یکی از مهم‌ترین بازارهایی که برای سرمایه‌گذاری در حوزه آهن آلات وجود دارد، بازار بورس کالا و اوراق بهادار است که در سال 82 در ایران راه‌انداز شد. هم اکنون در بورس کالای ایران، انواع کالاها در بخش‌های صنعتی، معدنی، شمش طلا، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و محصولات کشاورزی موجود است که توسط کارگزاران مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار داد و ستد می‌شود. در ادامه این مطلب از وبلاگ آهن اسپات به بررسی قیمت آهن در بورس کالا و نحوه خرید آهن آلات از بورس خواهیم پرداخت.

نحوه خرید آهن از بورس

به صورت کلی مراحل خرید یک محصول فولادی از بازار بورس به شرح زیر می‌باشد:

 • مراجعه به یک کارگزاری فعال
 • ارائه مدارک مورد نیاز

1. خرید آهن آلات به عنوان فرد حقیقی

در صورتی که شما به‌عنوان یک فرد حقیقی اقدام به دریافت کد مشتری کرده‌اید به این مدارک نیاز دارید:

 • تصویر کپی از صفحات شناسنامه
 • تصویر کپی از کارت ملی
 • فرم درخواست کد مشتریان حقیقی که دارای اطلاعاتی ازجمله شماره‌حساب متقاضی، آدرس، کد پستی، تلفن و … است.

2. خرید آهن آلات به عنوان فرد حقوقی

و اگر به‌عنوان یک فرد حقوقی هستید به مدارکی مانند:

 • تصویر روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضا هیئت‌مدیره
 • تصویر روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 • لیست صاحبان امضا
 • لیست تمامی سهامداران بالای 10 درصد
 • ارائه شماره‌حساب جاری شخص حقوقی

نیاز دارید. در این حالت در تمام مدت انجام معاملات تنها اشخاص حقوقی می‌توانند این فرآیند را اجرا نمایند. سپس فرم درخواست کد مشتریان حقوقی که شامل اطلاعاتی نظیر آخرین ترکیب اعضای هیات مدیره، لیست سهام دارانی که بالای 10 درصد سهم دارند، صاحبان امضای مجاز، ارائه شماره حساب جاری شخص حقوقی را تکمیل شده و به کارگزاری ارائه کنید.

نکته مهم این است که معامله گران بورس کالا مدتی است فقط به اشخاص حقوقی محدود شده و اشخاص حقیقی قادر به انجام معاملات نیستند.

مراحل خرید میلگرد و تیرآهن از بورس کالا

1. دریافت کد بورسی و تکمیل درخواست فرم خرید میلگرد یا تیرآهن

در این مرحله به‌منظور هر بار خرید باید یک فرم سفارش شامل اطلاعاتی مانند نوع کالا، نام تولیدکننده و حداکثر مقدار قیمت خرید را تعیین و فرم را تکمیل نموده و تحویل کارگزار مربوطه دهید.

کارگزار مطابق با در خواست مشتری مبنی بر میزان، نوع، وزن، تعداد و مبلغ میلگرد، در زمان عرضه کالا در تالار با دیگر کارگزارن به رقابت می‌پردازد و در صورتی که کالا به صورت کافی و با قیمت مناسب (منظور از قیمت مناسب سقف حداکثر توان خریدار است که در فرم به آن اشاره کرده است) باشد، خریداری می‌کند.

پس از آن که کارگزار برای مشتری، میلگرد را خریداری کرد اطلاعات و جزئیات این معامله که شامل حق الزحمه کارگزاری، عوارض بورس و قانون و… است را طی یک اطلاعیه که در آن این موارد ذکر شده است به دست خریدار می‌رساند.

2. واریز 10 درصد از مبلغ خرید به حساب کارگزاری

3. خرید میلگرد از بورس توسط کارگزاری از تولیدکننده

4. صدور حواله فروش توسط کارگزاری فروشنده

5. صدور حواله خرید توسط کارگزاری خریدار و ارائه آن به فروشنده

6. تسویه کل مبلغ خریداری شده توسط خریدار تا ساعت 10 صبح روز سوم بعد از خرید

بعد از این مراحل خریدار باید تا ساعت ده صبح روز سوم کاری پس از خرید بقیه مبلغ را براساس اطلاعیه خرید به حساب بورس واریز و فیش بانکی آن را به کارگزاری خود ارسال کند.

یک نکته بسیار مهم در مورد واریز مابقی مبلغ این است که نام واریز کننده وجه کالا باید با نام خریدار یکسان باشد و در صورت مغایرت، کارگزاری آن را تایید نمی‌کند. بعد از این مرحله کارگزاری باید تسویه حساب کند و مدارک را به کارگزار فروشنده تحویل می‌دهد.

7. کسر کارمزد کارگزاری، معامله و انبارداری

8. تحویل بار در محل

در خرید آهن آلات از بورس کالا باید توجه داشته باشید که خریدار موظف به تعیین پیمان کار حمل بار و آدرس محل تخلیه است و کارگزار خریدار موظف به پیگیری‌های لازم جهت تایید و ارسال سفارش می‌باشد. پس از این مراحل حواله فروش که صادر شد، بار برای حمل و بارگیری آماده می‌شود تا به دست مشتری برسد.

مزایای خرید آهن آلات از بورس کالا

ممکن است این پرسش برایتان پیش بیاید که چرا به جای خرید مستقیم از فروشنده باید از بورس کالا که قوانین منحصر به فردی دارد خرید کنم؟ توجه داشته باشید که دلال در حوزه بازار آهن بسیار زیاد است و ممکن است کالایی که در بازار آزاد به شما ارائه می‌شود قیمت نجومی داشته باشد و ضرر کنید.

خرید از بازار بورس کاملا زیرنظر دولت می‌باشد. با وجود دلال‌های بازار آهن، وزارت صمت تصمیم گرفت تا عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا انجام گیرد.

در ابتدا قرار شد تا با این تصمیم قیمت تولیدکننده‌های میلگرد و سایر محصولات فولادی رقابتی شده و مصرف‌کننده بتواند با قیمت عادلانه‌تر و مناسب‌تری آهن و فولاد را خریداری نماید.

زمان مناسب خرید آهن از بورس

یکی از راه‌های آسان و کم‌هزینه برای خرید میلگرد از بورس، خرید این محصول با پروانه ساخت است. سوالی که برای بسیار از صاحبان پروژه پیش می‌آید نحوه خرید میلگرد با پروانه ساخت در طی پروژه و یا پیش از شروع آن است.

چنانچه شما جواز ساخت خود را گرفته باشید می‌توانید به ازای هر 1000 متر مربع زیربنا متری 50 کیلوگرم آهن دریافت نمایید. برای خرید میلگرد دولتی می‌توانید با استفاده از جواز ساختمان خود اقدام نموده و این محصول را با نرخ مصوب خریداری نمایید.

فروش میلگرد دولتی توانسته دست محتکران را از بازار کوتاه نماید و در تنظیم بازار آهن نقش بسزایی داشته است. قیمت میلگرد دولتی بسیار معقول بوده و شما می‌توانید پس از دریافت مجوز ساخت خود این محصول را از بورس کالا تهیه نمایید.

با خرید میلگرد از طریق پروانه ساختمان تقاضای کاذب از بازار حذف شده که این امر در تنظیم قیمت‌ها بسیار موثر است. متاسفانه امروزه عده زیادی اقدام به خرید بیش از مایحتاج خود صرفا جهت سرمایه‌گذاری نموده و این مساله باعث شده است که کالای موردنظر در بازار کم شده و در نتیجه قیمت آن افزایش یابد.

نکات مهم در خرید آهن از بورس کالا

 • با توجه به شرایط بازار تعداد زیادی از تولیدکنندگان و کارخانه‌های میلگرد در بورس کالا، محصولات خود را به‌صورت سبد میلگرد ارائه می‌دهند.
 • روزهای خرید میلگرد در بورس کالا چهارشنبه‌ها و در ساعت 11 انجام می‌شود.
 • قیمت‌ها به‌صورت رقابتی در بورس کالا تعیین می‌شود.
 • تعداد کارگزاری‌های رسمی در بورس کالا حدوداً 90 عدد می‌باشد.
 • خریدار برای تسویه مبلغ به مدت 3 روز کاری فرصت دارد، در صورت تأخیر خریدار برای تسویه مبلغ، مقدار 0.25 درصد ارزش معامله به‌صورت روزانه به‌عنوان جریمه باید به فروشنده بپردازد که این روند تا 10 روز کاری ادامه دارد و پس‌ازآن معامله فسخ می‌شود و باید مبلغی را به‌عنوان جریمه به کارگزار خودپرداخت نماید.
 • لازم به ذکر است که سهمیه میلگرد با پروانه ساختمان در بورس کالا برای اشخاص حقیقی حداقل 20 تن می‌باشد.
 • تمامی تولیدکنندگان فولاد موظف‌اند در بورس کالا محصولات خود را برای فروش عرضه کنند بنابراین شرکت‌هایی مثل ارابه نسیم هگمتانه فولاد راد (راد همدان)، آناهیتا گیلان، فولاد میانه (آذربایجان) و فولاد البرز ایرانیان از جمله عرضه کنندگان در این حوزه می‌باشند.
 • در بورس کالا فقط تولیدکنندگان محصولات فولادی مجازند محصولات خود را به فروش بگذارند تا موارد امنیتی لازم رعایت شود و از حضور دلالان در بازار بورس جلوگیری گردد.
 • برای خرید بایستی اطلاعات هویتی خود را در وبسایت بورس کالای ایران ثبت کنید و حتما از روز قبل 10 درصد از هزینه را پرداخت کرده و حجم خرید محصول را مشخص نمایید، در صورتی که در بورس خرید خود را ثبت کردید تا هفت روز فرصت تسویه حساب دارید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات در بورس

فولادسازی در عصر امروز در کشور ما یک صنعت پرسود است. با این حال، این یک تجارت پرهزینه نیز هست. تولیدات فولاد به متغیرهای زیادی مانند سنگ آهن، زغال سنگ کک، سنگ آهک، گاز طبیعی و نیرو و بسیاری موارد دیگر وابسته است. عوامل بسیار زیادی می‌تواند بر قیمت تمام شده فولاد مانند سایر کالاها تاثیر گذار باشد. تنها شعار بقا برای صنعت فولاد کاهش هزینه تولید است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات عبارت است از:

1. عرضه و تقاضای فولاد

مانند هر کالا یا خدمت دیگری در هر اقتصادی، عامل اولیه‌ای که بر قیمت فولاد تأثیر می‌گذارد، میزان تقاضا و عرضه آن است. قیمت فولاد بر اساس پیش‌بینی قبلی بازار با عرضه و تقاضا به عنوان پارامترهای آن دسته‌بندی می‌شود. تحقیقات عمیق در مورد روندهای بازار می‌تواند به کسب و کار کمک کند تا قیمت‌های خود را بر اساس آن مشخص کنند.

قیمت فولاد نه تنها با عرضه و تقاضای فعلی، بلکه بر اساس عرضه و تقاضای پیش‌بینی‌شده تعیین می‌شود. هرچه اطلاعات بیشتر در دسترس باشد، بهتر می‌توان آن را پیش‌بینی کرد و نوسان قیمت‌ها کمتر خواهد بود. همچنین باید تلاش کنیم تا از موجودی در زنجیره تامین در هر پیوندی از کارخانه‌های فولاد گرفته تا مصرف‌کننده نهایی آگاه باشیم زیرا موجودی می‌تواند در کوتاه‌مدت تعادل عرضه و تقاضا را جدا و قطع کند.

2. در دسترس بودن و هزینه مواد اولیه

برخی از مواد خامی که در تولید محصولات فولادی نقش دارند عبارتند از سنگ آهن، زغال سنگ، دولومیت، سنگ آهک و بسیاری دیگر. در دسترس بودن این مواد اولیه بر قیمت آن‌ها و به نوبه خود بر قیمت آهن آلات نیز تأثیر می‌گذارد.

در دسترس نبودن این منابع منجر به فراتر رفتن تقاضا از عرضه و در نتیجه افزایش قیمت میله‌های فولادی می‌شود. یکی دیگر از مواد اولیه اصلی برای ساخت فولاد انرژی است، زیرا فولاد برای ذوب شدن به گرمای زیادی نیاز دارد.

3. هزینه‌های حمل و نقل و توزیع

هر کالایی که به خوبی تولید می‌شود باید به توزیع‌کنندگان و فروشندگان ارسال شود تا فرآیند تولید تکمیل شود. انتخاب یک روش حمل و نقل که شامل زمان حمل و نقل طولانی‌تر است می‌تواند تأثیرات زیادی برای هر شرکت فولادسازی داشته باشد و هزینه‌های آن‌ها را به شدت کاهش دهد.

هزینه‌های حمل و نقل خارجی یا منطقه‌ای نقش عمده‌ای در قیمت فولاد دارد. مقررات دولتی، فضای لجستیکی و سیاسی نیز نقش عمده‌ای در تعیین قیمت فولاد هر کشور ایفا می‌کند.

4. هزینه انرژی و نیرو

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت فولاد، نفت و برق است. در حالی که برخی از برندهای بزرگ برای کاهش هزینه تولید خود در طولانی مدت به کارخانه‌های خورشیدی متوسل شده‌اند، سایر شرکت‌ها همچنان از نفت و برق برای تامین انرژی ماشین‌های خود استفاده می‌کنند.
قیمت نفت از طریق بازارهای جهانی تعیین می‌شود و نقش بسیار زیادی در قیمت فولاد دارد. با تحقیق متوجه می‌شوید که قیمت فولاد و نفت دست به دست هم در نوسان است.

5. قیمت‌های فصلی

زمان سال بر بسیاری از صنایع تأثیر می‌گذارد و صنایعی که از فولاد استفاده می‌کنند تفاوتی ندارند. تعطیلات، آب و هوا و بالا و پایین‌های فصلی بر تولید محصولات جدید تأثیر می‌گذارد و تقاضا را افزایش یا کاهش می‌دهد. ما همچنین دیده‌ایم که چگونه فصلی بودن می‌تواند بر الگوهای حمل و نقل و حالت‌های حمل و نقل تأثیر بگذارد. و البته با تغییر تقاضا، نوسانات قیمت نیز همراه است.

the-price-of-iron-in-the-stock-market

استعلام قیمت آهن آلات و خرید از آهن اسپات

آهن اسپات، مرجعی معتبر برای آگاهی از هزینه آهن‌آلات در یک پروژه ساخت‌وساز است. همان‌طور که می‌دانید برآوردهای جریان نقدی مرجعی برای نظارت و کنترل پروژه می‌باشد. ازاین‌رو برآورد هزینه نهایی یا تفصیلی مبنایی برای ارزیابی عملکرد مالی در طول پروژه را با استعلام قیمت آهن‌آلات در آهن اسپات برای ارزیابی دقیق خرید خود استفاده کنید تا به این صورت پروژه تحت کنترل مالی دقیق باشد.
آهن اسپات، طیف وسیعی از محصولاتی فولادی را به همراه قیمت و اطلاعات دقیق پیشروی شما می‌گذارد تا بدین صورت برنامه‌ریزی و کنترل ساخت‌وساز نهایی به‌راحتی صورت بگیرد؛ بنابراین از استعلام قیمت، به‌عنوان راهنمای مدیریت مالی پروژه استفاده می‌شود.

چرا خرید آهن از آهن اسپات؟!

امروزه بسیاری از صنعتگران عرصه ساخت‌وساز خرید اینترنتی را به دلیل مزایای آشکار آن به خرید حضوری ترجیح می‌دهند؛ ازاین‌رو آهن اسپات بستری مناسب برای یافتن تمامی آهن‌آلات مربوط به صنایع ساختمانی است.
با نگاهی اجمالی به دسته‌بندی محصولات در سایت ما به این نکته پی خواهید برد که یافتن محصولات آسان‌تر است و خواهید توانست به‌راحتی و بدون هیچ زحمتی و مراجعه به فروشگاه، محصولات را بررسی و سفارش دهید.

یکی دیگر از مزایای آهن اسپات، تحلیل بازار و ارائه اطلاعات در قالب مقالات جامع و کامل است. نوسان قیمت‌ها و تغییر ناگهانی قیمت فلزات خواستگار یک اقدام هوشمندانه برای جلوگیری از غافلگیری در مواجه شدن با قیمت محصولات است ازاین‌رو آهن اسپات باتکیه‌بر اخبار و تغییر ارزش اقلام، قابلیت تحلیل بازار را برای مشتریان خود فراهم ساخته است.

تجزیه‌وتحلیل بازار آهن‌آلات در آهن اسپات، بررسی ویژگی‌ها، ظرفیت و توانایی بازار عرضه برای درک میزان پاسخگویی بازار به نیازهای خریداران است. هدف اصلی تجزیه‌وتحلیل بازار آهن‌آلات، شناسایی مطلوب‌ترین و مرتبط‌ترین رویکرد برای خریدی موفق و به‌صرفه است.
پیداکردن انواع آهن‌آلات ساختمانی در آهن اسپات بسیار ساده‌تر از جستجو در بازار و خرید از واسطه گران و دلالان است.  شما برای یافتن محصول در اندازه و وزن مناسب هیچ محدودیتی از طریق سایت نخواهید داشت. ضمن اینکه می‌توانید خرید خود را به‌صورت آنلاین نیز سفارش دهید و آن را در محل پروژه خود تحویل بگیرید.

ازاین‌رو با آهن اسپات، در زمان و هزینه‌های پروژه صرفه‌جویی می‌کنید. با بررسی مرجعی به وسعت پهنای ایران و انتخاب محصولات برتر آهن‌آلات می‌توانید به‌راحتی با سفارش آنلاین و تحویل اقلام موردنیاز خود، پروژه را تکمیل کنید.
وقتی به‌صورت آنلاین خرید می‌کنید در انتخاب خود آزادی بیشتری دارید و تنوع محصولات بسیار گسترده‌تر است. یک محصول خاص در اندازه‌ها و وزن متفاوت‌تر در مقایسه با آنچه در بازار پیدا می‌کنید در آهن اسپات، به‌صورت آنلاین پیشروی شما خواهد بود.