تیرآهن دست دوم و نو از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است. پس از تخریب یک سازه قدیمی، مقاطع فولادی آن در صورتی که دارای کیفیت قابل قبولی باشند، مجددا وارد چرخه مصرف می‌شوند.
تیرآهن کارکرده در بازار به عنوان تیرآهن دست دوم شناخته و خرید و فروش می‌شود. استفاده از مقاطع دست دوم مانند تیرآهن به دلیل صرفه اقتصادی آنها، تقاضای زیادی دارد.

پس از خرید تیرآهن دست دوم، می‌‌توان آن‌ها را در پروژه‌هایی با ریسک پایین‌، استفاده نمود، استفاده کرد. چراکه کیفیت تیرآهن‌ها پس از استفاده به مرور زمان پایین می‌آید، بنابراین باید مقاطع دست دوم را با دقت و احتیاط بیشتری در سازه به کار برد.

در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با ما همراه باشید تا با انواع و استانداردهای تیرآهن دست دوم و همینطور با نحوه خرید تیرآهن ارزان و باکیفیت آشنا شوید.

خرید آهن الات نو و دست دوم از آهن اسپات

وزن تیرآهن ماهان

خرید تیرآهن دست دوم ارزان قیمت

به طور استاندارد اجزای تشکیل دهنده در هر پروژه سازه مانند تیرآهن‌های مورد استفاده قرار گرفته شده، پس از طی دوران استفاده، دست خوش اجرای فرایند تخریب می‌‌شوند؛ اما در این فرایند آن‌ها به طور کامل دور ریخته نمی‌‌شوند.
به همین منظور در یک پروسه مجزا، آن دسته از اجزای قابل استفاده مانند تیرآهن دست دوم، با احتیاط جداسازی شده و آن‌ها را به هدف کاربری مجدد، در پروژه‌ها و سازه‌های آتی مورد استفاده قرار می‌‌دهند.

تیرآهن‌های استخراج شده به این خاطر که نسبت به تیرآهن‌های جدید از قیمت کمتر و مناسب‌تری برخوردار هستند، در بازار محصولات آهن، از مشتریان بیشتری برخوردار می‌‌باشند.

قیمت تیرآهن کهنه در بازار 

در بازار جهانی آهن، بر اساس مشاهده حجم خرید و فروش انجام شده، انجام معاملات تیرآهن دست دوم نسبت به دیگر انواع محصولات از شرایط مطلوب‌تری برخوردار است. نکته مهم این است که بیشتر عمده فروشان تیرآهن دست دوم در قاره آسیا فعالیت دارند مانند کشور ژاپن و کشور چین.

این دو کشور توانسته‌اند بر اساس فعالیت‌هایی که انجام می‌‌دهند بیش از ۹۰ درصد سهم بازار را صاحب شوند. از طرفی دیگر نیز می‌‌توان به بازار آنلاین علی‌‌بابا هم اشاره داشت. این کمپانی که در حدود ۱۴۰۰ نوع از انواع تیرآهن دست دوم را به هدف فروش در بازار جهانی آهن ارائه داده است، توانسته در این بازار جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. محصولات ارائه شده در کمپانی علی بابا شامل تیرآهن‌های استفاده شده در واگن‌های قطار، بالابر جرثقیل و انواع دستگاه پرس هیدرولیک است.

در بازار جهانی آهن، ارائه محصولات تیرآهن دسته دوم در بین شرکت‌های ارائه دهنده با یک شرایط بسیار رقابتی همراه است. به همین خاطر قیمت تیرآهن دست دوم و قیمت تیرآهن مستعمل در این بازار، با یک فلورانس خاصی روبرو است.
خریداران می‌‌توانند با توجه به وجود رونق در این بازار و بر اساس سخنش قیمت نهایی و با توجه به فاکتورهای مهم دیگر مانند رعایت پارامتر استاندارد در تیرآهن‌های دست دوم، در بین شرکتهای ارائه دهنده بهترین محصول را به هدف خرید انتخاب می‌‌نمایند.

به همین خاطر در ادامه این مقاله درباره قیمت خرید و یا فروش تیرآهن دست دوم مطالب مهمی‌‌ارائه خواهد شد. از طرفی دیگر نیز درباره انواع استانداردها و کیفیت در این محصول نیز به طور مفصل برای شما کاربران محترم موارد کاربردی را ارائه خواهیم داد تا بتوانبد بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای استعلام قیمت و خرید تیرآهن، اینجا کلیک کنید.

ماهیت تیرآهن دست دوم و انواع آن

به طور قطع زمانی که با انواع تیرآهن دست دوم و نوع کاربری از آن آشنا باشید، بهتر می‌‌توانید نسبت به انتخاب و خرید آگاهانه اقدام نمایید.

نوع اول تیرآهن دست دوم

نوع اول از تیرآهن دست دوم را به نوع معمولی IPE اختصاص می‌‌دهیم. این نوع از تیرآهن در بازار جهانی با نام نیم پهن معروف است. سطح مقطع در این نوع از تیرآهن‌ها مانند حرف لاتین (I) می‌‌باشد.
کیفیت ضخامت بال در این نوع، از یک شرایط ثابتی برخوردار است. مقاومت کششی در ابتدا و انتهای این نوع از تیرآهن دست دوم، از شرایط متغیری برخوردار است.

نوع دوم تیرآهن دست دوم

نوع دوم را به INP اختصاص می‌دهیم. این نوع نیز از انواع معمولی تیرآهن دست دوم می‌‌باشد. برخلاف نوع قبل ضخامت بال از شرایط ثابتی برخوردار نیست.
به همین منظور زمانی که بال و جان از محل تقاطع فاصله داشته باشند از یک شیب ملایمی‌‌برخوردار خواهند شد.

نوع سوم تیرآهن دست دوم

نوع سوم از معرفی تیرآهن دست دوم را به نوع CPE که به نام تیرآهن لانه زنبوری معروف است اختصاص می‌دهیم. نسبت به همه مدل‌ها، این نوع از تیرآهن از نظر حد تحمل لنگر خمشی از شرایط ویژه‌ای برخوردار است. بر این اساس کاربری از این نوع تیرآهن در نقاطی مانند کف ساختمان، دیواره‌ها، ستونها، اتصالات بادبند داخلی و غیره می‌‌باشد.

نکته حائز اهمیتی که درباره این نوع از تیراهن باید به آن اشاره شود این است که، به دلیل شرایطی که دارد در بعضی از پروژه‌ها استفاده از تیرآهن لانه زنبوری ممنوع می‌‌باشد.
به همین خاطر می‌‌‌توان در قابهای خمشی به عنوان عضو باربر جانبی از این تیرآهن دست دوم استفاده کرد. از طرفی دیگر باید توجه داشت که در دهانه‌های مهاربندی شده استفاده از تیرآهن لانه زنبوری مجاز نمی‌‌باشد.

نوع چهارم تیرآهن دست دوم

نوع چهارم از انواع تیرآهن دست دوم را به معرفی تیرآهن‌هاش یا همان تیرآهن بال پهن اختصاص می‌دهیم. در بازار آهن، این نوع از تیرآهن در دو حالت سنگین (HEA) و سبک (HEB) عرضه می‌‌شود. هر کدام از این حالت‌ها بر اساس تفاوت در ضخامت بال‌ها از کاربری خاص خود برخوردار هستند.

برخلاف انواع گفته شده، شکل ظاهری سطح مقطع در این مدل شبیه به حرف لاتین (H) می‌‌باشد. نقش مهمی‌‌که این نوع از تیرآهن دست دوم ایفا می‌‌نماید، خنثی نمودن عکس العمل‌ها بر اساس رانش زمین است.
بر این اساس که موحبات انواع حرکت در ساختمان را ایجاد می‌‌نماید. به این نوع از تیرآهن‌ها در بازار آهن، نوع عریض نیز گفته می‌‌شود.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن ماهان

استانداردهای تیرآهن

از جمله مهمترین فاکتورها برای انتخاب تیرآهن دست دوم، توجه به موضوع مهم و رعایت استاندارد در این محصولات است. به همین منظور می‌‌توان به دو نوع استاندارد مهم (INP) و (IPE) اشاره نمود.

هر کدام از این دو نوع استاندارد شرایط و قوانین خاص خود را دارند و شرکت‌های مختلفی بر اساس رعایت این استاندارد‌ها محصولات خود را در بازار جهانی آهن عرضه می‌‌نمایند.

استاندارد INP

در تعریف استاندارد INP به هدف خرید و یا فروش تیرآهن دست دوم باید به تغییر ابعاد کامل در تیرآهن توجه نمایید. با توجه به این استاندارد، ضخامت تیرآهن در ابتدا و انتها متفاوت است. این شرایط از ضخامت کم در ابتدا به ضخامت بیشتر در انتها منتهی خواهد شد.

محصولات تیرآهن بر اساس استاندارد INP بیشتر تولیدی کشورهایی مانند چین و روسیه می‌‌باشد.

استاندارد IPE

در تعریف استاندارد دوم یعنی IPE باید اشاره داشت که این استاندارد کیفیت ضخامت بال در محصولات تیرآهن را معرفی می‌‌نماید. بر این اساس مقطع فولادی در تیرآهن یکنواخت است و تغییر محسوسی در ابتدا و انتهای تیرآهن وجود ندارد.

این نوع از تیرآهن‌ها که از استاندارد IPE برخوردار هستند به عنوان محصولات وارداتی از اروپا به ایران ارسال می‌شوند. پروژه‌های نقشه کشی سازه‌ها در ایران عمدتا از تیرآهن‌ها با استاندارد IPE استفاده می‌‌نمایند.

استانداردهای ظاهری و ابعادی تیرآهن (EN)

در کنار استانداردهایی که به آن اشاره شد استانداردهای دیگری نیز وجود دارند که به خصوصیت شکل تیرآهن و دقت ابعادی که در آن رعایت شده است اشاره می‌‌نمایند. این استاندارد‌ها با حرف اختصاری (EN) همراه می‌شوند که مخفف عبارت (Euro norms) می‌‌باشد. استانداردهای مانند:

    استاندارد (EN 10024)

این استاندارد به ابعاد و شکل تیرآهن مقاطع (I) شکل و فلنج نورد گرم شده توجه دارد.

    استاندارد (EN 10034)

این استاندارد بر روی ابعاد و شکل دقت دارد و معرف تیرآهن‌هایی با مقاطع (I) شکل و (H) شکل استیل است.

    استاندارد (EN 10162)

این استاندارد سطح مقطع و دقت در ابعاد را معرفی نماید. از طرف دیگر شرایط تحویل تکنیکی برای مقاطع استیل نورد سرد شده را نیز معرفی می‌‌نماید.

استاندارد آمریکایی (AISC Manual)

نوع استاندارد دیگری که می‌توان به آن اشاره داشت، استاندارد آمریکایی به نام تجاری (AISC Manual) می‌‌باشد. این استاندارد به سازه‌های فولادی توجه دارند که می‌‌توانند و در شکل‌های مختلف در پروژه‌های متفاوت استفاده شوند. معرفی این استاندارد طراحی در فاکتور مقاومت، طراحی در فاکتور استحکام و معرفی شرایط مطلوب تولید تیرآهن را بیان می‌‌نماید.

سایر استانداردهای تیرآهن

در کنار استاندارد‌های گفته شده، استاندارد‌های دیگری مانند (BS 4-1)، (DIN 1025-5)، (IS 808)، (AS/NZS 3679.1) و (ASTM A6)  وجود دارند که هر کدام از تعاریف خاصی برخوردارند.

استانداردهای تیرآهن دست دوم

در کنار دو استاندارد قبلی، استاندارد‌های دیگری بر اساس استحکام کششی گریدهای مختلف تیرآهن نیز در محصولات تیرآهن دست دوم وجود دارد. این استانداردها از نظر مقاومت باهم در تفاوت می‌‌باشند.
از طرف دیگر نکته مهم که می‌توان برای این استانداردها معرفی نمود، داشتن قابلیت استفاده مجدد است که این استانداردها را در کنار محصولات تیرآهن دست دوم قرار می‌‌دهد. انواع مختلفی از جمله:

استاندارد (A36)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 36 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 250 است.

استاندارد (A572)

که از مقدار استحکام کششی (Psi)  در حدود 50 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 340 است.

استاندارد (A588)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 53 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 370 است.

استاندارد (A992)

که از مقدار استحکام کششی (Psi) در حدود 60 هزار برخوردار بوده و مقدار استحکام کششی (MPa) در این استاندارد در حدود 400 است.

باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید و یا فروش تیرآهن دست دوم در مرکز فروش آهن آلات دست دوم، داشتن آگاهی به این استانداردها و توجه به آن‌ها می‌‌تواند شرایط مطلوب تری را در خروجی کار برای شما به دنبال داشته باشد.

انواع محصولات تیرآهن دست دوم و کارکرده 

محصول
1. آهن ویژه
2. فله حلب کهنه
3. فل حلب نو
4. فله حلب کهنه
5. پرس بدنه
6. آهن ویژه
7. فل حلب نو
8. پرس بدنه
9. در و پنجره
10. آهن درجه دو
11. فله روغنی

حتما توجه داشته باشید که از نماینده فروش معتبر در مرکز فروش آهن آلات دست دوم نسبت به خرید تیرآهن کارکرده اقدام نمایید.
در این نمایندگی‌ها، محصولات با ضمانت ارائه می‌‌شود، اما اگر تیرآهن دست دوم با ضمانت همراه نبود پیشنهاد ما خرید تیراهن جدید است. چراکه از هزینه‌های اضافی مانند تعمیر معاف خواهید شد.
برای اینکه خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید، پیشنهاد میکنیم که به سایت آهن اسپات مراجعه و ضمن آشنایی با کارخانجات تولیدی تیرآهن از قیمتهای به روز تیرآهن نیز مطلع شوید.

نکات مهم در خرید تیرآهن دست دوم

کاربری از تیرآهن دست دوم، با کاربردهای متفاوت و مهمی‌‌همراه است. در این مورد، موارد مهمی‌‌به اختصار در ادامه اشاره شده است. از این ابزار می‌‌توان در سازه‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند استفاده نمود. به طور مثال می‌توان به ساخت اسکلت فلزی اشاره داشت. ساخت این سازه در محیط‌هایی که از رفت و آمده کمتر انسان برای رعایت امنیت برخوردار است استفاده می‌‌شود.

نکته مهمی‌‌که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر در اجرای پروژه ای استفاده از تیر آهن‌های دست دوم را انتخاب نموده اید، باید قبل از هر اقدامی‌‌سطح آن را زنگ زدایی نمایید.
از طرف دیگر اگر بدانید پروژه ای با شرایط خطر انسانی همراه است، استفاده از تیر آهن‌های استوک و تیر آهن دست دوم دیوار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌‌شود.
دیگر نکته مهمی‌‌که باید در زمینه استفاده از تیرآهن دست دوم به آن توجه نمایید این است که، آیا تیر آهن دست دوم انتخاب شده در زمان کاربری در نقش باربری استفاده شده است یا خیر. اگر از شرایط تحمل باربری برخوردار نبوده و به اصطلاح شرایط سالم تری را دارد، در این صورت از این تیرآهن در مصارف کم خطر می‌‌توان استفاده کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید روش سند بلاست کردن تیرآهن است. این روش موجبات وجود زنگ زدگی در تیرآهن را از بین می‌‌برد و می‌‌توانند ظاهر تیرآهن دست دوم را تمیز تر نشان دهد.
خاطرنشان می‌‌شود که تعیین کیفیت و صلاحیت تیرآهن دست دوم باید توسط کارشناسان تحلیل و بررسی شود. چرا که اگر تیر آهن از خوردگی عمیق برخوردار باشد، ظاهر آن عادی به نظر می‌‌رسد، اما می‌‌تواند در زمان اجرای پروژه خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

تیر آهن‌های دست دوم که از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند و از خوردگی‌های عمیق بهره مند می‌‌باشند، به عنوان آهن قراضه معرفی می‌‌شوند. در این صورت باید آنها را در چرخه بازیافت قرارداد و استفاده از این ابزار‌ها با این شرایط می‌‌تواند بسیار پرخطر باشد.

قیمت تیرآهن دست دوم

در بازار آهن برای مشتریانی که به هدف خرید تیرآهن مراجعه می‌نمایند، به دلیل کاهش قیمت تیر آهن کهنه و قیمت تیر آهن مستعمل نسبت به تیرآهن‌های نو، انتخاب این نوع از تیرآهن‌ها از شرایط مناسب تری برخوردار است. چرا که تیر آهن دست دوم نسبت به تیرآهن‌های نو از کاهش ۳۰ درصدی در قیمت برخوردار می‌‌باشد.

بر این اساس، بسیار طبیعی است که فعالان در زمینه پروژه‌های صنعتی و یا ساختمانی و غیره که باید از تیر آهن استفاده نمایند، یکی از مواردی که می‌‌تواند موجبات صرفه‌جویی در هزینه را برای آنها به دنبال داشته باشد، استفاده از تیر آهن دست دوم است.

از طرف دیگر استفاده از این نوع تیرآهن‌ها می‌‌تواند موجبات بازیافت و البته کمک به محیط زیست را نیز به دنبال داشته باشد. اما لازم است زمانی که به بازار به جهت خرید تیرآهن دست دوم مراجعه می‌‌کنید، اطلاعات کافی در زمینه قیمت تیرآهن کهنه را نیز داشته باشید.

قیمت مقاطع فولادی بر اساس بازتاب تغییرات در دلار، دچار نوسانات متعددی خواهد شد. این شرایط می‌تواند بیشتر در حالت افزایشی مشاهده شود. به همین منظور باید توجه داشته باشید اگر به هدف صرفه جویی در هزینه‌ها قصد خرید تیرآهن را دارید می‌‌توانید، با انتخاب تیرآهن دست دوم تا ۵۰ درصد هزینه‌های مصرفی خود را کاهش دهید.

با توجه به فلورانس‌های قیمتی در هشت ماه ابتدای سال نشان می‌‌دهد که، افت و خیزهای کلی و جزئی در بازار تیرآهن وجود دارد که این موضوع نیز می‌‌تواند در بررسی قیمت تیرآهن دسته دوم بسیار تاثیر گذار بوده و باید مورد توجه قرار گرفته باشد.

در بازار تیرآهن دست دوم،  نوع قیمت گذاری بر روی این ابزار با شرایط آهن قراضه محاسبه می‌‌شود. بر این اساس این محصول را به صورت کیلویی می‌‌‌توانید سفارش دهید. نحوه قیمت گذاری به سالم بودن و میزان خوردگی در سطح تیرآهن و یا وجود خوردگی‌های عمیق نیز بستگی دارد.

در بازار آهن بیشترین مدل‌های تیر آهن دست دوم که می‌‌تواند از متقاضیان زیادی برخوردار باشد، تیرآهن‌های سبک است. قیمت این تیرآهن‌ها در دسته دوم ۱۲ و ۱۸ و ۱۴ و ۱۶ با توجه به کیفیتی که دارند متغیر است.

دیگر پارامتری که می‌‌تواند شرایط قیمت در تیرآهن‌های استوک را شامل شود، سن تیر آهن است. بر این اساس هر اندازه که تیرآهن انتخاب شده جوان تر باشد، از قیمت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. اما نکته حائز اهمیت این است که همین تیرآهن‌های جوان از تیرآهن‌های نو بسیار ارزان تر هستند.

استعلام قیمت و خرید تیرآهن دست دوم از آهن اسپات

خرید تیرآهن دست دوم از آهن اسپات

شهر اصفهان به عنوان یکی از مناطق استراتژیک در زمینه فروش تیر آهن دست دوم در بین شهر‌های ایران، فعالیت و خدمات مطلوبی را برای مشتریان ارائه می‌‌دهد. امروزه مرکز فروش آهن آلات دست دوم اصفهان، انواع تیرآهن ذوب آهن اصفهان را به صورت دست دوم در سایزهای ۱۲،۱۴ و ۱۶ متری و حتی نوع تیرآهن لانه زنبوری دست دوم در این مرکز برای مشتریان عرضه می‌‌شود. به طور کلی در بازارآهن، مشتریان می‌توانند تیراهن‌های کهنه را خریداری و از آنها در ساخت پروژه‌های مختلف مانند ساخت سوله و غیره استفاده نمایند.

در نحوه قیمت گذاری بر روی تیراهن‌های دست دوم، خصوصیات‌ مهمی‌‌باید مد نظر گرفته شود. به عنوان مثال قیمت تیرآهن ۱۸ دست دوم بر اساس کیفیت و تعداد جوشکاریهایی که در زمان استفاده بر بدنه تیرآهن اعمال شده است محاسبه می‌‌شود.
خصوصیات دیگری که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد میزان تاپ برداشتن و آثار خمیدگی بر روی تیر آهن کهنه می‌‌باشد. به علاوه موارد گفته شده، در خصوص نحوه تعیین قیمت تیرآهن دست دوم باید به مقدار عمق خوردگی بر روی تیرآهن نیز توجه داشته باشید.

در مراکز فروش آهن الات همچون آهن اسپات، قیمت تیرآهن دست دوم  بر اساس خصوصیات گفته شده در انواع و سایزهای مختلف و با قیمتی مناسب به مشتریان عرضه می‌‌شود.
با ورود به وبسایت آهن اسپات به راحتی می‌توانید قیمت روز تولیدات هر کارخانه را مشاهده و باهم مقایسه کنید و در نهایت خریدی به صرفه داشته باشید.