در بازار محصولات آهن برای مشتریان عرضه می‌نمایند.

 1. گریتینگ از نوع اسلات

در تولید این نوع محصول، روزنه‌های موجود به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار دارند و با این شرایط تولید شده‌اند.

 1. گریتینگ از نوع پانچ

این نوع از محصول دارای روزنه‌های مربعی شکل و یا دایره‌ای شکل هست

 1. گریتینگ از نوع مشبک

تولیدی این نوع از گریتینگ با روزنه‌های مستطیلی و یا مربعی شکل همراه است

شبکه‌های موجود در انواع گریتینگ فلزی از لحاظ متریالی که دارند به دو دسته‌بندی کلی گریتینگ غیر فلزی و گریتینگ فلزی تقسیم می‌شوند. از طرف دیگر باید اشاره داشت که وزن در این محصولات رابطه مستقیم با ارتفاع رابط و تسمه باربر، نوع کیفیت ضخامت در محصول، فاصله رابط‌ها، فاصله باربر‌ها و غیره دارد.
بر این اساس، محصولات فلزی با متریال خاص مانند چدن یا فولاد و یا گالوانیزه و یا غیره تولید می‌شوند. به دنبال آن تولیدکنندگان گریتینگ برای تهیه محصولات غیر فلزی گریتینگ، از مواد اولیه مانند فایبرگلاس، کامپوزیت و یا غیره استفاده می‌نمایند.

کاربردهای گریتینگ

امروزه در صنایع و کاربری‌های مختلف از انواع گریتینگ در موارد متنوعی استفاده می‌شود. در ادامه شما را با برخی از رایج‌ترین نمونه‌های استفاده از قطعه گریتینگ در انواع مختلف آشنا می‌کنیم.

 • استفاده از گریتینگ برای تهویه هوا
 • استفاده از گریتینگ برای ساخت فیلتر جریان آب
 • استفاده از گریتینگ برای کف پوش مکان‌های عملیاتی
 • استفاده از گریتینگ برای کف پوش پله

روش‌های تولید گریتینگ

تولید این محصول توسط تولید کنندگان گریتینگ به دو صورت مدرن و سنتی انجام می‌شود. بر این اساس، برش قطعات و انجام فرآیند پانچ بر اساس نوع محصول و تجهیزاتی که در اختیار تولید کننده گریتینگ وجود دارد به حالت سنتی و مدرن انجام می‌شود. کیفیت اجرای فرایند‌ برش و پانچ، رابطه مستقیمی‌ با شرایط اتصال نگهدارنده با تسمعه خواهد داشت.

در روش سنتی که در قدیم برای اینکه نگهدارنده بتواند با باربر متصل شود مورد استفاده قرار گرفته می‌شد. این کار توسط شیارهای مشخصی که بر روی سطح وجود داشت انجام می‌شد. به همین خاطر در فضای مشخص، نگهدارنده‌ها جایگذاری می‌شدند. اما این روش از معایبی نیز برخوردار بود که امروزه با پیشرفت در تکنولوژی این معایب به حداقل رسیده است. در روش سنتی در زمان اتصال نگهدارنده به تسمه، استحکام موجود در تسمه باربری در اجرای فرایند رفته رفته از روند کاهشی برخوردار می‌‌شود.

امروزه به دلیل عدم مواجهه با معایب موجود در تولید این قطعه، از روش‌های مدرن استفاده می‌شود. معرفی یکی از این روش‌ها که بسیار برای ساخت انواع گریتینگ در بین سازنده گریتینگ مرسوم است را می‌توان به روش الکتروفورج اختصاص داد. استفاده از این مدل نسبت به روش سنتی از توان بیشتری برخوردار است. کیفیت مولفه استحکام در این روش بسیار مطلوب است و موجبات تولید گریتینگ با وزن کمتر را به دنبال دارد.

توجه به کیفیت در متریال مورد استفاده قرار گرفته شده برای تولید گریتینگ در روش الکتروفورج از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر تولید کنندگان گریتینگ با در نظر گرفتن این نکته بسیار اساسی، امروزه در تولید این محصول نسبت به قبل موفق‌تر عمل می‌نمایند.

تفاوت اجرای روش سنتی و مدرن

رعایت کیفیت ضخامت و کمیت ابعاد در محصول گریتینگ در روش مدرن بسیار دقیق و یکسان اجرا می‌شود که این اتفاق در روش سنتی با رعایت دقت اجرا نمی‌شود. از نظر بررسی در کیفیت بازدهی محصولات تولید شده در روش سنتی، این شرایط از نسبت بسیار کمتری در برابر روش مدرن برخوردار است. استفاده از روش مدرن می‌تواند محصولات با کیفیت‌تری را نسبت به روش سنتی به بازار عرضه می‌نماید. دیگر مواردی که می‌توان نسبت به تفاوت اجرای روش سنتی و مدرن اشاره نمود امکان وجود خطای انسانی در هنگام اجرای فرایند پانچ می‌باشد.

بهترین تولیدکنندگان گریتینگ در ایران

تولید مقاطع فولادی گریتینگ در کشور ایران از بازار مطلوبی برخوردار است. به همین خاطر کارخانجات متعددی در زمینه تولید محصولات آهنی در کشور ما فعالیت دارند و در این زمینه در بازار آهن جهانی در برابر رقبای خارجی بسیار موفق عمل کرده‌اند. در ادامه مطلب شما را با شرکت‌های فعال در زمینه تولید گریتینگ آشنا خواهیم ساخت.

1. قطعه سازان فلات

در این خصوص، معرفی اولین شرکت فعال در زمینه ساخت گریتینگ را به شرکت گریتینگ ساز قطعه سازان فلات اختصاص می‌دهیم. این شرکت در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز نموده است. شرکت قطعه سازان با تولید محصولات مرغوب و با کیفیت، توانسته است در کنار قیمت مناسبی که برای تولیدات خود اختصاص می‌دهد در بازار آهن از رقابت مطلوبی در برابر دیگران رقبا برخوردار باشد. محل کارخانه این شرکت در شهرک صنعتی شماره ۳ خیرآباد واقع شده است.

2. رهبان فاخر ساعی

شرکت مشبک سازی رهبان فاخر ساعی نیز امروزه با تولید محصولات با کیفیت گریتینگ توانسته است در کنار دیگر رقبا در بازار آهن ایران مشتریان فراوانی را به خود جذب نماید. این شرکت با تولید انواع گریتینگ توانسته است نیاز مشتریان را به جهت تهیه محصولات کاربردی و با کیفیت تامین نماید. شرکت مشبک سازی رهبان فاخر ساعی در استان مرکزی واقع شده است.

3. نیکو فن پرشین

شرکت گریتینگ ساز مشبک سازی نیکو فن پرشین با داشتن پرسنلی مجرب و متعهد، امروزه توانسته است با تولید محصولات گریتینگ با کیفیت در بازار آهن ایران و بازار بین الملل موفق عمل نماید. به همین خاطر از آنجایی که این شرکت در در شهر اراک واقع شده است. شرکت مشبک سازی اراک ریل مفتخر است که با حداقل ۳۰ سال فعالیت و تجربه در زمینه تولید مقاطع فولادی، امروزه خود را به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان محصولات گریتینگ در ایران و جهان معرفی نماید.

4. پارس اخگر

شرکت گریتینگ سازی پارس اخگر در کنار دیگر شرکت‌های فعال در زمینه تولید انواع گریتینگ توانسته است با رعایت استانداردهای جهانی نسبت به تولید محصولات گریتینگ در بازار آهن، از جایگاه مناسبی برخوردار شود.

5. صنعت قائم

شرکت گریتینگ سازی کامپوزیت صنعت قائم به هدف گسترش صنعت، بر اساس نیاز بازار در زمینه ساخت گریتینگ با تکیه بر توان پرسنل مجرب و تحصیل کرده، امروزه توانسته است در کنار دیگر رقبا در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی گریتینگ جایگاه مطلوبی را در بازار برای خود کسب نماید.

6. پیشگامان محصول گستر فراساز

شرکت پیشگامان محصول گستر فراساز در کنار دیگر رقبا فعالیت خود را از سال ۸۸ آغاز نمود. این شرکت با توجه به در اختیار داشتن پرسنلی هوشمند و فعال امروزه در بازار آهن به عنوان یکی از فعالان در زمینه ساخت انواع قطعه گریتینگ فعالیت مطلوبی دارد. کارخانه شرکت پیشگامان محصول گستر فراساز در استان اصفهان واقع شده است.

7. شرکت گالوانیزه زنده رود

شرکت گالوانیزه زنده رود نیز از جمله شرکت‌های فعال در زمینه ساخت انواع گریتینگ می‌باشد. این شرکت با توجه به استانداردهای جهانی محصولات خود را تهیه کرده و بر اساس نیاز کاربران، محصولات خود را روانه بازار آهن می‌نماید. شرکت گالوانیزه زنده رود که کارخانه خود در اصفهان قرار دارد امروز توانسته است با ارائه محصولات متنوع گریتینگ، بخش مطلوبی از بازار را به خود اختصاص دهد.

8. شرکت توسعه شبکه‌های فولادی آسیا (تشفا)

دیگر شرکتی که در زمینه ساخت گریتینگ در بازار آهن فعالیت دارد، شرکت گریتینگ ساز توسعه شبکه‌های فولادی آسیا می‌باشد. این شرکت که با نام انحصاری تشفا در بازار آهن در بین دیگر رقبا مطرح می‌باشد توانسته است با توجه به تولید محصولات با کیفیت در زمینه گریتینگ، مشتریان زیادی را به خود جذب نماید.

9. شرکت تهران گریتینگ

شرکت تهران گریتینگ با اتکا به پرسنل فعال و هوشمند خود، امروزه در بازار آهن توانسته است از جایگاه مطلوبی برخوردار شود. این شرکت از آنجایی که از کادر مدیریت مجرب و فعالی برخوردار است توانسته در بازار آهن ایران و بازار بین الملل در کنار دیگر رقبا فعالیت مطلوبی داشته باشد.

10. شرکت ایران گریتینگ

این شرکت در استان مرکزی واقع شده است توانسته است نسبت به تهیه انواع محصولات گریتینگ در بازار آهن ایران، نام نیکویی از خود به جای بگذارد. شرکت گریتینگ ساز ایران گریتینگ با رعایت استاندارد جهانی، انواع محصولات گریتینگ را تولید نموده و در بازار بین المللی از شرایط رقابتی مطلوبی برخوردار است.

11. شرکت سرآمد پولاد پارس

شرکت سرآمد پولاد پارس به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های گریتینگ سازی در تهران در خصوص تولید محصولات گریتینگ فعالیت دارد. این شرکت بر اساس توانمندی و فعالیت‌های چشمگیری که داشته است توانسته است در بازار آهن موقعیت مطلوبی پیدا کرده و مشتریان زیادی را به خود اختصاص دهد. شرکت سرآمد پولاد پارس با تهیه انواع محصولات گریتینگ در بازار آهن ایران و بین الملل از جمله شرکت‌های موفق نامیده می‌شود.

12. شرکت پاسارگاد قالب

شرکت دیگری که در زمینه تولید محصولات گریتینگ در بازار آهن و بین الملل فعالیت دارد، شرکت گریتینگ ساز پاسارگاد قالب می‌باشد. کارخانه این شرکت  که در استان تهران قرار دارد با اتکا به پرسنل هوشمند و فعال خود توانسته است امروزه در بازار آهن محصولات گریتینگ در انواع مختلف را با رعایت استاندارد جهانی ارائه داده و مشتریان زیادی را به خود جذب نماید.

13. شرکت حکمت پولاد خورگام

در استان تهران در کنار دیگر شرکت‌های موجود در زمینه تولید انواع محصولات گریتینگ، می‌توان به شرکت حکمت پولاد خورگام اشاره نمود. این شرکت در کنار دیگر شرکت‌های گریتینگ ساز در تهران فعالیت مطلوبی در بازار آهن دارد و توانسته است با تولید محصولات با کیفیت و استاندارد از انواع گریتینگ ،جایگاه مناسبی در بازار آهن ایران و بین الملل برای خود کسب نماید.

14. شرکت الکتروفورج تهران

در استان اراک نیز شرکت‌های متعددی در زمینه تهیه محصولات گریتینگ در انواع مختلف فعالیت دارند که می‌توان در این خصوص به شرکت تولید کننده گریتینگ فلزی الکتروفورج تهران اشاره نمود. این شرکت با توجه به سابقه مطلوبی که در زمینه تولید مقاطع فولادی دارد. شرکت الکتروفورج در زمینه تولید انواع محصولات فلزی و یا غیر فلزی گریتینگ از جایگاه خوبی در بازار ایران برخوردار است.

15. شرکت پارس مشبک پردیس

شرکت پارس مشبک پردیس بر اساس تجربیاتی که در بازار آهن کسب کرده است توانسته است با توجه به داشتن کادر تحصیل کرده و فعالی که دارد در زمینه ساخت انواع محصولات گریتینگ جایگاه مطلوبی در بازار آهن پیدا نماید. این شرکت که از مشتریان خاصی برخوردار است، با رعایت استانداردهای جهانی و تولید محصولات دیگر در حوزه گریتینگ، توانسته است رقیب سرسختی برای دیگر شرکت‌های گریتینگ ساز در ایران باشد.

16. شرکت فولاد کوهپایه

در استان اصفهان نیز شرکت‌های متعددی در زمینه تولید محصولات آهنی از جمله انواع گریتینگ فعالیت دارند. کارخانه فولاد کوهپایه یکی از این شرکت است که توانست امروزه با تولید محصولات با کیفیت و استاندارد بخش قابل توجهی از مشتریان را به خود جذب نماید.
این شرکت جدای از بازار آهن ایران، در بازار آهن بین المللی نیز فعالیت مطلوبی دارد و توانسته است در کنار دیگر رقبا، از جایگاه مناسبی در زمینه ساخت مقاطع فولادی برخوردار باشد.

17. شرکت آژینه صنعت اراک

در کنار شرکت‌های حاضر در استان اراک که در زمینه تولید مقاطع فولادی گریتینگ فعالیت دارند نیز شرکت گریتینگ ساز آژینه صنعت اراک می‌تواند به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های مطرح و مطلوب در زمینه ساخت محصولاتی گریتینگ معرفی شود. این شرکت با اتکا به پرسنل فعال و تجهیزات پیشرفته‌ای که دارد، امروزه در بازار آهن ایران و بین الملل توانسته است از جایگاه مطلوبی برخوردار شود.

18. شرکت مبنا صنعت غدير

دیگر شرکتی که در زمینه فعالیت تولید محصولات گریتینگ در اصفهان فعالیت مناسبی دارد، شرکت مبنا صنعت غدير می‌باشد. این شرکت با توجه به استاندارد‌های جهانی نسبت به تهیه انواع گریتینگ فعالیت می‌نماید و توانسته است در کنار دیگر رقبا از جایگاه مطلوبی برخوردار شود.

19. شرکت آرمان صنعت آسیا

شرکت گریتینگ ساز مشبک سازی آرمان صنعت آسیا نیز در شهر اصفهان در کنار دیگر شرکت‌های موجود در زمینه تولید گریتینگ در بازار آهن ایران و بازار بین الملل از جایگاه مهمی‌ برخوردار است.
این شرکت با اتکا به پرسنل فعال و تحصیل کرده‌ای که دارد توانسته است امروزه با رعایت استاندارد‌های جهانی، با کیفیت ترین محصول گریتینگ را روانه‌ی بازار آهن نماید.

خرید انواع گریتینگ از آهن اسپات

با توجه به کاربرد  انواع محصولات گریتینگ که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، این مقطع فولادی در دو نوع فلزی و غیر فلزی تولید می‌شود. که هرکدام از آن‌ها کاربری‌های خاصی برخوردار می‌باشند و می‌توانند در بسیاری از پروژه‌های صنعتی و غیره کاربردی باشند.
تولیدکنندگان انواع محصولات گریتینگ باید تولید این محصولات را بر اساس استاندارد‌های جهانی دنبال نموده و محصولات خودرا نسبت به تهیه و تولید بهترین قطعات گریتینگ روانه بازار آهن نمایند.

تولید کنندگان گریتینگ بر اساس نوع این محصول، روش تهیه آن را انتخاب نموده. خریداران با توجه به آگاهی از مقدار ضخامت تسمه، طول میلگرد‌ها و روش تولیدی که برای این محصول انتخاب شده است، میتوانند بهترین نوع از این محصول را برای اجرای پروژه‌های خود انتخاب نمایند. برای استعلام قیمت گریتینگ و ثبت سفارش آنلاین خود، به بخش محصولات در وبسایت آهن اسپات مراجعه نمایید.