یکی از مقاطع فولادی مهم و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز، نبشی‌ها هستند. این محصولات، مقاطعی فلزی دارای دو سطح عمود بر هم هستند که می‌توانند در بخش‌های مختلفی از یک سازه مورد استفاده قرار گیرند. نبشی‌ها، دارای انواع و اقسام مختتفی هستند و ممکن است کارخانه‌های مختلفی به تولید آن‌ها اهتمام داشته باشند؛ یکی از کارخانه‌هایی که در ایران به تولید نبشی‌های باکیفیت می‌پردازد، گروه صنعتی شکفته مشهد است. وزن نبشی شکفته یکی از موارد قابل بحث است.

نبشی، بر اساس وزن و مواد اولیه‌ به کار رفته در آن، می‌تواند قیمت‌های متنوعی داشته باشد. همچنین، ممکن است گاهی این محصول به صورت دست دوم به فروش برسد که روی قیمت نهایی بسیار اثرگذار خواهدبود. اگر قصد خرید این فرآورده فولادی را دارید، بهتر است پیش از هر اقدامی با ویژگی‌های خاص نبشی،‌ انواع آن، تولیدکنندگان نبشی در ایران و عوامل موثر روی قیمت محصول آشنا شوید.

در همین راستا قصد داریم در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، به معرفی نبشی شکفته که توسط گروه صنعتی شکفته مشهد تولید و عرضه می‌شود، بپردازیم. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با ویژگی‌های این محصول، نحوه تولید آن، نحوه محاسبه وزن نبشی شکفته با کمک جدول‌های Ahanspot و در نهایت، خرید نبشی شکفته مشهد آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

گروه صنعتی شکفته مشهد

صنعت فولاد در ایران، جز قدیمی‌ترین و پرکارترین صنایع موجود است. کارخانه‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند که ممکن است قدمت زیادی داشته باشند یا در چند سال اخیر به وجود آمده باشند. یکی از مهم‌ترین گروه‌های صنعتی فعال در زمینه صنایع فولاد کشور، کارخانه شکفته مشهد است که حدود ۷۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد.
این کارخانه، در ابتدا به صورت یک کارگاه کوچک ریخته‌گری فعالیت خود را آغاز کرد و تا مدت‌ها، تنها به تولید قطعات لازم برای صنایع مختلف مانند خودروسازی، کشاورزی، راه آهن و از این قبیل می‌پرداخت.

تولید مقاطع فولادی مانند نبشی، ناودانی و سپری در گروه شکفته، چیزی در حدود ۳۰ سال است که آغاز شده است. ظرفیت تولیدی این کارخانه چیزی در حدود ۵۰۰ هزار تن مقطع فولادی در سال است که بخش عظیمی از نیازهای کشور را تامین می‌کند.
این کارخانه، به خطوط نورد بومی مجهز است و محصولات موجود در آن، به روش نورد گرم تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. عرضه محصول از این گروه صنعتی، گاه به صورت مستقیم و گاه توسط فروشندگان محصولات فولادی به صورت خرده انجام می‌شود.

نبشی شکفته

نبشی شکفته یکی از محصولات بسیار نامدار و در صنعت و ساخت و ساز و بازار آهن و فولاد و به شدت پرکاربرد است. نبشی، مقطعی فولادی است که دو ضلع دارد، این اضلاع که در اصطلاح تخصصی بال نامیده می‌شوند، در بیشتر مواقع کاملا عمود بر هم هستند، مگر اینکه کاربردی خاص، زوایای دیگری بطلبد.
نبشی شکفته مشهد، یکی از معروف‌ترین انواع این محصول در بازار ایران و خاورمیانه است. این محصول، از آلیاژ فولاد با درصد کربن بسیار پایین ساخته می‌شود. وجود کربن کم در این محصول، در عین استحکام بخشی به آن، خاصیت جوش‌پذیری را نیز حفظ می‌کند و همچنین، مقاومت آن را در برابر نیروهای خم کننده بالا می‌برد.

نحوه تولید نبشی شکفته

همانگونه که گفتیم کارخانه شکفته، به دستگاه نورد مجهز است و محصولات خروجی این گروه، همگی با روش نورد گرم تولید می‌شوند. نبشی تولید شده در گروه شکفته هم از این موضوع مستثنی نیست. این روش، استحکام محصول را بسیار بالا می‌برد و آن را برای مصارف صنعتی و ساختمانی مناسب می‌سازد. به همین دلیل نبشی شکفته مشهد، انتخاب بسیاری از مشتریان این مقطع فولادی است.

در روش نورد گرم ابتدا شمش‌های فولادی را وارد کوره‌ای با دمای مناسب می‌کنند، در این مرحله ممکن است به جای شمش دست اول، از ته شمش یا قراضه آهن هم استفاده شود. پس از آن‌که فولاد در کوره به دمای مناسب رسید، آن را خارج کرده و وارد دستگاه نورد می‌کنند.
این دستگاه، دارای غلتک‌هایی به نام نورد است که فولاد ذوب شده را تحت فشار و کشش قرار داده و شکل می‌دهند. در این مرحله ممکن است ابتدا فولاد را به صورت ورق درآورده و سپس آن را خم کنند، گاهی هم نبشی، به همان شکل نهایی از خط تولید خارج می‌شود. این موضوع، کاملا به روش تولید بستگی دارد.

در نهایت محصول را در دمای اتاق قرار می‌دهند تا سرد و محکم شود. محصولاتی که با این روش ساخته می‌شوند، بسیار محکم و مقاوم هستند و به همین دلیل می‌توان به راحتی برای عملیات ساخت و ساز و نبشی کشی ساختمان از آن‌ها استفاده کرد.

انواع نبشی شکفته

نبشی‌ها ممکن است به دو نوع بال مساوی یا بال نامساوی تقسیم شوند؛ محصولی که در گروه شکفته عرضه می‌شود از نوع بال مساوی بوده و به همین دلیل به راحتی می‌توان آن را سایزبندی نموده و به گروه‌های مختلف تقسیم کرد.
از آن‌جایی که وزن محصولات فولادی در قیمت آن‌ها موثر است، آشنایی با سایز نبشی شکفته و نحوه محاسبه وزن آن، به ما در خرید بهتر کمک خواهد کرد. در جدول زیر می‌توانید انواع نبشی شکفته را بر اساس سایز مشاهده کنید:

سایزبندی نبشی شکفته مشهد
ردیف ضخامت بر اساس میلیمتر اندازه بال‌ها بر اساس میلیمتر
1 25 30*30
2 30 30*30 و 40*40
3 40 40*40 و 50*50
4 50 50*50 و 60*60
5 60 60*60 و 70*70
6 70 70*70 و 80*80
7 80 80*80 و 90*90
8 100 100*100

سایز بندی نبشی شکفته مشهد بر اساس مقدار اندازه بال‌ها انجام می‌گیرد. هر یک از این محصولات کاربردهای خاص خود را دارند، به عنوان مثال نبشی با سایز ۱۰۰*۱۰۰ بیشتر در کاربرد ساختمانی مهم است، مثلا می‌تواند در اتصالات تیر یا به عنوان نگهدارنده استفاده شود. در مقابل نبشی‌های سایز کوچک ممکن است بیشتر به عنوان چهارچوب پنجره‌ها و درهای کوچک استفاده شوند.

در کل، دانستن سایز نبشی شکفته کار آسانی است، زیرا اندازه بال‌ها کاملا یکسان است و هیچ نوع نوسانی در وزن نخواهیم داشت، این موضوع در نهایت محاسبه قیمت محصول را نیز برای ما بسیار آسان خواهد کرد.

برای استعلام قیمت لحظه ای نبشی در سایزهای 3 ، 4 و 5 در آهن اسپات، روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

محاسبه وزن نبشی شکفته

برای محاسبه وزن نبشی شکفته، دردسر زیادی نداریم زیرا همان گونه که اشاره کردیم، این محصول دارای اضلاع کاملا برابر است؛ بنابراین تنها کافی است سایز محصول را بدانیم تا بتوانیم وزن و در نهایت قیمت آن را محاسبه کنیم. وزن نبشی‌های کارخانه شکفته را می‌توان از طریق یک راه خیلی ساده به دست آورد.

محاسبه وزن نبشی

در ابتدا باید بدانید که مبنای وزن محصولات فولادی، کیلوگرم است، به همین دلیل درباره نبشی هم بر همین مبنا عمل می‌کنیم. در این راستا، ابتدا طول بال‌ها را باهم جمع می‌کنیم، سپس این مقدار را در طول خود محصول ضرب می‌کنیم؛ عدد به دست آمده را در ضخامت محصول ضرب کرده و پس از ضرب نتیجه در چگالی محصول، آن را بر عدد هزار تقسیم می‌کنیم. این فرآیند در فرمول زیر به راحتی قابل مشاهده است:

۱۰۰۰ / (جمع طول بال‌ها*طول نبشی*ضخامت*چگالی) = وزن نبشی

اگرچه استفاده از این روش، اصولی و مهندسی شده است، اما ممکن است به دلایلی قابل اجرا نباشد. به عنوان مثال امکان دارد مقادیری مانند ضخامت دقیق نباشند یا چگالی محصول را به درستی ندانید. در این مواقع، می‌توانید از جدول وزنی آهن اسپات استفاده کنید که به شرح زیر است:

ردیف ضخامت بر اساس میلیمتر اندازه بال‌ها بر اساس میلیمتر وزن محصول بر اساس کیلوگرم
1 25 30*30 ۷.۵
2 30 30*30 و 40*40 ۹
3 40 40*40 و 50*50 ۱۲
4 50 50*50 و 60*60 ۱۵
5 60 60*60 و 70*70 ۱۹
6 70 70*70 و 80*80 ۲۲
7 80 80*80 و 90*90 ۵۲
8 100 100*100 ۸۷

جدول وزنی نبشی شکفته را مشاهده می‌کنید. بر این اساس، می‌توانید به راحتی وزن محصول مورد نظر را پیدا کنید و سپس، قیمت آن را استعلام نمایید.

قیمت خرید نبشی شکفته

یکی از معیارهای بسیار موثر بر قیمت نهایی یک محصول فولادی، وزن آن است. حال که درباره فاکتور وزن نبشی‌های شکفته صحبت کردیم، بهتر است عناصر موثر دیگر بر قیمت نبشی را نیز بشناسیم. از آن‌جایی که نبشی شکفته از فولاد کم کربن تولید می‌شود، قیمت آن نسبت به محصولات مشابه که دارای درصد کربن بالاتری هستند کمی بیشتر است.

به طور کلی نبشی کارخانه شکفته مشهد، جز محصولاتی است که در بین فرآورده‌های مشابه خود قیمت متوسطی دارد و چندان گران نیست. این محصول، انتخابی مناسب برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط است و سایزهای بزرگ آن می‌توانند در بخش‌هایی از سازه‌های عظیم نیز موثر واقع شوند.

همچنین باید توجه داشته باشید که این محصول گروه شکفته، وزن نسبتا سبکی دارد و به همین دلیل برای کاهش وزن سازه انتخاب خوبی خواهدبود. قیمت نبشی شکفته، نسبت به کاربرد و استحکام آن کاملا مقرون به صرفه است و می‌تواند در کاهش هزینه‌های ساخت و ساز موثر باشد.

پیش از آن که اقدام به خرید نبشی شکفته مشهد کنید، بهتر است از چند نکته اطلاع داشته باشید:

  • کارخانه شکفته محصولات خود را از طریق مشهد فولاد توس عرضه می‌کند، بنابراین در خرید محصول این نکته را در نظر داشته باشید.
  • حتما قیمت‌ها را از سایت‌های معتبر مانند آهن اسپات (ahanspot.com) استعلام کنید.
  • ناهمسان بودن بال در نبشی شکفته می‌تواند نشان از تقلبی یا بی‌ کیفیت بودن محصول باشد.
  • پیش از اقدام به خرید، نیازسنجی دقیق انجام دهید و سایز و میزان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از طی این مراحل، می‌توانید خریدی آسان و بی‌واسطه را در آهن اسپات( Ahanspot ) تجربه کنید.

استعلام قیمت نبشی و خرید از آهن اسپات

در این مقاله از آهن اسپات، علاوه بر بررسی نبشی کارخانه شکفته مشهد، درباره ویژگی‌ها و نحوه محاسبه وزن نبشی شکفته نیز صحبت کردیم. باید یادآور شد که نبشی آریان فولاد نیز از نبشی‌های باکیفیت و مورد تائید در بازار آهن است.
برای استعلام قیمت و خرید نبشی 3 و 4 و 5 وارد وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com شوید و پس از مشاهده نبشی تولیدات هر کارخانه و مقایسه آنها، اقدام به ثبت سفارش خود به صورت آنلاین نمایید.