میلگرد کلاف همان‌طور که از نامش پیداست کلاف‌ پیچیده‌ای است که در سازه‌های ساختمانی و صنعتی کاربرد فراوانی دارد و در اندازه‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. این محصول همانند سایر محصولات فولادی دارای مزیت‌ها، کاربردها، انواع، قیمت و ویژگی‌های خاص است. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با میلگرد کلاف و انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد.

میلگرد کلاف

از کلاف میلگرد که به عنوان فولاد تقویت‌کننده نیز شناخته می‌شود برای تقویت بتن استفاده می‌شود. آن‌ها این کار را با افزایش مقاومت کششی بتن مانند بتن مسلح انجام می‌دهند. فولادهای کربنی رایج‌ترین نوع کلاف میلگرد هستند، اما انواع دیگری مانند فولاد ضد زنگ و میلگردهای کامپوزیت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از نظر فیزیکی، بتن و فولاد دارای انبساط حرارتی مشابهی هستند و بنابراین هنگامی که در یک ماده قوی در همه شرایط آب و هوایی ترکیب شوند، به خوبی عمل می‌کنند.

کلاف میلگرد از فولاد گالوانیزه قوی‌تر است. آن‌ها از ایجاد ترک در بتن جلوگیری می‌کنند. کویل میلگرد یا همان میلگرد کلاف بسیار ماندگار، مقرون به صرفه و پاسخ‌گو است. کویل میلگرد در افزایش عملکرد فعالیت‌های تجاری شامل فرودگاه‌ها، کشاورزی، حصارکشی، زیرساخت‌ها و دال‌های بتنی مفید است.

مزایای میلگرد کلاف

میلگرد کلاف مانند سایر محصولات فولادی دارای مزیت‌هایی است که کاربر را راغب به استفاده از این محصول می‌کند. مزایای میلگرد در کلاف‌ها به شرح زیر است:

 • صاف کردن و خم شدن بیشتر
 • افزایش بهره‌وری
 • بهبود عملکرد
 • هدر رفت کمتر
 • مدیریت موجودی کارآمد
 • هزینه‌های نیروی کار کمتر
 • کاربرد سریع‌تر

انواع میلگردهای کلاف

میلگرد کلاف معمولا در صنعت به دو صورت آج‌دار و کلاف ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند.

 • میلگرد کویل ساده

این نوع میلگرد در 4 دسته و از سایز 5.5 تا 16 میلی‌متر موجود است. سایزهای 5.5 تا 8 در بازار به عنوان سیم شناخته می‌شوند. این محصول تا سایز 12 در کارخانه تولید می‌شود و سایزهای بالاتر به صورت سفارشی است.

میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34

میلگرد ۶٫۵ کلاف ساده RST34

میلگرد ۸ کلاف ساده RST34

میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34

 • میلگرد کویل آج‌دار

این نوع میلگرد به دو دسته A2 و A3 تقسیم می‌شود. قیمت این نوع میلگرد در بازار بر اساس دسته‌بندی و سایز آن تعیین می‌شود. قیمت میلگرد آج‌دار بیشتر از میلگرد ساده است. البته این بستگی به سایز میلگرد نیز دارد.

کاربردهای میلگرد کلاف

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، میلگرد کلاف دارای دو نوع است که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کاربردهای این میلگرد نیز به شرح زیر است:

 • ساختمانی
 • خرپا و تیرآهن
 • سیم بکسل
 • سیم خاردار
 • زنجیر فلزی
 • میخ، پیچ و پرچ
 • صنایع الکترودسازی و جوشکاری
 • توری نرده، نرده و گابیون
 • صنعت فنرسازی
 • سیم خوش تراش
 • سایر فولادهای فرعی و تبدیلی

کاربردهای میلگرد کلاف متناسب با اندازه و نوع آن متفاوت است و هر کدام در صنعتی خاص استفاده می‌شود.

کارخانجات تولیدکننده میلگرد کلاف در ایران

در ایران کارخانه‌هایی وجود دارد که به تولید میلگرد می‌پردازند، این کارخانه‌ها عبارتند از:

لازم به ذکر است مفتول‌ها به صورت کلی در رده محصولات نیمه تمام قرار دارد. این محصول در صنعت برای ساخت مفتول استفاده می‌شود و از نورد بیلت و شمش در کارخانه نورد تولید می‌شود. مفتول تولید شده به واسطه شمش و بیلت بعد از کش سرد به سیم تبدیل می‌گردند.
در روش نورد گرم ابتدا شمش‌های فولادی را در کوره‌های حرارتی نورد ریخته و پس از رسیدن به دمای مطلوب برای عملیات نورد به خطوط تولید منتقل می‌کنند. در صنعت به میلگردهای کلاف، جاده مفتولی نیز گفته می‌شود و به عنوان ماده اولیه برای کلیه مفتول‌های خاص صنعتی، گالوانیزه و تقویت‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بعد از انجام عملیات تولید، میلگردها به واسطه دستگاه مورد نظر به عنوان کلاف تقسیم‌بندی می‌گردند. فولادی که برای تولید میلگردهای سیمی استفاده می‌شود به واسطه تمامی فرآیندهای فولادسازی مثل کوره‌های باز، کوره‌های قوس الکتریکی و همچنین مبدل‌ها تولید می‌گردند. این محصول از شمش بیلت به روش نورد گرم تولید می‌شود و به عنوان یک محصول نیمه‌تمام در صنعت شناخته می‌شود و پس از طی مراحل کشش سرد به انواع مفتول تبدیل می‌شود.

بعد از تولید شدن، سیم‌ها در مراحل نهایی تولید به صورت کلاف در می‌آید. به صورت کلی قطر داخلی این کلاف‌ها 85 میلی‌متر و همچنین وزن آن‌ها نیز چیزی حدود به 22000 کیلوگرم است. اندازه و وزن این کلاف‌ها با توجه به ظرفیت کارخانه نورد تولیدی می‌گردد و با جوش کلاف‌ها وزن‌های بیشتری از آن به وجود می‌آید.

حمل‌ونقل و نگهداری میلگرد

قبل از هر چیزی بایستی بدانید برای این‌که بتوانید میلگردهای کلاف را جابه‌جا و نگهداری کنید بایستی چه اصولی را رعایت کنید. به صورت کلی برای حمل و نگهداری میلگرد باید قوانینی را رعایت کنید. برای نگهداری میلگردهای سایز کوچک که ابعاد آن‌ها زیر 10 میلی‌متر است اصولا از کلاف استفاده می‌کنند.

استفاده از کلاف برای نگهداری و حمل میلگرد امکان جابه‌جایی راحت‌تر این محصول را فراهم می‌کند. برای باز کردن کلاف از میلگرد به هنگام استفاده از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌کنند. هنگامی که میلگردهای کلاف را انبار می‌کنند به واسطه خرک‌های چوبی مانع نفوذ عوامل رطوبت‌زا می‌شوند. این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که میلگردها دچار زنگ‌زدگی نشوند.

به هیچ عنوان برای حمل و نقل و نگه‌داری میلگردها از پوشش‌های نایلونی استفاده نکنید زیرا این اشتباهی بزرگ است. زیرا استفاده از پوشش‌های نایلونی برای این منظور سبب می‌شود احتمال زنگ‌زدگی میلگرد نیز افزایش یابد. برای این‌که انواع میلگردها حین انبار کردن آسیب نبیند و زنگ نزند می‌توان از پوشش‌های برزنتی نیز استفاده کرد.

استعلام قیمت و خرید میلگرد کلاف از آهن اسپات

کویل میلگرد در تمامی گریدها و مشخصات در سایت آهن اسپات موجود است. ویژگی‌های خرید خود را مانند قطر، نورد گرم، نورد سرد، موج‌دار و موارد دیگر انتخاب کنید. هنگام خرید میلگرد کلاف انتخاب خود را بر اساس قیمت، کیفیت و نظرات مشتریان قبلی محدود کنید.

در آهن اسپات می‌توانید تمام پیشنهادات کویل میلگرد را مرور کنید و نیازهای خود را با قیمت‌های مناسب مطابقت دهید. شما می‌توانید اطلاعات کامل محصولات را قبل از خرید مطالعه و بررسی کنید. در آهن اسپات معاملات خوب، پرداخت آسان و مطمئن، تحویل سریع و خرید با اعتماد را تجربه کنید.

تمامی محصولاتی و حتی میلگرد ساده در آهن اسپات ارائه می‌شود، مطابق با استانداردهای بین المللی برای ساختمان‌های صنعتی، تجاری، مسکونی و زیرساختی است. پایبندی ما به استانداردهای ایمنی بین‌المللی و محلی به این معنی است که می‌توانیم به مشتریان خود تضمین دهیم که هر محصولی که تولید به فروش می‌رسانیم تمام مشخصات بهداشتی و ایمنی مورد نیاز را برآورده کرده است.

میلگرد تقویتی کلاف یا میلگرد کلاف میلگردی است که قادر خواهد بود مزایای بسیاری را از جمله کاهش هزینه‌های کارگری، کاهش تلفات فرآوری و میزان استفاده از فولاد، مدیریت بهتر موجودی و استفاده کارآمد از فضای ذخیره‌سازی و… را به همراه داشته باشد.

خرید و فروش بدون واسطه انواع آهن‌آلات و محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی از مهم‌ترین وظایف آهن اسپات به شمار می‌رود. با بررسی و تحلیل‌های روزانه، هفتگی و ماهانه بازار آهن و فولاد در آهن اسپات، با کمترین ریسک ممکن خرید و فروش خود را انجام دهید.