با استفاده از فناوری ثبت اختراع آلمانی به نام Thermex Technology کارخانه‌های مختلفی در سراسر جهان به تولید میلگردهای فوق‌العاده باکیفیت ترمکس پرداخته‌ است. از این رو فولاد TMX به فولاد ترمکس معروف است.
در این فرآیند خنک‌سازی Thermex، میله فولادی پس از آخرین پایه آسیاب نورد در معرض مقدار از پیش تعریف شده آب با فشار بالا قرار می‌گیرد.
این عملیات سطح میلگرد را به یک ساختار سخت شده تبدیل می‌کند. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره میلگرد ترمکس (TMX) و ویژگی‌های آن صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ترمکس (THERMEX) چیست؟

HSE آلمان پس از سال‌ها تحقیق و آزمایشات میدانی، یک فرآیند منحصر به فرد را توسعه داد که به آسیاب‌های نورد اجازه می‌داد میلگردهای تغییر شکل یافته با استحکام بالا تولید کنند که به طور کامل خواسته‌های مهندسان عمران کشورهای مختلف را با هزینه کمتر  و بدون استفاده از آلیاژهای گران قیمت برآورده می‌کرد. THERMEX علامت تجاری ثبت شده HSE آلمان است که به H&K India اجازه داده است آن را در منطقه هند مالکیت کند.

STEELMAX TMX از فناوری میلگرد QST استفاده می‌کند و بنابراین دارای مجوز TMX (THERMEX) برای استفاده از علامت روی محصول است. هر سیستم ترمکس به طور خاص برای مطابقت با پارامترهای آسیاب فردی و خواص میلگرد مورد نظر مشتری طراحی شده است.

ترمکس فناوری ثبت شده برای تولید میلگردهای ترموفرآوری شده در سراسر جهان است. میله‌های THERMEX  شصت درصد از سهم بازار را در سراسر جهان در دست دارند. فناوری خنک‌کننده Thermex شامل قرار دادن میلگرد در معرض مقدار از پیش تعیین شده آب با فشار بالا پس از آخرین پایه آسیاب نورد است.
این عملیات سطح میلگرد را به ساختار سخت شده تبدیل می‌کند. فاز بعدی شامل خنک شدن در دمای محیط است تا به هسته داغ اجازه دهد تا سطح را از طریق تبادل حرارتی معتدل کند. این کار منجر به یک ساختار منحصر به فرد از مارتنزیت معتدل در ناحیه محیطی و یک فریت‌پرلیت دانه ریز در ناحیه مرکزی می‌شود. چنین ساختاری تضمین یک نوار THERMEX است.

ترمکس 500 و 550 بار عرضه شده توسط STC دارای نشان ISI هستند و مطابق با گریدهای IS 1786 – Fe 415، Fe 500 و Fe 550 هستند تا به ترتیب حداقل مقاومت کششی 500 و 550 N/mm2 را تضمین کنند. ترمکس یک فناوری و سیستم مجوزدار است که توسط بیش از 300 کارخانه در هند و خارج از کشور به دست آمده است. بنابراین، میلگرد TMX یک نام تجاری خاص از میلگرد است.

خواص فیزیکی میلگرد ترمکس

یک میلگرد تولید شده به روش Thermex بایستی حداقل خواص فیزیکی زیر را داشته باشد:

  • حداقل استحکام تسلیم 500 نیوتن بر مترمربع
  • نسبت تنش (TS/YS) 12/1
  • حداقل 16درصد ازدیاد طول
  • دارا بودن قابلیت جوشکاری
  • سختی در جداره بیشتر از 260 ویکرز
  • سختی در مرکز چیزی  حدود به 150 تا 160 ویکرز

نحوه تشخیص میلگرد ترمکس

یکی از راه‌های تشخیص میلگردهای TMX از میلگردهای معمولی در کشور ما بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 3132 پاراگراف 15 بند پ است که در خصوص شناسه‌گذاری بر روی بدنه میلگردها است. به صورتی که دقیقا نوع و نحوه تولید میلگرد بر روی آن حک شده است.

میلگردهایی که در ایران به روش Thermex تولید و روانه بازار می‌شوند، با حرف T مشخص می‌گردند که این موضوع ارجاع داده می‌شود به یادآوری جدول زیر (مشخصات شیمیایی میلگرد) که در ادامه آن را مشاهده خواهید کرد.

طبقه بندی علامت مشخصه کربن سیلیسیم منگنز فسفر گوگرد نیتروژن حداکثر کربن معادل
میلگرد ساده س 240 0.22 0.55 0.75 0.05 0.05
آج دار مارپیچ آج 340 0.32 0.6 1.3 0.045 0.045 0.5
آج 350 0.27 0.55 1.6 0.04 0.04 0.012 0.51
آجدار جناغی آج 400 0.37 0.6 1.6 0.045 0.045
آج 420 0.3 0.55 1.5 0.04 0.04 0.012 0.56
آج دار مرکب آج 500 0.4 0.6 1.8 0.045 0.045
آج 520 0.32 0.55 1.8 0.04 0.04 0.012 0.61

کاربرد میلگرد TMX

به عنوان مثال کشور هندوستان از نظر جغرافیایی دارای مناطق زلزله‌خیز بسیاری در مناطق مختلف است. آمارهای جغرافیایی هند حاکی از آن است که بیش از 54 درصد از زمین‌های هند در معرض خطرات بالای زلزله قرار دارند. در کشور ایران هم همانند هند مناطق زلزله خیز بسیاری وجود دارد، به همین دلیل بایستی فولادی که در ساخت و ساز این مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد با مناطق معمولی متفاوت باشد.

این موضوع نشان‌دهنده اهمیت انتخاب میلگرد در هنگام ساخت هر ساختمانی است. بنابراین می‌توان گفت میلگردهای فولادی TMX با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که در بالا (استحکام و مقاومت بالا و…) به آن‌ها اشاره شد، یکی از بهترین گزینه‌ها هنگام انتخاب میلگرد هستند تا ساختمان شما را سفت و سخت نگه دارند یا در اثر بلایای طبیعی آسیب کمتری داشته باشند.

مزایای میلگرد ترمکس (TMX) و تفاوت آن با میلگرد TMT

1. دنده‌های درجه بالا

استحکام هر سازه‌ای به کیفیت میلگردهای فولادی استفاده شده در آن بستگی دارد. این میله‌های TMX دارای دنده‌های قابل توجهی هستند که چسبندگی بیشتری به آن‌ها می‌دهد و با استحکام فوق‌العاده‌اش عمر طولانی‌تری به سازه می‌بخشد.

2. کشیدگی بیشتر

طبق استانداردهای صنعت، کشیدگی فولاد باید 14.5٪ باشد در حالی که این میلگردهای فولادی TMX دارای کشیدگی بین 16٪ تا 23٪ هستند.

3. جوش‌پذیری بیشتر

میله‌های ترمکس با استفاده از بیلت MS تولید می‌شوند که میله‌ها را از ناخالصی‌ها و ترکیبات شیمیایی متعادلی پاک می‌کند. بنابراین، میلگردها نسبت به میلگردهای TMT از نظر ایجاد اتصالات قوی‌تر و جوش‌کاری عالی‌تری پیدا می‌کنند.

4. صافی عالی

میله‌های Thermex در طول مستقیم با کمک تکنیک‌های نورد پیشرفته و یک برش پرنده چرخشی ویژه برای صافی کامل تولید می‌شوند.

5. مقاوم در برابر خوردگی

میلگردهای TMX نسبت به میلگردهای تغییر شکل تابیده سرد (CTD) در برابر خوردگی مقاوم‌تر هستند زیرا منجر به تنش‌های سطحی و در نتیجه نرخ خوردگی بالاتر می‌شوند. همچنین، هنگام چرخاندن میله‌های CTD، لایه مقیاس محافظ می‌افتد در حالی که فرآیندهای ترمکس مانع از سرعت تشکیل رسوب می‌شوند و از عدم کار سرد اطمینان می‌دهند.

6. فوق‌العاده مقاوم در برابر آتش

در مقابل میله‌هایTMT، میله‌های ترمکس می‌توانند دمای بالا را در هنگام قرار گرفتن در معرض آتش تحمل کنند.

7. مقاوم در برابر زلزله

ازدیاد طول بهبود یافته، انعطاف‌پذیری چشم‌گیری ایجاد می‌کند که ساختار انتهایی را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و… مقاوم می‌کند.

8. مقرون‌به‌صرفه و سودآور

میلگرد ترمکس در مقایسه با میلگردهای TMT عملکرد و استحکام کششی عالی را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که مقدار کمتری از فولاد برای فرآیند ساخت و ساز مورد نیاز است که منجر به صرفه‌جویی در ذخیره‌سازی، حمل‌و‌نقل و هزینه مواد می‌شود.

استعلام قیمت و خرید انواع میلگرد از آهن اسپات

عملیات حرارتی THERMEX، تولید میلگردهای با استحکام بالا را امکان‌پذیر کرده است که تمام الزامات ساخت و ساز عمرانی را برآورده می‌کند. استحکام تسلیم از 450 تا 550 نیوتن بر میلی‌متر مربع یا چقرمگی بیشتر، ارزش کشیدگی بالا و شکل‌پذیری، جوش‌پذیری، خواص خمشی عالی و… از دیگر ویژگی‌های خاص این روش تولید میلگرد به شمار می‌رود. لازم به ذکر است خنک‌کننده فشرده اما بسیار دقیق در خط میلگرد نورد در فرآیند ترمکس از طریق سیستم اختصاصی اعمال می‌شود.

اگر قصد خرید میلگرد با قیمت مناسب را دارید، با مراجعه به وب سایت آهن اسپات، پس از بررسی قیمت هریک از کارخانجات تولیدکننده میلگرد، خریدی ایده‌آل و مناسب را برای خود رقم بزنید.