شاید شما نیز بارها و بارها از مشاهده آسمان‌خراش‌ها یا برج‌های چند طبقه به وجد آمده باشید. آیا تا کنون با خود فکر کرده‌اید که این بناها چگونه وزن زیادی از مصالح را تحمل می‌کنند؟ در این مسئله، وزن تیرآهن فاکتور بسیار کاربردی می‌باشد. انواع گوناگونی از تیرآهن‌ها برای تحمل بارهای سبک یا سنگین طراحی شده‌اند.
ما در این مطلب به بیان مراحل محاسبه وزن تیرآهن ظفر بناب که یکی از پرفروش‌ترین مصالح ساختمانی در ایران می‌باشد، خواهیم پرداخت و درباره کاربرد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کارخانه تولید تیرآهن ظفر بناب

تیرآهن جزء اصلی هر پروژه ساختمانی هستند. آن‌ها معمولاً به‌عنوان قطعات فولادی دراز توصیف می‌شوند. محصولات کارخانه ظفر بناب کاربردهای بسیاری در حوزه ساخت و ساز ساختمانی دارند. به‌عنوان مثال از کاربردهای تیرآهن این برند می‌توان به استفاده در پوشش سقف‌ها، پل‌های لانه زنبوری و سازه‌های سنگین اشاره کرد.

سایر خط تولید تیرآهن؛ نبشی و ناودانی ظفر بناب به مساحت 9000 متر مربع با قابلیت تولید موارد فوق براساس و مبنای IPE بال پهن موازی نیمه سبک طبق استانداردهای 2-1-1791 7-I-16348  در گروه تیرآهن‌ها می‌باشد و این قابلیت در نوع ناودانی در دو رده سبک و سنگین متمایز است.

این شرکت در سال‌های 93 و 95 موفق به دریافت عنوان واحد نمونه صنعتی استان آذربایجان شرقی گشته و محصولات تولیدی آن در زمره باکیفیت‌ترین مقاطع تولیدی در سطح کشور می‌باشند.

فاز نخست فولاد ظفر بناب با ظرفیتی در حدود 200 هزار تن در سال به بهره‌برداری رسید و فاز دوم این مجموعه به فاصله 4 سال از فاز نخست تحت نام مجتمع فولاد نوین گستر بناب تاسیس گردید. تولید تیرآهن ظفر بناب و نبشی و ناودانی این شرکت نیز در فاز سوم و در سال 96 رقم خورد و پس از آن کارخانه ظفر بناب به یکی از بزرگ‌ترین تامین کنندگان آهن آلات کشور تبدیل گشت. تیرآهن ظفر بناب در دو نوع تیرآهن IPE و INP و در سایزهای 12 تا 27 تولید و روانه بازار مصرف می‌گردد و وزن تیرآهن 14 ظفر بناب برای هر شاخه 12 متری به میزان 155 کیلوگرم می‌باشد.

تیرآهن‌های ظفر بناب از نظر شکل ظاهری، شبیه حرف انگلیسی H می‌باشند و همچنین به قسمت بالا و پایین تیرآهن بال گفته می‌شود. بخشی که موجب می‌شود تا این بال ها به یکدیگر متصل شوند، تیغه می‌گویند. اگر فلنج هایی از بیرون نازک و در داخل ضخیم‌تر باشد، به‌عنوان تیر I شناخته می‌شود، در حالی که اگر فلنج های آن دارای ضخامت ثابت باشند، به‌عنوان تیر H شناخته می‌شود. اگرچه آن‌ها عملاً یکسان هستند، این تفاوت اندک در فلنج ها کاربردهای اصلی آن‌ها را به شدت متمایز می‌کند.

اگر تیرآهن را از نزدیک مشاهده کرده باشید متوجه می‌شوید که پشت به پشت بال ها، فاصله‌ای وجود دارد که به این فاصله جان تیر گفته می‌شود و سایز تیرآهن‌ها را بر اساس طول آن اعلام می‌کنند. لازم به ذکر این نکته است که هر قسمت از تیرآهن با حرف انگلیسی خاصی نمایش داده می‌شود که به شرح زیر می‌باشد:

  • طول جان تیرآهن یا سایز تیرآهن با حرف H
  • طول بال تیرآهن با حرف B
  • طول صاف تیغه تیر با حرف D
  • طول تیغه داخلی تیر با حرف Hi

محاسبه وزن تیرآهن ظفر بناب

تیرآهن‌های ظفر بناب از سایزهای 14 تا 20 در بازار موجود می‌باشند که هر یک طبق جدول اشتال، وزن متفاوتی دارد. همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، با توجه به نوع ساختمان، نقشه کشی و صلاحدید کارشناسان وزن تیرآهن بناب استفاده شده در هر پروژه متغیر می‌باشد. به‌عنوان مثال در ساخت سقف، ستون و خرپاها توصیه می‌شود از تیرآهن سایز 16 ظفربناب استفاده شود.

همچنین از تیرآهن 18 به دلیل مقاومت بالایی که در برابر تنش‌ها و نیروهای زیادی دارد در اکثر ساختمان‌ها به‌عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود؛ بنابراین خریداران باید در پروژه‌های خود از تیرآهن‌های مطابق با نوع کاربری خود استفاده کنند.

جدول وزن تیرآهن ظفربناب

جدول وزن تیرآهن ظفربناب به شرح زیر می‌باشد:

نام سایز وزن (kg)
تیرآهن 14 ظفربناب 14 123
تیرآهن 18 ظفربناب 18 200
تیرآهن 14 ظفربناب 14 130
تیرآهن 16 ظفربناب 16 170
تیرآهن 20 ظفربناب 20 255

وزن تیرآهن ظفر بناب را می‌توان با در اختیار داشتن جدول وزن تیرآهن یا جدول اشتال تیرآهن تخمین زد. جدول وزن تیرآهن شامل اطلاعاتی مانند ابعاد تیرآهن، مساحت سطح مقطع، وزن هر متر و وزن هر شاخه تیرآهن در طول‌های مختلف می‌باشد؛ بنابراین با در اختیار داشتن ابعاد تیرآهن ظفر بناب، می‌توان وزن آن و در نتیجه قیمت تیرآهن ظفر بناب را تخمین زد.

اما گاهی اوقات تفاوت‌هایی در وزن استاندارد اشتال و تولیدات کارخانه‌های مختلف وجود دارد که در این موارد باید حین خرید، شناسنامه محصول را با دقت مورد بررسی قرار داد. همچنین تکنیک دیگری برای محاسبه وزن با فرمول وجود دارد که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

همچنین لازم به ذکر است که تیرآهن‌های 14، 16 و 18 بناب با توجه به کاربرد فراوانی که دارند از قیمت بالاتری نسبت به دیگر سایزها برخوردار می‌باشند. برای آگاهی از جزئیات قیمت تیرآهن 18 بناب و دیگر سایزهای پر کاربرد به صفحه اصلی وب سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن ظفر بناب

برای محاسبه وزن تیرآهن ظفربناب از فرمول زیر استفاده می‌شود.

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن بناب

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است.

کاربردهای تیرآهن ظفربناب

در ادامه به برخی از کاربردهای تیرآهن ظفربناب اشاره خواهیم کرد:

1. تیرآهن 20 برای ساخت پل

وقتی صحبت از کارهای جاده‌ای مانند پل‌های روی بدنه‌های آبی یا روگذرها می‌شود، از تیرآهن 20 ظفربناب که به طور گسترده استفاده می‌شود. باید توجه داشته باشید که وزن تیرآهن 20 ظفربناب بیشتر بوده هستند و در ساخت پل ها به شکل گسترده‌ای استفاده می‌شود.

پل ها طوری طراحی شده‌اند که برای مدت بسیار طولانی دوام بیاورند. آن‌ها باید بتوانند در برابر نیروهای طبیعت و رفت و آمد مداوم وسایل نقلیه در حال حرکت مقاوم باشند. وزن وسایل نقلیه عامل بسیار مهمی است. پل‌هایی که بخشی از مسیر کامیون‌های تجاری هستند باید حتی قوی‌تر باشند زیرا این کامیون‌ها معمولاً محصولات و مواد بسیار سنگین را به همراه خواهند داشت.

2. تیرآهن 18 ظفربناب برای ساخت سکو

تفاوت اصلی بین تیرهای 14 و تیرهای 18 در این است که تیرهای 18 دارای دیواره‌ها و فلنج‌های ضخیم‌تری هستند که این امر آن را برای ساخت سکوهای با اندازه‌های مختلف ایده‌آل‌تر می‌کند. فلنج های ضخیم‌تر آن را قوی‌تر می‌کند و می‌تواند وزن بیشتری را تحمل کند. تیرهای 18 در درجه اول برای سکوهایی استفاده می‌شوند که باید بتوانند بارهای سنگین‌تری را تحمل کنند. وزن تیرآهن 18 بناب برای ساخت سکوها یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

3. تیرآهن‌ 16 برای کاربردهای سبک

این سایز از تیرآهن ظفر بناب در کنار تیرآهن ۱۴، در ردیف سایزهای پرمتقاضی و مهم، در بازار قرار دارد. ازجمله مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن ۱۶ می‌توان به کاربرد آن در ستون، خرپا، نعل، تیر در پوشش سقف و پل‌های لانه‌زنبوری اشاره کرد. این تیرآهن در طول‌های ۶، ۹ و ۱۲ متر در بازار موجود است.

وزن تیرآهن 16 بناب برای ساختمان‌هایی که بار اندکی را حمل می‌کند بسیار ایده آل است. اغلب اوقات از آن‌ها برای ساخت ریل‌های راه آهن، آسانسور، تریلر و حتی تخت کامیون استفاده می‌شود.این پروژه‌ها به برد وسیع‌تر و استحکام قوی‌تری که تیرآهن‌های 20 فراهم می‌کند نیاز ندارند. در عوض، آن‌ها بر روی یک ماده سبک‌تر و تا حدودی کوتاه‌تر تمرکز می‌کنند که می‌تواند یک ماده تحمل‌کننده وزن نسبتاً مشابه را روی یک منطقه کوچک‌تر و دقیق‌تر بیاورد.

تیرآهن 20 ظفربناب معمولاً طولانی و عریض ساخته می‌شوند زیرا بیشتر کاربردهای آن مستلزم پوشش ناحیه بزرگ‌تر است. از سوی دیگر، تیرهای 16 را می‌توان در بخش‌های کوچک‌تر تولید کرد، که آن‌ها را به تیرآهن ترجیحی برای این کاربردهای کوچک‌تر تبدیل می‌کند.

4. تیراهن 14 ظفربناب برای ساخت ساختمان‌های تجاری معمولی

تیرآهن ۱۴ در واقع تیرآهنی با سایز ۱۴ است. عدد ۱۴ در این نام‌گذاری اشاره به طول جان تیرآهن دارد. این نوع تیرآهن ظفر بناب، در دسته تیرهای سبک وزن قرار می‌گیرد و از پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن در صنایع مختلف بخصوص صنایع سازه‌ای است.

وزن تیرآهن ۱۴ تولید شده توسط کارخانه‌های مختلف، متفاوت است؛ بنابراین برای خرید تیرآهن باید به شناسنامه آن که توسط کارخانه ارائه می‌شود توجه شود. برای مراکز تجاری یا ساختمانی کم جمعیت، تیرآهن 14 انتخاب مناسبی است. استحکام محدود آن‌ها پشتیبانی کافی برای چند طبقه را فراهم می‌کند و فضای زیادی برای ساخت و ساز بیشتر باقی می‌گذارد. از آنجایی که تیرهای I می‌توانند دارای فلنج های مخروطی یا فلنج های پهن باشند، برای این نوع پروژه‌های ساختمانی تطبیق‌پذیرتر هستند.

با این حال، تیرآهن‌های 16 و 18 اغلب برای سازه‌های بزرگ مانند آسمان‌خراش‌ها، یا مجتمع‌های صنعتی غول پیکر استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولاً قوی‌تر هستند و دهانه وسیع‌تری دارند و پشتیبانی بیشتری را در منطقه وسیع‌تری به ارمغان می‌آورند. قیمت تمامی این تیرآهن‌ها از طریق سایت آهن اسپات قابل مشاهده می‌باشد.

1. تیرآهن 20 برای ساخت کشتی و اسکله

اسکله‌های کنار اقیانوس به یک پایه نسبتا قوی نیاز دارند تا به‌عنوان یک مرکز لجستیک عمل کنند. تیرهای 20 بناب چارچوب سازه‌ای عالی برای این سازه‌ها هستند. تحمل وزن دامنه وسیع‌تری دارد و آن را برای این تجهیزات ذخیره‌سازی تا حدی خارج از ساحل ایده آل می‌کند.

همین امر در مورد کشتی‌های باری بزرگ که باید به‌اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند وزن زیادی را در اقیانوس‌ها و دریاها حمل کنند نیز صدق می‌کند. به دلیل وزنی که تیرآهن 20 ظفربناب می‌تواند تحمل کند، یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای چنین چیزهایی هستند. تیرآهن 18 را می‌توان برای کشتی‌های باری نیز استفاده کرد، با این حال، آن‌ها به جای ناحیه‌ای که محموله در آن قرار می‌گیرد، بیشتر کاربرد ساختاری برای عرشه دارند.

خرید انواع تیرآهن از آهن اسپات

تیرآهن‌های ظفر بناب با استاندارد ipe و به صورت حرف انگلیسی H وارد بازار آهن آلات می‌شوند. این محصول به صورت نورد گرم تولید می‌شود و در صنایع مختلفی مانند صنایع ساختمان‌سازی، پتروشیمی، کشتی‌سازی و غیره به وفور استفاده می‌شود.

در این مطلب درباره وزن تیرآهن ظفربناب نیز صحبت کردیم. با کمک جداول وزنی می‌توانید تخمین مناسبی از قیمت روز تیراهن داشته باشید. آهن اسپات نیز به‌عنوان ابزاری جهت تخمین وزنی و محاسبه قیمتِ روزانه و آنلاینِ تیرآهن، شما را برای انتخاب بهتر همراهی می‌نماید. با آهن اسپات می‌توانید محصولات بازار آهن و مقاطع فولادی را به آسانی و با بهترین قیمت تهیه نمایید. همچنین می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان ما، راهنمایی لازم را در حوزه آهن آلات دریافت نمایید.