امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنایع، انتخاب گریتینگ مناسب برای پروژه‌ها ‌می‌تواند کاری چالش برانگیز باشد. پارامترهای مختلفی از جمله وزن گریتینگ، نحوه تولید، ویژگی‌های فیزیکی و سایر موارد بر این انتخاب تاثیرگذار هستند. در جدول گریتینگ، وزن ورق گریتینگ‌ها در ابعاد مختلف ارائه شده است. به این ترتیب ‌می‌توانید با توجه به کار خود مورد مناسب را محاسبه کنید.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات ابتدا شما را با گریتینگ و انواع آن آشنا نموده و سپس جدول وزن گریتینگ را برای محاسبه وزن این محصول معرفی می‌کنیم.

گریتینگ چیست؟

در صنعت فلزات، “گریتینگ” ‌می‌تواند به چندین نوع مختلف از محصولات فلزی اشاره کند. هر نوع از گریتینگ وزن و مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد که با توجه به کاربری، آن را به گزینه‌ای ایده آل تبدیل ‌می‌کند.

به عنوان مثال در زهکشی خیابان‌ها از شکل خاصی از گریتینگ میله‌ای استفاده ‌می‌کنند؛ این در حالی است که گذرگاه‌ها غالبا به شکل ایمن‌تر و مقاوم‌تری از گریتینگ منبسط شده یا گیره نیاز دارند. گریتینگ فلزی صرف نظر از کاربرد فردی آن، به طور کلی اجازه زهکشی، تهویه و اقدامات ایمنی مناسب را در صنایع مختلف ‌می‌دهد. در تمام این کاربردها باید به وزن گریتینگ توجه شود.

انواع گریتینگ فلزی

گریتینگ فلزی از نظر جنس و عملکرد بسیار متفاوت است. انواع مختلف فلزات بسته به کاربرد و روش‌های تولید برای اطمینان از شرایط عملیاتی موفق و ایمن استفاده ‌می‌شود. این عوامل به پارامترهایی مانند توان، اندازه، مکان و کاربرد بستگی دارد.

1. گریتینگ فلزی منبسط شده

گریتینگ فلزی منبسط شده با ایجاد شکاف در یک ورق فلزی و سپس کشش (بسط) ورق و در نتیجه الگوی الماسی شکل ایجاد ‌می‌شود. سپس ورق را ‌می‌توان در اندازه‌های مورد نیاز برش داد و صاف کرد. بسیاری از انواع مختلف فلزات مانند فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، آلومینیوم و غیره را ‌می‌توان منبسط کرد.

فرآیند انبساط بسیار مقرون به صرفه است زیرا هیچ ضایعاتی ایجاد نمی‌کند و از آن جایی که هیچ سوراخی روی مواد ایجاد نمی‌شود، ورق استحکام ساختاری خود را حفظ ‌می‌کند.

2. میله گریتینگ

گریتینگ میله‌ای از میله‌های موازی تشکیل شده است که به وسیله میله‌های عمود بر هم به هم متصل شده‌اند. این میله‌ها را معمولا با جوشکاری به هم متصل ‌می‌کنند اما راه‌های دیگری نیز برای اتصال آن‌ها به یکدیگر وجود دارد. گزینه‌های جایگزین جوشکاری عبارتند از پرچ کردن، مش بندی بسته، قفل پرس و موارد دیگر. مقرون به صرفه‌ترین روش اتصال با توجه به مواد مورد استفاده و ضخامت میله‌ها تعیین ‌می‌شود.

گریتینگ میله‌ای را ‌می‌توان از مواد مختلفی ساخت اما معمولا از فولاد یا آلومینیوم برای تولید آن‌ها استفاده ‌می‌شود. نسبت استحکام به وزن گریتینگ بالا بوده و فضای باز زیادی دارد که آن را به گزینه‌ای پرکاربرد برای کف پوش‌های صنعتی تبدیل ‌می‌کند. همچنین از این نوع در مواردی مانند فرار از آتش، زهکشی خیابان‌ها و پل‌ها نیز استفاده ‌می‌کنند.

3. گریتینگ ایمنی

گریتینگ ایمنی شکل رایج رنده فلزی است که از آن در سطوح پیاده رو استفاده ‌می‌شود. گریتینگ ایمنی برای کمک به افزایش کشش و جلوگیری از خطر لغزش یا افتادن طراحی شده است. این مدل معمولا با برجستگی‌های کوچک الماسی ساخته ‌می‌شود که امکان کشش بیشتر را فراهم ‌می‌کند.
همچنین دارای سطح باز زیادی است که زهکشی و جریان هوای زیادی را فراهم ‌می‌کند. رایج‌ترین شکل گریتینگ ایمنی به افزایش چسبندگی هنگام راه رفتن روی آن کمک ‌می‌کند. این امر با دندانه‌ بندی لبه‌های الماس‌هایی که پس از مهر زنی سرد روی ورق فلزی ایجاد می‌شوند، حاصل می‌شود.

انواع مختلفی از فلزات از جمله فولاد و آلومینیوم برای ایجاد پایه گیر استفاده ‌می‌شود. پس از مهر و موم و دندانه زدن ورق فلزی، سطح آن را با ماده‌ای پوشانده ‌می‌شود که لغزش را به حداقل ‌می‌رساند.
به طور کلی گریتینگ ایمنی به دلیل کشش بالایی که دارد، برای مکان‌هایی از جمله راهروها، پله‌ها و سایر سکوهای پیاده روی گزینه‌ای بسیار مناسب است. وزن گریتینگ ایمنی باید به درستی انتخاب شود تا خود باعث از هم گسیختگی مصالح نشود.

4. گریتینگ آهنی

گریتینگ سیمی‌ که می‌توان آن را پارچه یا پارچه سیمی‌ نیز نامید، نوعی گریتینگ فلزی است که از ردیف‌‌های موازی و ستون‌های متقاطع سیم تشکیل شده است. نصب گریتینگ فلزی بسیار آسان بوده، دوام بالایی دارد و در طیف وسیعی از صنایع مختلف استفاده ‌می‌شود.

از آن جایی که ‌می‌توان گریتینگ آهنی را از انواع مواد و فلزات مختلف ساخت و با مشخصات تقریبا نامحدودی تولید کرد، بسیار متنوع بوده و کاربردهای زیادی دارند. از شبکه مش معمولا در کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده ‌می‌شود. چندین کاربرد رایج آن عبارتند از:

 • جداسازی و فیلتراسیون
 • تهویه
 • تقویت مواد
 • غربالگری و حصارکشی
 • امنیت
 • هنر

دو نوع متداول گریتینگ فلزی عبارتند از: گریتینگ سیمی‌جوشی یا مش سیمی‌ بافته شده. همان طور که از نام آن‌ها پیدا است، گریتینگ سیمی‌ جوش داده شده دارای ردیف‌ها و ستون‌های متقاطع از سیم‌های موازی است که در محل تقاطع سیم‌ها به هم جوش داده شده‌اند. همچنین مش سیمی‌ بافته شده نیز دارای آرایه‌ای از سیم‌های متقاطع است که سیم‌های آن به صورت زیر و رو و عمود بر هم بافته ‌می‌شوند تا یک ورق پایدار ایجاد کنند.

5. گریتینگ مضرس

گریتینگ مضرس که تحت ‌عنوان “ورق سوراخ‌دار” یا “صفحه‌ سوراخ ‌دار” نیز شناخته می‌شود، شکلی از گریتینگ فلزی است که از ورق‌های فلزی مضری به منظور ایجاد الگوی مشخصی از منافذ روی سطح ورق ایجاد ‌می‌‌شود.
این نمونه معمولا از فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی یا آلومینیوم ساخته ‌می‌شود و چندین فرآیند مختلف روی آن انجام ‌می‌شود. این فرآیندها عبارتند از سوراخ کردن پین چرخشی، سوراخ کردن قالب و پانچ و سوراخ کردن لیزر.

وزن گریتینگ مضرس همان طور که احتمالا حدس زده‌اید نسبت به سایر نمونه‌های مشابه اندکی کمتر است. گریتینگ مضرس در صنایع مختلف مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد و کاربردهای متعددی از جمله موارد زیر دارد:

 • کاهش سر و صدا
 • فیلتراسیون و سانتریفیوژ
 • تهویه
 • تصفیه شیمیایی
 • غربالگری
 • توسعه مصالح ساختمانی

در طول فرآیند سوراخ کردن، فلزات بریده شده بازیافت می‌شوند و این کار باعث افزایش پایداری و کاهش مصرف کلی آهن ‌می‌‌شود.

6. گریتینگ کامپوزیت

یکی دیگر از انواع محبوب محصولات فولادی، گریتینگ کامپوزیت است. از این مدل به خاطر دارا بودن فایبرگلاس آن در محل‌هایی که رطوبت زیاد است و احتمال خوردگی مصالح و خصوصا زنگ زدن فلزات وجود دارد استفاده ‌می‌شود.

7. گریتینگ چدنی

یکی از مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین انواع گریتینگ، “گریتینگ چدنی” است. از این نمونه در مکان‌هایی مانند پارکینگ و خیابان که محل تردد خودرو است استفاده ‌می‌کنند.

برای آشنایی با انواع گریتینگ فلزی و کاربرد آن‌ها به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

محاسبه وزن گریتینگ

از جمله مهمترین مشخصات فنی، وزن گریتینگ است که تاثیر مستقیمی‌ بر قیمت آن دارد. قطعا با افزایش ضخامت و ارتفاع تسمه، وزن grating نیز افزایش پیدا ‌می‌کند. به این ترتیب وزن گریتینگ کامپوزیت، گریتینگ گالوانیزه وزن و سایر انواع آن در ابعاد مختلف را ‌می‌توانید در جداول زیر مشاهده کرده و از آن در محاسبات خود استفاده کنید.

برای مشاهده لیست تولیدکنندگان گریتینگ در ایران، اینجا کلیک کنید.

استعلام قیمت و خرید گریتینگ از آهن اسپات

گریتینگ فلزی نوعی سازه فلزی است که به چهار صورت تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه، تسمه در میلگرد و تسمه در چهارپهلو تولید و روانه بازار می‌شود. از این محصول در ساخت راه‌پله، زیرپایی فولادی، پل هوایی، مخازن پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید آهن آلات و مقاطع فولادی را دارید و یا در این زمینه به اطلاعات نیاز دارید ‌می‌توانید به وبسایت آهن اسپات به آدرس www.ahanspot.com مراجعه کنید و یا با کارشناسان حرفه ای آهن اسپات تماس بگیرید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت های مجموعه آهن اسپات می باشد.