برای اینکه میلگرد باکیفیت و اصلی را از میلگرد تقلبی تشخیص دهید، عوامل بسیاری وجود دارند که باید قبل از خرید و حتی مراحل برنامه‌ریزی هر پروژه ساختمانی در نظر گرفته شوند.
یکی از این ملاحظات نوع میلگرد است که قرار است در ساخت و ساز از آن استفاده شود. میلگردها زمانی که تحت کشش قرار می‌گیرد عملکرد خوبی دارند. همچنین یک ماده عالی برای تقویت بتن هستند که تحت فشار مقاومت بالایی دارند.
میلگرد باکیفیت، استحکام و دوام پروژه شما را تعیین می‌کند و همچنین تضمین می‌نماید که سازه برای استفاده ایمن بوده و حتی در صورت قرار گرفتن در معرض عناصر برای مدت طولانی دوام می‌آورد.
میلگردها مانند اسکلت در بدن انسان برای ساختمان‌ها هستند و بتن را نگه می‌دارد، بنابراین در صورت ساخت و ساز اصولی حتی اگر زلزله‌ای رخ دهد، ساختمان همچنان پابرجا خواهد ماند. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم بیشتر درباره نحوه تشخیص میلگرد باکیفیت برای داشتن خریدی ایده‌آل صحبت کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

معیارهای تشخیص میلگرد باکیفیت

برای خرید میلگرد باکیفیت، ابتدا باید ارزیابی کنید که آیا میلگرد مورد نظر با پروژه شما مطابقت دارد یا خیر. آشنایی با استانداردهای میلگرد امری ضروری و مهم برای مهندسان ساختمان‌ساز است. استانداردهای اصلی الزامات مربوط به شیمی، مقاومت در برابر خوردگی، نفوذپذیری مغناطیسی، پرداخت سطح و آزمون‌های خوردگی، کیفیت یک میلگرد را مشخص می‌کنند.
این استانداردها به شما در انتخاب میلگرد مناسب کمک می‌کند و این اطمینان را به شما می‌دهد که میلگرد انتخابی در موارد ذکر شده کیفیت و مقاومت کافی را دارا هستند. نکات مهم در انتخاب میله باکیفیت به شرح زیر است:

1. اندازه و وزن مناسب

انتخاب اندازه و وزن مناسب میلگرد برای اقدامات ایمن ساختمان بسیار مهم است. همان‌طور که بارها گفته شده، بتن در برابر فشار ضعیف است و در صورت تقویت نشدن خم می‌شود یا می‌شکند. این ضعف دلیلی است که شما باید اندازه مناسب را برای میلگرد خود در نظر بگیرید.
اندازه معمول قطر میلگرد مورد استفاده برای تحمل حداقل بار 6 میلی‌متر، 8 میلی‌متر و 10 میلی‌متر است.
برای ستون‌ها و دیوارها، اندازه توصیه شده 8 میلی‌متر یا بیشتر است. پایه‌های ساختمان معمولاً به میلگرد با قطر 10 میلی‌متر یا بیشتر نیاز دارند. هر چه سازه بزرگتر باشد، بایستی میلگرد ضخیم‌تر باشد.

2. استحکام تسلیم

استحکام کششی یا تسلیم، اندازه‌گیری است که استحکام کلی فولاد را نشان می‌دهد. فولاد با عملکرد بالا بهتر است برای میلگردهای سنگین استفاده شود و دارای عیار 500 Mpa N/mm2 باشد. توجه داشته باشید که افزایش اندازه قطر میلگرد باعث دو برابر شدن استحکام آن نمی‌شود.
قابل ذکر است که درجه میلگرد شما استحکام و در نتیجه کیفیت آن را نیز تعیین می‌کند. به صورت کلی می‌توان گفت که به حداکثر تنشی که یک میلگرد قبل از کوچک شدن سطح مقطع، تحمل می‌کند استحکام کششی گفته می‌شود که در تشخیص کیفیت میلگرد نقش اساسی دارد.

3. گرید میلگردها

میلگردها به صورت کلی از نظر نمره یا گرید به چهار دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند. این دسته بندی بر اساس مواد اولیه‌ای که در روند ساخت و تولید استفاده می‌شود، انجام می‌پذیرد. علاوه بر مواد اولیه دمایی که تولید بر پایه آن صورت می‌گیرد هم در این دسته‌بندی تاثیرگذار است.

4. نقطه تسلیم

میزان فشاری که میلگردها بدون خم شدن تحمل می‌نمایند، YIELD POINT یا نقطه تسلیم گفته می‌شود.

5. افزایش طول

درصد افزایش طول تا زمانی است که یک میلگرد شکسته شود، یکی از شاخص‌های مهم جهت تشخیص کیفیت میلگرد ELONGATION است. قابل ذکر است موارد بسیار مهمی مانند مشخصات ظاهری میلگردها، قطر و طول میله، قیمت میلگرد و خواص مکانیکی میلگرد در نحوه تشخیص میلگرد باکیفیت تاثیرگذار هستند.

نقش استانداردها در کیفیت میلگرد

استانداردهای استفاده شده در تولید و ساخت میله‌ها در سطح بین الملل وجود دارد، که عبارتند از:

  1. استاندارد ATSM (استاندارد انجمن مواد و آزمون آمریکا)
  2. استاندارد JIS (استاندارد ژاپن)
  3. استاندارد DIN (استاندارد آلمان که به فولاد به کار رفته در بتن مسلح)
  4. استاندارد ISO (سازمان بین المللی استاندارد)
  5. استاندارد روسی
  6. استاندارد ISIR 3132

در ایران در تولید میگردهای فولادی بیشتر از استانداردهای روسی، استاندارد ISIRI 3132 و استاندارد دین (DIN) استفاده می‌شود.

جدول تشخیص میلگرد باکیفیت

برای تشخیص میلگرد باکیفیت بایستی به جدول تشخیص میلگرد توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید انتخابی رضایت بخش داشته باشید. میلگردهایی که طبق جدول زیر دارای حرف انگلیسی T هستند، به روش خنک کاری یا همان روش ترمکس تولید و روانه بازار میلگرد شده‌اند. (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه ترمکس چیست؟ چه کاربردی در تولید میلگرد دارد؟ به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.)

در این میان میلگردهایی هستند که با حرف U مشخص شده‌اند، این میلگردها با استفاده از روش آلیاژسازی ساخته شده‌اند. لازم‌به ذکر است میلگردهایی که با حرف A مشخص می‌شوند، به روش استاندارد مندرج در شناسه محصول تولید و روانه بازار می‌شوند.

نحوه علامت‌گذاری میلگردها که نشان‌دهنده کیفیت آن‌ها است به این صورت بوده که در سمت چپ آن‌ها علامت اختصاری اسم شرکت تولیدکننده روی میلگرد حک می‌گردد و بعد یک کد مختص به مشخصه و در نهایت یک کد مربوط به نوع فرآیند تولید میلگرد بر روی آن حک می‌گردد. جدول تشخیص میلگرد باکیفیت را می‌توانید در ادامه مشاهده نمایید:

انواع میلگرد

حروف انگلیسی شاخص

سایز آج

میلگرد آج دار مارپیچ

J آج 340

میلگرد آج دار مارپیچ

L آج 350

میلگرد آج دار جناغی

C آج 400

میلگرد آج دار جناغی

H آج 420

میلگرد آج دار مرکب

S آج 500

میلگرد آج دار مرکب

F آج 520

مشخصه تجاری میلگرد باکیفیت

برای تشخیص کیفیت میلگردها بر روی بسته‌ بندی انواع میلگردها ازجمله میلگرد آجدار و میلگرد ساده بایستی یک عدد پلاک فلزی که حاوی مشخصات فولاد است بر روی آن وجود داشته باشد.
در هنگام خرید بایستی به اطلاعات درج شده بر روی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.
این اطلاعات حاوی اسم و آرم شرکت تولیدکننده میلگرد، شماره استاندارد ملی ۳۱۳۲، علامت مشخصه میلگرد قطر اسمی میله بر حسب میلی‌متر، شماره ذوب فولاد، طول میلگرد مورد نظر، اسم کشور تولیدکننده و وزن بسته حاوی میلگرد است. قبل از خرید فولاد حتما مشخصه‌های درج شده بر روی پلاک را مشاهده و کاملا بررسی کنید تا بتوانید خریدی ایده‌آل و باکیفیت داشته باشید.

خرید میلگرد باکیفیت از آهن اسپات

امروزه در بازارهای مختلف وجود و فروش جنس‌های تقلبی بسیار زیاد شده است، بازار آهن و فولاد کشور هم از این قائده مستثنی نیست. برای خرید میلگرد باکیفیت قبل از هر چیزی از اصلی بودن آن اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید کارخانه تولیدکننده دارای اعتبار باشد و در ساخت محصولاتش استانداردهای کافی را به کار برده باشد.
میلگردها یکی از اصلی‌ترین تجهیزات در صنعت ساختمان‌سازی هستند که مقاومت ساختمان را بالا برده و در برابر زلزله ساختمان‌ها را ایمن می‌سازد. برای خرید میلگرد باکیفیت فقط کافیست وارد وبسایت آهن اسپات شوید.