خرید تیرآهن دست دوم به دلیل صرفه اقتصادی، تقاضای زیادی دارد. با استفاده از تیر آهن دست دوم میتوان ۵ تا ۱۰% در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. این تیرآهن ها از تخریب اسکلت‌بندی ساختمان‌ها به دلایل مختلف تهیه می‌شود.

پس از خرید تیرآهن دست دوم، می‌‌توان آن‌ها را در پروژه‌هایی با ریسک پایین‌، استفاده نمود، استفاده کرد. چراکه کیفیت تیرآهن‌ پس از استفاده به مرور زمان پایین می‌آید، بنابراین باید مقاطع دست دوم را با دقت و احتیاط بیشتری در سازه به کار برد. از طرف دیگر استفاده از این نوع تیرآهن‌ها می‌‌تواند موجبات بازیافت و البته کمک به محیط زیست را نیز به دنبال داشته باشد.

در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با ما همراه باشید تا با انواع و استانداردهای تیرآهن دست دوم و همینطور با نحوه خرید تیرآهن ارزان و باکیفیت آشنا شوید.

تیرآهن دست دوم چیست؟

تیرآهن از مقاطع پرکاربرد در صنعت و ساختمان سازی ست. در مواردی پس از تخریب یک سازه مقاطع فولادی آن در صورتی که در سطح کیفی قابل قبولی باشند می توانند مجددا وارد چرخه ی مصرف شوند. تیرآهن دست دوم در دسته آهن قراضه قرار می‌گیرد و به تیرآهن استفاده شده در یک ساختمان که دوباره وارد چرخه خرید و فروش شده، تیرآهن دست دوم می‌گویند.

انواع تیرآهن های I و H به صورت تیرآهن استوک فروخته می شوند. این تیرآهن ها برای استفاده دوباره در ساختمان مناسب نیستند. تیرآهن در ساختمان نقش باربر را برعهده دارد و نیروهای محوری و برشی را تحمل می‌کند.

تیرآهن های دست دوم در بازار محصولات آهن

کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن های دست دوم بسته به وضعیت ظاهری و کیفیتی که دارند استفاده می شوند. چنانچه تیرآهن از شرایط مطلوبی برخوردار نباشد به عنوان قراضه برای ذوب و تولید فولاد وارد چرخه بازیافت می شود.

تیرآهن دست دوم از آنجا که معمولا دچار زنگ زدگی و خوردگی شده است بهتر است در سازه های اصلی ساختمان به کار برده نشود چرا که استفاده از تیرآهن به تیر یا ستون در ساختمان با توجه به محاسبات دقیق مهندسی انجام می گیرد. در حالی که تیرهای دست دوم مشخصات مکانیکی آن ها تغییر کرده است و ممکن است نتوانند تمام نیازهای مهندس طراح را بر طرف کنند.

از تیرهای دست دوم در ساختمان سازی عموما در مواردی مانند ساخت سازه ی نگهبان و یا ساخت سازه های موقت استفاده می شود. به طور مثال کمپانی علی بابا در حدود ۱۴۰۰ نوع از انواع تیرآهن دست دوم را به هدف فروش در بازار جهانی آهن ارائه داده است، توانسته در این بازار جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. محصولات ارائه شده در کمپانی علی بابا شامل تیرآهن‌های استفاده شده در واگن‌های قطار، بالابر جرثقیل و انواع دستگاه پرس هیدرولیک است.

انواع تیرآهن دست دوم

به طور قطع زمانی که با انواع تیرآهن دست دوم و نوع کاربری از آن آشنا باشید، بهتر می‌‌توانید نسبت به انتخاب و خرید آگاهانه اقدام نمایید.

نوع اول تیرآهن دست دوم

نوع اول از تیرآهن دست دوم را به نوع معمولی IPE اختصاص می‌‌دهیم. این نوع از تیرآهن در بازار جهانی با نام نیم پهن معروف است. سطح مقطع در این نوع از تیرآهن‌ها مانند حرف لاتین (I) می‌‌باشد.
کیفیت ضخامت بال در این نوع، از یک شرایط ثابتی برخوردار است. مقاومت کششی در ابتدا و انتهای این نوع از تیرآهن دست دوم، از شرایط متغیری برخوردار است.

نوع دوم تیرآهن دست دوم

نوع دوم را به INP اختصاص می‌دهیم. این نوع نیز از انواع معمولی تیرآهن دست دوم می‌‌باشد. برخلاف نوع قبل ضخامت بال از شرایط ثابتی برخوردار نیست.
به همین منظور زمانی که بال و جان از محل تقاطع فاصله داشته باشند از یک شیب ملایمی‌‌برخوردار خواهند شد.

نوع سوم تیرآهن دست دوم

نوع سوم از معرفی تیرآهن دست دوم را به نوع CPE که به نام تیرآهن لانه زنبوری معروف است اختصاص می‌دهیم. نسبت به همه مدل‌ها، این نوع از تیرآهن از نظر حد تحمل لنگر خمشی از شرایط ویژه‌ای برخوردار است. بر این اساس کاربری از این نوع تیرآهن در نقاطی مانند کف ساختمان، دیواره‌ها، ستونها، اتصالات بادبند داخلی و غیره می‌‌باشد.

نکته حائز اهمیتی که درباره این نوع از تیراهن باید به آن اشاره شود این است که، به دلیل شرایطی که دارد در بعضی از پروژه‌ها استفاده از تیرآهن لانه زنبوری ممنوع می‌‌باشد.
به همین خاطر می‌‌‌توان در قابهای خمشی به عنوان عضو باربر جانبی از این تیرآهن دست دوم استفاده کرد. از طرفی دیگر باید توجه داشت که در دهانه‌های مهاربندی شده استفاده از تیرآهن لانه زنبوری مجاز نمی‌‌باشد.

نوع چهارم تیرآهن دست دوم

نوع چهارم از انواع تیرآهن دست دوم را به معرفی تیرآهن‌هاش یا همان تیرآهن بال پهن اختصاص می‌دهیم. در بازار آهن، این نوع از تیرآهن در دو حالت سنگین (HEA) و سبک (HEB) عرضه می‌‌شود. هر کدام از این حالت‌ها بر اساس تفاوت در ضخامت بال‌ها از کاربری خاص خود برخوردار هستند.

برخلاف انواع گفته شده، شکل ظاهری سطح مقطع در این مدل شبیه به حرف لاتین (H) می‌‌باشد. نقش مهمی‌‌که این نوع از تیرآهن دست دوم ایفا می‌‌نماید، خنثی نمودن عکس العمل‌ها بر اساس رانش زمین است.
بر این اساس که موحبات انواع حرکت در ساختمان را ایجاد می‌‌نماید. به این نوع از تیرآهن‌ها در بازار آهن، نوع عریض نیز گفته می‌‌شود.

تعدادی تیرآهن دست دوم نیم پهن

استانداردهای تیرآهن دست دوم

استاندارد‌هایی بر اساس استحکام کششی گریدهای مختلف تیرآهن نیز در محصولات تیرآهن دست دوم وجود دارد. این استانداردها از نظر مقاومت باهم در تفاوت می‌‌باشند.
از طرف دیگر نکته مهم که می‌توان برای این استانداردها معرفی نمود، داشتن قابلیت استفاده مجدد است که این استانداردها را در کنار محصولات تیرآهن دست دوم قرار می‌‌دهد. انواع مختلفی از جمله:

استاندارد (A36)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 36 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 250 است.

استاندارد (A572)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 50 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 340 است.

استاندارد (A588)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 53 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 370 است.

استاندارد (A992)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 60 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 400 است.

باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید و یا فروش تیرآهن دست دوم در مرکز فروش آهن آلات دست دوم، داشتن آگاهی به این استانداردها و توجه به آن‌ها می‌‌تواند شرایط مطلوب تری را در خروجی کار برای شما به دنبال داشته باشد.

انواع محصولات تیرآهن دست دوم و کارکرده 

محصول
1. آهن ویژه
2. فله حلب کهنه
3. فل حلب نو
4. فله حلب کهنه
5. پرس بدنه
6. آهن ویژه
7. فل حلب نو
8. پرس بدنه
9. در و پنجره
10. آهن درجه دو
11. فله روغنی

حتما توجه داشته باشید که از نماینده فروش معتبر در مرکز فروش آهن آلات دست دوم نسبت به خرید تیرآهن کارکرده اقدام نمایید.
در این نمایندگی‌ها، محصولات با ضمانت ارائه می‌‌شود، اما اگر تیرآهن دست دوم با ضمانت همراه نبود پیشنهاد ما خرید تیراهن جدید است. چراکه از هزینه‌های اضافی مانند تعمیر معاف خواهید شد.
برای اینکه خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید، پیشنهاد میکنیم که به سایت آهن اسپات مراجعه و ضمن آشنایی با کارخانجات تولیدی تیرآهن از قیمتهای به روز تیرآهن نیز مطلع شوید.

تیرآهن های دست دوم برای استفاده در پروژه‌های متفاوت

نکات مهم در خرید تیرآهن دست دوم

کاربری از تیرآهن دست دوم، با کاربردهای متفاوت و مهمی‌‌ همراه است. از این ابزار می‌‌توان در سازه‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند استفاده نمود. به طور مثال می‌توان به ساخت اسکلت فلزی اشاره داشت. ساخت این سازه در محیط‌هایی که از رفت و آمده کمتر انسان برای رعایت امنیت برخوردار است استفاده می‌‌شود.

نکته مهمی‌‌که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر در اجرای پروژه ای استفاده از تیر آهن‌های دست دوم را انتخاب نموده اید، باید قبل از هر اقدامی‌‌سطح آن را زنگ زدایی نمایید.
از طرف دیگر اگر بدانید پروژه ای با شرایط خطر انسانی همراه است، استفاده از تیر آهن‌های استوک و تیر آهن دست دوم دیوار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌‌شود.
دیگر نکته مهمی‌‌که باید در زمینه استفاده از تیرآهن دست دوم به آن توجه نمایید این است که، آیا تیر آهن دست دوم انتخاب شده در زمان کاربری در نقش باربری استفاده شده است یا خیر. اگر از شرایط تحمل باربری برخوردار نبوده و به اصطلاح شرایط سالم تری را دارد، در این صورت از این تیرآهن در مصارف کم خطر می‌‌توان استفاده کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید روش سند بلاست کردن تیرآهن است. این روش موجبات وجود زنگ زدگی در تیرآهن را از بین می‌‌برد و می‌‌توانند ظاهر تیرآهن دست دوم را تمیز تر نشان دهد.
خاطرنشان می‌‌شود که تعیین کیفیت و صلاحیت تیرآهن دست دوم باید توسط کارشناسان تحلیل و بررسی شود. چرا که تیر آهن نامناسب می‌‌تواند در زمان اجرای پروژه خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

تیر آهن‌های دست دوم که از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند و از خوردگی‌های عمیق بهره مند می‌‌باشند، به عنوان آهن قراضه معرفی می‌‌شوند. در این صورت باید آنها را در چرخه بازیافت قرارداد و استفاده از این ابزار‌ها با این شرایط می‌‌تواند بسیار پرخطر باشد.

بررسی کیفیت تیرآهن استوک

همانطور که گفتیم باید ملاحظاتی در خرید تیرآهن استوک یا دست دوم صورت بگیرد. این ملاحظات در ذیل آمده است:

  • میزان زنگ زدگی تیرآهن و این که عمیق است یا سطحی
  • جوش خوردگی های روی تیرآهن دست دوم
  • اندازه طول تیرآهن و برش خوردگی های آن
  • میزان تغییر شکل‌ها و تابیدگی‌ها
  • خم شدگی تیرآهن
  • سن تیرآهن

قیمت تیرآهن دست دوم

در بازار جهانی آهن، ارائه محصولات تیرآهن دسته دوم در بین شرکت‌های ارائه دهنده با یک شرایط بسیار رقابتی همراه است. به همین خاطر قیمت تیرآهن دست دوم و قیمت تیرآهن مستعمل در این بازار، با یک فلورانس خاصی روبرو است.
خریداران می‌‌توانند با توجه به وجود رونق در این بازار و بر اساس سنجش قیمت نهایی و با توجه به فاکتورهای مهم دیگر مانند رعایت پارامتر استاندارد در تیرآهن‌های دست دوم، در بین شرکتهای ارائه دهنده بهترین محصول را به هدف خرید انتخاب می‌‌نمایند.

در بازار آهن برای مشتریانی که به هدف خرید تیرآهن مراجعه می‌نمایند، به دلیل کاهش قیمت تیر آهن کهنه و قیمت تیر آهن مستعمل نسبت به تیرآهن‌های نو، انتخاب این نوع از تیرآهن‌ها از شرایط مناسب تری برخوردار است. چرا که تیر آهن دست دوم نسبت به تیرآهن‌های نو از کاهش ۳۰ درصدی در قیمت برخوردار می‌‌باشد.

بر این اساس، بسیار طبیعی است که فعالان در زمینه پروژه‌های صنعتی و یا ساختمانی و غیره که باید از تیر آهن استفاده نمایند، یکی از مواردی که می‌‌تواند موجبات صرفه‌جویی در هزینه را برای آنها به دنبال داشته باشد، استفاده از تیر آهن دست دوم است.

قیمت مقاطع فولادی بر اساس بازتاب تغییرات در دلار، دچار نوسانات متعددی خواهد شد. این شرایط می‌تواند بیشتر در حالت افزایشی مشاهده شود. با توجه به فلورانس‌های قیمتی در هشت ماه ابتدای سال نشان می‌‌دهد که، افت و خیزهای کلی و جزئی در بازار تیرآهن وجود دارد که این موضوع نیز می‌‌تواند در بررسی قیمت تیرآهن دسته دوم بسیار تاثیر گذار بوده و باید مورد توجه قرار گرفته باشد.

در بازار تیرآهن دست دوم، نوع قیمت گذاری بر روی این ابزار با شرایط آهن قراضه محاسبه می‌‌شود. بر این اساس این محصول را به صورت کیلویی می‌‌‌توانید سفارش دهید. نحوه قیمت گذاری به کیفیت تیرآهن بستگی دارد.

در بازار آهن بیشترین مدل‌های تیر آهن دست دوم که می‌‌تواند از متقاضیان زیادی برخوردار باشد، تیرآهن‌های سبک است. قیمت این تیرآهن‌ها در دسته دوم ۱۲ و ۱۸ و ۱۴ و ۱۶ با توجه به کیفیتی که دارند متغیر است.

خرید تیرآهن دست دوم از آهن اسپات

امروزه مرکز فروش آهن آلات دست دوم اصفهان، انواع تیرآهن ذوب آهن اصفهان را به صورت دست دوم در سایزهای ۱۲،۱۴ و ۱۶ متری و حتی نوع تیرآهن لانه زنبوری دست دوم در این مرکز برای مشتریان عرضه می‌‌شود. به طور کلی در بازارآهن، مشتریان می‌توانند تیراهن‌های کهنه را خریداری و از آنها در ساخت پروژه‌های مختلف مانند ساخت سوله و غیره استفاده نمایند.

در مراکز فروش آهن الات همچون آهن اسپات، قیمت تیرآهن دست دوم بر اساس خصوصیات گفته شده در انواع و سایزهای مختلف و با قیمتی مناسب به مشتریان عرضه می‌‌شود.
با ورود به وبسایت آهن اسپات به راحتی می‌توانید قیمت روز تولیدات هر کارخانه را مشاهده و باهم مقایسه کنید و در نهایت خریدی به صرفه داشته باشید.