قیمت، یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در خرید محصولات یا خدماتی است که به آن‌ها نیاز داریم. قیمت محصولات فولادی و آهن آلات نیز از این قاعده مستثنی نیست. این محصولات از آنجاکه در مقادیر زیاد خریداری می‌شوند یا در بازار بورس کالا بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود، دانستن عواملی که بر قیمت روزانه آهن آلات تاثیر می‌گذارد، بسیار اهمیت دارد. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت و یک پلتفرم مطمئن برای استعلام لحظه‌ای قیمت آهن آلات معرفی خواهیم کرد.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی و آهن آلات

اولین و مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده قیمت، میزان عرضه و تقاضای محصول است. در حال حاضر، کشور چین، سرآمد تولید و صادرات تیرآهن در جهان است. به همین دلیل، میزان عرضه و تقاضا در قیمت نهایی این محصول، اثربخش خواهد بود.
هنگامی که تقاضا پایین و عرضه‌ی بالاتر باشد، قیمت تیرآهن کاهش خواهد داشت، در حالیکه در شرایط معکوس، باید منتظر افزایش قیمت تیرآهن باشیم. در ادامه سایر عوامل که بر ارزش بازار فولاد و سایر فلزات تاثیر دارند را بررسی خواهیم کرد.

1. هزینه مواد اولیه تولید

شاید تنها مهم‌ترین عامل در قیمت تمام شده یک فلز معین، هزینه مواد اولیه‌ای باشد که برای ایجاد آن صرف شده است. به طور کلی از ضایعات فلزات برای تولید این مواد اولیه استفاده می‌شود و در دسترس بودن چنین ضایعاتی نقش زیادی در قیمت‌گذاری متوسط ​​خواهد داشت.

2. هزینه انرژی

بخش عمده دیگر تولید فلز شامل استفاده از انرژی مصرف شده برای تولید محصول نهایی است. با این حال، فلزات مختلف با نیازهای فرآوری و هزینه‌های مربوطه متفاوت هستند و این بر قیمت نهایی نیز تأثیر می‌گذارد. همچنین قیمت تیرآهن و قیمت نفت، به هم مرتبط هستند. یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن، کاهش یا افزایش قیمت نفت است.

قیمت نفت، مانند شمشیر دولبه‌ای است که کاهش آن، رشد اقتصادی کشورهای مصرف‌کننده را در پی دارد و افزایش آن، دقیقا برخلاف این موضوع، باعث رشد اقتصادی کشورهای تولیدکننده خواهد شد. با توجه به این مسئله، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت خام و مواد اولیه‌ی تیرآهن، یکی از پارامترهای اصلی در افزایش یا کاهش قیمت این محصول خواهد بود.

3. عوامل جهانی

دنیای فلز کاملاً جهانی است، جایی که تقاضا در صنایع مختلف می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر هزینه‌های مواد در سراسر جهان داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک منطقه خاص شاهد افزایش تقاضا برای یک فلز خاص باشد، ممکن است بر قیمت تمام شده این فلز برای سایر مناطق جهان تأثیر بگذارد، زیرا عرضه برای آنها کمتر خواهد بود.

4. حمل و نقل

یکی دیگر از عوامل کلیدی و تأثیرگذار بر قیمت نهایی تیرآهن، هزینه‌ی حمل و نقل است که با قیمت نفت و انرژی، ارتباط مستقیمی دارد. با توجه به حجم گسترده‌ی صادرات جهانی و جا‌به‌جایی میلیون‌ها تُن مواد اولیه، نمی‌توان هزینه‌ی حمل و نقل را در قیمت نهایی محصولات فولادی اعم از تیرآهن، میلگرد، نبشی و… را نادیده گرفت. حتی برخی از آنها خارج از کشور هستند. قیمت سوخت در سال‌های اخیر افزایش یافته است که در برخی موارد به این معنی است که حمل و نقل فلزات کمی گران‌تر خواهد شد.

5. عوامل فصلی

بسیاری از مصارف فلز، مانند انواع کاربردهای ساختمانی، ماهیت فصلی دارند. به این ترتیب، آنها اغلب نوسانات قیمت را تجربه می‌کنند، جایی که در ماه‌های کندتر قیمت کمتری دارند، سپس در فصل اوج تقاضا گران‌تر هستند.

همچنین تغییرات فصلی می‌تواند در الگوهای حمل و نقل و افزایش یا کاهش قیمت تیرآهن، تأثیرگذار باشد. شروع فصل زمستان در چین و محدودیت‌های تولید فولاد در این کشور، باعث نوساناتی در قیمت نهایی تیرآهن شده است.

6. صنعت خاص

موارد زیادی نیز وجود دارد که نوسانات عرضه و تقاضا در خود صنعت باعث تغییر قیمت فلزات می‌شود. به عنوان مثال، صنعت خودرو را در نظر بگیرید، جایی که اغلب به تعدادی از اجزای بسیار خاص نیاز است. زمانی که توسعه جدیدی در این صنعت ایجاد می‌شود که به طور گسترده مورد پذیرش قرار می‌گیرد، معمولاً قیمت‌های عرضه فلز در نتیجه تغییر می‌کند.

7. مقررات و سیاست دولت

همچنین مهم است که نقش دولت‌ها و سازمان‌های نظارتی در قیمت‌گذاری فلزات را فراموش نکنید. تعرفه‌ها و سهمیه‌های مختلفی ممکن است برای حمل و نقل و واردات فلز وجود داشته باشد که می‌تواند قیمت را تغییر دهد. علاوه بر این، سیاست‌های زیست محیطی اغلب بر تولید و تغییر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.

8. حوادث آینده

این مورد کمی پیچیده‌تر است و به طور کلی توسط اقتصاددانان و سایر کارشناسان پیش‌بینی می‌شود، اما پیش‌بینی‌های مورد انتظار برای آینده تولید و در دسترس بودن فلز نیز در قیمت‌گذاری نقش خواهد داشت. به عنوان مثال شیوع ویروس کرونا یکی از فاکتورهایی بود که بر این موضوع تاثیر بسیار بسزایی داشت.

9. بیماری کرونا

همان طور که گفته شد، کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی فولاد جهان است. وجود ویروس کرونا در این کشور و سایر کشورهای جهان، بر قیمت نهایی محصولات فولادی، اعم از تیرآهن، تاثیر زیادی داشته است. از طرفی دیگر، بسته شدن مرزهای کشور، باعث برهم خوردن قاعده‌ی معادلات جهانی و نوسانات قیمت شد.

10. تورم جهانی بر بازارهای داخلی

حدود 60 درصد از فولاد جهان توسط کشورهای در حال توسعه تولید می‌شود. این در حالی است که کشور چین به تنهایی حدود 30 درصد از تولید مقاطع فولادی را به عهده گرفته است. انتقال کارخانه‌های فولاد از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای درحال توسعه، باعث شده تا قیمت تیرآهن، تحت تاثیر مستقیم تورم جهانی باشد.

اهمیت اطلاع از قیمت روز آهن آلات

اکنون که با عوامل موثر در قیمت آهن آلات آشنا شدیم، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که اهمیت اطلاع از قیمت محصولات فولادی چیست؟

بیشتر آهن آلات مانند میلگرد یا تیرآهن به عنوان یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی شناخته می‌شود. بنابرین قیمت تیرآهن برای بسیاری از افرادی که در ساخت و ساز درگیر هستند، اهمیت زیادی دارد. مقاطع فولادی است که به طور دائم با کاهش یا افزایش قیمت‌ها روبه‌رو است. عوامل داخلی و نوسانات بازارهای جهانی، بر قیمت نهایی تیرآهن تأثیرگذار هستند.

در ادامه این مطلب به صورت منحصر به فرد به بررسی فاکتورهای تاثیرگذار بر هر یک از محصولات فولادی به صورت خاص خواهیم پرداخت.

قیمت ورق فولادی

ورق‌های فولادی، انواع مختلفی دارند و از آن‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ورق‌های فولادی بر اساس استاندارد مشخصی تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند. این ورق‌ها با روشی به نام نورد تولید می‌شوند. ورق‌های فولادی هم در بازار فولاد از نوسانات قیمت مستثنی نبوده‌اند. در هفته‌های گذشته، شاهد افزایش یا کاهش قیمت انواع ورق‌های فولادی در کارخانه‌های مختلف بوده‌ایم.

قیمت این مقطع فولادی هم با عوامل گفته‌شده در ارتباط است. هزینه‌ی حمل و نقل، هزینه‌ی مواد اولیه، عرضه و تقاضا و نیاز صنایع وابسته از مهمترین عوامل تأثیرگذار در نوسانات قیمت ورق در هفته‌های گذشته بوده است. البته با نگاهی مجزا به قیمت ورق گالوانیزه، باید بگوییم که قیمت این نوع ورق، به عوامل دیگری هم مرتبط بوده است که عبارتند از:

  • شروع فصل مصرف ورق گالوانیزه
  • تأخیر تولیدکنندگان در تحویل کالایی که از پیش، خریداری شده است.
  • بالارفتن نرخ ارزهای جهانی
  • شایعات مختلف درباره‌ی افزایش قیمت این محصول

ورق گالوانیزه

فولاد

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مواد خام عامل اصلی هزینه برای اکثر فلزات هستند و فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. سنگ آهن و اشکال مختلف قراضه به طور کلی برای ساخت فولاد استفاده می‌شود، اما در دسترس بودن و قیمت این مواد می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

علاوه بر این، پر کردن مجدد موجودی فولاد عامل دیگری است که باید در نظر داشت. در حالی که قیمت محصولات فولادی به اندازه برخی دیگر از انواع فلزات در نوسان نیست، انتظار افت و خیز در اینجا کاملاً واقع بینانه است.

فولاد ضد زنگ

علاوه بر عواملی که قبلاً بررسی کردیم، یکی از متغیرهای مهم برای هزینه فولاد ضد زنگ، تولید آسیاب درگیر است – یا در برخی موارد فقدان آن. علاوه بر این، فولاد ضد زنگ ماده ای است که اغلب مشمول تعرفه‌ها و سهمیه‌های صادراتی می‌شود و اشکال مختلف عرضه و تقاضای تولید بر قیمت‌گذاری تأثیر می‌گذارد.

البته باید توجه داشته باشید که در بیشتر موارد هزینه‌های اضافی فولاد ضد زنگ به قیمت پایه مواد اولیه اضافه می‌شود. این در واقع به تثبیت نوسانات هزینه کمک می کند و فولاد ضد زنگ را نسبتاً ثابت می کند – اگرچه این نوسانات هنوز هم می توانند در موارد کوچک اتفاق بیفتند.

فلز مس

عرضه و تقاضای جهانی، مانند بازارهای آتی و رشد اقتصادی، متغیر بزرگی در قیمت‌گذاری مس است. معاملات آتی مس اغلب تحت عنوان COMEX معامله می‌شود که نشان دهنده این بازار است.

استعلام لحظه‌ای قیمت محصولات فولادی از آهن اسپات

در تمامی صنایع، کنترل هزینه‌ها در راستای کسب سود مهم است. برنامه‌ریزی، هماهنگی و کنترل کیفیت آهن‌آلات در پروژه‌های ساختمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا بخش اصلی مدیریت پروژه را در برمی‌گیرد. ازاین‌رو، روشی محبوب و واقع‌گرایانه برای پیش‌بینی هزینه‌های آینده، استعلام قیمت به‌صورت روزانه است. باتوجه‌به این که در بخش ساخت‌وساز، وجود عوامل متعددی مانند شرایط محیطی، عدم‌قطعیت‌ها، وجود واسطه‌های فراوان، بی‌اطلاعی از قیمت‌ها باعث افزایش ریسک می‌شوند. آگاهی از قیمت‌ها به مرجعی نیاز دارد که قیمت‌ها را به‌صورت لحظه‌ای نشان دهد.

آهن اسپات، مرجعی معتبر برای آگاهی از قیمت آهن‌آلات و محصولات فولادی در یک پروژه ساخت‌وساز است. همان‌طور که می‌دانید برآوردهای جریان نقدی مرجعی برای نظارت و کنترل پروژه می‌باشد. ازاین‌رو برآورد هزینه نهایی یا تفصیلی مبنایی برای ارزیابی عملکرد مالی در طول پروژه را با استعلام قیمت آهن‌آلات در آهن اسپات برای ارزیابی دقیق خرید خود استفاده کنید. تا به این صورت پروژه تحت کنترل مالی دقیق باشد. اما چرا آهن اسپات؟!

آهن اسپات، طیف وسیعی از محصولاتی فولادی را به همراه قیمت و اطلاعات دقیق پیشروی شما می‌گذارد تا بدین صورت برنامه‌ریزی و کنترل ساخت‌وساز نهایی به‌راحتی صورت بگیرد؛ بنابراین از استعلام قیمت، به‌عنوان راهنمای مدیریت مالی پروژه استفاده می‌شود.

1. تضمین قیمت و کیفیت

تضمین کیفیت فرایندی است که آهن اسپات آن را به‌خوبی انجام می‌دهد تا مطمئن شوید محصولات و یا خدمات این گروه صنعتی مطابق با استانداردهای مدنظر شما هستند. این فرایند از اشتباهات جلوگیری می‌کند، به مشکلاتی که پیش می‌آید رسیدگی می‌کند و ثبات را تضمین می‌کند. تضمین کیفیت به‌موازات تضمین قیمت یک اصل بدیهی است که در این زمینه آهن اسپات محصولات را در چندین بخش دسته‌بندی کرده تا به کمک آن محصولات مختلف را ارزیابی کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

تضمین کیفیت باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. آهن اسپات به کیفیت محصولات و ثبات در ضمانت خود شناخته شده است و به‌راحتی نظر کارشناسی خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. هر محصول با قیمت واقعی و به‌روز مقابل شما قرار می‌گیرد.
وقتی پیمانکاران از فرایندهای تضمین کیفیت استفاده می‌کنند، بیانگر این است که آهن اسپات به مشتریان و اولویت‌هایشان اهمیت می‌دهد. در بسیاری از صنایع، مانند صنایع آهن‌آلات ساختمانی، تضمین کیفیت نیز بخشی ضروری از ایمنی است؛ زیرا پیمانکاران می‌خواهند مطمئن باشند که محصولی که می‌خرند ایمن است و نیاز سازه آنها را رفع می‌کند.

بازار آهن و فولاد

2. تحلیل بازار

نوسان قیمت‌ها و تغییر ناگهانی قیمت فلزات خواستار یک اقدام هوشمندانه برای جلوگیری از غافلگیری در مواجه شدن با قیمت محصولات فولادی است؛ ازاین‌رو آهن اسپات باتکیه‌بر اخبار و تغییر ارزش اقلام، قابلیت تحلیل بازار را برای مشتریان خود فراهم ساخته.

تجزیه‌وتحلیل بازار آهن‌آلات در آهن اسپات، بررسی ویژگی‌ها، ظرفیت و توانایی بازار عرضه برای درک میزان پاسخگویی بازار به نیازهای خریداران است. هدف اصلی تجزیه‌وتحلیل بازار آهن‌آلات، شناسایی مطلوب‌ترین و مرتبط‌ترین رویکرد برای خریدی موفق و به‌صرفه است.

بازار عرضه محصولات فولادی، معمولاً به‌عنوان شرکت‌ها و سازمان‌هایی شناخته می‌شود که اقدام به فروش کالاها و خدمات مرتبط با نیازهای پیمانکاران هستند. بازار عرضه را می‌توان بر اساس ویژگی‌هایی مانند اندازه، قابلیت، تخصص خاص، ثبات مالی، موقعیت جغرافیایی، نوع، خدمات، امتیاز قیمت و تعهد به پایداری طبقه‌بندی کرد.

3. اهمیت شناخت بازار آهن و فولاد

اهمیت شناخت بازار و تحلیل مناسب، درک صحیحی از ظرفیت و توانایی بازار برای عرضه کالا یا خدمات بر نحوه برخورد شما با بازار تأثیر می‌گذارد. این آگاهی کمک می‌کند تا یک موقعیت‌شناسی مناسب برای خرید محصولات فولادی شما به طور دقیقی برنامه‌ریزی شود؛ زیرا تحلیل بازار بر نحوه ساختار و مدیریت قراردادها تأثیر می‌گذارد.
امروزه بسیاری از صنعتگران عرصه ساخت‌وساز خرید اینترنتی را به دلیل مزایای آشکار آن به خرید حضوری ترجیح می‌دهند؛ ازاین‌رو آهن اسپات بستری برای یافتن تمامی آهن‌آلات مربوط به صنایع ساختمانی است.
با نگاهی اجمالی به دسته‌بندی محصولات در آهن اسپات به این نکته پی می‌برید که یافتن محصولات آسان‌تر است و می‌توانید به‌راحتی و بدون هیچ زحمتی و مراجعه به فروشگاه، محصولات را بررسی و سفارش دهید.

ازاین‌رو با آهن اسپات، در زمان و هزینه‌های پروژه صرفه‌جویی می‌کنید. با بررسی مرجعی به وسعت پهنای ایران و انتخاب محصولات برتر آهن‌آلات می‌توانید به‌راحتی با سفارش آنلاین و تحویل اقلام موردنیاز خود، پروژه را تکمیل کنید.
وقتی به‌صورت آنلاین خرید می‌کنید در انتخاب خود آزادی بیشتری دارید و تنوع محصولات بسیار گسترده‌تر است. یک محصول خاص در اندازه‌ها و وزن متفاوت‌تر در مقایسه با آنچه در بازار پیدا می‌کنید در آهن اسپات، به‌صورت آنلاین پیشروی شما خواهد بود.

خرید آهن آلات و محصولات فولادی از آهن اسپات

آهن اسپات با فروش آهن‌ و محصولات فولادی باکیفیت به‌صورت آنلاین، گامی مهم در راستای حذف واسطه‌ها و ایجاد قیمت رقابتی محصولات فولادی در کشور برداشته است. این مجموعه با هدف تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
قیمت آنلاین آهن آلات و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات است. در آهن اسپات از طریق ثبت سفارش غیرحضوری، هریک از محصولات فولادی اعم از پروفیل، تیرآهن، میل‌گرد و… مورد نیاز خود را می‌توانید خرید و درب کارخانه تحویل بگیرید.