لوله استیل مانیسمان، لوله سیملس یا مانیسمان لوله یکی از پرکاربردترین لوله‌ها هستند و سالیان زیادی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات را می‌توان به دسته‌های بدون درز، درزدار ولوله‌های پوششی تقسیم کرد. در گذشته روش‌های تولید این لوله‌ها چندان پیشرفته و گسترده نبود، اما امروزه دارای تکنولوژی‌های توسعه‌یافته‌ای در فرآیند تولید هستند، اما لوله مانیسمان استیل چیست؟

لوله مانیسمان اصلی‌ترین و اولین نمونه از لوله‌های استیل بدون درز است که با استحکام و مقاومت بالایی که دارد، برای فعالیت‌های متنوعی به کاربرد دارد. برای اطلاع از نحوه خرید و قیمت لوله‌های مانیسمان در ادامه با آهن اسپات در ارتباط باشید.

لوله‌ مانیسمان چیست؟

تاریخچه لوله مانیسمان به سال 1885 برمی‌گردد؛ زمانی که راینهارد و مکس مانیسمان، برای اولین بار این لوله‌ها را اختراع کردند و ابتکار و نوآوری لوله بدون درز فولادی ابداعی آن‌ها تا به امروز نیز به‌ طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله‌های استیل بدون درز نیز، به افتخار این مخترعین با نام لوله مانیسمان استیل در بسیاری از کشورها شناخته می‌شود.

لوله بدون درز مانیسمان، نمونه‌ای از کاربردی‌ترین لوله‌ها در صنایع مختلف است. این لوله دارای ساختاری بدون درز می باشد که از شکل‌دهی شمش‌های فولادی و سپس نورد گرم یا سرد تشکیل می‌شود. لوله‌های مانیسمان با ویژگی و مزایای متعددی که دارند، توانسته‌اند به یکی از پر تقاضاترین نمونه از انواع لوله‌های استیل تبدیل شوند و امروزه به‌طور عمده در صنایع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

لوله بدون درز 

لوله‌های استیل بخش مهمی از محصولات فولادی را تشکیل می‌دهند و آن‌ها را می‌توان به دو دسته لوله‌های استیل درزدار و لوله‌های استیل بدون درز تقسیم کرد. لوله بدون درز مانیسمان درواقع نوعی از لوله‌های فولادی است که سطح درون آن هیچ جوش یا درزی وجود ندارد و به‌طور عمده با فرآیند اکستروژن، نورد گرم یا سرد و ساختاری با فولاد کم آلیاژ یا آلیاژی ساخته می‌شود. لوله سیملس یا بدون درز، تقریباً بالاترین هزینه را برای تولید و خرید دارد؛ اما بدون شک یکی از مطمئن‌ترین نمونه‌ها برای دریافت بهترین نتیجه محسوب می‌شود.

انواع لوله مانیسمان

با توجه به روش تولید، می‌توان لوله‌های مانیسمان را گروه‌هایی ازجمله لوله‌های بدون درز نورد گرم، نورد سرد و… تقسیم کرد که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی را در استفاده‌های مختلف ارائه می‌دهند:

فرآیند ساخت لوله بدون درز مانیسمان نورد گرم، درست در نقطه مقابل نورد سرد است. در واقع نورد سرد در دمایی پایین‌تر از دمای تبلور مجدد و نورد گرم در بالاتر از دمای تبلور مجدد انجام می‌شود. قطر خارجی در لوله‌های مانیسمان نورد گرم، معمولاً بالای 32 میلی‌متر و ضخامت دیواره در آن‌ها بین 2.5 تا 75 میلی‌متر است.

همچنین لوله بدون درز مانیسمان نورد سرد برای دقت ابعادی بالا گزینه‌ای مناسب است و قطری به‌ اندازه 5 میلی‌متر و ضخامت 0.25 دارد. این لوله‌ها را می‌توان در شرایط موردنیاز به اشکال مقطعی مختلفی تبدیل کرد چراکه دارای انعطاف و شکل‌پذیری مطلوب هستند.

همچنین نمونه‌های لوله بدون درز مانیسمان، با توجه به شکل سطح مقطع به دو نوع گرد و خاص تبدیل می‌شوند. نمونه‌های خاص دارای اشکالی غیر از دایره مانند مربع، بیضی، مثلث، شش‌ضلعی و… هستند. حداکثر قطر در نمونه‌های مختلف از لوله مانیسمان استیل حدود 4 تا 900 میلی‌متر است. علاوه بر این، لوله‌های مانیسمان با توجه به اهداف و استفاده‌های مختلف، بر اساس اندازه برحسب اینچ و رده که نشان‌دهنده میزان ضخامت لوله در آن‌ها است، معرفی می‌شوند. برای مطالعه بیشتر درباره لوله مانیسمان و تفاوت آن با لوله API، اینجا کلیک کنید.

ویژگی‌های لوله مانیسمان

لوله بدون درز فولادی با مقاومت و استحکام سطح بالایی که دارد، قادر به تحمل سطوح بالایی از فشار و دما بوده و می‌تواند انتخابی مناسب برای کاربردهایی ازجمله انتقال آب آشامیدنی، انتقال مواد شیمایی مایع و گاز باشد. لوله استیل مانیسمان بدون درز اغلب گران‌تر از سایر نمونه‌های موجودند؛ اما وجود ویژگی‌هایی ازجمله مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، برش و مونتاژ آسان و…، ارزش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری از مزایای متعدد را دارند.

لوله مانیسمان با مقاومت بالایی که دارد، تحت عواملی مانند فشار بالا عملکرد مطلوبی از خود ارائه می‌دهد و در مواردی با شدت بالا و تحت بارهای فراتر از حد عادی، به‌جای شکستن و بروز آسیب کلی به پروژه، از محل اعمال بار، خم می‌شود. در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از ویژگی‌های لوله بدون درز صنعتی مانیسمان را مشاهده کنید:

 1. مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی
 2. کارایی مطلوب در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین
 3. دامنه کاربرد گسترده

کاربرد لوله‌ مانیسمان

لوله‌ استیل مانیسمان دارای سطح داخلی بدون درز و گسترده‌ای است که امکان انتقال سیالات مختلف را با حجم بالا در آن‌ها امکان‌پذیر می‌کند. لوله سیملس یکی از پرکاربردترین لوله‌ها برای استفاده در خطوط انتقال نفت، گاز و منابع معدنی به‌صورت زیرزمینی است.

خطوط انتقال نفت و گاز در فشارهای بالا و در اعماق زمین حفر می‌شوند و ممکن است تحت عوامل مختلفی ازجمله ضربه، کشش، سایش و… قرار بگیرد؛ ازاین‌رو استحکام و مقاومت در برابر عوامل آسیب‌زا از مشخصه‌های ضروری موردنیاز برای این لوله‌ها است. علاوه بر این از لوله بدون درز صنعتی مانیسمان در صنایع مختلف دیگری نیز استفاده می‌شود که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 1. ساخت قطعات مکانیکی
 2. تجهیزات شیمیایی
 3. لوله انتقال نفت و گاز
 4. قطعات خودرو
 5. پروژه‌های ساختمان‌سازی
 6. داربست‌های فولادی
 7. ساخت اسلحه
 8. ماشین‌آلات کشاورزی
 9. صنایع کشتی‌سازی
 10. و…

نحوه تولید لوله

لوله سیملس عمدتاً از شمش‌های فولاد کربن ساخته می‌شوند که در ابتدا به شکل لوله‌ای گرد برش می‌خورد و سپس در کوره قرار می‌گیرد و در دمای حدود 1200 درجه، حرارت داده می‌شود.
سپس ساختار لوله مانند با سوراخ کردن آن توسط دستگاه پانچ، تشکیل خواهد شد. در مراحل بعدی پس از تکمیل نورد، سایزبندی و برش لوله انجام می‌شود و سپس توسط خنک‌کننده یا سیستم‌های آب‌پاش، خنک می‌شوند.

پس از انجام این فرآیندها، لوله مانیسمان استیل به‌دقت عیب‌یابی و آزمایش شده و پس از تائید کیفیت و پس از درج شماره و مشخصات، توسط جرثقیل به انبار حمل و ذخیره انتقال پیدا می کنند.
لوله‌های مانیسمان هیچ درز و جوشی ندارند و این ویژگی باعث می‌شود که به دلیل همگن بودن ساختار در تمام سطوح و قسمت‌ها، لوله از مقاومت بالایی در برابر فشار و کشش برخوردار باشد.

قیمت لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان با توجه به سایز و ضخامتی که دارند قیمت‌گذاری می‌شوند، به این صورت که با بالاتر رفتن ضخامت لوله (وزن لوله) قیمت لوله نیز افزایش می‌یابد. استفاده از لوله‌های بدون درز در ضخامت‌های رده ۴۰SCH بسیار پرکاربرد و مرسوم هستند و در لوله کشی‌های موتورخانه و صنعتی بکار می‌روند.

قیمت لوله مانیسمان همواره دستخوش تغییرات زیادی بوده و آهن اسپات به صورت روزانه این قیمت‌ها را در سایت خود به روزرسانی می‌کند و شما می‌توانید با رجوع به وبسایت آهن اسپات به صورت روزانه قیمت لوله مانیسمان را در تمامی سایزها، ضخامت و برندها بررسی کنند. قیمت لوله درزدار نسبت به قیمت لوله مانیسمان به دلیل وجود درزجوش روی لوله ها به مراتب پایین‌تر است.

قیمت انواع لوله استیل مانیسمان تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله برند، اندازه، آلیاژ به‌کاررفته، کشور تولیدکننده، نوسانات قیمت ارز و… تعیین می‌شود.
ازاین‌رو نمی‌توان قیمت واحدی برای این لوله‌ها در نظر گرفت. پس از تعیین ویژگی و مشخصات لوله، می‌توانید قیمت نمونه‌های مختلف لوله بدون درز صنعتی و مانیسمان را در آهن اسپات مشاهده کرده و یا با مشاوران آهن اسپات در ارتباط باشید.

خرید لوله استیل مانیسمان از آهن اسپات

پس از کسب اطلاعات درباره انواع نمونه‌های لوله مانیسمان و ویژگی‌های مختلف آن ها، می‌توانید تصمیم خود را برای خرید این لوله‌ها نهایی کنید، اما برای خرید لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید.

هنگام انتخاب لوله مانیسمان، حتماً به‌اندازه و رده لوله دقت کنید. اندازه این لوله‌ها معمولاً با مشخصه‌هایی مانند سایز و رده نمایش می‌دهند که این اعداد نشان‌دهنده سایز و ضخامت دیواره لوله هستند. همچنین توجه به کیفیت یکی از مهم‌ترین نکات است چراکه همه نمونه‌های مانیسمان لوله از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند، نمونه‌های مختلف در مواردی ازجمله مواد اولیه، فرآیند تولید و… تفاوت دارند.

ازاین‌رو لازم است حتماً لوله‌های مانیسمان را از تولیدکنندگان باتجربه و دارای گواهینامه و الزامات معتبر تهیه کنید. از بهترین نمونه‌های لوله مانیسمان می‌توان به سپاهان، گستر اسفراین، لوله‌سازی اهواز، دقیق کاوه و… اشاره کرد که قیمت و نحوه خرید همگی این نمونه‌ها را می‌توانید از آهن اسپات پیگیری کنید.

اگر قصد خرید آهن آلات و سایر محصولات صنعت ساخت و ساز را دارید، خرید آنلاین از آهن اسپات یکی از سریع‌ترین راه‌های ممکن است که پیش روی شما قرار دارد. وارد وبسایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ شوید و محصول خود را جستجو و ثبت سفارش کنید.