امروزه در ايران تیرآهن برای تولید فولاد و طیف وسیعی از محصولات دیگر بسيار كاربرد داشته و متقاضيان زيادي در بازار دارد. مانند بسیاری از انواع فلزات، قیمت تیرآهن به عوامل متعددی ازجمله تغییر در تقاضا، عرضه فعلی موجود و حتی مسائل سیاسی بستگی دارد؛ به همین دلیل، کسب‌وکارهایی که به صنعت آهن متکی هستند، اغلب به این تغییرات قیمت توجه می‌کنند، زیرا این تغییرات بر سطح درآمد بيزينس‌ها و مشاغل بسيار تاثير می‌گذارد.
ما در ادامه اين مقاله از وبلاگ آهن اسپات سعي می‌کنیم كه يك ديد كلي از عوامل موثر بر افزايش يا كاهش قيمت تيرآهن ارائه كنيم و سپس به بهترین مسیر پيش بيني نوسانات قيمت تيرآهن خواهيم پرداخت.

فاكتور‌های موثر بر نوسان قيمت تيرآهن

1. تقاضا 

یکی از عوامل کلیدی که بر کاهش قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارد تقاضا است. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند به افزایش یا کاهش تقاضاي يك محصول کمک کند؛ از جمله اين موارد می‌توان به وضعیت اقتصادي كشورر اشاره كرد. به عنوان مثال در سال‌های اخير با افزايش سرسام‌آور قيمت مسكن در ايران، تقاضا براي ميلگرد و تيرآهن كاهش پيدا كرده است.

تغییر اغلب در تقاضا برای محصولات ساخته شده با استفاده از سنگ معدن رخ می‌دهد. به عنوان مثال، كاهش ساخت خانه و آپارتمان در ايران به دليل ركود؛ به این معنی است که شرکت‌های تولید کننده کالاهای فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز باید عملیات خود را کاهش دهند و در نتیجه، آن‌ها تیرآهن کمتری نسبت به قبل، می‌خرند.
در نتيجه تامین کنندگان را وادار می شوند كه محصولات را با قيمت كمتري ارائه دهند تا  ضرر نكنند و از حمل موجودی بزرگ یا توقف موقت بخشی از عملیات اجتناب کنند. ( البته بديهي است كه اين موضوع در ايران برعكس عمل می‌کند و به صورت كلي با تورم ثانیه‌ای قیمت‌ها هيچ گاه كاهش نخواهند داشت)

2. تاثیر عرضه محصول بر قیمت تیرآهن

عرضه نیز در افزایش قیمت تیرآهن نقش دارد. زمانی که عرضه موجود کم‌تر از تقاضا باشد، خریداران مایلند برای مواد خام بیشتر بپردازند تا محصول کافی برای تداوم فعالیت‌های تجاری خود و تکمیل سفارشات مشتریان خود را تضمین کنند.
در عین حال، زمانی که عرضه تيرآهن در دسترس بسیار بیشتر از تقاضای فعلی باشد، این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان تير‌آهن قیمت تير‌آهن را پایین بیاورند تا با پیش‌بینی پروژه‌های آتی که ممکن است محقق شوند، خریداران را برای خرید بیشتر در حال حاضر تشویق کنند.

3. تاثیر تحولات سياسی بر قیمت تیرآهن

تغییرات در صحنه سیاسی نیز می‌تواند بر قیمت تیرآهن تاثیر بگذارد. دولت‌های جدید گاهی مقررات تجاری يا سياسي جديدي را وضع می‌کنند که بر توانایی واردات یا صادرات تير معدن تأثیر می‌گذارد.
در این صورت، سرمایه‌گذاران ممکن است متوجه شوند که سرمایه‌گذاری در گزینه‌های مرتبط با تيرآهن، بازده کم‌تری را ارائه می‌دهد و ممکن است ارزش زمان یا تلاش برای خرید یا نگهداری را نداشته باشد.

4. كيفيت محصول

کیفیت در افزایش قیمت تیرآهن که یک تامین کننده خاص می‌تواند سفارش دهد؛ نقش دارد؛ به عنوان مثال تصور كنيد محصول يك مجموعه به دلیل ناخالصي مواد اوليه با کیفیت پایین‌تری توليد شود.
در اين صورت توانایی رقابت با سایر توليد كنندگان تيرآهني كه با كيفيت عالي محصول را عرضه می‌کنند؛ بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه، آن تامین‌کننده مجبور است قیمت‌ها را کاهش دهد تا بتواند تير معدن را بفروشد، حتی اگر تقاضای مناسبی در بازار وجود داشته باشد.

5. تاثیر نرخ ارز بر قیمت تیرآهن

قیمت ارز، با اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم، بازار فولاد را دچار نوسان می‌کند. با بالا رفتن نرخ دلار در بازار کشور، مستقیما قیمت تیرآهن افزایش خواهد داشت. از طرفی، قیمت دلار بر نرخ مواد اولیه و شمش فولادی اثر می‌گذارد.
واضح است که تولیدکننده قیمت بالایی برای خرید ماده اولیه می‌دهد و در نتیجه قیمت کالا را نیز افزایش می‌دهد. از اثرات روانی قیمت دلار نیز نباید غافل بود. با نوسان دلار، مردم واکنش‌های نوسانی نشان می‌دهند و خرید و فروش در بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

6. هزینه باربری و حمل و نقل محصولات

هزینه‌های باربری از محل بارگیری تا تخلیه، خود یکی از عوامل موثر در انتخاب برند است. چرا که بر قیمت نهایی سفارش اثر می‌گذارد. از طرفی، قیمت سوخت (نفت و انرژی) اگر تحت شرایط داخلی و خارجی تغییر کند، قیمت‌ها را دستخوش تغییر می‌نماید.

به طور معمول، هیچ عاملی تنها دلیل قیمت فعلی تیرآهن نیست. در بیشتر موارد، رویدادها و روندهای متعدد درجاتی از نفوذ را اعمال می‌کنند، یا قیمت را بالا می‌برند یا باعث می‌شوند که برای مدتی افت کند.
توجه دقیق به آن عوامل زمینه‌ای و ارزیابی مدت زمان مرتبط بودن آنها اغلب در برنامه‌ریزی زمان و میزان خرید تير معدن در هر مقطع زمانی مفید است. در بخش بعدي به بررسي قيمت احتمالي تيرآهن در ايران خواهيم پرداخت.

سرمایه گذاری روی تیرآهن

قیمت مقاطع فولادی نه تنها در ایران بلکه با توجه به شرایط پیش آمده در دنیا و همه گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، تحت تاثیر قرار گرفت و بازارهای جهانی را دستخوش تغییرات و گرانی کرد.
به همین ترتیب در سطح بین‌الملل محدودیت‌های کرونایی و عدم تولید و یا صادرات مقاطع فولادی بازار را با کمبود این محصول و در نتیجه گرانی آن همراه کرد، در ایران نیز علاوه بر شرایط مشابه تحریم‌‌های آمریکا، عدم صادرات نفت و در نتیجه نبود درآمدهای نفتی و غیر نفتی، ممنوعیت‌های صادرات ازجمله مواردی بود که اين شرايط را بدتر می‌کرد.

و اما در سال جدید با توجه به وضع پروتکل‌های بهداشتی در کنار تزریق واکسن کرونا در برخی از کشورها شرایط تولید و معاملات اندکی بهتر شده است و می‌توان تا حدودی امیدوار به بهبود روند تولید و به پشتوانه آن بهبود عرضه در بازار و فروکش کردن اندک قیمت‌ها باشیم. شما می‌توانید قیمت‌های تیرآهن لانه زنبوری، تیرآهن هاش و… و روندهای قیمتی را در سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

پیش‌بینی می‌شود که این عوامل به همراه دیگر متغیرهای متاثر بر بازار مانند میزان رشد اقتصادی در داخل و هم‌چنین در سطح بین‌ الملل در کنار بهبود میزان تولید و عرضه مقاطع فولادی حداقل می‌توان دست کم تا ده سال آینده امیدوار به بهبود و یا ثبات بازار بود. البته هر نوع پیش آمد و یا اتفاق سیاسی که بتواند بر این بازارها تاثیر بگذارد را نباید از یاد برد.

با توجه به بودجه تعیین شده برای فولاد در سال ۱۴۰۱ و سیاست‌‌های دولت برای این سال، می‌توان چنین گفت که به نظر نمی‌رسد تا پایان شهریور تورم شدیدی داشته باشیم و افزایش قیمت‌ها نیز با شیبی ملایم همراه باشد.
در حقیقت، دولت با سیاست انقباضی در نظر دارد تورم را کاهش دهد و کالاهای مختلف ازجمله مقاطع فولادی در این سال، افزایش قیمت شدید نخواهند داشت. میلگرد، تیرآهن و قیمت ورق در سال ۱۴۰۱، با این اوصاف، کمتر تحت تاثیر قیمت‌های جهانی خواهد بود و هیجانات دلار آن‌چنان تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

خریدی به صرفه و سرمایه‌گذاری مطمئن با آهن اسپات

برای خریدی به صرفه و سرمایه گذاری مطمئن در بازار آهن باید تحلیل‌های روزانه، هفتگی و ماهانه بازار آهن و فولاد را بررسی نمود تا با دیدی آگاهانه بر تحولات بازار، با کمترین ریسک اقدام نمود. آهن اسپات ابزاری مناسب و مطمئن برای تحلیل تحولات بازار آهن و فولاد کشور و پیش بینی روند آن می باشد.

البته توجه داشته باشيد كه اوضاع سياسي كشور اندكي نامعلوم است و همان طور كه در بخش قبلي گفتيم، يكي از عوامل تاثيرگذار بر نوسانات قيمت تيرآهن تصمیم‌گیری‌های سياسي در سطح ملي يا جهاني است. آهن اسپات با تحلیل‌های دوره ای که از نوسانات ارائه می کند، می تواند به عنوان یک راهنمای جامع درخصوص سرمایه گذاری شناخته شود.

به صورت كلي، عوامل بسيار متعددي بر قيمت تيرآهن تاثير گذار است كه از جمله آن‌ها می‌توان به نرخ ارز، تورم، هزینه‌های جانبي و كيفيت محصول اشاره كرد. يك روش مطمئن قبل از خريد يا سرمايه گذاري در حوزه تيرآهن، چك كردن روزانه قیمت‌ها است.
سايت آهن اسپات با جداول قيمتي و آپديت روزانه، به شما امكان می‌دهد تا تمامي نوسانات قيمت تیرآهن و سایر محصولات بازارآهن از هر توليدكننده‌اي را مد نظر داشته باشيد.