کارخانه بلند ناب تبریز، یکی از بهترین کارخانه‌های ایرانی فعال در حوزه آهن‌آلات و تامین مصالح ساختمانی است. یکی از ضروریات بسیار مهم قبل از استفاده از محصولات این مجموعه، دانستن وزن تیرآهن تبریز می‌باشد. فعالین حوزه ساخت و ساز ساختمانی به خوبی می‌دانند که  با توجه به نوع ساختمان، نقشه‌کشی و صلاحدید کارشناسان وزن تیرآهن تبریز استفاده شده در هر پروژه متغیر می‌باشد. همچنین وزن تیرآهن بر قیمت تیرآهن و کاربری آن نیز تاثیر گذار است. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به بررسی نحوه محاسبه وزن تیرآهن بلندناب تبریز خواهیم پرداخت.

تیرآهن بلند ناب تبریز

از برترین صادرکنندگان تیرآهن در داخل کشور، کارخانه فولاد ناب تبریز است. این کارخانه با تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی به شهرت فراوان رسیده است و به دلیل کیفیت بالای این محصولات، فروش فوق‌العاده‌ای دارد. کارخانه فولاد ناب تبریز کار خود را در سال 1382 آغاز کرد و در مدت زمان کمی‌توانست در بازار آهن کشور خودی نشان دهد.

این کارخانه در امر صادرات این محصول نیز فعالیت دارد و چندین سال است که در استان آذربایجان شرقی به عنوان برترین صادر کننده محصولات فولادی برگزیده می‌شود. این مجموعه افتخارات زیر را دارد:

  1. گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه بر اساس استاندارد  ISO17025
  2. گواهینامه ISO1002:2014 در زمینه تولیدات نورد گرم
  3. انتخاب به عنوان واحد نمونه کنترل کیفیت

از تیرآهن بلند ناب تبریز می‌توان در ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها، اسکله‌ها و تاسیسات صنعتی و … استفاده کرد. تیرآهن بلند ناب تبریز ساری باعث کاهش تنش روی بتن می‌شود و به این ترتیب بارها را به‌راحتی تحمل می‌کند. همچنین استحکام ذاتی بتن را افزایش می‌دهد، گزینه‌های سبک و سازه‌ای را که در دسترس معماران است گسترش می‌دهد و برای مهندسان یک‌راه حل بادوام و قابل اعتماد برای چالش‌های عملی ارائه می‌دهد.

تیرآهن‌های بلند ناب تبریز از سایزهای 14 تا 18 در بازار موجود می‌باشند که هر یک طبق جدول اشتال، وزن متفاوتی دارد. به‌عنوان مثال در ساخت سقف، ستون و خرپاها توصیه می‌شود از تیرآهن بلندناب تبریز 16 استفاده شود.
همچنین از تیرآهن 18 بلند ناب تبریز به دلیل مقاومت بالایی که در برابر تنش‌ها و نیروهای زیادی دارد در اکثر ساختمان‌ها به‌عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود؛ بنابراین خریداران باید در پروژه‌های خود از تیرآهن‌های مطابق با نوع کاربری خود استفاده کنند.

وزن تیرآهن بلندناب تبریز را می‌توان با در اختیار داشتن جدول وزن تیرآهن یا جدول اشتال تیرآهن تخمین زد. جدول وزن تیرآهن شامل اطلاعاتی مانند ابعاد تیرآهن، مساحت سطح مقطع، وزن هر متر و وزن هر شاخه تیرآهن در طول‌های مختلف می‌باشد؛ بنابراین با در اختیار داشتن ابعاد تیرآهن بلندناب تبریز، می‌توان وزن آن و در نتیجه قیمت تیرآهن بلندناب تبریز را تخمین زد، اما گاهی اوقات تفاوت‌هایی در وزن استاندارد اشتال و تولیدات کارخانه‌های مختلف وجود دارد که در این موارد باید حین خرید، شناسنامه محصول را با دقت مورد بررسی قرار داد. همچنین تکنیک دیگری برای محاسبه وزن تیرآهن با فرمول وجود دارد که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

همچنین لازم به ذکر است که تیرآهن‌ 14، 16 و 18 ناب با توجه به کاربرد فراوانی که دارند از قیمت بالاتری نسبت به دیگر سایزها برخوردار می‌باشند. برای آگاهی از جزئیات قیمت تیرآهن 18 ناب و سایر سایزهای پر کاربرد به صفحه اصلی وب سایت آهن اسپات مراجعه نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با انواع تیرآهن و کاربرد آنها به وبلاگ آهن اسپات مراجعه کنید.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن بلند ناب تبریز

برای محاسبه وزن تیرآهن بلندناب تبریز از فرمول زیر استفاده می‌شود.

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن بلند ناب تبریز

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است.

وزن تیرآهن بلندناب تبریز طبق جدول

نام سایز وزن(kg)
تیرآهن 14 ناب تبریز 14 130
تیرآهن 16 ناب تبریز 16 170
تیرآهن 18 ناب تبریز 18 210

اهمیت محاسبه وزن تیرآهن تبریز

اهمیتی ندارد که پروژه ساختمانی شما از چه نوعی است، تیرآهن همواره به استحکام و تقویت سازه بتنی کمک می‌کند. در کشور ما طبق نظر کارشناسان، بسیاری از مصالح مورد استفاده در ساختمان‌سازی استاندارد نبوده و کیفیت مورد نیاز را ندارند. این موضوع باعث خرابی و فروریختن ساختمان‌ها با کوچک‌ترین زلزله یا فشار می‌گردد.
از سویی دیگر در استانداردهای تولید کشورمان وزن تیرآهن‌ها سبک‌تر از حد معمول در نظر گرفته شده است. به بیانی دیگر، رفت که تیرآهن‌های با وزن کمتر از حد استاندارد سبب خطای محاسباتی خواهد شد ، چرا که در محاسبات مهندسی سطح مقطع استاندارد تیرآهن لحاظ می‌شود.
همچنین کوچک بودن ابعاد آج (چه طولی و چه عرضی) موجب کاهش اصطکاک و درگیری تیرآهن با بتن می‌شود. در صورت استفاده از این‌گونه تیرآهن‌ها ، در هنگام بارگذاری حتی استاندارد بر روی یک سازه ، و یا در هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی در مقیاس کوچک ، عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

درک اینکه چگونه انواع و وزن‌های مختلف تیرآهن بر مقاومت کششی عناصر بتنی که در آن‌ها استفاده می‌شود تأثیر می‌گذارد بسیار مهم است و ما توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصالح مورد نیاز هر ساختمان، حتما وزن آن را با توجه به جداول وزنی چک کنید تا دچار خطا در ساخت نشوید.

انواع سایز تیرآهن فولاد ناب تبریز

1. تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز

تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز مشمول استاندارد IPE یا همان استاندارد اروپا و ایران است و در رده بندی تیرآهن‌های معمولی قرار می‌گیرد. تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز دارای دو اندازه کوتاه و بلند بوده و کیلویی به فروش می‌رسد. طول تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز نیز در وضعیت کوتاه 6 متر و در وضعیت بلند تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز 12 متر می‌باشد.

قبل از خرید تیرآهن بایستی به سطح مقاومت، استاندارد تولید، ابعاد، اندازه و مواد اولیه آن توجه داشته باشید. همانطور که گفته شد تیر آهن ۱۶ از دیگر مصالح و متریال مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی به شمار می‌رود. برای برپایی یک سازه محکم، ایمن و همچنین بادوام، از مقاطع فولادی مختلف مانند تیرآهن استفاده می‌شود.
در این زمینه باید خاطر نشان کرد که تیرآهن‌ها متناسب با نوع سازه و نحوه کاربرد، در سایزها و مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در این میان، تیر آهن ۱۶ فولاد ناب تبریز برای استفاده در اسکلت و ساختار سازه، به صورت وسیع و گسترده مورد استفاده واقع می‌شود. به طور معمول، این مدل تیر آهن برای اجرا و پیاده‌سازی سقف‌ها و ستون‌ها بسیار کاربرد دارد.

2. تیرآهن 18 فولاد ناب تبریز

تیرآهن 18 در واقع یکی از مهم‌ترین پروفیل‌های ساخت فولاد است و عملکرد اصلی آن، مقاومت در برابر بارهای ناشی از نیروهای برشی و لنگرهای خمشی است.

تیرآهن 18 نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا یک محصول پرکاربرد است، دارای استاندارد است. برای تولید تیرهای استاندارد و گرم و برای تعیین خصوصیات محصول و همچنین علامت‌گذاری و نمونه‌برداری، آزمایشاتی ایجاد شده است که روی تیرآهن انجام می‌شود. فولاد بلندناب تبریز تمامی این آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سرگذاشته است و بهترین کیفیت را به مخاطبین ارائه می‌کند.

مشخصات فنی تیرآهن ناب تبریز

مجتمع فولاد ناب تبریز، انواع تیرآهن نیمه سبک و سنگین اروپایی را در سایزهای تیرآهن 14 سانتی‌متر، تیرآهن 16 سانتی‌متر و تیرآهن 18 سانتی‌متر با طول 12 متر و بر اساس استانداردهای ISIRI 16348، ISIRI 1791، DIN EN 15556-1:1998 و GOST 8510:1986  تولید و به بازار مصرف عرضه می‌کند. تیرآهن فولاد ناب تبریز دارای استاندارد IPE است.

از تیرآهن شماره 14 ناب تبریز در ساخت قسمت‌های فولادی سازه استفاده زیادی می‌شود. تیرآهن‌های سایز ۱۶ و ۱۸ در پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌سازی پرکاربردتر هستند. تیرآهن ۱۸ به دلیل مقاومت و استحکام زیاد در برابر تنش‌ها و فشارهای وارده بر آن، در ساخت انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد تیرآهن بلندناب تبریز

از کاربردهای این تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاربرد تیرآهن در کفی ستون

یکی از عمده کاربردهای تیرآهن به عنوان کفی ستون می‌باشد. این کفی ها جهت اتصال نبشی به ستون‌ها مورد استفاده بوده و امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ را جهت برش و اتصال پیچ فراهم می‌آورند. در واقع وظیفه این کفی ها تحمل بار ساختمان می‌باشد.

2. کاربرد تیرآهن برای ستون‌ها

از تیرآهن بال پهن و یا هاش می‌توان برای ایجاد ستون‌ها استفاده نمود. وظیفه ستون‌ها منتقل نمودن نیروهای عمودی و افقی باد به فونداسیون سازه می‌باشد. ستون‌های کناری نصف بار مربع را منتق نموده، ستون‌های گوشه ربع بار مربع را منتقل نموده و ستون‌های وسط نیز بار کل مربع را منتقل می‌کنند.

3. کاربرد تیرآهن در تیرهای اصلی

یکی از کاربردهای مهم تیرآهن استفاده به عنوان تیر اصلی یا شاه تیر می‌باشد. تیرهای اصلی با اتصال برشی یا ساده به ستون‌ها متصل می‌گردند. به طور کلی به اعضای افقی سازه‌های فولادی تیر گفته می‌شود که بر روی ستون‌ها و با استفاده از پلیت ها به یکدیگر متصل می‌شوند. این وسیله می‌تواند به عنوان شاه تیر به ستون‌ها متصل شده و با استفاده از نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل گردد.

4. کاربرد تیرآهن در تیرک‌های میانی یا تیر فرعی

وظیفه اصلی تیر فرعی اتصال غیر مستقیم تیر اصلی به ستون‌ها و انتقال بار به تیر اصلی می‌باشد. تیرک‌ها از شاه تیرها کوچک‌تر بوده و به نام تیر نیز شناخته می‌شوند. هرچند این تیرک‌ها به اندازه شاه تیرها مهم نمی‌باشند ولی به دلیل اهمیت تیرآهن در تحمل وزن ساختمان تیرک‌ها نیز اهمیت می‌یابند.

5. کاربرد تیرآهن در تیرک‌های باریک کرومیت

تیرهای کرومیت از تیرک‌ها باریک‌تر بوده و طول آن‌ها بلندتر است و به نام تیر باریک نیز شناخته می‌شوند. این تیرک یک سطح نشیمن گاه داشته و بر روی تیر اصلی قرار گرفته و محکم می‌شود.

6. کاربرد تیرآهن در تیر کلاف

یکی از کاربردهای تیرآهن به عنوان تیر کلاف در ساخت و ساز می‌باشد. این محصول یک تیر افقی بوده و به صورت دو تیر عرضی در سقف به خرپای سقف وصل می‌شود و بار تیر اصلی را به ستون ساختمان منتقل می‌نماید.

7. کاربرد تیرآهن در ساخت تیرآهن خرپا

در ساخت خرپا نیز از تیرآهن استفاده می‌شود. این محصول با هر سیستم سقفی سازگار بوده و دارای تنوع زیادی می‌باشد. برای ساخت سقف سوله و انبار از تیرآهن خرپا استفاده می‌گردد.

استعلام قیمت و خرید تیرآهن ناب تبریز از آهن اسپات

مجتمع صنعتی فولاد ناب تبریز، انواع تیرآهن در سایزهای مختلف را باکیفیت مطلوب و با تلرانس‌های بسیار دقیق و براساس استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌کند، بنابراین یکی از اولویت‌های انتخاب پیمانکاران و مهندسین، خرید تیرآهن ناب تبریز برای استفاده در سازه‌های فلزی صنعتی و ساختمانی می‌باشد.

عوامل مختلفی مانند قیمت ماده اولیه، نوسانات طلا و ارز، میزان عرضه و تقاضا، برند، کیفیت، سایز، استاندارد، وزن تیرآهن و… بر قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل قیمت این کالا در بازار امروز آهن به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود با توجه به نوسانات بسیار زیاد در بازار آهن‌آلات، آهن اسپات قیمت مقاطع فولادی را به صورت روزانه از کارخانجات معتبر کشور استعلام گرفته و اعلام می‌کند.