گریتینگ یک محصول فلزی است که از سوراخ کردن ورق‌‌های فلزی یا اتصال میله‌‌های فلزی برای تشکیل شبکه تولید می‌شود. از این محصولات به شکل گسترده در صنایع مختلف به عنوان پله، سکو، داربست و پوشش‌‌های محافظ استفاده می‌شود.
فرآیندهای مختلف مورد استفاده برای تولید گریتینگ شامل انبساط، سوراخ کردن، قالب گیری و جوشکاری است. در ادامه این مطلب درباره انواع گریتینگ و مشخصات فنی آن صحبت خواهیم کرد.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ یک محصول فلزی است که از سوراخ کردن ورقه‌‌های فلزی یا اتصال میله‌‌های فلزی برای تشکیل شبکه تولید می‌شود. مهندسان و طراحان برای توسعه راه حل‌های گریتینگ کار می‌کنند که دقیقاً با پارامترهای یک سازه مطابقت داشته باشد. تقریباً از هر فلزی می‌توان برای ساخت گریتینگ استفاده کرد. رایج ترین انواع آن عبارتند از آهن، فولاد کربن، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ.

هر شکل و نوع گریتینگ بسته به مواد مورد استفاده و روش تولید با استفاده از فرآیند متفاوتی تولید می‌شود. اگرچه مجموعه گسترده‌ای از استانداردهای گریتینگ وجود دارد، دو استانداردی که معمولاً دنبال می‌شوند استانداردهای مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و مؤسسه آلمانی برای استانداردسازی (DIN) یا مؤسسه استانداردسازی آلمان هستند.

انواع گریتینگ

انواع گریتینگ به شرح زیر می‌باشد:

1. میله گریتینگ

توری میله‌ای از میله‌های فلزی موازی جداگانه تشکیل شده است که با میله‌های عمود بر هم به هم متصل شده و یک رنده را تشکیل می‌دهند. به طور معمول، میله‌ها با جوشکاری به هم متصل می‌شوند، در حالی که می‌توان از انواع مختلفی از فرآیندهای جوشکاری استفاده کرد، مقرون به صرفه ترین راه حل به ضخامت و نوع جنس میله‌های فلزی بستگی دارد. سایر روش‌‌های اتصال برای گریتینگ میله شامل پرچ کردن، مش بندی بسته، پرس-قفل کردن و قفل کشی می‌باشد.

توری میله‌ای می‌تواند انواع پوشش‌ها و بافت‌ها را داشته باشد و فاصله بین میله‌ها نیز می‌تواند از کاربرد به کاربرد متفاوت باشد. مواد متداول گریتینگ میله‌ای شامل فولاد کربنی، فولاد گالوانیزه، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ آستنیتی است. گریت میله‌ای معمولاً برای کفپوش‌‌های سبک صنعتی به دلیل نسبت مقاومت به وزن عالی و درصد بالای سطح باز و تقریباً بدون تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود. سایر کاربردهای رایج گریتینگ نوار عبارتند از:

 1. نرده‌ها و دروازه‌‌های ایمنی
 2. گریل
 3. پل‌‌ها
 4. زهکشی‌‌های خیابان
 5. تهویه
 6. تخت‌‌های تریلر
 7. و…

2. گریتینگ ایمنی

توری ایمنی نوعی گریتینگ است که از آن به عنوان سطح راه رفتن برای بهبود کشش و کاهش خطر لغزش و سقوط استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌‌های توری ایمنی این است که چسبندگی را افزایش می‌دهد، پرداخت سطح آن است. توری ایمنی معمولاً دارای برجستگی‌‌های کوچک زیادی است. معمولاً به شکل الماس است که به کشش کمک می‌کند.
مانند توری میله‌ای، توری ایمنی نیز دارای درصد بالایی از سطح باز است که امکان زهکشی و جریان هوا را فراهم می‌کند. این کمک می‌کند تا از تجمع مایعات یا سایر مواد تا جایی که ممکن است به خطر لغزش تبدیل شوند، جلوگیری شود.

به طور معمول، توری ایمنی از ورق فلزی ساخته می‌شود که دارای سوراخ یا مهر سرد در الگوهای مختلف است. گرپ استرات شاید رایج‌ترین الگوی باشد که شامل سوراخ‌‌های الماسی شکل است که به صورت سرد از طریق ورق فلزی کوبیده شده اند. طرح کلی این الماس‌هابرجسته و دندانه دار هستند که امکان کشش بسیار بالایی را فراهم می‌کند. بسیاری از انواع دیگر و الگوهای توری‌‌های ایمنی از این روش برجسته و دندانه دار استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر، توری ایمنی را می‌توان بدون لبه‌‌های برجسته سوراخ کرد. پس از سوراخ شدن، ورق فلزی با ماده‌ای پوشانده می‌شود که به کاهش خطر لغزش کمک می‌کند و درصد بالای سطح باز به کاهش تجمع مایعات یا برف کمک می‌کند. فولاد کربنی، فولاد گالوانیزه، آلومینیوم و فولاد زنگ نزن آستنیتی همگی انواع مواد رایجی هستند که برای ساخت توری ایمنی استفاده می‌شوند.

توری ایمنی تقریباً به طور انحصاری برای استفاده از گذرگاه‌‌های عابر پیاده مانند راهروها، پله‌‌ها، پل‌‌ها، پشت بام‌هاو انواع مختلف سکوها استفاده می‌شود.

3. گریتینگ گالوانیزه

گریتینگ گالوانیزه شبکه ای است که برای افزایش مقاومت به خوردگی، رطوبت، ضربه، خراش و ایجاد زیبایی، به وسیله عنصر روی، پوشش گالوانیزه گرم ایجاد می‌ شود. این نوع شبکه فلزی از تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه و تسمه در میلگرد ساخته می‌شود.
البته باید توجه شود؛ که ساخت آن با استفاده از ورق گالوانیزه انجام نمی‌شود چون در مراحل ساخت به علت ایجاد جوش بدتر موجب خوردگی و مشکلات می‌شود، پس با آن را در روی مذاب بعد از ساخت غوطه ور می‌کنند.

4. گریتینگ آلومینیوم

آلومینیوم به علت وجود خواص منحصر به فرد خود به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت استفاده می‌گردد. جرم حجمی‌پایین، نسبت مقاومت بالا به وزن آن، مقاومت در برابر خوردگی تحت شرایط مختلف جوی و محیط و غیره، آلومینیوم را به عنوان یک انتخاب مناسب جهت ساخت صفحات مشبک گریتینگ تبدیل کرده است.
همچنین به علت وجود قابلیت بازیافت، سازگار با محیط زیست بوده و حتی ضایعات آلومینیوم از ارزش مادی بالایی برخوردار است. آلومینیوم دوام بالایی داشته و می‌توان سال‌ها بدون وجود نشانی از خوردگی یا پوسیدگی از آن استفاده کرد.

از دیگر خصوصیات آن، غیر سمی‌بودن است که با جذب حداقل باکتری و ذرات آلوده، آن را به عنوان یک گزینه مناسب برای ساخت گریتینگ دریچه‌ها و کانال‌‌های فاضلاب و تصفیه خانه‌ها تبدیل کرده است.
از دیگر کاربردهای گریتینگ آلومینیوم، سکوهای حفاری دریایی، صنایع شیمیایی، کارخانه‌‌های کاغذسازی، صنعت گردشگری و زیباسازی شهر، معماری و ساختمان سازی است.

5. گریتینگ فایبرگلاس

همان‌طور که اشاره شد برای کاربردهای خاص و با مقاومت بالا می‌توان به جای گریتینگ‌‌های فلزی از نوع کامپوزیتی که مشهورترین آن فایبرگلاس است، استفاده کرد. گریتینگ فایبرگلاس به علت وجود الیاف شیشه به عنوان تقویت کننده دارای استحکام بسیار بالایی در مقابل بارهای ضربه‌ای بوده، هم‌چنین در برابر اسید، آتش سوزی، سرما، گرما و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.
فایده دیگر این گریتینگ، عایق بودن آن در برابر الکتریسته می‌باشد. از بیشترین کاربردهای گریتینگ کامپوزیتی، صنایع غذایی، برق و الکترونیک، کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌‌های شیمیایی، خطوط گالوانیزه فلزات و… را می‌توان نام برد.

6. گریتینگ استنلس استیل

گاهی شرایط کاربردی نیازمند به تولید نوعی گریتینگ است که نسبت به شرایط جوی، رطوبت، محیط اسیدی و خوردنده مقاومت خوبی داشته باشد که این کار تنها با گالوانیزاسیون حل نمی‌شود، پس نوع دیگری از آن به نام گریتینگ استنلس استیل ساخته می‌شود که معمولا از فولاد گرید ۳۰۴ برای تولید اجزای آن استفاده می‌کنند.

جالب توجه است که این محصول در انواع تسمه باربر در کنار تسمه، نیم تسمه و میلگرد رابط وجود دارد. جهت تولید راه پله‌‌های فلزی از کف پله گریتینگ و پاگردهای استنلس استیل استفاده می‌توان استفاده کرد. از دیگر کاربردهای شبکه فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی، شیمیایی، داروسازی، پتروشیمی‌ و… است.

7. گریتینگ ساختمانی

جذابیت زیبایی شناختی توری‌‌های فلزی را می‌توان در استفاده از آنها به عنوان کفپوش، راهروها، سکوها و نیم طبقه یافت. ساختار ایمن، مستحکم و با دوام توری‌‌های فلزی آن‌ها را به انتخابی ایده آل برای افزودن ابعاد اضافی به هر نوع سازه تبدیل می‌کند.
ماهیت یکپارچه گریتینگ‌‌های فلزی می‌تواند کیفیت منسجمی ‌را اضافه کند که حس تداوم و همچنین یک مانع محافظ را ایجاد می‌کند. این نوع از گریتینگ‌ها با عنوان گریتینگ ساختمان شناخته می‌شود.

برای آشنایی با انواع گریتینگ فلزی و کاربرد آن‌ها به وبلاگ آهن اسپات، مراجعه کنید.

استانداردهای گریتینگ فلزی

مانند تمام انواع محصولات صنعتی، برای گریتینگ نیز استانداردهایی وجود دارد که برای راهنمایی تولیدکنندگان در تولید محصولات‌شان ایجاد شده است. اگرچه مجموعه گسترده‌ای از استانداردهای گریتینگ وجود دارد، دو استانداردی که معمولاً دنبال می‌شوند استانداردهای مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و مؤسسه آلمانی برای استانداردسازی (DIN) یا مؤسسه استانداردسازی آلمان هستند.

استاندارد DIN طبقه بندی‌‌های خود را با حروف A تا F تقسیم می‌کند، در حالی که طبقه بندی‌‌های ANSI توصیف کننده نوع کاری هستند که گریتینگ فلزی انجام می‌شود.

موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI)

استانداردهای ANSI به پنج گروه سبک، متوسط، سنگین، فوق سنگین و وظایف ویژه تقسیم می‌شوند. تعیین برای هر گروه بر اساس وزن تعیین می‌شود.

 • سبک

رنده‌‌هایی که می‌توانند بار زیر 2000 پوند را تحمل کنند. یا 900 کیلوگرم این سطح رنده فقط برای تردد عابران پیاده است.

 • متوسط

گریتینگ که می‌تواند بارهای بین 2000 پوند را تحمل کند. و 5000 پوند یا 900 کیلوگرم و 2250 کیلوگرم. این یک گریتینگ است که برای ترافیک سبک پنوماتیک، پیاده روها و پارکینگ‌‌های مسکونی در دسترس است.

 • سنگین

بار برای شبکه‌‌های فلزی سنگین بین 5000 پوند است. و 7500 پوند یا 2250 کیلوگرم و 3375 کیلوگرم. این نوع گریتینگ قابلیت پشتیبانی از ترافیک تجاری و تریلرهای تراکتور را دارد.

 • بسیار سنگین

گریتینگ بسیار سنگین را می‌توان برای جاده‌‌ها، بزرگراه‌هاو پل‌هااستفاده کرد و دارای رتبه بار H-20 است که قادر به تحمل 10000 پوند است. یا 4500 کیلوگرم بار.

 • بارهای ویژه

توری‌‌های فلزی ویژه برای مدیریت ترافیک فرودگاه و تحمل بارهای 10000 پوندی طراحی شده اند. یا 4500 کیلوگرم یا بیشتر.

 

مشخصات فنی گریتینگ

هر یک از موارد استفاده گریتینگ با مشخصات فنی خاصی شناخته می‌شود. مثلا گریتینگ ترانس با گریتینگ ساختمان متفاوت است. شاید برای خرید گریتینگ نیاز باشد که با برخی از اصطلاحات آشنایی پیدا کنیم؛ البته توجه کنید که هر مرحله از ساخت گریتینگ اصطلاحات مربوط به خود را دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • W

توری جوش داده شده.
میله یاتاقان و میله متقاطع به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا یک ساختار سفت و سخت را تشکیل دهند.

 • P

میله بلبرینگ و میله متقاطع با فشار قفل شده‌اند.

 • HD

گریتینگ فولادی سنگین.
میله‌‌های بلبرینگ ضخیم‌تر و بزرگ‌تر برای ترافیک و بارهای سنگین.

1. میله‌‌های بلبرینگ

میله‌‌های باربری که از نوار فولادی یا ورق شکاف ساخته شده و در جهت دهانه توری کشیده شده اند.

 • میله‌‌های I.
  میله بلبرینگ با شکل مقطعی شبیه حرف “”I میله‌‌های باربری سبک اما با استحکام بالا از توری میله فولادی.
 • نوار مستطیلی.
  میله بلبرینگ با نوار مسطح. میله‌‌های توری فولادی که بیشتر استفاده می‌شود.
 • نوار دندانه دار.
  میله‌‌های بلبرینگ با سطوح بالای بریدگی. برخی از توری‌‌های قفل دار پرس دارای میله‌‌های بلبرینگ دندانه دار یا میله‌‌های متقاطع هستند.

2. نوار متقاطع

میله‌‌های اتصال، که در سراسر میله‌‌های یاتاقان، معمولاً عمود بر آن‌ها امتداد دارند.

 • باند

یک میله صاف که به انتهای یک پانل توری یا در امتداد خط یک برش جوش داده شده است و نه در بالا و نه زیر میله‌‌های یاتاقان امتداد دارد.

 • نوار حمل بار

نواری که در یک برش برای انتقال بار از میله‌‌های یاتاقان بدون تکیه گاه در برش به میله‌‌های یاتاقان پشتیبانی شده استفاده می‌شود.

 • تریم باند

نواری که باری را حمل نمی‌کند، اما عمدتاً برای بهبود ظاهر و محافظت از انتهای باز میله‌‌های بلبرینگ استفاده می‌شود.

3. پوشش نهایی

 • پوشش معمولاً رنگ یا گالوانیزه است که روی توری اعمال می‌شود
 • G گالوانیزه (فقط فولاد)
 • U درمان نشده
 • B غیر غوطه ور (فقط فولاد)
 • E پولیش یا غیرفعال شده (فقط فولاد ضد زنگ)
 •  Mپایان آسیاب (فقط آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ)
 • الف  آنودایز شده
 • PC  پودر پوشش داده شده

4. طول

فاصله بین نقاط تکیه گاه توری یا جهت این بعد. به طول نیز گفته می‌شود.

 • U بار یکنواخت ایمن
 • C بار متمرکز ایمن
 •  D انحراف

کاربردهای گریتینگ

یک کاربرد متداول برای گریتینگ فلزی به عنوان یک اقدام ایمنی برای محافظت از کارگران با ارائه یک سطح کار پایدار، ایمن و محکم با کشش عالی است. به عنوان یک اقدام ایمنی بیشتر، گریتینگ را می‌توان به عنوان یک مانع برای جلوگیری از حوادث در موقعیت‌‌های ناایمن یا خطرناک قرار داد.

آلومینیوم و فولاد ضد زنگ برای شرایط خورنده و مرطوب ایده آل هستند، در حالی که فولاد کربنی می‌تواند استحکام و پشتیبانی را برای کارهای سنگین فراهم کند.

1. گریتینگ‌هادر سیستم‌‌های فیلتراسیون

توری‌‌های فلزی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و استحکام استثنایی در سیستم‌‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه این ویژگی‌ها چشمگیر هستند، اما توری‌‌های فلزی به دلیل توانایی پردازش بالا با مصرف مواد کم‍‌تر و عمر طولانی، عمدتاً برای سیستم‌‌های فیلتراسیون استفاده می‌شوند.
توری‌‌های فلزی فشرده برای جمع آوری مواد بزرگ در آب مورد استفاده برای پردازش مانند کیسه‌‌های پلاستیکی، جعبه‌ها و سایر اشکال زباله استفاده می‌شود.

2. گریتینگ کف

یکی از کاربردهای اصلی گریتینگ فلزی به عنوان کفپوش است که می‌توان آن را از مجموعه ای از آلیاژها در پیکربندی‌‌هایی درست کرد که دقیقاً مطابق با نیازهای یک برنامه کاربردی باشد.
رنده‌‌های کف آلومینیومی‌در شرایط دریایی و فاضلاب استفاده می‌شود. از آنجایی که آلومینیوم سبک وزن است، به راحتی می‌توان آن را مانور داد و در فضاهای کوچک و محدود قرار داد.

توری کف فلزی فولادی معمولاً برای کاربردهای سنگین که در آن استحکام لازم است و سطح سخت درشت است استفاده می‌شود. امکانات تولید به کفپوش فولادی برای عملکرد استثنایی و ایمنی آن بستگی دارد.

3. نرده با گریتینگ

حصار گریتینگ دارای ظاهری جذاب با استحکام و استحکام لازم برای ایجاد امنیت بالا می‌باشد. حصارهای گریتینگ را می‌توان به گونه‌ای شکل داد، ساخت و طراحی کرد تا متناسب با هر مکانی باشد، زیرا هر نصب به طور منحصر به فردی برای تناسب با ابعاد محل طراحی شده است.

استعلام قیمت و خرید گریتینگ از آهن اسپات

همان طور که گفتیم؛ گریتینگ اصطلاحی است که برای طبقه بندی طیف گسترده ای از محصولات فلزی ساخته شده استفاده می‌شود. تقریباً از هر فلزی می‌توان برای ساخت گریتینگ استفاده کرد که رایج ترین آن‌ها آهن، فولاد کربن، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ می‌باشد. برای خرید گریتینگ توصیه می‌کنیم از جداول قیمتی آهن اسپات کمک بگیرید.

آهن اسپات، یک پلتفرم آنلاین مشاهده قیمت انواع محصولات فلزی است که به شما در انتخاب بهتر محصول کمک می‌کند. شما با کمک جداول قیمتی آهن اسپات که به صورت روزانه به روز رسانی می‌شود، می‌توانید تولیدکننده‌‌های ورق پانچ استیل را مشاهده کرده و با مطالعه ویژگی‌‌های هر تولید کننده، بهترین گزینه را انتخاب کنید.